Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#606015 Κάποια στιγμή, αν θες, στο ανάλογο τοπικό, γράψε λίγο κάποια πράγματα. Τι κάνει ένας γευσιγνωστης κλπ.. Πολύ ενδιαφέρον..

.
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#606045
gianik έγραψε:Κάποια στιγμή, αν θες, στο ανάλογο τοπικό, γράψε λίγο κάποια πράγματα. Τι κάνει ένας γευσιγνωστης κλπ.. Πολύ ενδιαφέρον..

.
Καλημέρα φίλε gianik.
Πλεον δεν ζω στην Ελλάδα αλλα στο Μοναχο.
Το αναφέρω αυτο διότι η γευσιγνωσία στο εξωτερικό είναι πολυ πιο ανεβασμένη σε σχέση με την χώρα μας και οι άνθρωποι θέλουν συνέχεια να μαθαίνουν πράγματα γύρω απο το κρασί και προπαντός δεν το παίζουν εξυπνάκηδες.

Λοιπόν σαν Γευσιγνώστης πηγαίνω σε εκθέσεις κρασιού, δοκιμάζω κρασιά,κανω μαθήματα σε εστιατόρια για το πως και τι πρέπει να πούμε σε εναν πελατη,πως να ανοίξουμε σωστα ενα κρασι.
Ποια κρασια ταιριάζουν με ποια φαγητά και τις παγίδες που κρύβονται στα φαγητά,δεν ταιριάζουν ολο τα φαγητά με ολα τα κρασιά.
Τυχαίνει να με παίρνουν τηλέφωνο οινοποιοί για να δοκιμάσω το κρασί τους και να τους πω την αποψη μου.
Και επίσης δουλεύω σε ενα παρα πολυ καλο Εστιατόριο - Ξενοδοχείο.

Αν έχεις ή εχετε τυχόν απορίες μπορείτε να ρωτησετε οτι θελετε

< >
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#606147
Dimsabas έγραψε:Τι γνώμη έχεις για τον Χατζηνικολάου;
Λοιπόν ο Χατζηνικολάου είναι παγκοσμιας κλάσης Οινολογος και Γευσιγνωστης με πτυχίο απο το Μπορντό με μεταπτυχιακα κτλ.
Ασχολειται παρα πολυ ενεργά γύρω απο το κρασί, απο την γευσιγνωσία, τη προώθηση προϊόντων κτλ.
Δεν έχει τύχει να τον γνωρίσω απο κοντα, ομως τυχαίνει να εχω διαβάσει κάποια απο τα βιβλία του.


< >
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#606149
Tetix έγραψε:
Dimsabas έγραψε:Τι γνώμη έχεις για τον Χατζηνικολάου;
Λοιπόν ο Χατζηνικολάου είναι παγκοσμιας κλάσης Οινολογος και Γευσιγνωστης με πτυχίο απο το Μπορντό με μεταπτυχιακα κτλ.
Ασχολειται παρα πολυ ενεργά γύρω απο το κρασί, απο την γευσιγνωσία, τη προώθηση προϊόντων κτλ.
Δεν έχει τύχει να τον γνωρίσω απο κοντα, ομως τυχαίνει να εχω διαβάσει κάποια απο τα βιβλία του.


< >
Αν δεν σε πειράζει πες λίγο πως κατέληξες σε αυτό το επάγγελμα, αν έχεις σχετικές σπουδές, ή πως μπορείς να ξεκινήσεις σε επίπεδο σπουδών πχ σε συνθήκες Ελλάδας.
Έχω γνωστούς από γεωπονία που έχουν ασχοληθεί με τον οίνο πχ, αλλά αυτό που κάνεις εσύ στην Ελλάδα νομίζω έχει περιορισμένη ζήτηση. Ένα μεγάλο μπράβο από εμένα που σου αρέσει κ το κυνηγάς!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#606192 Καλη σου ημερα.
Την οινολογία την σπούδασα στο Μόναχο, ένας κύριος μου μετέδωσε την "αγαπη" για το κρασι,ετσι είδα ότι μου αρέσει,ξεκινησα να πηγαίνω σε εκθέσεις και σιγα σιγα αφου έβλεπα ότι με ελκυει πηγα και το σπούδασα.

Υπάρχουν 4 στάδια για Σομελιε,τουλάχιστον εδω στη Γερμανία,εχω φτάσει και εχω και μέχρι και το 3,το 4ο και τελευταιο στάδιο απαιτει αρκετά χρήματα για να πραγματοποιηθεί.
Θέλω να συνεχίσω τις σπουδές μου πηγαίνοντας στην Αυστρία,υπάρχει ενα πανεπιστήμιο όπου ειδικεύεται στους Σομελιε και μονο, και είναι απ τα καλύτερα του κόσμου.
Ισως καταφερω του χρόνου να ξεκινήσω.

Οταν ζουσα στην Ελλάδα δουλευα πανω στο 3d animation,αυτη ηταν η πρώτη μου σπουδή απο την οποια και δεν ήμουν ευχαριστημένος.

Οταν πριν απο 6 χρονια ηρθα στην Γερμανια και ξεκινησα για τα πρωτα μου χρηματα στη γαστρονομία εκεί, ηρθα σε "επαφη" με καλά κρασιά.
Οσο περίεργο και αν φαινεται απαρνήθηκα το animation για την γευσιγνωσία.
Σαν ανθρωπος πιστευω οτι οτι στη γευσιγνωσία δεν αρκουνε μονο οι γνωσεις, πρέπει να έχεις και ενα χάρισμα ή μπορούμε και ταλέντο να το πούμε,βασικος κανονας να μην καπνίζουμε.
Στη Ελλάδα οπως προείπα υπάρχουν Σομελιε και παιδιά που το κυνηγάνε αλλα στην Ελλάδα δυστυχως παρα πολυ δυσκολα θα πας μπροστά σαν Σομελιε,τουλάχιστον για τώρα.
Δυστυχως είμαστε πισω σαν κουλτούρα ή σαν νοοτροπία.
Δεν εκτιμάμε και δεν δεχόμαστε να μάθουμε το κατι παραπάνω.
Ειμαστε η χωρα του χυμα κρασιού,δεν το λεω αρνητικά απλα ενας μεσος Έλληνας δεν θα πιει μπουκαλι,αλλά χυμα κρασι.

Κατι που ξέχασα να πω είναι ότι οι φίλοι σου απο τη Γεωπονια εχουν ασχοληθει με την οινολογια.
Πολλοί ανθρωποι μπερδεύουν την οινολογια με την οινογευσια ή τους οινοχοους.
Η βασική διαφορά ειναι οτι οι οινολογοι μπορούνε να εργαστούν με έναν οινοπαραγωγο ενω οι γευσιγνωστες (Σομελιε) μπορούνε σε εστιατόρια να δουλέψουν διότι πρέπει να ξέρουν σοδειες κτλ,στα λέω πολυ περιληπτικά.

Στην Ελλάδα δεν γνωριζω πως μπορεί κάποιος να ξεκινήσει κατι,για σπουδές χλωμό το κόβω, αλλά για σεμινάρια μπορεί πολυ άνετα.
Θα τον βοηθήσει πολύ να μπει στον κόσμο του κρασιού και του φαγητού.

Πιστεύω να σε καλυψα αρκετά.
Αν παρέλειψα κάτι ξαναρωτα με.

< >
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#606211
Tetix έγραψε:Καλη σου ημερα.
Την οινολογία την σπούδασα στο Μόναχο, ένας κύριος μου μετέδωσε την "αγαπη" για το κρασι,ετσι είδα ότι μου αρέσει,ξεκινησα να πηγαίνω σε εκθέσεις και σιγα σιγα αφου έβλεπα ότι με ελκυει πηγα και το σπούδασα.

Υπάρχουν 4 στάδια για Σομελιε,τουλάχιστον εδω στη Γερμανία,εχω φτάσει και εχω και μέχρι και το 3,το 4ο και τελευταιο στάδιο απαιτει αρκετά χρήματα για να πραγματοποιηθεί.
Θέλω να συνεχίσω τις σπουδές μου πηγαίνοντας στην Αυστρία,υπάρχει ενα πανεπιστήμιο όπου ειδικεύεται στους Σομελιε και μονο, και είναι απ τα καλύτερα του κόσμου.
Ισως καταφερω του χρόνου να ξεκινήσω.

Οταν ζουσα στην Ελλάδα δουλευα πανω στο 3d animation,αυτη ηταν η πρώτη μου σπουδή απο την οποια και δεν ήμουν ευχαριστημένος.

Οταν πριν απο 6 χρονια ηρθα στην Γερμανια και ξεκινησα για τα πρωτα μου χρηματα στη γαστρονομία εκεί, ηρθα σε "επαφη" με καλά κρασιά.
Οσο περίεργο και αν φαινεται απαρνήθηκα το animation για την γευσιγνωσία.
Σαν ανθρωπος πιστευω οτι οτι στη γευσιγνωσία δεν αρκουνε μονο οι γνωσεις, πρέπει να έχεις και ενα χάρισμα ή μπορούμε και ταλέντο να το πούμε,βασικος κανονας να μην καπνίζουμε.
Στη Ελλάδα οπως προείπα υπάρχουν Σομελιε και παιδιά που το κυνηγάνε αλλα στην Ελλάδα δυστυχως παρα πολυ δυσκολα θα πας μπροστά σαν Σομελιε,τουλάχιστον για τώρα.
Δυστυχως είμαστε πισω σαν κουλτούρα ή σαν νοοτροπία.
Δεν εκτιμάμε και δεν δεχόμαστε να μάθουμε το κατι παραπάνω.
Ειμαστε η χωρα του χυμα κρασιού,δεν το λεω αρνητικά απλα ενας μεσος Έλληνας δεν θα πιει μπουκαλι,αλλά χυμα κρασι.

Κατι που ξέχασα να πω είναι ότι οι φίλοι σου απο τη Γεωπονια εχουν ασχοληθει με την οινολογια.
Πολλοί ανθρωποι μπερδεύουν την οινολογια με την οινογευσια ή τους οινοχοους.
Η βασική διαφορά ειναι οτι οι οινολογοι μπορούνε να εργαστούν με έναν οινοπαραγωγο ενω οι γευσιγνωστες (Σομελιε) μπορούνε σε εστιατόρια να δουλέψουν διότι πρέπει να ξέρουν σοδειες κτλ,στα λέω πολυ περιληπτικά.

Στην Ελλάδα δεν γνωριζω πως μπορεί κάποιος να ξεκινήσει κατι,για σπουδές χλωμό το κόβω, αλλά για σεμινάρια μπορεί πολυ άνετα.
Θα τον βοηθήσει πολύ να μπει στον κόσμο του κρασιού και του φαγητού.

Πιστεύω να σε καλυψα αρκετά.
Αν παρέλειψα κάτι ξαναρωτα με.

< >
Χίλια ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις! Πιστεύω ότι στο Επάγγελμα σου θέλει κ λίγο να το έχεις, δεν είναι μόνο σπουδές.
Κ όπως είπες από Γεωπονία κ εξειδίκευση στην οινοπαραγωγή θα βρεις δουλειά σε οινοπαραγωγό. Πιστεύω πως έχει μέλλον αυτή κατεύθυνση. Έχουμε μεγάλους οινοπαραγωγούς που θέλουν την εξειδίκευση κ πολλοίς αξιόλογους μικρούς. Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να κάνει κάποιος Κάτι δικό του....

Απορία. Εμείς στην Ελλάδα δεν θα μπορούσαμε να υποστηρίξουμε κάποιες σπουδές ή έστω Σεμινάρια στο αντικείμενό σου? Κάποιοι κ από χόμπι θα παρακολουθούσαν κάτι τέτοιο. Κ σίγουρα έχει τρελαμένους (ξένους με χοντρα πορτοφόλια) που θα το συνδιαζαν κ με τουρισμό πχ Σαντορίνη, Πόρτο καρρας

Εύχομαι το καλύτερο για το μέλλον σου!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#606221 Υπάρχει σχετικό τμήμα στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής
https://www.uniwa.gr/wvbs/

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#606223 Είναι οινολογία αυτό, δεν έχει σχέση.
Τώρα, γιατί φτιάξανε ολόκληρο τμήμα, ενώ θα μπορούσαν να οργανώσουν ένα μεταπτυχιακό, για ένα αντικείμενο που ετσι κι αλλιώς διδάσκεται στα γειτονικά ΓΠΑ και ίσως Χαροκοπειο, δεν ξέρω. Ή μάλλον ξέρω, αλλά δεν είναι της παρούσης.
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#606233
dekouk έγραψε:
Tetix έγραψε:Καλη σου ημερα.
Την οινολογία την σπούδασα στο Μόναχο, ένας κύριος μου μετέδωσε την "αγαπη" για το κρασι,ετσι είδα ότι μου αρέσει,ξεκινησα να πηγαίνω σε εκθέσεις και σιγα σιγα αφου έβλεπα ότι με ελκυει πηγα και το σπούδασα.

Υπάρχουν 4 στάδια για Σομελιε,τουλάχιστον εδω στη Γερμανία,εχω φτάσει και εχω και μέχρι και το 3,το 4ο και τελευταιο στάδιο απαιτει αρκετά χρήματα για να πραγματοποιηθεί.
Θέλω να συνεχίσω τις σπουδές μου πηγαίνοντας στην Αυστρία,υπάρχει ενα πανεπιστήμιο όπου ειδικεύεται στους Σομελιε και μονο, και είναι απ τα καλύτερα του κόσμου.
Ισως καταφερω του χρόνου να ξεκινήσω.

Οταν ζουσα στην Ελλάδα δουλευα πανω στο 3d animation,αυτη ηταν η πρώτη μου σπουδή απο την οποια και δεν ήμουν ευχαριστημένος.

Οταν πριν απο 6 χρονια ηρθα στην Γερμανια και ξεκινησα για τα πρωτα μου χρηματα στη γαστρονομία εκεί, ηρθα σε "επαφη" με καλά κρασιά.
Οσο περίεργο και αν φαινεται απαρνήθηκα το animation για την γευσιγνωσία.
Σαν ανθρωπος πιστευω οτι οτι στη γευσιγνωσία δεν αρκουνε μονο οι γνωσεις, πρέπει να έχεις και ενα χάρισμα ή μπορούμε και ταλέντο να το πούμε,βασικος κανονας να μην καπνίζουμε.
Στη Ελλάδα οπως προείπα υπάρχουν Σομελιε και παιδιά που το κυνηγάνε αλλα στην Ελλάδα δυστυχως παρα πολυ δυσκολα θα πας μπροστά σαν Σομελιε,τουλάχιστον για τώρα.
Δυστυχως είμαστε πισω σαν κουλτούρα ή σαν νοοτροπία.
Δεν εκτιμάμε και δεν δεχόμαστε να μάθουμε το κατι παραπάνω.
Ειμαστε η χωρα του χυμα κρασιού,δεν το λεω αρνητικά απλα ενας μεσος Έλληνας δεν θα πιει μπουκαλι,αλλά χυμα κρασι.

Κατι που ξέχασα να πω είναι ότι οι φίλοι σου απο τη Γεωπονια εχουν ασχοληθει με την οινολογια.
Πολλοί ανθρωποι μπερδεύουν την οινολογια με την οινογευσια ή τους οινοχοους.
Η βασική διαφορά ειναι οτι οι οινολογοι μπορούνε να εργαστούν με έναν οινοπαραγωγο ενω οι γευσιγνωστες (Σομελιε) μπορούνε σε εστιατόρια να δουλέψουν διότι πρέπει να ξέρουν σοδειες κτλ,στα λέω πολυ περιληπτικά.

Στην Ελλάδα δεν γνωριζω πως μπορεί κάποιος να ξεκινήσει κατι,για σπουδές χλωμό το κόβω, αλλά για σεμινάρια μπορεί πολυ άνετα.
Θα τον βοηθήσει πολύ να μπει στον κόσμο του κρασιού και του φαγητού.

Πιστεύω να σε καλυψα αρκετά.
Αν παρέλειψα κάτι ξαναρωτα με.

< >
Χίλια ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις! Πιστεύω ότι στο Επάγγελμα σου θέλει κ λίγο να το έχεις, δεν είναι μόνο σπουδές.
Κ όπως είπες από Γεωπονία κ εξειδίκευση στην οινοπαραγωγή θα βρεις δουλειά σε οινοπαραγωγό. Πιστεύω πως έχει μέλλον αυτή κατεύθυνση. Έχουμε μεγάλους οινοπαραγωγούς που θέλουν την εξειδίκευση κ πολλοίς αξιόλογους μικρούς. Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να κάνει κάποιος Κάτι δικό του....

Απορία. Εμείς στην Ελλάδα δεν θα μπορούσαμε να υποστηρίξουμε κάποιες σπουδές ή έστω Σεμινάρια στο αντικείμενό σου? Κάποιοι κ από χόμπι θα παρακολουθούσαν κάτι τέτοιο. Κ σίγουρα έχει τρελαμένους (ξένους με χοντρα πορτοφόλια) που θα το συνδιαζαν κ με τουρισμό πχ Σαντορίνη, Πόρτο καρρας

Εύχομαι το καλύτερο για το μέλλον σου!

< Note >
Αγαπητε dekouk
Βασικα στο επάγγελμα της γευσιγνωσιας θελει αρκετη εξάσκηση, πέραν του ταλέντου και αρκετη οσφρητική μνημη,δηλαδή πρέπει να θυμάσαι τοσες πολλές και διαφορετικές μυρωδιές και μάλιστα το δύσκολο είναι να προσπαθεις να τις εξηγείς.
Π.χ κάποια κόκκινα ή ροζε ελαφριά κρασιά βγάζουν μια γεύση απο φράουλα και βανίλια, αυτο στο μυαλό σου, σου βγαινει σαν τις καραμέλες Erdbeerbonbon. Αυτο πρέπει να σου έρχεται αυτοματα στο μυαλό σου και να το εξηγείς.Αν ψάξεις στο Google θα καταλάβεις τι εννοώ.
Οταν είχα πρωτοξεκινησει θυμάμαι ότι ο καθηγητής μας έλεγε πως οτι αντικείμενο και αν πιάσουμε στα χέρια μας,να το μυρίζουμε,και οντως μπορεί να ακούγεται αστείο, βοηθαει πολυ.

Αν οντως θελεις να ασχοληθείς με το κρασι είναι ενα ωραιο κόλπο σε ενα ερασιτεχνικο επίπεδο και αν οντως θες να ασχοληθείς ειμαι εδω για να βοηθήσω.Θα σε βοηθήσω με ευχαρίστηση.

Λοιπον,εχουμε παρα πολυ δυνατους οινοπαραγωγους και μικρούς αλλα και μεγάλους και το Ελληνικό Terroir είναι επίσης παρα πολυ καλο,εως και τέλειο θα το χαρακτήριζα,είναι πολυ ιδιαίτερο.
Το αρνητικό με τους οινοπαραγωγους μας είναι πιστευω οπως προείπες οτι είναι ανειδίκευτοι,χωρίς να θέλω βεβαια να προσβάλλω ή να θίξω κάποιον...δηλαδή ότι έμαθαν απο τον παππού ή τον πατέρα τους και μετα περασε και στα δικα τους χέρια.
Λιγοι είναι αυτοί οι οποίοι έχουν μια κάποια μόρφωση, και ακόμα πιο λιγοι αυτοι που ξεπερνούν το κατεστημένο και πειραματίζονται.
Γιατί το κρασί είναι μια ατέλειωτη χημεία και αν δεν πειραματιστείς τοτε παραμείνεις ενας απλος οινοπαραγωγος.Τωρα αν οντως θελεις να σου πω κάποιον ο οποίος έχει γνώσεις και κάνει καλο ελληνικο κρασι είναι ο Παρπαρουσης και ενα εξαιρετικο κρασι του κοκκινο είναι το Ταώς.

Ουτε πολυ ευκολο είναι να κανεις κρασι δικο σου αλλα ουτε και πολυ δύσκολο, πρέπει να έχεις υπομονή και φυσικά το ρισκο και τις γνώσεις βεβαια.
Οι πρώτοι καρποί αφου φυτέψεις μια ποικιλία έρχονται στα 3 χρόνια...
Για να σου δώσει ενα αμπέλι καλο κρασι πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον 8 χρόνια.
Η καλη η ρωγα με τους χυμούς της και τα αρώματα της ξεκιναει απο τον 5ο χρονο εως και τα 25 χρονια...
Στα λέω περιληπτικά πολυ γιατι κανονικά θέλω πολλες σελίδες.
Οποτε καταλαβαίνεις ότι είναι στις απαιτήσεις του καθενός.

Οποιοσδήποτε γνωστης μπορεί να συνδυασει σεμινάρια γευσιγνωσιας.
Το θεμα είναι τι ανταπόκριση θα έχει και τι αντίκτυπο, και το πως θα λειτουργήσει διότι ειμαστε λίγο κάπως σαν λαός,συγνωμη δεν θελω να θίξω κανέναν,απλα μιλαω βαση διαφόρων πολιτισμών που τυχαίνει να γνωρίζω.

Τώρα σε σχέση με τη Σαντορίνη ή το Πόρτο Καρράς είναι μια πολυ μεγάλη συζήτηση και πλέον επειδη τυχαίνει να γνωρίζω για την Σαντορίνη αρκετα πράγματα, αν η Σαντορίνη δεν κατεβει λιγο απο το καλάμι που έχει ανέβει και δεν σταματήσει την μαζικη παραγωγή και τις εξωφρενικές τιμες που πουλαει τα κρασια της τοτε ναι μπορει και με τον τουρισμό να λειτουργήσει πολυ ομορφα.
Οπως ειπες υπαρχουν ξένοι τρελαμένοι με χοντρα πορτοφόλια αλλα ειπαμε οχι να το ξεφτυλισουμε επειδη τυχαίνει η Σαντορίνη να παράγει καλο κρασι λογω ηφαιστείου.

Σε ευχαριστώ και πάλι για τα καλα σου λογικα,ασχολεισαι γενικά με το κρασι;
Έχεις γνωσεις;
Καλο απόγευμα

< >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#606238 @tetix
Χαίρομαι να σε διαβάζω.
Αν θες γράφε πιο συχνά, έχουμε νομίζω σχετικό τοπικό για τα κρασιά.. Σαν γευσιγνωστης ασχολείσαι μόνο με κρασιά ή κ με φαγητό;

.
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#606375 Καλημερα gianik

Μπορώ να γράφω πολυ συχνά αν θέλετε αλλα πρέπει κι εσεις να έχετε ερωτήσεις,δεν μπορώ να ξεκινήσω να γράφω απο μονος μου.
Καταλαβαίνεις πως το εννοώ.

Τωρα κατι αλλο που τυχαίνει να θυμηθώ είναι,νομιζω μου είχες πει εσυ ή κάποιο αλλο παιδι, γιατι δεν γράφω στο τοπικό οπου είναι αποκλειστικά για κρασιά.
Οταν ξεκινησα τις σπουδές στη γευσιγνωσία το πρωτο πρωτο πράγμα που μαθαμε ειναι η ταπεινοφροσύνη,έκτοτε με έχει βοηθήσει παρα πολυ αυτο.
Ανεφερα την ταπεινοφροσύνη γιατι κατα την γνώμη μου, χωρις να θέλω να φανώ "καποιος", σε οτι αναφέρομαι είναι ολα βασιμα και μεσα απο τις γνώσεις μου,τιποτα απ όλα αυτα δεν εχει να κάνει με θεμα παραπληροφόρησης. Αρα δεν θελω να υπάρξει κάποιος/κάποιοι απο το φορουμ να μου πει είσαι λάθος ή μας το παίζεις "ειδικος" και να άρχισει μια διαμάχη ή κατι παρόμοιο.
Διότι οι Έλληνες σαν λαός μας αρέσει να δειχνόμαστε και ας λέμε και χαζομάρες ή καλύτερα ανακρίβειες.

Σαν γευσιγνωστης ασχολούμαι και με το φαγητό αλλα και με το κρασι,πολλοι ασχολούνται μονο με το κρασι γιατι είναι πιο ευκολο,αλλα οταν ξεκινησεις να ασχολείσαι και με το φαγητό και κάνεις συνδυασμούς και με το κρασι τοτε μπαινεις σε εναν εντελώς καινούργιο μαγικο για τον ουρανίσκο σου κόσμο.
Οι συνδυασμοί είναι απλά ατέλειωτοι.
Όλοι οι γευσιγνωστες πρέπει να ξέρουν να μαγειρεύουν.
Στην Γαλλια για να γίνει κάποιος Σομελιε κάνει και 3 χρόνια έξτρα μαθήματα μαγειρικής,υποχρεωτικά παρακαλώ.

《Γι αυτο και χθες οταν με ρώτησε ο dekouk για σεμιναρια κρασιου,του απαντησα τι αντίκτυπο θα έχει και το πως θα λειτουργήσει, διότι λιγοι να μην πω ελάχιστοι θα κάτσουν να αφιερώσουν τόσο χρονο για να μπουν στον κόσμο του κρασιού και του φαγητού, θα μου πεις: καποιος θελει κατι απλο γιατι ειναι το χόμπι του, αλλα εγω θα απαντήσω....Εφόσον κατι ξεκινας και σου αρέσει,απλα ολοκληρωσε το.
Τελος πάντων,άνοιξα ενα θεμα απο μονος μου αρκετα μεγάλο》

Όταν ενα κρασι με ενα φαγητό ταιριάζουν και ισορροπούν λόγω της ουδετερότητας και της αντιδρασης που βγάζουν τοτε απλα αυτο που νιώθεις στο στόμα σου ειναι απλα απερίγραπτο.
Υπάρχουν φορες που ας πουμε απο τη κουζίνα το φρέσκο βούτυρο λιώνει ενω ετοιμάζεται το φαγητό ή όταν ενα καλο κομμάτι κρέατος το Roastbeef ψηνεται στο Grill, που η μυρωδιά που εισέρχεται στη μυτη είναι απλά τόσο μαγευτική.

Και αλλο ενα κόλπο για όσους ισως θελήσουν να κάνουν κάποια πειραματα με Κρασι και Φαγητο για να δουνε αυτην την ιδιαιτερότητα, πρέπει να προσέξουν αν μαγειρεύουν με σάλτσα.
Δεν πρέπει να δώσουμε τοση βαση στο φαγητό οσο στην σάλτσα,διότι το φαγητό θα δώσει ενα 30% της γεύσης εχω ολο το υπόλοιπο η σάλτσα,αρα έχουμε να κανουμε με κατι πιο πολύπλοκο αλλα συναμα και πιο εκρηκτικο στο στόμα μας.

Καλη σας ημερα παιδια.
Σε ευχαριστώ και σας ευχαριστώ παρα πολυ για τα καλα σας λόγια,χαίρομαι που ετυχε και σας βρήκα στο φόρουμ και ειλικρινα μου δίνετε δύναμη με τα θετικά σας σχόλια.



< >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#606376 Προσωπικά αγαπημένα έχει ένας σομελιέ; ή μεταβάλλονται τα γούστα / η / και δεν του επιτρέπει η ενασχόληση να του επιτραπεί να ορίσει "αγαπημένα" κρασιά;;
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#606380
KiloMeater έγραψε:Ωραία όλα αυτά αλλά please move
Όταν εννοείς move;
Να γράφω σε αλλο Topic;

< >