Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By pro
#579474 Βασικά σου λένε δες το πριν το κρίνεις, κι εσύ λες "αφού έχει αθηναικές πινακίδες".
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#579475 Αν εξαιρέσεις την Ακριβοπούλου η ΕΡΤ θα κάνει απείρως μικρότερη συγκάλυψη από τα ταληράκια που διαβάζεις.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#579477 @pro
Καταλαβαίνω πολύ καλά τι μου λένε, κι εγώ τους απαντώ πολύ απλά με ποια κριτήρια βλέπω ή ακούω.
Δεν θα τα αλλάξω επειδή θα μου το πουν αυτοί ή κάποιος άλλος, ειδικά όταν το επιχείρημα είναι αυτό που είναι.
Φαντάζομαι εσύ δεν θα πας να δεις την εκπομπή της Ακριβοπουλου επειδή θα στο πει κάποιος, ή όχι;
Άβαταρ μέλους
By pro
#579479
Anonymous Founder έγραψε:Φαντάζομαι εσύ δεν θα πας να δεις την εκπομπή της Ακριβοπουλου επειδή θα στο πει κάποιος, ή όχι;


Το σίγουρο είναι ότι αν δεν την δω δεν θα την εντάξω αυτόματα στα σκουπίδια.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#579481 Γρήγορη μιλάμε για συνομιλίες μεταξύ των πυροσβεστών κτλ. Δεν χωράει αμφισβήτηση το μπαχαλο. Κατά τα άλλα στα είπε ο pro. Κρίνεις χωρίς να έχεις δει κάτι. Και μάλιστα επιμένεις ότι αυτό είναι το σωστό. Wtf!
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#579482 Νίκο, πολύ ωραία αυτά που γράφεις, αλλά νιώθω πως ζεις σε άλλη χώρα.

Αυτοί είμαστε και αυτές τις κυβερνήσεις έχουμε, επειδή έτσι μας βολεύει. Είτε αυτοί είναι οι ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ και το Μάτι, η ΝΔ και η Ζαχάρω ή οποιαδήποτε άλλη κυβέρνηση παλιότερα και μελλοντικά.

Δεν υπάρχει κράτος όταν είναι να κάνεις την παρανομία σου και φυσικά δεν υπάρχει και όταν το χρειάζεσαι.

Ως κοινωνία φαίνεται ότι έχουμε πάρει τις αποφάσεις μας και προτιμάμε να μην υπάρχει κράτος και ας έχουμε και κάποιες απώλειες. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#579483
elteo έγραψε:Γρήγορη μιλάμε για συνομιλίες μεταξύ των πυροσβεστών κτλ. Δεν χωράει αμφισβήτηση το μπαχαλο. Κατά τα άλλα στα είπε ο pro. Κρίνεις χωρίς να έχεις δει κάτι. Και μάλιστα επιμένεις ότι αυτό είναι το σωστό. Wtf!


Για ξανατσεκάρετε ένα πυροσβέστη.
Αν πειράξεις λίγο συχνότητα ακούγεται σαν τον Πορδοσάλτε.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#579485 Είπα ό,τι είχα να πω επί του θέματος, πάω να δω snooker τώρα, φροντίστε να δείτε κι εσείς για να μπορέσετε να γράψετε σχετικά.
Και δεν θέλω αντιρρήσεις, αν δεν το δείτε, πώς θα το ξέρετε; Έχει και το παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Crusible στο Sheffield αυτές τις μέρες, στα καλύτερα σας έχω!
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#579486
EDDIE_147 έγραψε:@georgetz
Υπάρχουν συγκεκριμένες ευθύνες που βαρύνουν από σώματα ασφαλείας, δήμους, περιφέρειες, πολεοδομίες κλπ.

Επειδή όμως όλα τα παραπάνω αφορούν και παλιές αμαρτίες και άτομα που δεν ανήκουν άμεσα στην κυβέρνηση, πιστεύω ότι η βασική ευθύνη του πορτοκαλί ΠΑΣΟΚ ήταν η προσπάθεια συγκάλυψης ευθυνών μη τυχόν και θιχτεί η Δούρου και 1-2 υπουργοί (που στην τελική θα τα φόρτωναν στους παλιούς και όλα πόπα).

Στη λογική της απάντησης σου πάτησε ο κομματοσκυλιακός μηχανισμός και έσπευσε να εκτοξεύσει κατηγορίες για τους νεοδημοκράτες κατοίκους της περιοχής που πχ δεν είχαν κλαδέψει.
Ή για ακόμα μεγαλύτερο επίπεδο σκατοψυχιάς --> τιμωρήθηκαν αυτοί που είχαν χτίσει αυθαίρετες βιλίτσες στην εξοχή.
:s_roses

Το κακό είναι ότι δεν άλλαξε τίποτα.
Το ακόμα χειρότερο θα είναι μια μελλοντική κυβέρνηση ΝΔ να αντιμετωπίσει το θέμα α λα Novartis και να βγάλει λάδι 1 δις αμαρτίες προκειμένου να θίξει μόνο 1-2 συριζαίους.


τι έγραψα


Απο κει κ πέρα , οι ευθύνες υπάρχουν όπως κ κάθε φορά σε τέτοια δυστυχήματα , δύσκολο να γράψουμε το όλο πλαίσιο σε ένα καθημερινό forum.
Θυμόμαστε οτι κ στις φωτιές που κλήθηκε να αντιμετωπίσει ο κρατικός μηχανισμός που εδιοικήτο εκείνο το διάστημα απο την ΝΔ έγιναν λάθη , μα κυρίως η αντιμετώπιση μετά ήταν εξοργιστική.
Να θυμίσω κάτι 3χίλιαρα που δίνονταν αφειδώς ακόμη κ σε μη παθόντες όπως αποδείχτηκε.
Είχαμε εκλογές βέβαια εκείνη τη χρονιά


Η λογική της απάντησης μου λοιπόν εκτιμά οτι σε μια χώρα (λέμε τώρα) όπως η Ελλάδα με κάκιστες υποδομές σε περιπτώσεις έκτακτων καταστροφών κ δύσκολων συνθηκών , βραδυπορεί ενώ πολλές φορές τα φυσικά φαινόμενα είναι τέτοια που είναι δύσκολο να αντιμετωπιστούν.
Πρόσθεσα το αγαπημένο μας σπορ για τη διαχείριση καταστροφών έπειτα.
Αν αυτό είναι κομματοσκυλιακή λογική κ σκατοψυχιά, πες με σκατόψυχο , κανένα πρόβλημα :)

Μην ανησυχείς, εσύ το έγραψες οτι σε αυτό έγινε manipulation κ σαν έναν καλό έμπορο ή πολιτικό , υπερτονίστηκε η μία πλευρά κ εξαφανίσθηκε η άλλη , κατα τα ειωθότα.
Πρόσεξε τώρα, εκτός του πολιτικού συστήματος που μπάζει απο παντού κ απο όλα τα κόμματα με ελάχιστες φωτεινές εξαιρέσεις για τον τόπο, έρχεται να προστεθεί ότι σε μια τέτοια δυστυχία αναλαμβάνει Κ το συναίσθημα πολύ γιατί μιλάμε για ανθρώπινες ζωές.

Το ρεζουμέ λοιπόν είναι να αλλάξει κάτι , με ή χωρίς trending forum icon :s_roses
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#579495 @georgetz
Ταληράκια --> αν επιμένεις στο ότι 'η κυβέρνηση φταίει για 100 θανάτους' (το οποίο σπεύδει να παίξει κασέτα το απέναντι καφενείο) σκοντάφτεις στο ότι υπάρχουν πάρα πολλές πλευρές που έχουν ευθύνη και για τις οποίες η κυβέρνηση εύκολα ή δύσκολα μπορεί να πει απεταξάμην.
Μήπως αυτοί που τα έκαναν μούτι είχαν διοριστεί επί ΝΔ; --> κάπου το είχε πάρει το μάτι μου και αυτό.

Τα παραπάνω ποστάκια είναι ξεκάθαρη απόδειξη.
Ξεθάφτηκαν οι στάχτες της Ηλίας. :s_thumbsup

Η μακάβρια παρτάρα του 'φύσαγε', 'όλα καμώθηκαν γαμάτα', 'φταίγαν οι θρασύπουστες νεοδημοκράτες με τα αυθαίρετα' + κερασάκι τη χολέρα του Καμμένου στα καμμένα έχει copyright ΔΦΑ.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#579540 Όχι δεν επιμένω σε κάτι τέτοιο, 2 ποστ έγραψα για να εξηγήσω τι θέλω να πω, μάλλον δεν τα καταφέρνω ούτε στο προσωπικό "θέλω" για το μέλλον :)
Άβαταρ μέλους
By King Alexander
#579577 Δυστυχώς, αυτές οι τραγωδίες θα ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ να γίνονται, γιατί ανέκαθεν ο κρατικός μηχανισμός διοικείται από ανίκανους βυσματίες με ανύπαρκτη έως ελάχιστη εμπειρία στη δουλειά τους και δεν αναφέρομαι απλώς στους άχρηστους πολιτικούς.

Για τα θύματα το ξέρανε ήδη λίγες ώρες πριν τη θεατρινίστικη σύσκεψη των αχαρακτήριστων νυν κυβερνώντων. Ίσως δεν ξέρανε τον ακριβή και τεράστιο αριθμό των θυμάτων, λογικό, αλλά μερικές δεκάδες θύματα ήταν γνωστό. Δεν λέω περισσότερα, γιατί η Γεροβασίλη μας παρακολουθεί.........................
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#579578
Nikos! έγραψε:Όποιος δεν είδε στο σκαι την εκπομπή για τη φωτιά στο Μάτι αξίζει να τη δει εδώ:

http://www.skaitv.gr/episode/enimerosi/ ... 9-05-02-20

https://www.iefimerida.gr/ellada/apokal ... a-sto-mati

Οργή και λύπη για τους ανθρώπους που χάθηκαν άδικα και το θεατράκι που στησανε.

Α ρε Έλληνα τι πληρώνεις με τις επιλογές σου...

< >



Ντοκυμαντέρ για φιλελεδες :s_hang
Το καθεστώς μέσα από τα χείλι των εδώ εκπροσωπούν του (ναι μεν ΑΛΛΑ...) δεν εντόπισε κρατική ολιγωρία.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#579581
EDDIE_147 έγραψε: αν δεις στο ΣΚΑΙ ζωντανή εικόνα ότι πλησιάζει φωτιά στην περιοχή που είσαι θα τρέξεις να φύγεις ή θα ψάξεις να δεις αν το έχει κάνει ταληράκια η Τατιάνα των Συντακτών;


Εικόνα