Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#576643
mousatos έγραψε:Last Construction Project , donate .
κάποιοι τρίβουν τα χέρια τους

don't worry guys, ήταν θέλημα Θεού.


Επειδή μαθαίνεις κι αγγλικά, ορίστε κι ένα χωρατό:
Investigators aren't saying who did it, but they have a hunch.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#576646
drdino έγραψε:
mousatos έγραψε:περισσότερο χρήσιμος από το παλατάκι που κάηκε


Η Νοτρ Νταμ βέβαια είναι λιιιιγο διαφορετική από κάθε άλλη εκκλησία, την λες και μουσείο/πολιτιστική κληρονομιά. Ο τομογράφος σου σε 60 χρόνια τι διαφορά θα έχει ως μουσειακό έκθεμα σε σχέση με τις εκατοντάδες που θα βρίσκονται στις χωματερές;

Άν έπεφτε ένας αστεροειδής όμως και το ανθρώπινο γένος ξεκινούσε από το μηδέν , τι θα ήταν πιό χρήσιμο;
Τελευταία επεξεργασία από mousatos και 16 Απρ 2019, 16:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By g8777
#576648 Κριμα δλδ μουσατε που οι προηγουμενες γενιες μας κληροδοτησαν εναν Ομηρο και οχι καμια συνταγη για μελανα ζωμο. :(
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#576649
mousatos έγραψε:
drdino έγραψε:
mousatos έγραψε:περισσότερο χρήσιμος από το παλατάκι που κάηκε


Η Νοτρ Νταμ βέβαια είναι λιιιιγο διαφορετική από κάθε άλλη εκκλησία, την λες και μουσείο/πολιτιστική κληρονομιά. Ο τομογράφος σου σε 60 χρόνια τι διαφορά θα έχει ως μουσειακό έκθεμα σε σχέση με τις εκατοντάδες που θα βρίσκονται στις χωματερές;

Άν έπεφτε ένας αστεροειδής όμως και το ανθρώπινο γένος ξεκινούσε από το μηδέν , τι θα ήταν ποιό χρήσιμο;


H Notre Dame, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ :rtfm:

Στο εσχατολογικό σενάριο του αστεροειδή χωρίς ρεύμα, εφόδια και κόσμο να τον λειτουργήσει, ο τομογράφος θα άχρηστος.
Ένα κτήριο σαν τη Notre Dame, θα είναι ένα ορόσημο, ένας τόπος συγκέντρωσης και ανασύνταξης, όχι μόνο για τους πιστούς, αλλά για τους επιζώντες εν γένει. Θα παραμένει ως σύμβολο των επιτευγμάτων του παρελθόντος και οδηγός για το μέλλον.

Ο τομογράφος, εφόσον ανασυνταχθεί η αλυσίδα παραγωγής που τον έδωσε, θα μπορεί να ξαναδημιουργηθεί σε όσα αντίτυπα θες. Παναγίες των Παρισίων μπορείς να φτιάξεις ένα εργοστάσιο να φτιάχνει; :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#576650
pierce21 έγραψε:Εγώ πάντως οριακά το ασπάζομαι αυτό που λέει ο Same_old_story. Θα παραδώσουμε στις επόμενες γενιές ένα ανακατασκευασμένο μνημείο, σε χειρότερη "αξιακή" κατάσταση από ότι παραλήφθηκε από τη προηγούμενη γενιά.


Μπορεί να γίνει κάτι άλλο όμως τώρα;;;

Όντως, μακάρι χίλιες φορές να μην είχε συμβεί τίποτα, αλλά δυστυχώ συνέβη. Σκέψου πόσοι θησαυροί έχουν χαθεί για πάντα επειδή ήταν σε ένα κτίριο που έπιασε φωτιά πριν 1000 χρόνια, που δεν υπήρχαν οι δυνατότητες που έχουμε σήμερα. Για να μην αναφέρω πόσοι ανεκτίμητοι θησαυροί του ανθρώπινου πνεύματος έχουν χαθεί για πάντα από ηθελημένες ενέργειες ανθρώπων ανά τους αιώνες (χωρίς πολύ σκέψη μου έρχεται η βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας, η Μογγολική καταστροφή της Βαγδάτης, και άπειρα άλλα)... Βλέποντας την αντίδραση του κόσμου πάντως, θέλω να πιστεύω πως σύντομα (σε κάποιες δεκαετίες) το έργο θα επανέλθει εκεί που ήταν.

Δυστυχώς, έχει ξανασυμβεί τελευταία κάτι αντίστοιχο, λίγο πιο μακριά...
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#576651 Και στα καθ' ημάς, αντίστοιχα την Ακρόπολη την έχουμε μισή επειδη ο Μοροζίνι έπαιζε σκοποβολή και οι Τούρκοι την είχαν κάνει μπαρουταποθήκη! Χώρια τις λεηλασίες....
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#576652 Εγώ σκεφτόμουν ότι αν ήμουν βρετανός θα έτριβα τα χέρια μου διαβάζοντας τις αποψούλες μερικών.

Θα έπαιζα ωραία ντρίμπλα, τί να τα κάνετε τα γλυπτά του Παρθενώνα, τσιμπήστε ένα σετάκι τομογράφους and from here go others. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#576658
stavrosg έγραψε:H Notre Dame, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ :rtfm:

όχι για το "τώρα" , σαν ορόσημο της τεχνολογίας που περιέχει και σου δείχνει που μπορείς να φτάσεις.

diplomat έγραψε:Εγώ σκεφτόμουν ότι αν ήμουν βρετανός θα έτριβα τα χέρια μου διαβάζοντας τις αποψούλες μερικών.

Δε θα σας χαλούσε ένα αντίγραφο όμως. Εσάς σας ενδιαφέρει η τέχνη, έτσι δεν είναι;
Μη σου πω ότι μπορούν να τα κάνουν και καλύτερα τώρα , άρα καλύτερη τέχνη ε;
Τελευταία επεξεργασία από mousatos και 16 Απρ 2019, 16:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#576661
markvag έγραψε:
pierce21 έγραψε:Εγώ πάντως οριακά το ασπάζομαι αυτό που λέει ο Same_old_story. Θα παραδώσουμε στις επόμενες γενιές ένα ανακατασκευασμένο μνημείο, σε χειρότερη "αξιακή" κατάσταση από ότι παραλήφθηκε από τη προηγούμενη γενιά.


Μπορεί να γίνει κάτι άλλο όμως τώρα;;;

Όντως, μακάρι χίλιες φορές να μην είχε συμβεί τίποτα, αλλά δυστυχώ συνέβη. Σκέψου πόσοι θησαυροί έχουν χαθεί για πάντα επειδή ήταν σε ένα κτίριο που έπιασε φωτιά πριν 1000 χρόνια, που δεν υπήρχαν οι δυνατότητες που έχουμε σήμερα. Για να μην αναφέρω πόσοι ανεκτίμητοι θησαυροί του ανθρώπινου πνεύματος έχουν χαθεί για πάντα από ηθελημένες ενέργειες ανθρώπων ανά τους αιώνες (χωρίς πολύ σκέψη μου έρχεται η βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας, η Μογγολική καταστροφή της Βαγδάτης, και άπειρα άλλα)... Βλέποντας την αντίδραση του κόσμου πάντως, θέλω να πιστεύω πως σύντομα (σε κάποιες δεκαετίες) το έργο θα επανέλθει εκεί που ήταν.

Δυστυχώς, έχει ξανασυμβεί τελευταία κάτι αντίστοιχο, λίγο πιο μακριά...


Η κουβέντα ξεκίνησε από το:

Same_old_story έγραψε:
Και τότε ντροπή θα ήταν. Εγώ τουλάχιστον αισθάνομαι φρικτά που ζω το σήμερα.


Όπου με τη σειρά μου είπα, οτι οριακά το ασπάζομαι εξηγώντας το γιατί, στο απόσπασμα που έκανες quote.

Δεν είπα ότι μπορεί να αλλάξει κάτι, ή ότι φταίει ο μπήξε ο δείξε και το κακό μας το ριζικό. Είπα ότι αισθάνομαι πολύ άσχημα ως μέλος της κοινωνικής ομάδας άνθρωπος δυτικής Ευρώπης του 21αι ,που οι επόμενοι από μένα δεν θα δουν αυτό το μνημείο όπως ήταν. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο. Και πετάχτηκε ο Δημήτρης να πεί αν σκέφτομαι αυτά που γράφω.


Στη δική μου κοσμοθεωρία λοιπόν, για να δεί και ο Δημήτρης ότι ...σκέφτομαι, λίγα πράγματα έχουν νόημα σε αυτή τη ματαιότητα της καθημερινότητάς μας. Η τροφή της ψυχής που είναι η τέχνη και τα μνημεία που στέκονται πολύ πριν από εμένα και ελπίζω να είναι και πολύ μετά από μένα για να εμπνέουν, είναι ένα από αυτά. Σε μέσες άκρες όταν ο Μακρυγιάννης έλεγε το περίφημο "για αυτά πολεμήσαμε" , δεν θεωρώ ότι απείχε πολύ από αυτό που γράφω.

Όταν καταστρέφεται λοιπόν το κτήριο που είναι η ψυχή μιας εκ των κορυφαίων πόλεων του Δυτικού πολιτισμού, "on my watch", επιτρέψτε μου να το φέρω βαρέως. Και ότι είναι εκκλησία, δεν έχει καμία σχέση. Προσωπικά ακροβατώ στα όρια του αγωστικισμού πια. Όλοι όσοι έχετε οικογένεια, κοιτάτε να αφήσετε περισσότερα από ότι βρήκατε για τους απογόνους σας και σε καμία περίπτωση λιγότερα. Ε κατά αντιστοιχία από χθες, υπάρχει ένα πλήγμα που δεν μπορεί να αναπληρωθεί.

stavrosg έγραψε:
H Notre Dame, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ :rtfm:

Στο εσχατολογικό σενάριο του αστεροειδή χωρίς ρεύμα, εφόδια και κόσμο να τον λειτουργήσει, ο τομογράφος θα άχρηστος.
Ένα κτήριο σαν τη Notre Dame, θα είναι ένα ορόσημο, ένας τόπος συγκέντρωσης και ανασύνταξης, όχι μόνο για τους πιστούς, αλλά για τους επιζώντες εν γένει. Θα παραμένει ως σύμβολο των επιτευγμάτων του παρελθόντος και οδηγός για το μέλλον.

Ο τομογράφος, εφόσον ανασυνταχθεί η αλυσίδα παραγωγής που τον έδωσε, θα μπορεί να ξαναδημιουργηθεί σε όσα αντίτυπα θες. Παναγίες των Παρισίων μπορείς να φτιάξεις ένα εργοστάσιο να φτιάχνει; :iconcool:


Δεν θα άλλαζα ούτε σημείο στίξης.

Bonus video από την ταινία που μνημόνευσα πριν.

Άβαταρ μέλους
By mousatos
#576663
mirage έγραψε:Γενικά κάψιμο.

δεν είμαι τόσο ρηχός όσο φαντάστηκες , βιάζεσαι πολύ να βγάλεις συμπεράσματα .
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#576665 άν είναι κάθε φορά να κάθομαι να εξηγώ τα αυτονόητα , ζήτω που καήκαμε
Άβαταρ μέλους
By mirage
#576666 Για εξήγησε μας όμως. Νομίζω έχεις άπλετο χρόνο άλλωστε.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#576667
pierce21 έγραψε:Όπου με τη σειρά μου είπα, οτι οριακά το ασπάζομαι εξηγώντας το γιατί, στο απόσπασμα που έκανες quote.

Δεν είπα ότι μπορεί να αλλάξει κάτι, ή ότι φταίει ο μπήξε ο δείξε και το κακό μας το ριζικό. Είπα ότι αισθάνομαι πολύ άσχημα ως μέλος της κοινωνικής ομάδας άνθρωπος δυτικής Ευρώπης του 21αι ,που οι επόμενοι από μένα δεν θα δουν αυτό το μνημείο όπως ήταν. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο. Και πετάχτηκε ο Δημήτρης να πεί αν σκέφτομαι αυτά που γράφω.


Στη δική μου κοσμοθεωρία λοιπόν, για να δεί και ο Δημήτρης ότι ...σκέφτομαι, λίγα πράγματα έχουν νόημα σε αυτή τη ματαιότητα της καθημερινότητάς μας. Η τροφή της ψυχής που είναι η τέχνη και τα μνημεία που στέκονται πολύ πριν από εμένα και ελπίζω να είναι και πολύ μετά από μένα για να εμπνέουν, είναι ένα από αυτά. Σε μέσες άκρες όταν ο Μακρυγιάννης έλεγε το περίφημο "για αυτά πολεμήσαμε" , δεν θεωρώ ότι απείχε πολύ από αυτό που γράφω.

Όταν καταστρέφεται λοιπόν το κτήριο που είναι η ψυχή μιας εκ των κορυφαίων πόλεων του Δυτικού πολιτισμού, "on my watch", επιτρέψτε μου να το φέρω βαρέως. Και ότι είναι εκκλησία, δεν έχει καμία σχέση. Προσωπικά ακροβατώ στα όρια του αγωστικισμού πια. Όλοι όσοι έχετε οικογένεια, κοιτάτε να αφήσετε περισσότερα από ότι βρήκατε για τους απογόνους σας και σε καμία περίπτωση λιγότερα. Ε κατά αντιστοιχία από χθες, υπάρχει ένα πλήγμα που δεν μπορεί να αναπληρωθεί.


Βασικά κι εγώ δεν ήθελα να σε κριτικάρω, κατάλαβα πως το είπες, απλά πήρα αφορμή (και προφανώς δεν το έγραψα σωστά). Συμφωνούμε.