Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#549700 Εγώ λέω πως κάποιοι με αυτή την είδηση έβγαλαν μπόλικα λεφτουδάκια στο ΧΑΑ σήμερα...
Δεν πρόκειται ν' αλλάξει τίποτε για τις ελληνικές τράπεζες με σχέδια επί χάρτου. Γιατί το σχέδιο θέλει και λεφτά και χωρίς λεφτά, δεν πας πουθενά. Ουσιαστικά προτείνει να πάρεις τα λεφτά από μια τσέπη και να τα βάλεις σε άλλη... Αυτό, δεν λύνει ΤΙΠΟΤΕ.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#549822
diplomat έγραψε:Δημιουργική λογιστική 101, με την ελπίδα (λολ) να μείνουν όσο γίνεται ανεπηρέαστα τα κεφάλαια. Σουρ. 'Oχι ότι υπάρχουν εύκολες λύσεις για τα ΝPLs βέβαια.


Ναι, αλλά θα πέσουν μερικά καλά πόνους :s_wink και μετά θα λέμε πόσο ανταγωνιστικές και γενικότερα καιγαμώ είναι οι τράπεζές μας... :s_rofl


Anonymous Founder έγραψε:Εγώ λέω πως κάποιοι με αυτή την είδηση έβγαλαν μπόλικα λεφτουδάκια στο ΧΑΑ σήμερα...
Δεν πρόκειται ν' αλλάξει τίποτε για τις ελληνικές τράπεζες με σχέδια επί χάρτου. Γιατί το σχέδιο θέλει και λεφτά και χωρίς λεφτά, δεν πας πουθενά. Ουσιαστικά προτείνει να πάρεις τα λεφτά από μια τσέπη και να τα βάλεις σε άλλη... Αυτό, δεν λύνει ΤΙΠΟΤΕ.


Πως δεν λύνει! :rtfm: Αύριο θα παρουσιάσουν κέρδη και θα πέσουν καλά ΠΟΝΟΥΣ λέμε! :rtfm:

Ιδίως αν κάποιοι έχουν αγοράσει και καμιά μετοχούλα αυτές τις μέρες... Μια χαρά είναι. :twisted:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#549854
markvag έγραψε:Ιδίως αν κάποιοι έχουν αγοράσει και καμιά μετοχούλα αυτές τις μέρες... Μια χαρά είναι. :twisted:

Εκτός από alpha που έμπασε λίγα νερά, οι υπόλοιπες πάνε για φούντο στο χρηματιστήριο σήμερα :lipsealed: . Διάβαζα οτι σχεδόν όλες οι εταιρείες που έχουν χρηματοδοτηθεί από τις τράπεζες είναι στο κόκκινο . Βάλε στη συνταγή και τα μισά στεγαστικά στο κόκκινο , σχεδόν όλα τα καταναλωτικά στο κόκκινο, εε κοκκίνισε η πλάση.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#549862 Τα αφησαν να κοκκινησουν για να περασουν στους φορολογουμενους αν και πρεπει να κοιταξει καποιος καθε περιπτωση ξεχωριστα.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#549894 Αν μαζευουν σωστα τον ΦΠΑ και παταξουν το λαθραιο πετρελαιο θα μαζευουν λεφτα και χωρις μειωση συνταξεων η ζητηση θα κρατηθεί ως εχει…. Τα δανεια παντως πρεπει να πανε πισω χρονικα με ο,τι τροπο σκεφθουν τα τζιμάνια... Οι τράπεζες ας προσεχαν που τα εδειναν…. και φυσικα κοψιμο τα μπονους αφου λεφτα δεν βγαζουν για τους μετοχους….
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#549899 πάντως το κράτος (της αριστεράς :shifty: ) έχει γίνει αβυσσαλέο στο να εισπράξει χρήματα σε σημείο που απορείς γιατί κάνουν έτσι

και το κακό είναι ότι αν πέσεις σε ένα άτομο που δεν πολυνιώθει μπορεί να βρεθεί με πολύ σοβαρά προβλήματα από το πουθενά

συνάντησα πρόσφατα μια περίπτωση γνωστού μου που μου φαίνεται αρκετά άδικη

μεγάλο σχετικά άτομο (όχι ηλικιωμένο, αλλά σε σύνταξη) κατά τα περασμένα χρόνια δεν είχε σωστές κρατήσεις από την μεγάλη εταιρεία που δούλευε. ως συνέπεια αυτού έφτασε να έχει 2 συνεχόμενα εκκαθαριστικά με 5-6 κατοστάρια , τα οποία δεν είχε να πληρώσει, δεν ήθελε..; ποιος ξέρει πλέον με μια χαμηλή σύνταξη σίγουρα δεν παίζει αυτό το χρήμα

το θέμα είναι όμως ότι ο εργοδότης που δεν έκανε σωστά τις κρατήσεις του και κανονικά θα έπρεπε να είχε σοβαρή ευθύνη για το ότι οδήγησε ένα άτομο να χρωστάει χρήματα (και ένα άτομο που δεν είναι και το πλέον σπίρτο) που με τα χρόνια και τις προσαυξήσεις έχουν φτάσει να περνάνε το διχιλιαρο το οποίο όμως στην τελική δεν είναι και κάνα σοβαρό ποσό, μην κοροιδευόμαστε..

και τσουπ έρχεται ξαφνικά και δεσμεύει λογαριασμούς.. και σε τελειώνει και άντε πες έχεις δηλώσει ακατάσχετο στη σύνταξη οκ, μετά τι μπορείς να κάνεις για έρθεις στα ίσα σου;

να ρυθμίσεις και να δίνεις 150 ευρώ το μήνα για ένα χρόνο έχοντας μια αρκετά χαμηλή σύνταξη; δεν παίζει αυτό το χρήμα ή αν παίξει θα πέσει σοβαρή πείνα, όταν για παράδειγμα έχεις και άλλα άτομα που δυστυχως περιμένουν να ζήσουν από αυτή τη σύνταξη

θα μου πεις ρε φίλε ας το ρύθμιζε, οκ σωστό επιχείρημα και για ένα λογικό άνθρωπο αυτό θα έπρεπε να γίνει προτεραιότητα καιρό τώρα

όμως από την άλλη για έναν άνθρωπο που δεν είναι ιδιαίτερα μορφωμένος ή σπίρτο αν θες , το κράτος τι κάνει; σε οδηγεί στην εξόντωση;

και υπάρχουν χιλιάδες τέτοιες περιπτώσεις.. θέλετε επειδή οι ελληνες είναι κακοπληρωτές, θέλετε επειδή είναι αδιάφοροι, θέλετε επειδή ατύχησαν ή δεν ήρθαν τα πράγματα όπως τα περίμεναν;

σε φτάνουν όμως στα όρια σου και οι ασπιρίνες τύπου μερίσματα και λοιπές παπάτζες που τόσος κόσμος σαν ζόμπια έχει φτάσει να λιγουρεύεται (ειλικρινά δεν το κατακρίνω, απλά με στενοχωρεί) δεν λύνουν απολύτως τίποτα , ίσα ίσα από πολλές απόψεις διαιωνίζουν την κατάσταση και έχω παρατηρήσει ότι οδηγούν αρκετό κόσμο σε μια πολύ παθητική στάση ζωής, ειδικά κόσμο που είναι υποτίθεται σε πολύ παραγωγική ηλικία

δηλαδή στοχευμένα προσπαθούν να δημιουργήσουν στρατιές νηστικών εξαθλιωμένων και άβουλων, οκνηρών ανθρώπων που θα περιμένουν τα ψίχουλά τους και θα τους ξαναψηφίζουν με φόβο να μη χάσουν αυτά, αντί να προσπαθούν να βγουν από την κατάστασή στην οποία έχουν περιέλθει και αντί να τους δίνονται κίνητρα για αυτό

το έχω ξαναπεί, τα τελευταία χρόνια στην ελλάδα η εργασία ΤΙΜΩΡΕΙΤΑΙ αυστηρά, σε πολλές περιπτώσεις συμφέρει καλύτερα να κάθεσαι σπίτι σου να φυτοζωείς (από οικονομική άποψη βεβαίως), το όνειρο του δημοσίου υπαλλήλου έχει επιστρέψει πιο δυνατό από ποτέ και άτομα φυλάνε τη μακροχρόνια ανεργία τους στον οαεδ σαν κόρη οφθαλμού

και για όλα αυτά φταίει βεβαίως και ο κάθε ενήλικας μεμονωμένα, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν μπορούμε να πούμε ότι οι πολιτικοί που θα γυρίσουν πάλι να πουν τις |λογοκρισία| του μαζί τα φάγαμε δεν έχουν καμιά ευθύνη που οδηγούν τον κόσμο στο να είναι γίνεται πάτος

η τωρινή κατάσταση πάντως είναι η σοβιετία στα χειρότερά της :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#549904 +1000 στα από πανω, όπως και το γεγονός ότι οι τράπεζες και παλαιωτερες εποχες αν ειχες μια περιοδο πρόβλημα σου εκοβαν τα παντα και δεν μπορουσες να ξανασταθείς ευκολα στα ποδια σου... οσο και αν ηξεραν χρονια την οικονομικη σου κατασταση και ηξεραν ότι εχεις περιουσιακα… οσο πληρωνες τους τοκους ενταξει εάν όχι σε σβυνανε….
φυσικα αν ειχες πολιτικες ακρες αλλαζαν τα πραγματα….αλλα εάν δεν ηθελες τέτοιες επαφες ησουνα μονος σου...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#549905 Χα, εδώ έχουν φτάσει στο σημείο να μη πληρώνουν τα βασικά κοινόχρηστα της οικοδομής . Κοινόχρηστα φώτα και συντήρηση ασανσέρ. Η ΔΕΗ έστειλε εξώδικο. ΑΛΛΑ έχουν nova , τα παιδιά τα στέλνουν μπαλέτο και τα μεσημέρια μετά τη δουλειά , χτυπάνε 2 ρετσίνες με μεζεδάκια στο ουζερί.
Καλά τους κάνει τους μακάκες και τους τα βουτάει.
Όποιος δεν έχει στην άκρη 2 χιλιάρικα για μια ανάγκη ή δεν μπορεί να δανειστεί 2 χιλιάρικα από έναν φίλο ε , να πάει να φουντάρει από κάνα ψηλό βουνό , sorry αλλά δεν αξίζει να ζεί κανείς μια τόσο μίζερη ζωή.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#549945
mousatos έγραψε:Όποιος δεν έχει στην άκρη 2 χιλιάρικα για μια ανάγκη ή δεν μπορεί να δανειστεί 2 χιλιάρικα από έναν φίλο ε , να πάει να φουντάρει από κάνα ψηλό βουνό , sorry αλλά δεν αξίζει να ζεί κανείς μια τόσο μίζερη ζωή.


Πολύ εύκολα το λες. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#550012
mousatos έγραψε:Όποιος δεν έχει στην άκρη 2 χιλιάρικα για μια ανάγκη ή δεν μπορεί να δανειστεί 2 χιλιάρικα από έναν φίλο ε , να πάει να φουντάρει από κάνα ψηλό βουνό , sorry αλλά δεν αξίζει να ζεί κανείς μια τόσο μίζερη ζωή.


Δηλαδή μιλάμε τώρα για κάπου το 30-40% των Ελλήνων τώρα, έτσι;;; :roll: Ξεκόλλα λίγο και δες τι γίνεται δίπλα σου.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#550039 Αυτό που βλέπω να γίνεται δίπλα μου είναι: φεσώνω όλο τον κόσμο και εγώ την περνάω φίνα, κορόϊδα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#550102
mousatos έγραψε:Αυτό που βλέπω να γίνεται δίπλα μου είναι: φεσώνω όλο τον κόσμο και εγώ την περνάω φίνα, κορόϊδα.

να πας σε οφθαλμιατρο.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#550118
dimviii έγραψε:
mousatos έγραψε:Αυτό που βλέπω να γίνεται δίπλα μου είναι: φεσώνω όλο τον κόσμο και εγώ την περνάω φίνα, κορόϊδα.

να πας σε οφθαλμιατρο.


Ισως είναι απολυτο αυτό που γραφτηκε αλλα συμπτωματικα εχθες βρεθηκα σε χωρο που ηταν επισης παροντες ο Π. Κωστοπουλος!!! (εφυγε νωρις πριν τελειωσει η παρουσιαση) και ο εκλεκτος Λυμπερης των περιοδικων…. με τα χρυσα ρολογια κλπ.... Ξενερωσα με αυτά αν και η εκδηλωση ηταν τελικα γεματη συναισθηματα…
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#551002 Θα μας πεθάνει ο ΓΑΠ... Μετανιώνει που δεν έκανε κι αυτός δημοψήφισμα σαν τον Αλέξη λέει! :tomato:
https://www.euro2day.gr/news/politics/a ... y-den.html
Την πεποίθησή του ότι εάν γινόταν το δημοψήφισμα του 2011, η κυβέρνησή του θα το είχε κερδίσει, και ότι έτσι η Ελλάδα θα έβγαινε γρηγορότερα από το πρόγραμμα διάσωσης και θα ήταν σε καλύτερη θέση στις αγορές, εξέφρασε από το Λονδίνο ο πρώην πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου, όπως μεταδίδει το ΑΠΕ-ΜΠΕ. Διευκρίνισε ότι το ερώτημα σε ένα τέτοιο δημοψήφισμα δεν θα ήταν η παραμονή ή όχι στην Ευρώπη -όπως ήθελαν κάποιοι Ευρωπαίοι ηγέτες- αλλά εάν θα μείνουμε στην Ευρώπη με το συγκεκριμένο πρόγραμμα και με θυσίες.
:s_hang

Θα ψηφίζαμε ΟΧΙ και κατόπιν, θα πήγαινε κι αυτός και θα υπέγραφε τα πάντα! :s_sarcastic