Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#461179 Το πρώτο ποστ του ηταφί στην προηγούμενη σελίδα σχεδόν θα μπορούσε να είχε γραφτεί από τον δίπλωματ... :whistlink: :whistlink: :whistlink:

Περί αξιολόγησης, τα έχω γράψει πολλάκις και εν ευθέτω χρόνω.

Η προσοχή πλέον στρέφεται στην εφαρμογή των προαπαιτουμένων και στην προετοιμασία της οικονομίας για νέα έξοδο στις αγορές (μετά από το αριστερό swap :shifty: ) με απώτερο στόχο την οριστική έξοδο από τα μνημόνjα (sic). Πάντως, εάν όλα πάνε καλά και στην ώρα τους, το διάστημα μέχρι το καλοκαίρι του '18* θα υπάρξει ένα αρκετά καλό χρηματικό απόθεμα και συνεπώς κλίμα σταθερότητας.

* Το ίδιο καλοκαίρι βρε, που λυσσάνε κάποιοι να γίνουν εκλογές. Χμου.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#461206
@Μαρκοβάγγος
Κάνεις πιο αυστηρό έλεγχο στην αγορά.

Και θα δεις θαύματα να γίνονται.
Οι μισθοί των 300 ευρώ να γίνονται 500-600-800 κλπ.
#magic


:lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#461235
EDDIE_147 έγραψε:
@Μαρκοβάγγος
Κάνεις πιο αυστηρό έλεγχο στην αγορά.

Και θα δεις θαύματα να γίνονται.
Οι μισθοί των 300 ευρώ να γίνονται 500-600-800 κλπ.
#magic
.


Ο μισθός των 300€ (260€ βασικά για part timer) είναι νόμιμος. Πώς θα με αναγκάσει κάποιος να δώσω 500€;
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#461246 Ο μισθός των 300 θα γίνει 500 όταν γίνει έλεγχος και αναγκαστεί ο εντερπρενέρ να δηλώσει τα 200 μαύρα.

Μόνο μην ξαναρωτήσεις πως προκύπτει όφελος για τον εργοδότη να πληρώνει μαύρα.
Είχε απαντηθεί την προηγούμενη φορά που είχαμε την ίδια στιχομυθία.

εδιτ
Τζη μου στο χω ξαναπεί. Μείνε στις τρολιές.
:inlove:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#461252
EDDIE_147 έγραψε:Ο μισθός των 300 θα γίνει 500 όταν γίνει έλεγχος και αναγκαστεί ο εντερπρενέρ να δηλώσει τα 200 μαύρα.

Μόνο μην ξαναρωτήσεις πως προκύπτει όφελος για τον εργοδότη να πληρώνει μαύρα.
Είχε απαντηθεί την προηγούμενη φορά που είχαμε την ίδια στιχομυθία.


Το λάθος στο συλλογισμό σου είναι ότι πιστεύεις πως ΟΛΟΙ οι part timers δουλεύουν (μαύρα) 8ωρα. Είναι λάθος.

Εγώ έχω 2 υπαλλήλους part timers γιατί τόσο τους χρειάζομαι. Μακάρι να τους χρειαζομουν περισσότερο και εννοείται θα τους έκανα κανονικά προσληψη αφενός γιατί είναι δαπάνη (μια η άλλη σχεδόν με την εφορία) αφετέρου θα σήμαινε ότι έχω πολύ περισσότερη δουλειά. Τέλος, δεν το ριψοκινδυνευω γιατί ενδεχόμενο πρόστιμο θα ήταν μεγαλο πλήγμα για την εταιρία.

Όφελος για τον εργοδότη προκύπτει όταν πλέον ο αριθμός εργαζομένων είναι μεγάλος (πχ public) αλλά αυτό δεν ισχύει μόνο για part timers: Προσλαμβάνουν ας πούμε 8ωρο και καταλήγει να δουλεύει 12ωρο χωρίς ρεπό. Αλλά σε αυτούς και έλεγχος να γίνει, δεν τρέχει και τίποτα. Απλά θα δώσουν στην επιθεώρηση εργασίας το "νόμιμο" πρόγραμμα και όλα καλά. Ακόμα και πρόστιμο να πέσει, κερδισμένοι είναι.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#461266 Βρες μου που έγραψα ότι όλοι οι part timers θα εμφανίζονται full και κερδίζεις τις εισφορές για ένα part timer για ένα χρόνο.
:lol:

http://www.avgi.gr/article/10813/778859 ... po-to-sepe

Ειδικότερα, ο γ.γ. δήλωσε στα δύο μέσα ότι η λεγόμενη μαύρη εργασία χωρίζεται σε δύο είδη παραβατικότητας: την ολοκληρωτικά ανασφάλιστη μαύρη εργασία και την υποδηλωμένη εργασία, δηλαδή σε εργαζόμενους που δουλεύουν οχτάωρα και πλέον και ασφαλίζονται για 1 έως 4 ώρες. Η ολοκληρωτικά μαύρη εργασία εκτιμάται ότι ξεπερνά συνολικά το 10% στους κλάδους της οικονομίας, ενώ σε κάποιους συγκεκριμένους κλάδους μπορεί να ξεπερνάει και το 30% με 40%. Η υποδηλωμένη εργασία αφορά σε έναν στους τρεις εργαζόμενους, προκαλώντας έτσι τεράστιο πρόβλημα και στο ασφαλιστικό σύστημα.


Μπορεί να είναι άσχετος ο άνθρωπος και να λέει ότι του κατέβει.
Δεν ξέρω.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#461270 Έλεγχοι γίνονται συνέχεια (και στοχευμένοι αλλά και μετά από καταγγελίες) και από την Οικονομική Αστυνομία και από το ΣΕΠΕ και από τον ΕΦΚΑ. Απλά δεν επαρκούν οι δυνάμεις τους (χρειάζονται χιλιάδες προσλήψεις αν είναι να ελέγξεις τους πάντες) ενώ συνήθως οι υπάλληλοι είναι ασφαλισμένοι και οι παραπάνω ώρες που δουλεύουν φαίνονται απλά ως εκτός ωραρίου που είναι ένα πρόστιμο €500 (από τον ΕΦΚΑ, κάτι ρίχνουν και οι άλλες υπηρεσίες) για μη σωστή αναγραφή της κατάσταση προσωπικού. Τους δηλώνει μετά και στις ΑΠΔ σαν υπερωρίες εκείνη τη μέρα και σιγά τη ζημιά. Κλάιν δηλαδή...

Είναι αφελές να πιστεύουμε ότι λύνεται έτσι εύκολα το πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#461271 Είναι πολλαπλάσια πιο αφελές να θεωρήσουμε ως δεδομένο ότι δεν μπορεί να λυθεί το πρόβλημα.
Οι εφοριακοί φαίνεται ότι βελτίωσαν την αποτελεσματικότητα τους χωρίς κάποια κοσμοσυρροή προσλήψεων.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#461272
EDDIE_147 έγραψε:Μπορεί να είναι άσχετος ο άνθρωπος και να λέει ότι του κατέβει.
Δεν ξέρω.

Καλά, σχετικό δεν τον λες τον Νάσο της ΑΡΕΝΑ ΑΣΟΕΕ, αλλά όλο και κάτι θα έμαθε πάνω στη δουλειά. :oops:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#461273 Αυτός Garland προσλήφθηκε για 3 ή 5 χρόνια;
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#461279 Το βάζει και αυτό προαπαιτούμενο η ICAP;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#461296
EDDIE_147 έγραψε:Βρες μου που έγραψα ότι όλοι οι part timers θα εμφανίζονται full και κερδίζεις τις εισφορές για ένα part timer για ένα χρόνο.

.


Όταν γράφεις:

"Ο μισθός των 300 θα γίνει 500 όταν γίνει έλεγχος και αναγκαστεί ο εντερπρενέρ να δηλώσει τα 200 μαύρα."

...προφανώς αναφέρεσαι σε όλους τους part timers που αμοίβονται με 300€. Δεν βλέπω να εξαιρεις κάποια περίπτωση. Αλλιώς θα έγραφες:

"Ο μισθός των 300 αυτων που δουλεύουν μαύρα και αποτελούν το 10% του εργατικού δυναμικού θα γίνει 500 όταν γίνει έλεγχος και αναγκαστεί ο εντερπρενέρ να δηλώσει τα 200 μαύρα."