Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#285069
elteo έγραψε:Ναι αυτά περίμενες για να νιώσεις ότι σε παρακολουθούν. Έλα ρε πιτ τώρα.


Σχετικά με την προστασία των προσωπικών μου δεδομένων, έχω γράψει στο παρελθόν εδώ κι εδώ.

Στα Windows 10 η MS αποφασίζει τι θα φορτώσει, όχι εγώ. Ότι δεν γουστάρει το διαγράφει, ότι νομίζει ότι πρέπει να αλλάξει το αλλάζει και κάνει κουμάντο σε ένα προϊόν (το λειτουργικό) το οποίο μου ανήκει και έχω πληρώσει. Δεν μου δίνει καν την δυνατότητα να ελέγξω αυτά που κάνει.

Σε ένα HP Laptop που έχω δίπλα στο τζάκι για χαβαλέ και για να πίνω καφέ αραχτός στην πολυθρόνα, έχω τα Win10 από τότε που κυκλοφόρησαν. Εκτός από τα θέματα με τις αυθαιρεσίες της MS ένα χρόνο μετά δεν κατάφερα να κάνω το scroll του touchpad να δουλέψει ούτε έχω βρεί λύση με τις συντομεύσεις (CTRL+C και CTRL+V) που πλέον δεν μου δουλεύουν στο Word όταν η γλώσα που έχω επιλέξει είναι η Ελληνική.

Άλλο πρόβλημα, προσπάθησα να βάλω ένα shortcut στο start menu των Windows 10 για ένα μικρό προγραμματάκι που είχα και το οποίο δεν χρειαζόταν setup για εγκατάσταση. Μια μέρα έψαχνα στο tenfrorums, δοκίμασα τα πάντα και το εγκατέλειψα. Στα Win7 γίνεται σε δευτερόλεπτα.

Μετά από αυτά, για κάποιον που δεν παίζει παιχνίδια και που το PC του δουλεύει άψογα με το υπάρχον λειτουργικό, ποιος ο λόγος για "αναβάθμιση"; Για να είμαι στην μόδα; Αν σταματήσει η υποστήριξη των Win 7 ενδεχομένως για λόγους ασφαλείας να προχωρήσω σε αναβάθμιση. Προς το παρόν όπως έγραψα τα εγκατέστησα στο desktop για να εξασφαλίσω την άδεια, τα δούλεψα λίγο για να δώ αν έχουν προβλήματα με το hardware και επανέφερα τα Win 7 Pro από το backup.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#286630 παιδιά έγινε μια αναβάθμιση στα win 10 πρόσφατα και άλλαξαν κάποια πράγματα στο interface, μικρά βέβαια

ήταν καμιά γαμάτη αναβάθμιση αυτή; έχουμε κάπου κάνα changelog; και γιατί στο λαπτοπ μου δεν έχει έρθει; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mikeerfol
#286634
QsisVTS έγραψε:παιδιά έγινε μια αναβάθμιση στα win 10 πρόσφατα και άλλαξαν κάποια πράγματα στο interface, μικρά βέβαια

ήταν καμιά γαμάτη αναβάθμιση αυτή; έχουμε κάπου κάνα changelog; και γιατί στο λαπτοπ μου δεν έχει έρθει; :hmmm:


Ήταν το επετειακό update.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#286763
QsisVTS έγραψε:παιδιά έγινε μια αναβάθμιση στα win 10 πρόσφατα και άλλαξαν κάποια πράγματα στο interface, μικρά βέβαια

ήταν καμιά γαμάτη αναβάθμιση αυτή; έχουμε κάπου κάνα changelog; και γιατί στο λαπτοπ μου δεν έχει έρθει; :hmmm:


Φαίνεται ότι η MS έχει σκοπό να μας πρήξει με διαφημίσεις... :slap:

Όχι ακριβώς changelog αλλά έχει όλες τις αλλαγές και είναι αναλυτικό. Εδώ.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#286908
Pitt έγραψε:
QsisVTS έγραψε:παιδιά έγινε μια αναβάθμιση στα win 10 πρόσφατα και άλλαξαν κάποια πράγματα στο interface, μικρά βέβαια

ήταν καμιά γαμάτη αναβάθμιση αυτή; έχουμε κάπου κάνα changelog; και γιατί στο λαπτοπ μου δεν έχει έρθει; :hmmm:


Φαίνεται ότι η MS έχει σκοπό να μας πρήξει με διαφημίσεις... :slap:

Όχι ακριβώς changelog αλλά έχει όλες τις αλλαγές και είναι αναλυτικό. Εδώ.

;έχεις ασχοληθει με τις privacy ρυθμίσεις;

βασικά δες αυτό το χαζοβίντεο, γίνονται όντως πιο υποφερτα τα 10αρια έτσι (μέχρι και το τι πληκτρολογείς αποθηκεύουν στις default ρυθμίσεις :dizzy: )
όχι ότι έτσι δε θα σε παρακολουθούν, αλλά τουλάχιστον θα σε ενοχλούν λιγότερο


http://www.pcworld.com/article/2971725/ ... piece.html
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#287023
sknipper έγραψε:Αλήθεια, πού βλέπουμε ποια έκδοση 10 έχουμε; Γιατί στο σύστημα απλά μου λέει 10pro.
Απαντώ μόνος μου.
Win+R που ανοίγει κατευθείαν το run και μετά winver, enter.
Είχα 1511 και τώρα έχω 1607. Το όλο update δεν ήταν απλό update αλλά συνολική αναβάθμιση, βασικά σαν να εγκατέστησα από την αρχή τα windows, έκανε κάμποση ώρα δηλαδή και με ξαναρώτησε τις ίδιες ερωτήσεις (αν θέλω να με παρακολουθεί η μικρομαλακή κλπ....)
Μόλις το ξεκίνησα και ήδη είδα κάποιες μικρές διαφορές. Φοβάμαι ότι μου ξαναβγήκε η αρχική εικόνα πριν την είσοδο κωδικού (που είχα διώξει προσθέτοντας κάτι στο registry, πρέπει τώρα να το ξανακάνω...).
Και φτού, έχασα το all programs.....^@$%#^@$ μικρομαλακή $%^#$%# :rant:
Άβαταρ μέλους
By g47
#287130 Εξαφανιστηκε το παραθυρο που βγαινει οταν συνδεω καποια συσκευη usb ρωτωντας με τι θελω να κανει (να δω φακελους, να ανοιξει καποιον Player κλπ) και πρεπει να παω απτον υπολογιστη μου.
Πως το επανεμφανιζω? :hmmm:
To autoplay δεν το πειραξα και φαινεται οκ.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#306769 Μου έκανε σήμερα την "επετειακή" αναβάθμιση των Windows 10 και ενώ πήγαινε να ολοκληρωθεί, κόλλησε στο spinning circle για ώρες. Τελικά αναγκάστηκα να το κλείσω από το κουμπί, να αφαιρέσω όλες τις USB συσκευές και να τον ξανά ανοίξω. Μετά από αυτό ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση χωρίς πρόβλημα.

Το κακό είναι ότι πλέον πρέπει να αφαιρώ κάθε φορά τον USB receiver του σετ πληκτρολογίου/ποντικιού πριν ανοίξω τον υπολογιστή, γιατί αλλιώς κολλάει στην εκκίνηση. :rant: Τι τις θέλει τις ρημάδες τις αναβαθμίσεις η MS;
Άβαταρ μέλους
By corsair
#306773 εγω παντως σε λιγες μερες το γυρναω στα 8.1, ελαφρυτερα και με λιγοτερες μλκιες... αρκετα τα ανεχτηκα τα 10αρια. Να τα βαλει η MS στον πάτο της. Μακαρι βγαλει η Google το android στα PC (με h/w support δλδ) να γλυτώσουμε...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#306791
axel12p έγραψε:Μου έκανε σήμερα την "επετειακή" αναβάθμιση των Windows 10 και ενώ πήγαινε να ολοκληρωθεί, κόλλησε στο spinning circle για ώρες. Τελικά αναγκάστηκα να το κλείσω από το κουμπί, να αφαιρέσω όλες τις USB συσκευές και να τον ξανά ανοίξω. Μετά από αυτό ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση χωρίς πρόβλημα.

Το κακό είναι ότι πλέον πρέπει να αφαιρώ κάθε φορά τον USB receiver του σετ πληκτρολογίου/ποντικιού πριν ανοίξω τον υπολογιστή, γιατί αλλιώς κολλάει στην εκκίνηση. :rant: Τι τις θέλει τις ρημάδες τις αναβαθμίσεις η MS;



Tην Κυριακή ξύπνησα το απόγευμα, έφτιαξα το φταπεδάκι μου και πήγα να καθίσω γεμάτος όρεξη στο ανοικτό PC....
αμ δε, boot loop χωρίς τελειωμό και αφού τα δοκίμασα όλα έριξα κατά τις 11 το βράδυ ένα format και τα πέρασα όλα από την αρχή. :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#306794 Kαι εγω τα εχω παρει με την επετειακη αναβαθμιση. Το λαπτοπ παρουσιαζει αισθητο λαγκαρισμα απο οτα την περασα. :x