Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#149544
Anonymous Founder έγραψε:
giannik1977 έγραψε:Το θεμα ειναι οτι ο Γρηγορης (κ ο καθε Γρηγορης προς θεου μην παρεξηγηθω ) ειναι 40αρης κ θα πρεπει να εχει στην ααααααακρη του μυαλου του οτι ααααααααν στη ζωη του θελει καποια στιγμη να γινει μπαμπας , αυτη η στιγμη δεν θα πρεπει να αργησει κ πολυ για πολλους κ διαφορους λογους... :oops:

Σημαντικό είναι πόσο χρονών είναι η υποψήφια μαμά. Ο σημερινός 40άρης, μια χαρά μπορεί να τα βγάλει πέρα. Δεν είναι δυνατόν να αντέχουμε γυμναστήριο, κολύμπι ή ποδήλατο (ό,τι γουστάρει ο καθένας) και να μην παλεύουμε ένα πιτσιρίκι.
Για την γυναίκα το καταλαβαίνω, γιατί θα έχει πολύ φορτίο. Για τον άντρα, δεν βλέπω κάποιο τεράστιο πρόβλημα.


Μη κοιτάς το τώρα ., ότι δηλαδή ένας 40άρης αντέχει ένα παιδί. Σκέψου ότι ένα παιδί μεγαλώνει και μαζί του και οι γονείς. Όσο πιο μικρός είναι ο γονιός, τόσο το καλύτερο.

Κάποιοι που προσπάθησαν να γίνουν γονείς σε μεγαλύτερη ηλικία, τα βρήκαν λίγο δύσκολα. Δυστηχώς δεν λειτουργεί το σύστημα όπως όταν ήταν νεότεροι ή ανακάλυψαν θέματα που δεν ήξεραν ότι είχαν.

Το να κάνεις ένα παιδί πάντως, δεν είναι όσο εύκολο παρουσιάζεται στο Hollywood. :lol:

Επίσης είναι λάθος τα στερότυπα του τύπου...αν κάνω παιδί δε ξαναπάω κάμπινγκ. Εμένα 3 ετών οι γονείς μου με έτρεχαν από κάμπινγκ σε κάμπινγκ. Φίλος έτρεχε το παίδι του 2 ετών στο κάμπινγκ. Τα παιδιά δε παθαίνουν τίποτα και γενικώς είμαι της άποψης να μη καλομαθαίνουν και πολύ καθώς επίσης είναι λάθος να αλλάζει ο τρόπος ζωής του ζευγαριού σε τόσο υπερβολικό βαθμό. Το παιδί είναι παρέα, ευχάριστη. Θα το δεις... (αν... :lol: )
Άβαταρ μέλους
By g8777
#149547
markvag έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Ο σημερινός 40άρης, μια χαρά μπορεί να τα βγάλει πέρα. Δεν είναι δυνατόν να αντέχουμε γυμναστήριο, κολύμπι ή ποδήλατο (ό,τι γουστάρει ο καθένας) και να μην παλεύουμε ένα πιτσιρίκι.
.......


Μην τον ακους HF.Aσυστολα ψευδη. Και τον υπνο σου θα εχεις, και τις βολτες εξω, και τα καμπινγκ σου με την :inlove: , και το σερφαρισμα σου , και την Κυριακατικη εφημεριδα σου, και και και .......










































:s_laughat :s_laughat :s_laughat :s_laughat :s_laughat :s_laughat :s_laughat :s_laughat :s_laughat



:s_empathy :s_empathy :s_empathy :s_empathy :s_empathy :s_empathy :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By markvag
#149549 Να τονίσω φυσικά ότι υπάρχουν και παιδιά που κοιμούνται 18 ώρες το 24ωρο... :rtfm:

Πάντως, ο αντμίν έχει εξαφανιστεί από το topic... :shifty: :lol: :lol:

Μάλλον τον βλέπω να χρησιμοποιεί :adminpower: για να μας υπενθυμίσει ότι είμαστε :offtopic: :shifty: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#149551
Anonymous Founder έγραψε:
giannik1977 έγραψε:Το θεμα ειναι οτι ο Γρηγορης (κ ο καθε Γρηγορης προς θεου μην παρεξηγηθω ) ειναι 40αρης κ θα πρεπει να εχει στην ααααααακρη του μυαλου του οτι ααααααααν στη ζωη του θελει καποια στιγμη να γινει μπαμπας , αυτη η στιγμη δεν θα πρεπει να αργησει κ πολυ για πολλους κ διαφορους λογους... :oops:

Σημαντικό είναι πόσο χρονών είναι η υποψήφια μαμά. Ο σημερινός 40άρης, μια χαρά μπορεί να τα βγάλει πέρα. Δεν είναι δυνατόν να αντέχουμε γυμναστήριο, κολύμπι ή ποδήλατο (ό,τι γουστάρει ο καθένας) και να μην παλεύουμε ένα πιτσιρίκι.
Για την γυναίκα το καταλαβαίνω, γιατί θα έχει πολύ φορτίο. Για τον άντρα, δεν βλέπω κάποιο τεράστιο πρόβλημα.



Αυτο που λες δεν ισχυει. Το πιτσιρικι δεν ειναι βαράκι στο γυμναστηριο. Δεν ειναι θεμα σωματικης δυναμης/αντοχης. Αλλη ορεξη εχεις οταν εισαι πιο νεαρος.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#149553
trident1971 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
giannik1977 έγραψε:Το θεμα ειναι οτι ο Γρηγορης (κ ο καθε Γρηγορης προς θεου μην παρεξηγηθω ) ειναι 40αρης κ θα πρεπει να εχει στην ααααααακρη του μυαλου του οτι ααααααααν στη ζωη του θελει καποια στιγμη να γινει μπαμπας , αυτη η στιγμη δεν θα πρεπει να αργησει κ πολυ για πολλους κ διαφορους λογους... :oops:

Σημαντικό είναι πόσο χρονών είναι η υποψήφια μαμά. Ο σημερινός 40άρης, μια χαρά μπορεί να τα βγάλει πέρα. Δεν είναι δυνατόν να αντέχουμε γυμναστήριο, κολύμπι ή ποδήλατο (ό,τι γουστάρει ο καθένας) και να μην παλεύουμε ένα πιτσιρίκι.
Για την γυναίκα το καταλαβαίνω, γιατί θα έχει πολύ φορτίο. Για τον άντρα, δεν βλέπω κάποιο τεράστιο πρόβλημα.



Αυτο που λες δεν ισχυει. Το πιτσιρικι δεν ειναι βαράκι στο γυμναστηριο. Δεν ειναι θεμα σωματικης δυναμης/αντοχης. Αλλη ορεξη εχεις οταν εισαι πιο νεαρος.

Πολύ σωστά. Όταν είμαι νέος, καμία όρεξη δεν έχω ν' ασχολούμαι με πιτσιρίκια. Θέλω να κάνω βόλτες, να βγαίνω, να πίνω, να ασχολούμαι με γκομενάκια. Μόλις χορτάσω (όσο αυτό είναι δυνατόν) από τα παραπάνω, μπορώ να κάνω και ένα πιτσιρίκι.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#149556 .... να ασχολούμαι με γκομενάκια....



Ε ρε g8777 που σου χρεαζεται.... :thumbsup:
Τελευταία επεξεργασία από gianik και 19 Αύγ 2015, 17:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By markvag
#149557 Εμφανίστηκε... :ninja:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#149562
Anonymous Founder έγραψε:
trident1971 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
giannik1977 έγραψε:Το θεμα ειναι οτι ο Γρηγορης (κ ο καθε Γρηγορης προς θεου μην παρεξηγηθω ) ειναι 40αρης κ θα πρεπει να εχει στην ααααααακρη του μυαλου του οτι ααααααααν στη ζωη του θελει καποια στιγμη να γινει μπαμπας , αυτη η στιγμη δεν θα πρεπει να αργησει κ πολυ για πολλους κ διαφορους λογους... :oops:

Σημαντικό είναι πόσο χρονών είναι η υποψήφια μαμά. Ο σημερινός 40άρης, μια χαρά μπορεί να τα βγάλει πέρα. Δεν είναι δυνατόν να αντέχουμε γυμναστήριο, κολύμπι ή ποδήλατο (ό,τι γουστάρει ο καθένας) και να μην παλεύουμε ένα πιτσιρίκι.
Για την γυναίκα το καταλαβαίνω, γιατί θα έχει πολύ φορτίο. Για τον άντρα, δεν βλέπω κάποιο τεράστιο πρόβλημα.



Αυτο που λες δεν ισχυει. Το πιτσιρικι δεν ειναι βαράκι στο γυμναστηριο. Δεν ειναι θεμα σωματικης δυναμης/αντοχης. Αλλη ορεξη εχεις οταν εισαι πιο νεαρος.


Πολύ σωστά. Όταν είμαι νέος, καμία όρεξη δεν έχω ν' ασχολούμαι με πιτσιρίκια. Θέλω να κάνω βόλτες, να βγαίνω, να πίνω, να ασχολούμαι με γκομενάκια. Μόλις χορτάσω (όσο αυτό είναι δυνατόν) από τα παραπάνω, μπορώ να κάνω και ένα πιτσιρίκι.


Μεταφραση: ειμαι ο Hifi και περα βρεχει, άλλα μου λες και άλλα σου απανταω :lol:
Ο'τι πεις. :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#149567 Αν το δεις πιο προσεκτικά, θα δεις πως σου απάντησα απολύτως σοβαρά.
Γονιός γίνεσαι όταν το γουστάρεις πραγματικά. ΑΝ, το γουστάρεις. Δεν γίνεσαι επειδή είσαι νέος, ή επειδή σε πήραν τα χρόνια.
Εγώ τα έχω χωρίσει και τακτοποιήσει πολύ καλά στο μυαλό μου και αντίστοιχες είναι και οι επιλογές μου στην ζωή. Μέχρι στιγμής, δεν νιώθω χαμένος από το αποτέλεσμα, ούτε θεωρώ πως θα έπρεπε να έχω παντρευτεί ή να έχω κάνει παιδιά νωρίτερα. Κάθε άλλο.

Και τέλος, δεν το κάνω τυχαία. Ξέρω πολύ καλά γιατί το κάνω ή γιατί θα κάνω κάτι άλλο. :s_music
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#149573
Anonymous Founder έγραψε:Αν το δεις πιο προσεκτικά, θα δεις πως σου απάντησα απολύτως σοβαρά.
Γονιός γίνεσαι όταν το γουστάρεις πραγματικά. ΑΝ, το γουστάρεις. Δεν γίνεσαι επειδή είσαι νέος, ή επειδή σε πήραν τα χρόνια.
Εγώ τα έχω χωρίσει και τακτοποιήσει πολύ καλά στο μυαλό μου και αντίστοιχες είναι και οι επιλογές μου στην ζωή. Μέχρι στιγμής, δεν νιώθω χαμένος από το αποτέλεσμα, ούτε θεωρώ πως θα έπρεπε να έχω παντρευτεί ή να έχω κάνει παιδιά νωρίτερα. Κάθε άλλο.

Και τέλος, δεν το κάνω τυχαία. Ξέρω πολύ καλά γιατί το κάνω ή γιατί θα κάνω κάτι άλλο. :s_music


Ναι, απαντησες σοβαρα εννοειται, αλλα οχι σε αυτο που ειπα εγω :lol:

Αν ξαναδιαβασεις, δεν σου λεω "ρε κανε παιδι τωρα", και γενικα δε σε προτρεπω για κατι, για οποιοδηποτε λογο, ειτε ηλικιας ειτε αλλο, επειδη απο παλιοτερα εχω καταλαβει οτι δεν θελεις... απλα το παιρνεις ετσι γιατι μαλλον σου τη λενε διαφοροι απο καιρο και ειναι η στανταρ απαντηση.
Σου εφιστω την προσοχη ομως στο οτι οσο και να τα εχεις ξεδιαλυνει (και καλα κανεις, για αλλους λογους που δεν ειναι του παροντος), αλλο η πραξη του "κανω παιδι" και αλλο το "μεγαλωνω παιδι". Το πρωτο μπρουν να το κανουν σχεδον ολοι μεχρι και στα γεραματα. Τα γραπτα σου αφηνουν λιγο συγκεχυμενο το δευτερο, και εκει εστιαζω, εχοντας εμπειρια σαν παιδι μεγαλων γονιων.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#149582 Το μαγικό νούμερο (έχω βαρεθεί να το λέω...) είναι η ηλικία της μαμάς, όχι του μπαμπά. Δεν λέω φυσικά να γίνει κάποιος πατέρας στα 60 του ή πόσο μάλλον ακόμη πιο πέρα, αλλά το ζόρι θα το φάει η μαμά, και αυτό το ζόρι μόνον με ένα στρατό από νταντάδες το γλιτώνεις...
Οπότε, αν η μαμά είναι σχετικά μικρή (το πολύ στα very early 30ies...), μια χαρά γίνεται το πράγμα.

Υπόψιν, η :inlove: μου είναι 29 και κάτι ψιλά. Επομένως, από το παραπάνω συνάγεται πως σε 1-2 χρόνια (το πάρα πολύ) θα πρέπει να το έχω πάρει απόφαση: ή θα κάνω παιδί, ή θα πρέπει ν' αλλάξω γυναίκα!
:lol: :lol:

ΥΓ: Αυτή τη φορά, λέω να κάνω την έκπληξη πάντως... :s_roses
Άβαταρ μέλους
By bill33
#149589 Το καταλάβαμε ότι διαβάζει το φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#149592
Anonymous Founder έγραψε:Το μαγικό νούμερο (έχω βαρεθεί να το λέω...) είναι η ηλικία της μαμάς, όχι του μπαμπά. Δεν λέω φυσικά να γίνει κάποιος πατέρας στα 60 του ή πόσο μάλλον ακόμη πιο πέρα, αλλά το ζόρι θα το φάει η μαμά, και αυτό το ζόρι μόνον με ένα στρατό από νταντάδες το γλιτώνεις...
Οπότε, αν η μαμά είναι σχετικά μικρή (το πολύ στα very early 30ies...), μια χαρά γίνεται το πράγμα.

Υπόψιν, η :inlove: μου είναι 29 και κάτι ψιλά. Επομένως, από το παραπάνω συνάγεται πως σε 1-2 χρόνια (το πάρα πολύ) θα πρέπει να το έχω πάρει απόφαση: ή θα κάνω παιδί, ή θα πρέπει ν' αλλάξω γυναίκα!
:lol: :lol:

ΥΓ: Αυτή τη φορά, λέω να κάνω την έκπληξη πάντως... :s_roses


Το ζορι θα το φαει η μαμα? ΜΠΟΥΧΑΧΧΧΧΑΧΧΑΑΑΑΑΧΧΑΑ.
Αυτα ισχυαν παλότερα.
Αμα δεν εισαι τυπος "πσσσσστ, πού 'σαι γυναικα, αϊντε σιδερωσε μου σβέλτα το πουκαμισο γιατι θελω να παω στο καφενειο και κοιτα επιτελους μωρη τι θελει το παιδι και κλαιει, αυτος ο καφες τι θα γινει κοκκαλα έχει???" και δεν ειναι και η γυναικα έτσι, σε βλεπω να σκας σε τοιχο.