Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...

Δημοψήφισμα 5/7

79
28%
79
28%
54
19%
54
19%
8
3%
8
3%
Άβαταρ μέλους
By criuser
#134749 Ο έχων την μύγα , μυγιάζεται έντυ μου :lol:

Το ευρώ έναντι της παλιάς δραχμής σε αυτά που ξοδεύουν τα παιδιά δεν έχει διαφορά . Να μην σου πω ότι πληρώνουν ακριβότερα , σάντουιτς , σουβλάκια , πίτσες , σφολιατοειδή , ποτά , πλοία , ξενοδοχεία , κινητά , από όσο έκαναν αυτά πριν 15 χρόνια .

Υπολογιστές έχουν φτηνήνει και λίγο τα αυτοκίνητα .

Σε περίπτωση δραχμής , μετά το πρώτο δίμηνο που θα ισορροπήσει , όλα τα παραπάνω της πρώτης σειράς εκτός από τα κινητά , θα κάνουν φτηνότερα γιατί έχουν τεράστια περιθώρια κέρδους .
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#134754 Όταν μιλάς για χήρες του πιτσαδόρου που σχολιάζουν τους νέους δεν είναι μύγα αγαπητέ.

Για ΝΔκράτες πάντως καλέστε το 0.
Έχετε πάρει λάθος νούμερο. :)

Και οι Νορβηγοί πληρώνουν ακριβότερα από όλους μας το σάντουιτς, τη σφολιάτα και την καπότα αλλά δεν υπάρχει κάποιος που να μην ήθελε η οικονομία της χώρας του να είναι σαν της Νορβηγίας.

Θεωρώ ότι έχουν λανθασμένη γνώμη για το θέμα δραχμή.

Σε περίπτωση δραχμής , μετά το πρώτο δίμηνο που θα ισορροπήσει , όλα τα παραπάνω της πρώτης σειράς εκτός από τα κινητά , θα κάνουν φτηνότερα γιατί έχουν τεράστια περιθώρια κέρδους .


Η δραχμή απαιτεί ΑΡΧΙΔΑΤΟ μνημόνιο για να δουλέψει (aka πλεονασματικός προϋπολογισμός).
Διαφορετικά (σε περίπτωση πχ που γίνει και Δημόσια Επιχείρηση Δημοψηφίσματος - γιατί όχι;- για να διοριστεί λαός), θα τυπώνουμε συνέχεια δραχμή η οποία θα γίνει κουρελόχαρτο.

Το ερώτημα βέβαια είναι γιατί να μην είναι πλεονασματική η οικονομία μας τώρα επί ευρώ (ρητορικό).
Τελευταία επεξεργασία από EDDIE_147 και 06 Ιούλ 2015, 10:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By kacey
#134758
criuser έγραψε:Προς τις χήρες και τους τεθλιμμένους συγγενείς του ξεφτιλισμένου πιτσαδόρου .

ελεος πια με αυτη τη βλακεια...
criuser έγραψε:Δεν ξέρετε τι σας γίνεται με τους πιτσιρικάδες .
.
.
.
.

Ετσι τα παιδιά αυτά δεν φοβούνται να ρισκάρουν , αφού δεν έχουν και πολλά να χάσουν.

Μου αρεσει που "Δεν ξερουμε τι σας γινεται", ενω εγω αναφερομουν ΚΑΙ σε αυτους...
criuser έγραψε:Για μεγάλο αριθμό του κόσμου , δεν θα περάσουμε δύσκολα . Περνάνε δύσκολα , εδώ και χρόνια .

καλα, περιμενε να δουμε τι εστι "δυσκολα"...
Άβαταρ μέλους
By kacey
#134759
QsisVTS έγραψε:
kacey έγραψε:
ποιοι ειναι οι δικοι μου?
.

οι συνάδελφοι σου οι ΕΕ, οι 20αρηδες πες έχουν δικαιολογία, αυτοί τι έχουν; φέσια;

εγω ειμαι εε? εγω ημουν επιχειρηση (οχι, δεν ειναι το ιδιο. εε εγω νοω τον ηλεκτρολογο, τον αρχιτεκτονα, το κομπιουτερα κλπ, οχι καποιο που πουλαει και διακινει προιοντα).
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#134761
kacey έγραψε:Τωρα, κανεις οτι δεν καταλαβαινεις ή οντως δεν καταλαβαινεις? τη μουτζα θα τη φανε για το "οχι" και για ολα αυτα που θα φερει, επειδη το ειπαν πολυ ευκολα γιατι μπλα μπλα μπλα. Οχι για το πως φτασαμε μεχρι εδω.


μαλλον εσυ αδυνατεις να καταλαβεις οτι η διαφορα του 62% με το 38% δεν εχει να κανει με τους 20αρηδες.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#134768 Με βαζει σε κακες σκεψεις το αποτελεσμα της ψηφοφοριας στο φορουμ ,σε σχεση με το αποτελεσμα του πραγματικου δημοψηφισματος . :shifty:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#134769 Τώρα που το καλοσκέφτομαι χίλια συγνώμη.
Υπάρχουν άτομα 35-40 που ασχολούνται υποτίθεται με το εμπόριο (γνωρίζουν από αγορά) και θεωρούσαν ότι στο σενάριο δραχμής θα βγει ο Μάικλ Φοξ με τον τρελοκαθηγητή και το DeLorean και θα επιστρέψουμε μαγικά στο 1999-2000 που περνάγαμε ΓΑΜΑΤΑ.

:oops: :oops: :oops:

@Κιούσης
Δεν είπα ότι έχουν φάει παραπάνω (προς Θεού δηλαδή) αλλά ότι έχουν στο μυαλό τους κάποια πράγματα δεδομένα.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#134771
QsisVTS έγραψε:το απόγειο της όλης κατάστασης είμασταν εμείς , αλλά κι εσείς δεν περνούσατε άσχημα , γενικά όσοι ήταν γεννημένοι από το '50 και μετά μια χαρά μπορούσαν να καβατζωθούν κατά τη διάρκεια της ζωής τους

για τη δική μου γενιά η επαφή με τη πραγματικότητα ήταν σκληρή πάντως, δε λέω :lol:
τουλάχιστον περάσαμε καλά τα χρόνια που έπρεπε


EDDIE_147 έγραψε:Η γενίκευση εξ' ορισμού είναι λάθος οπότε αν λήφθηκε έτσι το σχόλιο μου το παίρνω πίσω.
Υπάρχουν παιδιά που δουλεύουν από τα 18 τους και εκ των πραγμάτων δεν βρήκαν τίποτα.


Διαφορές στο τι ξόδευαν οι νέοι υπήρχαν πάντα και παντού. Αυτό κατά την γνώμη μου οφείλεται όχι μόνο στην οικονομική άνεση της οικογένειας, αλλά κυρίως στις αρχές που έχουν πάρει τα παιδιά από την οικογένεια. Συμφωνώ ότι στο θέμα αυτό μια γενίκευση θα ήταν άδικη για τους νέους.

Δύο σύντομα παραδείγματα πρίν από 40 ακριβώς χρόνια.

Έτυχε να είμαι συμμαθητής σε δημόσιο σχολείο με γιό γνωστού επιχειρηματία. Μεγάλη οικονομική επιφάνεια, παράδες να φαν και οι κότες, παρόλα αυτά, ούτε εγώ ούτε οι υπόλοιποι της παρέας μας αισθανθήκαμε ποτέ μειονεκτικά. Δεν πηγαίναμε σε μέρη ακριβά, εκδρομές με το σακίδιο στην πλάτη ή με οτοστόπ άσχετα αν στην οικογένεια είχαν Mercedes & Audi. Αυτά του τα εμφύσησε η οικογένειά του. Περιττό να πώ ότι ακόμη και σήμερα είναι ο καλύτερός μου φίλος.

Παράδειγμα 2ο από το 1975. Προετοιμασία για τις επερχόμενες εισαγωγικές σε γνωστό φροντιστήριο της εποχής εκείνης στο κέντρο της πόλης. Καιρός βροχερός. Ακούμε φωνή έξω από το δρόμο "Μπαμπά... Μπαμπά..." Βγαίνει στο μπαλκόνι ο καθηγητής και ιδιοκτήτης και βλέπει τον γιό του που του ζητάει να του δώσει ένα χιλιάρικο για να πάει βόλτα. Του πετάει από τον 2ο όροφο ένα χιλιάρικο και ακούμε την απάντηση του γιού "Ρίξε άλλο ένα γιατί αυτό έπεσε στα νερά". Τότε το χαρτζιλίκι μου στην καλύτερη περίπτωση ήταν ένα 50άρικο την βδομάδα. Για όσους δεν την έζησαν, ήταν η εποχή που όταν το ψωμάκι μας έπεφτε κάτω, το φυσούσαμε και το τρώγαμε...

Ερχόμενος στο παρόν, βλέπω την συμπεριφορά των γιών μου (25 & 28) και την συγκρίνω με την συμπεριφορά των παιδιών κάποιων φίλων μου. Δυστυχώς το μοντέλο δεν έχει αλλάξει καθόλου. Ίδιες διαφορές στην συμπεριφορά ακόμη και μετά από μισό σχεδόν αιώνα!
Άβαταρ μέλους
By criuser
#134772 Επίθεση στους νέους έκαναν πολλοί εδώ μέσα .

Με το ευρώ είχαμε τεράστια αύξηση σε πράγματα που κάνουν λιγότερο από 10 € . Αυτή η αύξηση ήταν κερδοσκοπική . Αυτά θα αναγκαστούν να πέσουν , ΑΝ πάμε σε δραχμή . Αυτά μετά από 5 χρόνια κρίσης δεν έχουν μειωθεί σχεδόν καθόλου . Είναι και ο λόγος που ανοίγουν συνέχεια καφέ , φαγάδικα , ποτάδικα , τυροπιττάδικα . Τεράστιο ποσοστό κέρδους , μεγάλη φοροδιαφυγή , μαύρη εργασία πιτσιρικάδων που έχουν ήδη ασφάλιση από τους γονείς τους η από την σχολή τους .

Για τα άλλα που λέει ο έντυ περί δραχμής συμφωνώ .

kacey ασε να έχει ο καθένας την άποψη του . Οπως και εσύ την δική σου .

Στα δύσκολα , υπάρχουν διαβαθμίσεις . Δύσκολα περνάει όποιος ζεί με λιγότερα από όσα έβγαζε , δύσκολα περνάει και όποιος ψάχνει στα σκουπίδια .
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#134773
dimviii έγραψε:
kacey έγραψε:Τωρα, κανεις οτι δεν καταλαβαινεις ή οντως δεν καταλαβαινεις? τη μουτζα θα τη φανε για το "οχι" και για ολα αυτα που θα φερει, επειδη το ειπαν πολυ ευκολα γιατι μπλα μπλα μπλα. Οχι για το πως φτασαμε μεχρι εδω.


μαλλον εσυ αδυνατεις να καταλαβεις οτι η διαφορα του 62% με το 38% δεν εχει να κανει με τους 20αρηδες.

Δεν καταλαβαίνω γιατί πέφτετε από τα σύννεφα...
Ρώτησαν έναν λαό, τον οποίο τον πηδάνε εδώ και 6 χρόνια, αν θέλει να τον πηδήσουν κι άλλο και αυτός απάντησε όχι...που είναι το περίεργο, το ¨λυπηρό¨ που λέει και ο ντανσεν-μπλουμ ή η ήττα του ευρωπαϊκού ιμπεριαλισμού που είδαν οι αμέρικα-λατίνος. Δεν έχει να κάνει ούτε με νέους, ούτε με γέρους ούτε με τίποτα... στα μεγάλα νούμερα δεν έχει καν να κάνει με ειδικά συμφεροντα και η ψήφος είναι καθαρά συναισθηματική!
Δηλαδή, οι Βορειοευρωπαίοι, τι περίμεναν ακριβώς από τον κόσμο που χόρευε αφιονισμένος από τη βλακεία του χτες το βράδυ στο σύνταγμα, ότι θα καθόταν να διαβάσει το «REFORMS FOR THE COMPLETION OF THE CURRENT PROGRAM AND BEYOND» και λαμβάνοντας υπόψιν του το «PRELIMINARY DEBT SUSTAINABILITY ANALYSIS θα έκρινε με υπευθυνότητα την ευρωπαϊκή πορεία της Ελλάδος από τούδε και στο εξής;;
Μήπως περίμεναν να τους γράψει ο λαός και κανα report με τις δικές του αναλύσεις ;

Νομίζω ότι η πιο ισορροπημένη άποψη που έχω ακούσει μέχρι στιγμής είναι αυτή του Σαπέν, που λέει ότι εντάξει, δε λέει και πολλά επί της ουσίας πέρα από το ότι πρέπει να μπούμε σε κλίμα τρεχάτε ποδαράκια μου.

Επίσης, νομίζω ότι ο Βαρουφάκης πιστεύει πως πέτυχε ακριβώς αυτό που ήθελε, να δημιουργήσει την απόλυτη σύγχυση και απώλεια εμπιστοσύνης στον αντίπαλό του και την τελευταία στιγμή να την κάνει αφήνοντας κάποιους υποτίθεται πιο λογικούς να κάνουν μια συμφωνία εκεί που όλοι θα νομίζουν ότι όλα έχουν χαθεί. Και ο μόνος ρεαλιστικός τρόπος για να το πετύχαινε αυτό ήταν να δημιουργήσει πραγματική σύγχυση μέσα στη χώρα, όπερ και εγένετο με τους γέρους στα ΑΤΜ και τον ιδιωτικό τομέα στα κάγκελα. Το μοντέλο διαπραγματεύσεων αυτό, απο ότι διαβάζω, είναι το πλέον κλασσικό της θεωρίας του και είμαι σίγουρος πως θα γράψει καινούργιο διδακτορικό με τίτλο ¨the Greek Case, a postmortem analysis¨ ή κάτι τέτοιο και θα του δώσουν και συγχαρητήρια. Αν θα μπορεί να κυκλοφορεί στην αθήνα χωρίς να μεαμφιέζεται σε κάποιο άλλο ζώο (τους γορίλες σε μηχανές θα τους ψάχνουν πλέον, ο κόσμος) αυτό παίζεται από το τι θα γίνει τις προσεχείς μέρες... Ακόμα και να πετύχει το σχέδιο, στη θέση του θα ξαναγυρνούσα στην Αυστραλία.
Άβαταρ μέλους
By IKE
#134774 Εγώ η αίσθηση που έχω (και από τις φάτσες που είδα στις σχετικές εκδηλώσεις του ναι και του όχι) είναι ότι υπάρχει ένας ξεκάθαρος διαχωρισμός με βάση την οικονομική επιφάνεια.

Έκανε μπαμ ότι πρακτικά όλοι υπερ του ΝΑΙ ήταν από ένα εισόδημα και πάνω και όλοι ή έστω σχεδόν όλοι του όχι ήταν από ένα εισόδημα και κάτω. Και αυτό είναι η μεγαλύτερη αποτυχία σε όλα τα επίπεδα.

Είναι αποτυχία γιατί (κατά την γνώμη μου έστω) η αποχώρηση από ΕΕ και ευρώ θα πλήξει δυσανάλογα περισσότερο και βαρύτερα όσο κόσμο έχει μικρότερες δυνατότητες οικονομικά.

Είναι αποτυχία επειδή δείχνει ανάγλυφα πόσο ΓΤΠ εντελώς είναι η ελληνική δημοσιογραφία (ή πόσο ηχηρή είναι η έλλειψή της) και με δεδομένο ότι όσο φτωχότερος είναι κανείς, τόσο λιγότερο έχει την πολυτέλεια να ενημερωθεί και να συμμετέχει στα κοινά το πρόβλημα είνια ακόμα μεγαλύτερο.

Είναι αποτυχία γιατί αν βλέπω όσους βράζουν στο ίδιο καζάνι με εμένα να ψηφίζουν το Χ και όσους θεωρώ καλώς ή κακώς εχθρούς να ψηφίζουν το Ψ, θα ψηφίσω και εγώ το Χ χωρίς καν να σκεφτώ τι σημαίνει.

Είναι αποτυχία επειδή δείχνει πόσο εύκολα και με τι κρητίρια θεωρεί κάποιος έναν άλλο εχθρό.

Είναι αποτυχία γιατί δείχνει ότι πάνω από την μισή Ελλάδα, βλέπει την οικονομική ευμάρεια των πολιτών σαν zero sum game.


Μπορεί να διαφωνείτε στα παραπάνω και πραγματικά θα ήθελα να ακούσω απόψεις και γιατί όχι να αναθεωρήσω, όμως το γεγονός είναι ότι υπάρχει σαφέστατος διαχωρισμός και αυτό είναι βαθύτατο πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#134776 Το σχόλιο μου είχε να κάνει με αυτό.

Θεωρώ ότι έχουν λανθασμένη γνώμη για το θέμα δραχμή.


Κάποιοι μπορεί να νομίζουν ότι απλά θα αλλάξει το εικαστικό, άλλοι μπορεί να φαντάζονται ότι η οικονομία μας θα ΕΚΤΟΞΕΥΤΕΙ.
Επειδή όμως δεν έχουν ζήσει υποτίμηση νομίσματος και γενικά αδύνατο νόμισμα τους λείπουν κάποιες βασικές λεπτομέρειες.
Οπότε το grexit να μην τους φαίνεται απαραίτητα κακή ιδέα.

Όπως έγραψα και παραπάνω υπάρχουν άτομα με τη διπλάσια ηλικία τους που έχουν ακόμα πιο φαντασιακή άποψη για το θέμα δραχμή, οπότε λάθος η τοποθέτηση μου.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#134782
IKE έγραψε:Έκανε μπαμ ότι πρακτικά όλοι υπερ του ΝΑΙ ήταν από ένα εισόδημα και πάνω και όλοι ή έστω σχεδόν όλοι του όχι ήταν από ένα εισόδημα και κάτω. Και αυτό είναι η μεγαλύτερη αποτυχία σε όλα τα επίπεδα.

Αν έκανε ακόμα και εσένα να καταλάβεις τι σημαίνει "ταξικότητα", θα το βάλω στη λίστα των θετικών του δημοψηφίσματος μαζί με το Αντώνη :lol:
Άβαταρ μέλους
By Panosss
#134783
D-Jet έγραψε:Ρώτησαν έναν λαό, τον οποίο τον πηδάνε εδώ και 6 χρόνια, αν θέλει να τον πηδήσουν κι άλλο και αυτός απάντησε

Έτσι παρουσίασαν την ερώτηση οι Συριζαίοι.
Η πραγματική ερώτηση, απ' όταν ανέλαβε ο Τσίπρας ήταν:
-Θες με αυτό των δύο εκατοστών, ή κάτι άλλο;
-Κάτι άλλο.
-Ωραία, το άλλο είναι 4 εκατοστών, θες με αυτό ή κάτι άλλο;
-Κάτι άλλο.
-Ωραία, το άλλο είναι 8 εκατοστών, θες με αυτό ή κάτι άλλο;
-Κάτσε να ρωτήσω το λαό: α, οκ, κάτι άλλο.
-Ωραία, το άλλο είναι...guess what...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#134785
mjacob έγραψε:
IKE έγραψε:Έκανε μπαμ ότι πρακτικά όλοι υπερ του ΝΑΙ ήταν από ένα εισόδημα και πάνω και όλοι ή έστω σχεδόν όλοι του όχι ήταν από ένα εισόδημα και κάτω. Και αυτό είναι η μεγαλύτερη αποτυχία σε όλα τα επίπεδα.

Αν έκανε ακόμα και εσένα να καταλάβεις τι σημαίνει "ταξικότητα", θα το βάλω στη λίστα των θετικών του δημοψηφίσματος μαζί με το Αντώνη :lol:



βέβαια οι πολιτικοί πίσω από το όχι είναι και τα πρώτα φτωχαδάκια και από ταπεινές οικογένειες που είναι εντάξει με τις υποχρεώσεις τους :whistlink:

αυτό το πράγμα ρε παιδί μου όποιος έχει (πολλά) φράγκα να ξέρει και να θέλει το καλό των υπολοίπων πολύ με συγκινεί.. ειδικά όταν τους βάζει μπροστά να φάνε το σκατό για προσωπικές του φιλοδοξίες :innocent: