Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#455755
manosky έγραψε:Δυστυχώς μόνο στην Ελλάδα υπάρχει καπιταλισμός που μας διαλύει ως χώρα και μας στερεί τη δυνατότητα να φάμε καλά και να περνάμε καλύτερα.

Δυστυχώς....

Ίσως είμαστε πιο καπιταλιστές από τους άλλους Ευρωπαίους, γι' αυτό περνάμε χειρότερα και είμαστε στον πάτο.

Α, φταίει κι ο Άδωνης. Τόσα χρόνια αυτός διαπλεκόταν με το κεφάλαιο και τους ψηφοφόρους για ρουσφέτια.

Δυστυχώς...


Mπαααα... αυτός ο καπιταλισμός είναι γνωστός εδώ και πολλές δεκαετίες και αλλού...

Εικόνα

και δεν περιλαμβάνονται capital gains, που το 1% θα έπαιρνε και άλλο τα πάνω του...

Πολύ καλά τα πάει ο καπιταλισμός τα τελευταία χρόνια (τα τελευταία 40 χρόνια πάνω κάτω για την αμερική, λιγότερα για τα εδώ μέρη, για να ακριβολογούμε), δεν λέω... Δουλεύει για όλους μας...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#456982 Πάντως υπάρχουν αρκετοί που λένε πως τα μνημόνια δεν ήταν ακριβώς τέλεια στην σύλληψή τους. Άλλη μία ήπια φωνή από την Ευρώπη, λέει το ίδιο πάνω κάτω:

https://euobserver.com/beyond-brussels/139940
He added that "creditors have their fair share of responsibility" in the situation, by accepting "a wrong fiscal policy mix which have not helped the growth prospects of the economy."
:shifty:

Οι δανειστές "δέχθηκαν" το μείγμα, παρόλο που ήθελαν άλλο μείγμα. Παραδόξως, ποτέ δεν το ζήτησαν το άλλο, ούτε έκαναν κάτι για να το επιβάλλουν. Επέβαλαν όμως με κάθε τρόπο και χωρίς παρέκλιση το "λάθος" μείγμα πολιτικών. Προφανώς γιατί τους κοροϊδέψαν οι δικοί μας που είναι γατόνια.
:s_biggrin

ΥΓ: Πάντα στο πρωτότυπο! :s_bye
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#456988 Εδώ είσαι, κυνική ομολογία του Τσακαλώτου, δεν τσακίσαμε τα μεσαία στρώματα, απλώς τα ζορίσαμε, μόνο που δεν ήξεραν οι φωστήρες και οι Καρανίκες ότι αυτά τα πράγματα είναι αλυσίδα και πήδηξαν όλα τα στρώματα από το πάνω ράφι και κάτω, είναι αλήτες του κερατά που αφού κατέστρεψαν μια ολόκληρη χώρα και την κοινωνία της έδιωξαν από τη χώρα όλο το μέλλον της που είναι οι νέοι, 500.000 έχουν φύγει και ακόμα φεύγουν, είναι μόνο αλήτες και τίποτα περισσότερο, τους αξίζει κρεμάλα στο Σύνταγμα για το κακό που έκαναν, γιατί το έκαναν σε όσους μπορούσαν, τους πραγματικά υπεύθυνους παρόλα τα παχιά λόγια τους όχι μόνο δεν μπόρεσαν να τους ακουμπήσουν αλλά συμπορεύονται αλλά μπρατσέτα, τα νέα μέτρα φαντάζομαι τα είδες.

http://www.eleftherostypos.gr/oikonomia ... -zorisame/
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#457004 Οι δανειστές δέχτηκαν;
Δεν επέβαλλαν με το ζόρι;
:hmmm:

Κολατσό για σκέψη...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#457007 Διάβασες το άρθρο; :s_biggrin

Προφανώς και αυτός που λέει "δέχτηκαν" το λέει για δικούς τους λόγους. Η απλή αλήθεια είναι πως οι δανειστές δεν είχαν κάνενα ζόρι να δεχτούν το οτιδήποτε. Μπορούσαν (και μπορούν και το κάνουν συνέχεια...) να επιβάλλουν Ο,ΤΙ μα Ο,ΤΙ θέλουν.

Άρα, αυτοί που ισχυρίζονται πως... "δέχτηκαν", απλώς λένε ανοησίες. :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By Elias
#457011 Σαυτην την χωρα ολοι το μονο που ξερουν καλα να κανουν ειναι να δειχνουν με το δαχτυλο. Σαυτα ειμαστε πρωτοι παγκοσμιως, στα υπολοιπα τελευταιοι.Ανοιξε τα στραβα σου επιτελους μπας και καταλαβεις οτι σημερα κυβερνα το κεφαλαιο και σταματα να παριστανεις τον λαικο ψαλτη του φορουμ.
Μαγκια δεν ειναι η ευκολη κριτικη αλλα να προσπαθεις σαν χωρα, σαν λαος, να επιβιωσεις σε ενα διεθνες συστημα και γιατι οχι να βγεις κερδισμενος. Ας πουμε ενα μεγαλο οχι στην γκρινια και την μιζερια που εκπροσωπουν διαφοροι σαν εσενα που τελικα στεκονται εμποδιο.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#457013 Σύμφωνα με την τελευταία ανάγνωση του στομαχιού του Έντη από τον πρώην σύντροφο Ντομπρόσκη υπάρχει μια διάσταση απόψεων μεταξύ δανειστών και περήφανης ΕΛ κυβέρνησης.

ΥΓ: το παραπάνω θέατρο του παραλόγου είναι γνωστό.
Η πραγματικότητα νομίζω είναι αρκετά πιο σαφής από αναλύσεις για το τι είπε η Μαίρη στο Μιμίκο πριν 100 χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#457034
EDDIE_147 έγραψε:Σύμφωνα με την τελευταία ανάγνωση του στομαχιού του Έντη από τον πρώην σύντροφο Ντομπρόσκη υπάρχει μια διάσταση απόψεων μεταξύ δανειστών και περήφανης ΕΛ κυβέρνησης.

ΥΓ: το παραπάνω θέατρο του παραλόγου είναι γνωστό.
Η πραγματικότητα νομίζω είναι αρκετά πιο σαφής από αναλύσεις για το τι είπε η Μαίρη στο Μιμίκο πριν 100 χρόνια.

H πραγματικότητα ποια είναι; Αυτή του συντρόφου Ντομπρόσκη; :hmmm:
Τι διάβολο δανειστές είναι αυτοί που παρασύρθηκαν από τους άχρηστους Έλληνες και εφάρμοσαν μέτρα λάθος; :ninja:
Εγώ ξέρω πως όταν έρθουν οι δανειστές οι δικοί μου (στο έργο που δουλεύω), ετοιμαζόμαστε να τους πάρουμε και π :lipsealed: πες, και όχι μόνον θα κάνουμε ό,τι μας πουν, αλλά θα πούμε κι ευχαριστώ...
Οι τροϊκανοί πάλι χωρίς αιδώ λένε πως εδώ και χρόνια τους κοροϊδεύουμε, και ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ να το κάνουμε, ενώ αυτοί παρακολουθούν ανήμποροι...
Σωστά; :s_bye
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#457052 Η πραγματικότητα είναι του Μήτσου του σουβλατζή.

Αναμείνατε στις οθόνες σας.
Μια μια οι παπαροφιλολογίες πάνε περίπατο (και από τα δυο μεγάλα κόμματα).
:)
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#457065
Elias έγραψε:Σαυτην την χωρα ολοι το μονο που ξερουν καλα να κανουν ειναι να δειχνουν με το δαχτυλο. Σαυτα ειμαστε πρωτοι παγκοσμιως, στα υπολοιπα τελευταιοι. Ανοιξε τα στραβα σου επιτελους μπας και καταλαβεις οτι σημερα κυβερνα το κεφαλαιο και σταματα να παριστανεις τον λαικο ψαλτη του φορουμ.
Μαγκια δεν ειναι η ευκολη κριτικη αλλα να προσπαθεις σαν χωρα, σαν λαος, να επιβιωσεις σε ενα διεθνες συστημα και γιατι οχι να βγεις κερδισμενος. Ας πουμε ενα μεγαλο οχι στην γκρινια και την μιζερια που εκπροσωπουν διαφοροι σαν εσενα που τελικα στεκονται εμποδιο.


Τα δικά σου στραβά να ανοίξεις και εσύ παριστάνεις τον ψάλτη του παρεακίου και όχι εγώ, εγώ είπα ότι λέει ο υπουργός σου και όσα εισπράττω στο πετσί μου, αν εσύ είσαι μισθοφόρος και σου περισσεύουν μπράβο σου αλλά μην κάνεις και τον αθώο κήρυκα.

Όσο για το κεφάλαιο που κυβερνάει το γνωρίζω κάπου 30 χρόνια πρίν από εσένα και αυτό ακριβώς είπα, ότι σήμερα αυτοί που υφάρπαξαν την ψήφο με σημαία την κάθαρση και την πάταξη της φοροδιαφυγής συμπορεύονται με αυτό και ζούν τη ζωάρα τους αλλά η αλήθεια δεν σου αρέσει ή δεν την βλέπεις.