Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By otso
#139930 εδω ειναι που γραφουν οι ΔΥ τα ψυχολογικα τους προβληματα;
ενας ενας παιδια ειδικα με το ξεσκισμα που φαγατε απο το χθεσινο μνημονιο. (για τους ΔΥ αναφερομαι) μην παρεξηγηθω απ τους αλλους που εχουν οντως προβλημα.
παντως εμενα τα xanax δεν με πιανουν πια ,προχτες αν δεν ηταν ο μικρος κοντα θα επνιγα συγγενη.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#139935
red_monster έγραψε:Ερώτηση, γιατί οι ψυχικές ασθένειες εμφανίζονται κατά κύριο λόγο στις αναπτυγμένες κοινωνίες ?

γιατί στις άλλες κανείς δε νοιάζεται και να εμφανιστούν :lol:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#139940
otso έγραψε:εδω ειναι που γραφουν οι ΔΥ τα ψυχολογικα τους προβληματα;
ενας ενας παιδια ειδικα με το ξεσκισμα που φαγατε απο το χθεσινο μνημονιο. (για τους ΔΥ αναφερομαι) μην παρεξηγηθω απ τους αλλους που εχουν οντως προβλημα.
παντως εμενα τα xanax δεν με πιανουν πια ,προχτες αν δεν ηταν ο μικρος κοντα θα επνιγα συγγενη.


Όχι, εδώ είναι που γράφουν οι απατεώνες αγρότες που φάγανε τις επιδοτήσεις και τώρα έχουν ψυχολογικά. :)
Άβαταρ μέλους
By gianik
#139941
otso έγραψε:εδω ειναι που γραφουν οι ΔΥ τα ψυχολογικα τους προβληματα;
ενας ενας παιδια ειδικα με το ξεσκισμα που φαγατε απο το χθεσινο μνημονιο. (για τους ΔΥ αναφερομαι) μην παρεξηγηθω απ τους αλλους που εχουν οντως προβλημα.
παντως εμενα τα xanax δεν με πιανουν πια ,προχτες αν δεν ηταν ο μικρος κοντα θα επνιγα συγγενη.


Εσύ αγρότης δηλωνεις;
Άβαταρ μέλους
By otso
#139942
drdino έγραψε:
otso έγραψε:εδω ειναι που γραφουν οι ΔΥ τα ψυχολογικα τους προβληματα;
ενας ενας παιδια ειδικα με το ξεσκισμα που φαγατε απο το χθεσινο μνημονιο. (για τους ΔΥ αναφερομαι) μην παρεξηγηθω απ τους αλλους που εχουν οντως προβλημα.
παντως εμενα τα xanax δεν με πιανουν πια ,προχτες αν δεν ηταν ο μικρος κοντα θα επνιγα συγγενη.


Όχι, εδώ είναι που γράφουν οι απατεώνες αγρότες που φάγανε τις επιδοτήσεις και τώρα έχουν ψυχολογικά. :)


σωστος και ενημερωμενος
Άβαταρ μέλους
By otso
#139945
giannik1977 έγραψε:
otso έγραψε:εδω ειναι που γραφουν οι ΔΥ τα ψυχολογικα τους προβληματα;
ενας ενας παιδια ειδικα με το ξεσκισμα που φαγατε απο το χθεσινο μνημονιο. (για τους ΔΥ αναφερομαι) μην παρεξηγηθω απ τους αλλους που εχουν οντως προβλημα.
παντως εμενα τα xanax δεν με πιανουν πια ,προχτες αν δεν ηταν ο μικρος κοντα θα επνιγα συγγενη.


Εσύ αγρότης δηλωνεις;


ειμαι , δεν δηλωνω
κολληγα γιος του παππου μου ο παππους. οπως λεει και το τραγουδι.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#139983
QsisVTS έγραψε:
red_monster έγραψε:Ερώτηση, γιατί οι ψυχικές ασθένειες εμφανίζονται κατά κύριο λόγο στις αναπτυγμένες κοινωνίες ?

γιατί στις άλλες κανείς δε νοιάζεται και να εμφανιστούν :lol:



Δεν εχει να κανει με την πυραμίδα των αναγκών ;
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#139985
otso έγραψε:
giannik1977 έγραψε:
otso έγραψε:εδω ειναι που γραφουν οι ΔΥ τα ψυχολογικα τους προβληματα;
ενας ενας παιδια ειδικα με το ξεσκισμα που φαγατε απο το χθεσινο μνημονιο. (για τους ΔΥ αναφερομαι) μην παρεξηγηθω απ τους αλλους που εχουν οντως προβλημα.
παντως εμενα τα xanax δεν με πιανουν πια ,προχτες αν δεν ηταν ο μικρος κοντα θα επνιγα συγγενη.


Εσύ αγρότης δηλωνεις;


ειμαι , δεν δηλωνω
κολληγα γιος του παππου μου ο παππους. οπως λεει και το τραγουδι.


Μια ζωή ο ΕΛΛ κανει κάτι πολύ πιο κουραστικό/αποδοτικό/χρήσιμο απο τον γείτονα/ξάδερφο κλπ ... Αθάνατα ΕΛΛ :metalo:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#139986
red_monster έγραψε:Ερώτηση, γιατί οι ψυχικές ασθένειες εμφανίζονται κατά κύριο λόγο στις αναπτυγμένες κοινωνίες ?


Γιατί αλλού δεν γίνεται διάγνωση...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#139990
red_monster έγραψε:
otso έγραψε:
giannik1977 έγραψε:
otso έγραψε:εδω ειναι που γραφουν οι ΔΥ τα ψυχολογικα τους προβληματα;
ενας ενας παιδια ειδικα με το ξεσκισμα που φαγατε απο το χθεσινο μνημονιο. (για τους ΔΥ αναφερομαι) μην παρεξηγηθω απ τους αλλους που εχουν οντως προβλημα.
παντως εμενα τα xanax δεν με πιανουν πια ,προχτες αν δεν ηταν ο μικρος κοντα θα επνιγα συγγενη.


Εσύ αγρότης δηλωνεις;


ειμαι , δεν δηλωνω
κολληγα γιος του παππου μου ο παππους. οπως λεει και το τραγουδι.


Μια ζωή ο ΕΛΛ κανει κάτι πολύ πιο κουραστικό/αποδοτικό/χρήσιμο απο τον γείτονα/ξάδερφο κλπ ... Αθάνατα ΕΛΛ :metalo:



Το νου σου...έχει προμηθευτεί χραπα χρουπα με μονοβολα για γουρούνια. .λίγα λόγια...
Άβαταρ μέλους
By italakias
#139994
red_monster έγραψε:Το σκουπιδοφάγισμα είναι κάκιστο για υπερδραστήριο άτομο.... Μετά από λίγο τον ζαβλακώνει...

Ερώτηση, γιατί οι ψυχικές ασθένειες εμφανίζονται κατά κύριο λόγο στις αναπτυγμένες κοινωνίες ?

Γιατι νομιζουν οτι με σκληρη προπονηση και ισορροπημενη διατροφη ,θα απαλλαχθουν απο το αγχος. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Panosss
#139996
markvag έγραψε:
red_monster έγραψε:Ερώτηση, γιατί οι ψυχικές ασθένειες εμφανίζονται κατά κύριο λόγο στις αναπτυγμένες κοινωνίες ?


Γιατί αλλού δεν γίνεται διάγνωση...

Επίσης πεθαίνουν πιο νωρίς.
Η ζωή τους είναι πιο κοντά στη φύση και στο φυσικό τρόπο ζωής.

Και στην Ελλάδα μέχρι π.χ το '60 ή το '70 οι ψυχικές ασθένειες έπλητταν πολύ μικρότερο ποσοστό του πληθυσμού.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#140009
markvag έγραψε:
red_monster έγραψε:Ερώτηση, γιατί οι ψυχικές ασθένειες εμφανίζονται κατά κύριο λόγο στις αναπτυγμένες κοινωνίες ?


Γιατί αλλού δεν γίνεται διάγνωση...

Μεγαλο λαθος.
Εαν αναφερεσαι σε ψυχικες ασθενεις που εχει το ατομο απο την γεννηση του ,παω πασο αλλα ασθενειες οπως αγχος,καταθλιψη ,διαταραχες στο υπνο κτλ εμφανιζονται πολυ περισσοτερο στις αναπτυγμενες κοινωνιες.
Και φυσικα πρωταθλητρια ειναι η Μεκκα του καπιταλισμου ΗΠΑ οπου τα χαπακια και οι ψυχολογοι πουλανε.
Εκει οι ανθρωποι εργαζονται ασταματητα και κανουν εναν τροπο ζωης που καποιοι δεν τον αντεχουν και βγαινουν τα προβληματα αργοτερα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#140062
Panosss έγραψε:Και στην Ελλάδα μέχρι π.χ το '60 ή το '70 οι ψυχικές ασθένειες έπλητταν πολύ μικρότερο ποσοστό του πληθυσμού.


Δεν είμαι και τόσο σίγουρος... :hmmm: Αυτή τη στιγμή δεν έχω στοιχεία να στηρίξω την άποψή μου, αλλά σαν να θυμάμαι ότι είχα διαβάσει μία σχετική έρευνα που έλεγε η διαφορά κατά βάση οφείλεται στο ότι πλέον τα βρίσκουμε...

Σαφώς παίζουν ρόλο βέβαια και οι συνθήκες ζωής, κτλ...

Όπως επίσης και το αν ακούς την κατάλληλη μουσική :metalo: :metalo: :metalo:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#140068
italakias έγραψε:
markvag έγραψε:
red_monster έγραψε:Ερώτηση, γιατί οι ψυχικές ασθένειες εμφανίζονται κατά κύριο λόγο στις αναπτυγμένες κοινωνίες ?


Γιατί αλλού δεν γίνεται διάγνωση...

Μεγαλο λαθος.
Εαν αναφερεσαι σε ψυχικες ασθενεις που εχει το ατομο απο την γεννηση του ,παω πασο αλλα ασθενειες οπως αγχος,καταθλιψη ,διαταραχες στο υπνο κτλ εμφανιζονται πολυ περισσοτερο στις αναπτυγμενες κοινωνιες.
Και φυσικα πρωταθλητρια ειναι η Μεκκα του καπιταλισμου ΗΠΑ οπου τα χαπακια και οι ψυχολογοι πουλανε.
Εκει οι ανθρωποι εργαζονται ασταματητα και κανουν εναν τροπο ζωης που καποιοι δεν τον αντεχουν και βγαινουν τα προβληματα αργοτερα.

όταν στο χωριό μου ο τρελός του χωριού (σε ηλικία παππούδων μου μιλάμε) κατούραγε στο πηγάδι και γύρω από το σπίτι του και όλο το τετράγωνο βρώμαγε κατρουλί , λέγαν "ο τρελο-νικολής" και το θέμα τελείωνε εκεί και φυσικά έμενε στο χωριό

καμιά διάγνωση...

ακόμα και τώρα είναι πολλοί μουρλοί που κυκλοφορούν ελεύθεροι και αν δεν είναι επικίνδυνοι απλά τους αφήνουν να υπάρχουν

κάποιοι καταγράφονται για να παίρνουν δωρεάν φάρμακα και επιδόματα, διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος, το θέμα μένει στην οικογένεια και τη γειτονιά

επίσης το όταν έχεις άγχος και στρες να το λύνεις με κάποιον ειδικό είναι σχετικά νέο φρούτο ακόμα και στις ανεπτυγμένες κοινωνίες (οπότε σχετικά νέο φρούτο είναι και η αύξηση των καταγραφόμενων κρουσμάτων)
παλιά μόνο αν ήσουν τελείως για δέσιμο σε μάζευαν

επίσης σκεφτείτε και τα αυξημένα κρούσματα Ι-κάτι ψυχολογικό/συναισθηματικό στο στρατό :shifty:
στην εποχή του πατέρα μου για να πάρεις απαλλαγή έπρεπε οπωσδήποτε να πασαλειφτείς με σκατά και να ανεβαίνεις γυμνός στα δέντρα. και σε περίπτωση που απειλούσες ότι θα πηδήξεις από κάνα κτίριο ο διοικητής σου σου έλεγε "πήδα ρε αν είσαι μάγκας"

πλέον άμα τους πεις ότι δε τα πας καλά με τη κοπέλα σου μπορεί και να βγεις άοπλος

πιστεύω ότι τα επίπεδα τρέλας είναι σταθερά

τα επιπέδα άγχους ίσως έχουν αυξηθεί, αλλά και πάλι δε νομίζω ότι παλιότερα δεν υπήρχε άγχος (φτώχεια πόλεμοι κτλ..)

μάλιστα αν παρατηρήσετε από βιετνάμ και μετά έως και σήμερα με ιρακ κτλ αναφέρονται τα ψυχολογικά των στρατιωτών

αλλά κανείς δεν αναφέρει τα ψυχολογικά των εκεί "μη ανεπτυγμένων" άμαχων πληθυσμών :roll:

όπως και μικρή αναφορά υπάρχει σε ψυχολογικά που κουβαλούσαν άτομα από τον β'ππ
γιατί; παλιά ήταν πιο σκληροί;
όχι.. απλά κανείς δε νοιαζόταν

βέβαια όντως παλιά ήταν πιο σκληροί.. σήμερα λες να κάνω παιδί και πώς θα το μεγαλώσω και τέτοια.. και η σκέψη φτάνει τουλάχιστον μέχρι να γίνει 18 (επιπλέον άγχος και αυτό για πολλούς)

τα παλιότερα χρόνια τα αμόλαγαν αβέρτα να δουλέψουν στα χωράφια και σίγουρα είχαν στο νου τους ότι κάποια από αυτά θα ψόφαγαν in the proccess, οπότε όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο

πράγμα που βλέπουμε ακόμα σε "μη ανεπτυγμένες" ομάδες που πολλαπλασιάζονται σαν ακρίδες