Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...

Δημοψήφισμα 5/7

79
28%
79
28%
54
19%
54
19%
8
3%
8
3%
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#134815
IKE έγραψε:Μα τώρα είναι ξεκάθαρος ο διαχωρισμός, αυτό είπα. Εσύ (μάλλον) θεωρείς ότι δικαίως υπάρχει. ΟΚ.

Κανένα (μάλλον) γιατί πουθενά δεν έγραψα κάτι τέτοιο.

Δεν είναι δικαίως ή αδίκως, για καλύτερο ή χειρότερο, μου αρέσει δεν μου αρέσει.
Απλά, όπως έγραψες, έτσι είναι. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.

IKE έγραψε:Σε προηγούμενες εκλογές (βουλευτικές) που υπήρχε και δεν το βλέπαμε? Τα 2 κόμματα, πασοκ/ΝΔ έπαιρναν ποσοστά 70~80%, τότε ήταν όλοι αυτοί πλούσιοι?

Νο κρίση, no party. Χωρίς αγγούρι στον κώλο αλλάζουν τα κριτήρια.

IKE έγραψε:Δεν έχω καταλάβει την διαφωνία σου, βλέπω να υπονοείς κάτι σαν "είδες που έρχεσαι στα λόγια μου" αλλά δεν έχω καταλάβει ούτε ποια είναι η άποψή σου, ούτε τι άλλαξα στα πιστεύω μου (αν λες αυτό).

Και πολύ καλά κάνεις και δεν έχεις καταλάβει τη διαφωνία μου, γιατί ουδέποτε διαφώνησα σε κάτι.
Ούτε το "είδες που έρχεσαι στα λόγια μου" έγραψα.

IKE έγραψε:Αν θες διατύπωσέ το με σαφήνεια, αλλιώς ο καθένας μπορεί να αστειεμπορεύεται πίσω από δημιουργική (ubershifty) ασάφεια.

Μα δεν ξέρω πόσο πιο απλά να το πω :oops:
Νομίζω ότι μπζάχνεις κρυφά νοήματα και υποχθόνια σίφτια εκεί που δεν υπάρχουν.
Άβαταρ μέλους
By IKE
#134819
mjacob έγραψε:Νομίζω ότι μπζάχνεις κρυφά νοήματα και υποχθόνια σίφτια εκεί που δεν υπάρχουν.


χεχε, όντως αυτό κάνω :tomato:

όχι σοβαρά, με κάλυψες, νόμιζα ότι εννοούσες κάτι άλλο.
Άβαταρ μέλους
By kobulis
#134825 Περί πιτσιρικάδων και χαρτζιλικιού πρέπει να υπενθυμίσω πως σήμερα δεν υπάρχει σχεδόν ΤΙΠΟΤΑ για ένα έξτρα εισόδημα.

Στα τέλη των 90's και αρχές των 00's κάποιος νέος που είχε διάθεση να ασχοληθεί, όλο και κάποιο (μαύρο) πάρεργο έβρισκε για να συμπληρώσει το χαρτζιλίκι του. Από γκαρσόνι μία στις τόσες, βοήθεια σε μετακομίσεις/μερεμέτια, μέχρι και κάτι πιό εξειδικευμένο.

Τότε πχ μπορούσα κάθε ΣΚ να έχω 100-200ε κάνοντας τον μαύρο ανθυποφωτογράφο σε γάμους/βαφτίσεις. Δε γινόσουν πλούσιος, αλλά μπορούσες κάπως να συντηρήσεις το (ακριβό) χόμπι σου όταν τα έσκαγες στην Canon για φακούς. Το ίδιο και με μαύρους supportάδες που έφτιαχναν 1-2 υπολογιστές της γειτονιάς ανά εβδομάδα και μπορούσαν να κάνουν 1-2 επιπλέον νυχτερινές εξόδους ή να πάρουν εκείνη την ακριβή κάρτα γραφικών. Η τότε κοπέλα μου (και μετέπειτα σύζυγος) έκανε από φοιτήτρια φιλοσοφικής ιδιαίτερα μαθήματα σε πιτσιρίκια γυμνασίου με αστεία νούμερα (πχ 3-4ε/ώρα) που φυσικά δεν της άλλαζαν τη ζωή αλλά έφταναν αθροιζόμενα για πχ κάποιον καλύτερο προορισμό στις καλοκαιρινές διακοπές.

Σήμερα, απλά δεν υπάρχει τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By Panosss
#134832 Αν είσαι 20χρονος και ψήφισες ΝΑΙ, πρέπει να το κοιτάξεις...
Αν είσαι μέχρι 25, ΠΡΕΠΕΙ να 'χεις ψηφίσει ΟΧΙ.

(Ανήκει στον Γάλλο συντηρητικό πολιτικό και συγγραφέα François Guizot (αν και είναι γνωστή σαν ρήση του Τσώρτσιλ))
"Όποιος μέχρι 25 ετών δεν είναι κομμουνιστής, δεν έχει αισθήματα.
Όποιος μετά τα 25 εξακολουθεί να είναι κομμουνιστής, δεν έχει μυαλό".
Τελευταία επεξεργασία από Panosss και 06 Ιούλ 2015, 13:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By kobulis
#134840 Σωστά τα λέει ο Guizot, αλλά θα αναθεωρούσε αν βρισκόταν χθές έξω από εκλογικό κέντρο Τούμπας Θεσσαλονίκης.
Είχαμε πάει με τη γυναίκα και τη μπέμπα για να ψηφίσει η πρώτη, και υπήρχε παλικάρι του ΚΚΕ που μοίραζε ψηφοδέλτια.
Το τί βλακείες άκουσα δεν περιγράφεται, το καλύτερο όλων ήταν πως "αν διαπραγματευόταν ο γενικός γραμματέας Κουτσούμπας θα είχαμε φιλολαικό αριστερό μνημόνιο" :dizzy: :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By kacey
#134934
dimviii έγραψε:
kacey έγραψε:Τωρα, κανεις οτι δεν καταλαβαινεις ή οντως δεν καταλαβαινεις? τη μουτζα θα τη φανε για το "οχι" και για ολα αυτα που θα φερει, επειδη το ειπαν πολυ ευκολα γιατι μπλα μπλα μπλα. Οχι για το πως φτασαμε μεχρι εδω.


μαλλον εσυ αδυνατεις να καταλαβεις οτι η διαφορα του 62% με το 38% δεν εχει να κανει με τους 20αρηδες.

αλλος ειπε οτι το οχι εκανε θραυση σε αυτες τις ηλικιες.
Άβαταρ μέλους
By criuser
#135177
kobulis έγραψε:Περί πιτσιρικάδων και χαρτζιλικιού πρέπει να υπενθυμίσω πως σήμερα δεν υπάρχει σχεδόν ΤΙΠΟΤΑ για ένα έξτρα εισόδημα.

Στα τέλη των 90's και αρχές των 00's κάποιος νέος που είχε διάθεση να ασχοληθεί, όλο και κάποιο (μαύρο) πάρεργο έβρισκε για να συμπληρώσει το χαρτζιλίκι του. Από γκαρσόνι μία στις τόσες, βοήθεια σε μετακομίσεις/μερεμέτια, μέχρι και κάτι πιό εξειδικευμένο.

Τότε πχ μπορούσα κάθε ΣΚ να έχω 100-200ε κάνοντας τον μαύρο ανθυποφωτογράφο σε γάμους/βαφτίσεις. Δε γινόσουν πλούσιος, αλλά μπορούσες κάπως να συντηρήσεις το (ακριβό) χόμπι σου όταν τα έσκαγες στην Canon για φακούς. Το ίδιο και με μαύρους supportάδες που έφτιαχναν 1-2 υπολογιστές της γειτονιάς ανά εβδομάδα και μπορούσαν να κάνουν 1-2 επιπλέον νυχτερινές εξόδους ή να πάρουν εκείνη την ακριβή κάρτα γραφικών. Η τότε κοπέλα μου (και μετέπειτα σύζυγος) έκανε από φοιτήτρια φιλοσοφικής ιδιαίτερα μαθήματα σε πιτσιρίκια γυμνασίου με αστεία νούμερα (πχ 3-4ε/ώρα) που φυσικά δεν της άλλαζαν τη ζωή αλλά έφταναν αθροιζόμενα για πχ κάποιον καλύτερο προορισμό στις καλοκαιρινές διακοπές.

Σήμερα, απλά δεν υπάρχει τίποτα.


Διαφωνώ . Υπάρχουν και σήμερα δουλίτσες που βγάζουν το χαρτζηλίκι των 150-200 €/μήνα γιατί με τόσα κυκλοφορούν οι σημερινοί φοιτητές που είναι παιδιά της κρίσης .

Ο γιός μου φτιάχνει υπολογιστές software και άλλος κάνει το hardware . Αλλος σε σχολή χωρίς υποχρεωτικές παρακολουθήσεις δουλεύει την νυχτερινή βάρδια σε ξενοδοχείο . Αλλος δουλεύει τα Σάββατα και τις γιορτές και το καλοκαίρι σε πολυκατάστημα . Πάρα πολλοί δουλεύουν στην εστίαση και στα καφέ . Κάποιοι κάνουν τους κομπάρσους στην τηλεόραση . Γενικά ψάχνονται και βρίσκουν τέτοιες τρύπες , όπως γίνεται και έξω .

Στην δική μου εποχή , τέλη της δεκαετίας του 70 , όσοι ήταν από επαρχία , δούλευαν χωράφια , αρκετοί οικοδομή και σιγά - σιγά από το δεύτερο καλοκαίρι , αρχίζαμε να δουλεύουμε στο αντικείμενο της δουλειάς μας , αρχικά αμισθί , αργότερα με χαρτζηλίκι .

Το κοινό των δύο εποχών , είναι ότι σήμερα και το 70 , όλοι δούλευαν από ανάγκη και υπήρχε και μιά κοινωνική πίεση να ελαφρύνεις την οικογένεια σου , έντονη τότε , εμφανίζεται και σήμερα και εντείνεται .

Αντίθετα , από το 80 και μετά μέχρι το '00 οι φοιτητές έπαψαν να έχουν πίεση να τελειώσουν , ο σκοπός της διατήρησης της φοιτητικής ιδιότητας και της αντίστοιχης ζωάρας , οδηγούσε σε συνεχή μεταπτυχιακά και εύκολα τα παιδιά έφταναν στα 30 να μην έχουν καθόλου εργασιακή εμπειρία . Οσοι δούλευαν το έκαναν γιά σκοπούς εκτός της επιβίωσης και βέβαια και εκτός της εργασιακής εμπειρίας .

Είμαστε στην αρχή ενός νέου κύκλου , που μοιάζει με τα δικά μου νεανικά χρόνια .
Άβαταρ μέλους
By vice246
#135187
criuser έγραψε:…… .
Είμαστε στην αρχή ενός νέου κύκλου , που μοιάζει με τα δικά μου νεανικά χρόνια .


Το διαχρονικο ονειρο ολων κυριοι… πραγματοποιήθηκε…..
"νάσαν τα νιάτα δυο φορες… "

Ξεκιναω απ το 0… οπως το '78… . :thumbsup: