Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#139044 Δημιουργώ το παρόν θέμα για να έχουμε κάπου να γράφουμε για συμπεριφορές συμπολιτών μας που δεν έχουν σχέση με την αυτοκίνηση.

Σήμερα το πρωί βρέθηκα για δουλειά στο δήμο Παλαιού Φαλήρου. Φεύγοντας στο αμέσως επόμενο τετράγωνο (ίδιος δρόμος επόμενος αριθμός) πετυχαίνω κύριο γύρω στα 60 με σκούπα να μαζεύει τα πεσμένα φύλλα/λουλούδια από τις πικροδάφνες του πεζοδρομίου και - τι πιο φυσιολογικό - να τα πετάει στο δρόμο :metalo: Επειδή η συνήθης απάντηση σε παρατήρηση σε αντίστοιχα περιστατικά είναι "και τι σε νοιάζει"/"εσύ θα μου πεις τι θα κάνω", προτίμησα να επιστρέψω στο δήμο. Πάω στην υποδοχή στον υπάλληλο για πληροφορίες, του εξηγώ το σκηνικό και του ζητώ να πάει κάποιος να μιλήσει/κάνει παρατήρηση στον κύριο. Η απάντησή του: "κι εμείς τι να κάνουμε, δεν έχουμε αρμοδιότητα", "αν θέλετε να συμπληρώσετε μια αίτηση" :dizzy: , κτλ. Προσπάθησα να του εξηγήσω ότι ακόμα και να μην έχουν κάποια ελεγκτική αρμοδιότητα, μπορεί να πάει κάποιος από την υπηρεσία καθαριότητας να του πει ότι μ@λ@κίζεται, αλλά δεν τα κατάφερα (εκτός κι αν μετά αποφάσισε να κάνει κάτι). Οπότε αποφάσισα να μιλήσω ο ίδιος στον κύριο. Ακολούθησε (μέσες-άκρες) ο παρακάτω διάλογος:
- Serf: Σας φαίνεται λογικό να σκουπίζετε και να πετάτε τα φύλλα στο δρόμο;
- Άγνωστος Χ: Η καθαριότητα είναι καλό πράγμα!
- Serf: :dizzy: :dizzy: :dizzy: Ναι, αλλά σας φαίνεται λογικό να τα πετάτε στο δρόμο;;
- Άγνωστος Χ: Τα πετάω για να τα μαζέψει ο δήμος.
- Serf: Δηλαδή είναι τόσο δύσκολο να τα μαζέψετε με ένα φαράσι σε μια σακούλα ή να τα πετάτε στον παραδίπλα κάδο;
- Άγνωστος Χ: Δεν είμαι ο δήμος για να τα μαζέψω.
- Serf: Κι αν βουλώσει καμιά αποχέτευση;
- Άγνωστος Χ: Θα τα μαζέψει ο δήμος.
- Serf: Και μετά απορούμε για το ότι έχουμε φτάσει εδώ που είμαστε ως χώρα <<κι αποχώρησα>>
Άβαταρ μέλους
By JBT
#139069 Εάν αρχίσουμε και γράφουμε όλοι για τα ζωαδια που συναντούμε καθημερινά και συναναστρεφομαστε, θα αντιληφθούμε άμεσα το λόγο που φτάσαμε εκεί που φτάσαμε σαν ΈΘΝΟΣ.

προτείνω να κλειδωθεί :lol:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#139133 Και εσυ τωρα εκανες ολο αυτο το πραμα επειδη καποιος καθαριζε το πεζοδρομιο και τα πεταγε στον δρομο. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#139177 Τα γραπτά σου εδώ και καιρό μαρτυρούν οτι κινούμαστε σε διαφορετικό σύμπαν, οποτε δεν έχει νόημα να επιχειρηματολογησω υπέρ των πράξεων μου...

.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#139194 Κάποιος ιδιώτης καθάριζε (ως μη όφειλε) το πεζοδρόμιο από τα φύλλα των δένδρων που ανήκουν στον Δήμο και αντί να τον επαινέσεις, ζήτησες από τους δημοτικούς υπαλλήλους να του πούν ότι μ@λ@κίζεται;

Μήπως χάνω κάτι; :dizzy:

Όταν βρέξει, τα φύλλα είτε βρίσκονται στο πεζοδρόμιο, είτε στο ρείθρο, στο ίδιο φρεάτιο θα καταλήξουν και ενδεχομένως φράξουν.
Αν παρόλα αυτά ήθελα να του υποδείξω να κάνει καλύτερα αυτό που κάνει, θα έπαιρνα το φαράσι και θα τον βοηθούσα.

Προσωπικά θα ήμουν ευτυχής αν είχα πολλούς τέτοιους γείτονες που καθάριζαν τα πεζοδρόμια, ακόμη κι’ αν απλώς "έσπρωχναν" τα φύλλα προς το ρείθρο!
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#139197 Serf κάνουμε αμάν ν'αλλάξει ο τίτλος του μαμά τοπικού σε Ζώα και πας και ξαναφτιάχνεις με τον ίδιο τίτλο; :protest:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#139202
Pitt έγραψε:Κάποιος ιδιώτης καθάριζε (ως μη όφειλε) το πεζοδρόμιο από τα φύλλα των δένδρων που ανήκουν στον Δήμο και αντί να τον επαινέσεις, ζήτησες από τους δημοτικούς υπαλλήλους να του πούν ότι μ@λ@κίζεται;

Μήπως χάνω κάτι; :dizzy:

Όταν βρέξει, τα φύλλα είτε βρίσκονται στο πεζοδρόμιο, είτε στο ρείθρο, στο ίδιο φρεάτιο θα καταλήξουν και ενδεχομένως φράξουν.
Αν παρόλα αυτά ήθελα να του υποδείξω να κάνει καλύτερα αυτό που κάνει, θα έπαιρνα το φαράσι και θα τον βοηθούσα.

Προσωπικά θα ήμουν ευτυχής αν είχα πολλούς τέτοιους γείτονες που καθάριζαν τα πεζοδρόμια, ακόμη κι’ αν απλώς "έσπρωχναν" τα φύλλα προς το ρείθρο!



Φαντάζομαι οτι έθεσε θέμα κοινής λογικής η οποία σπανίζει...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#139209
red_monster έγραψε:Φαντάζομαι οτι έθεσε θέμα κοινής λογικής η οποία σπανίζει...


Υποθέτω ότι θα το διευκρινίσει, αλλά αν ήταν αυτή η πρόθεσή του, αφενός μεν δεν θα ζητούσε την παρέμβαση των δημοτικών υπαλλήλων και δεν θα του την "έλεγε", αφετέρου δεν θα έβαζε ως υπέρτιτλο "Μη-αυτοκινητιστικές παραβάσεις & απρεπείς συμπεριφορές"

Ούτε για παράβαση πρόκειται, ούτε για απρεπή συμπεριφορά!
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#139212
red_monster έγραψε:
Pitt έγραψε:Κάποιος ιδιώτης καθάριζε (ως μη όφειλε) το πεζοδρόμιο από τα φύλλα των δένδρων που ανήκουν στον Δήμο και αντί να τον επαινέσεις, ζήτησες από τους δημοτικούς υπαλλήλους να του πούν ότι μ@λ@κίζεται;

Μήπως χάνω κάτι; :dizzy:

Όταν βρέξει, τα φύλλα είτε βρίσκονται στο πεζοδρόμιο, είτε στο ρείθρο, στο ίδιο φρεάτιο θα καταλήξουν και ενδεχομένως φράξουν.
Αν παρόλα αυτά ήθελα να του υποδείξω να κάνει καλύτερα αυτό που κάνει, θα έπαιρνα το φαράσι και θα τον βοηθούσα.

Προσωπικά θα ήμουν ευτυχής αν είχα πολλούς τέτοιους γείτονες που καθάριζαν τα πεζοδρόμια, ακόμη κι’ αν απλώς "έσπρωχναν" τα φύλλα προς το ρείθρο!



Φαντάζομαι οτι έθεσε θέμα κοινής λογικής η οποία σπανίζει...

+1. και το θέμα είναι μια χαρά

< >
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#139220 Μιας και το αρχίσατε, να αναφέρω δύο πράγματα που μου έχουν κάνει εξαιρετικά άσχημη εντύπωση:

1. Φίλος, κολλητός, αυτός με τον οποίο έχουμε πιει από το αποστακτήριο του Jack Daniels 2 χρόνια παραγωγής. Είμαστε Ζωγράφου, στις καφετέριες, ως φοιτητές phd και οι δύο. Μπαίνουμε στα αυτοκίνητα (Ηρώων Πολυτεχνείου και Φιλονόης παρκαρισμένοι), μετά από απογευματινό καφέ. Ο τύπος είναι φανατικός καπνιστής. Τον βλέπω, λοιπόν, να αρπάει μια χούφτα άδεια πακέτα από το κάθισμα του συνοδηγού και να τα πετάει έξω στο δρόμο. Ρε τι κάνεις, του λέω; Έχει κάδο απέναντι, γιατί δεν τα πετάς εκεί; Ενισχύω την αναρχία της Ελλάδας, μου απαντάει, πρέπει να κάνουμε κάτι για να παραμείνει μπ...ο, όπως και τώρα. Τέλος πάντων, μαζεύω τα κουτιά εγώ και τα πετάω στον κάδο. Την επόμενη ημέρα περνάω να τον πάρω από το σπίτι. Ενώ τον βλέπω να βγαίνει, αρπάω κι εγώ ένα πακέτο χαρτιά που είχα στο κάθισμα και τα πετάω μπροστά στο σπίτι του. Μου έκανε παρατήρηση, αλλά του απάντησα όπως αυτός την προηγούμενη ημέρα. Από τότε δεν τον είδα να πετάει ξανά σκουπίδια στο δρόμο, αν και τελευταία έχουμε χαθεί.

2. Μαθήτρια στο σχολείο φέτος. Στο προβληματικό σχολείο που ήταν όλοι απαιτήσεις και το έπαιζαν κυριλάτοι τύποι. Είμαι εφημερία και την βλέπω να κατεβαίνει την σκάλα τρώγοντας μια τυρόπιτα. Τελειώνει και πετάει το χαρτί και την χαρτοπετσέτα στην σκάλα. Της κάνω παρατήρηση, αλλά ούτε καν γύρισε να με κοιτάξει. Έφυγε απαξιωτικά, ενώ μάζευα τα σκουπίδια της.

3. Ο γείτονας. Έχει θέση parking στην pilotis, αλλά επειδή βαριέται να κάνει όπισθεν για να βγει, όταν βρει χώρο στη γειτονιά, το αφήνει απέξω και η θέση στην pilotis παραμένει κενή. Μα σας έχουμε αφήσει να έχετε άνοιγμα όλη την πολυκατοικία (πράγμα που απαγορεύεται και έπρεπε, με αυτές τις διαστάσεις, να έχουν άνοιγμα 6m), άρα να τρως δύο θέσεις αυτοκινήτων από τη γειτονιά, θες και να παρκάρεις και έξω, ώστε να χάνουμε 3 θέσεις τελικά; Και εσείς να βάζετε στην pilotis μόνο 2-3 αυτοκίνητα; Τι να εξηγήσεις, όμως; Εδώ τα παιδιά του πήγαν να περάσουν το δρόμο με τσαμπουκά και, αν δεν φρέναρε ο οδηγός (αν ήταν kacey π.χ.) θα τα είχε πάρει ταξίδι παρέα του. Τους έκανα παρατήρηση να κόψουν τον εγωισμό, αλλά ήταν σαν να μιλούσα σε τοίχο.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#139390
A-Viper7 έγραψε:
pipinos1976 έγραψε:2. Μαθήτρια στο σχολείο φέτος. Στο προβληματικό σχολείο που ήταν όλοι απαιτήσεις και το έπαιζαν κυριλάτοι τύποι. Είμαι εφημερία και την βλέπω να κατεβαίνει την σκάλα τρώγοντας μια τυρόπιτα. Τελειώνει και πετάει το χαρτί και την χαρτοπετσέτα στην σκάλα. Της κάνω παρατήρηση, αλλά ούτε καν γύρισε να με κοιτάξει. Έφυγε απαξιωτικά, ενώ μάζευα τα σκουπίδια της.

edit mod


Ωραίο το χιούμορ, αλλά το συγκεκριμένο -και κάθε άλλο παρόμοιο- 14χρονο θα πρέπει να το μαζέψουν σπίτι του, να του μάθουν τρόπους, ευγένεια και συμπεριφορά :rant:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#139391 Πιπινε φαντάζομαι εμένα που έμπαινα στα μπάνια του σχολείου και έσπαγα τα εμαγιέ δε θα με πήγαινες καθόλου :lol:
Άβαταρ μέλους
By Alxnks
#139442
QsisVTS έγραψε:Πιπινε φαντάζομαι εμένα που έμπαινα στα μπάνια του σχολείου και έσπαγα τα εμαγιέ δε θα με πήγαινες καθόλου :lol:

Σορυ, αλλά ποιος νορμάλ άνθρωπος θα "πήγαινε" τέτοια συμπεριφορα;
Θες να σπασεις εμαγιέ; Ας εσπαγες στο σπιτι των γονιών σου, ας σπασεις στο σπίτι που μένεις τώρα. Εκεί δείξε την μαγκιά σου, αν σε έπαιρνε/παιρνει (ηθικά/λογικά/οικονομικά/κτλ). Κανοντας το στη δημοσια περιουσία είσαι τζάμπα μάγκας, στην καλυτερη.
#mekatitetoiesnootropiesftasameedo
:lol: