Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#126068
panos2171 έγραψε:Ναι πως...

:lol:

ειχα ανεβασει στο θρησκειες πριν λιγο καιρο μια φωτο απο ενα δημοτικο βαμμενο στα χρωματα του σπονσορα εκκλησια α.ε με τον αγιο ιωαννη να δεσποζει σε ολη την προσοψη :inlove: :lol:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#126070 E καλά όλο και κάπου θα υπάρχουν καμμένοι αλλά σε γενικά πλαίσια δεν υφίσταται κάτι τέτοιο. Ακόμα και στη δική μου γενιά που τελείωσα το 2005 δεν υπήρχε κάποια τέτοια ''προπαγάνδα''.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#126081 ... και κάπου εδώ τελειώνουν οι αναρτήσεις σε αυτό το νήμα, γιατί δεν έχει νόημα να ποστάρουμε αν δεν είμαστε off topic. ;-)

Sent Through Tapatalk
Τελευταία επεξεργασία από Pitt και 20 Ιουν 2015, 18:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By markvag
#126121
The Ace έγραψε:
giannik1977 έγραψε:Προσωπικα στο παιδι μου την μονη κατηχηση που του εχω κανει ειναι στο "τι ομαδα ειμαστε;; Π Α Ν Α Θ Η Ν Α Ι Κ Ο Σ !!! :thumbsup:


Έτσι μπράβο νέε μου :metalo:


Καλά τώρα... Αυτό γιατί είναι καλύτερο από την φωτό με τα παιδιά στο ΚΚΕ, μόνο ο Τουτατίς ξέρει... :roll:

Κατήχηση σε οτιδήποτε (είτε πολιτική, είτε θρησκεία είτε οπαδισμός) σε μικρά παιδιά είναι κατ΄εμέ τελείως λανθασμένη... Στην προσωπική μου κλίμακα με πράγματα που ΔΕΝ πρέπει να κάνει ένας γονιός στο παιδί του, ο οπαδισμός βρίσκεται κάτω κάτω, ένα κλικ χαμηλότερα από πολιτική και θρησκευτική κατήχηση... Στο κάτω κάτω της γραφής στο ΚΚΕ (ή στο όποιο κόμμα) υποτίθεται ότι του δείχνεις μία ιδελογία για να κάνει την κοινωνία καλύτερη. Τι ακριβώς προσφέρει ο οπαδισμός αδυνατώ να καταλάβω...

Έχει διαφορά του να εξηγείς κάποια πράγματα στο παιδί σου και το να το μετατρέπεις σε μικρό φερέφωνο...
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#126132
panos2171 έγραψε:E καλά όλο και κάπου θα υπάρχουν καμμένοι αλλά σε γενικά πλαίσια δεν υφίσταται κάτι τέτοιο. Ακόμα και στη δική μου γενιά που τελείωσα το 2005 δεν υπήρχε κάποια τέτοια ''προπαγάνδα''.

προσωπικα οσο ειμουν γυμνασιο λυκειο καθε δευτερη παρασκευη επρεπε να ηταν ολοι στην εκκλησια αλλιως επερναν 3ωρες απουσιες αυτο ηταν το deal και αμα εισουν στην εκκλησια και μιλαγες η ο παπας σου εκανε παρατηρηση επειδη μιλας(ναι το επαθα και αυτο) σου εβγαζαν και γλωσσα την αλλη μερα μπροστα σε ολο το σχολειο...
κατα τα αλλα ναι δεν υπαρχει πουθενα
Άβαταρ μέλους
By nass
#126137 Το "είναι απαράδεκτο να κάνετε το ΧΥΖ" --> "ναι αλλά και σεις κάνετε το ΑΒΓ" είναι επίπεδο δημοτικού... Που είναι λογική αντιμετώπιση, για παιδιά δημοτικού δε μιλάμε ? :lol:
Υποθέτω ότι εφ΄όσον το ΚΚΕ θεωρεί αποδεκτή την κατήχηση σε παιδιά δημοτικού, δεν έχει πρόβλημα που το κάνει και η ΧΑ, σωστά ?

Εικόνα

Προσωπικά θεωρώ και την κατήχηση ΚΚΕ/ΧΑ και την θρησκευτική κατήχηση απαράδεκτα (παρότι η θρησκευτική κατήχηση έχει το ελαφρυντικό της συμφωνίας με τις αντίστοιχες πεποιθήσεις μίας σημαντικής πλειονότητας του λαού, που δεν μπορεί να το πει κανείς για το ΚΚΕ ή την ΧΑ).
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#126145
Chris έγραψε:πόσο δίκιο έχεις..

Τελικά είχα άδικο!

Δεν μετονομάζεις καλύτερα το νήμα σε "Κατήχηση και Λειτουργική"; ...

Sent Through Tapatalk


:thumbsup: [mod]
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#126205
nass έγραψε:Το "είναι απαράδεκτο να κάνετε το ΧΥΖ" --> "ναι αλλά και σεις κάνετε το ΑΒΓ" είναι επίπεδο δημοτικού... Που είναι λογική αντιμετώπιση, για παιδιά δημοτικού δε μιλάμε ? :lol:
Υποθέτω ότι εφ΄όσον το ΚΚΕ θεωρεί αποδεκτή την κατήχηση σε παιδιά δημοτικού, δεν έχει πρόβλημα που το κάνει και η ΧΑ, σωστά ?

Εικόνα

Προσωπικά θεωρώ και την κατήχηση ΚΚΕ/ΧΑ και την θρησκευτική κατήχηση απαράδεκτα (παρότι η θρησκευτική κατήχηση έχει το ελαφρυντικό της συμφωνίας με τις αντίστοιχες πεποιθήσεις μίας σημαντικής πλειονότητας του λαού, που δεν μπορεί να το πει κανείς για το ΚΚΕ ή την ΧΑ).


Ναι, απο οτι εχω δει και εδω και γενικοτερα στα μεσα, η αριστερα εδειξε μια ιδιαιτερη χαλαροτητα στο θεμα "πιτσιρικια και ΧΑ", αφου και αυτοι κανουν το ιδιο. ΝΟΤ. :lol:
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#126699
markvag έγραψε:
The Ace έγραψε:
giannik1977 έγραψε:Προσωπικα στο παιδι μου την μονη κατηχηση που του εχω κανει ειναι στο "τι ομαδα ειμαστε;; Π Α Ν Α Θ Η Ν Α Ι Κ Ο Σ !!! :thumbsup:


Έτσι μπράβο νέε μου :metalo:


Καλά τώρα... Αυτό γιατί είναι καλύτερο από την φωτό με τα παιδιά στο ΚΚΕ, μόνο ο Τουτατίς ξέρει... :roll:

Κατήχηση σε οτιδήποτε (είτε πολιτική, είτε θρησκεία είτε οπαδισμός) σε μικρά παιδιά είναι κατ΄εμέ τελείως λανθασμένη... Στην προσωπική μου κλίμακα με πράγματα που ΔΕΝ πρέπει να κάνει ένας γονιός στο παιδί του, ο οπαδισμός βρίσκεται κάτω κάτω, ένα κλικ χαμηλότερα από πολιτική και θρησκευτική κατήχηση... Στο κάτω κάτω της γραφής στο ΚΚΕ (ή στο όποιο κόμμα) υποτίθεται ότι του δείχνεις μία ιδελογία για να κάνει την κοινωνία καλύτερη. Τι ακριβώς προσφέρει ο οπαδισμός αδυνατώ να καταλάβω...

Έχει διαφορά του να εξηγείς κάποια πράγματα στο παιδί σου και το να το μετατρέπεις σε μικρό φερέφωνο...


Θρησκευτική κατήχηση: κάνεις νιανιά το μυαλό του παιδιού για να πιστέψει στο Θεό/Αλλάχ/Μωάμεθ/Κρίσνα/Μακαρονοτέρας, και ότι κάθε λογής αντίπαλοι είναι μέχρι και μισητοί, και πρέπει να τους εξαλείψεις από προσώπου Γης (αυτό δεν πάει σε όλες τις θρησκείες, μόνο σε 3-4 :roll: )
Πολιτική Κατήχηση: κάνεις νιανιά το μυαλό του παιδιού για να πιστέψει ότι το Α/Β/Γ/χψω πολίτευμα είναι το "καλύτερο όλων", και ότι κάθε λογής αντίπαλοι είναι μέχρι και μισητοί, και πρέπει να τους εξαλείψεις από προσώπου Γης (αυτό δεν πάει σε όλα τα πολιτεύματα, μόνο σε 3-4 :roll: )
Οπαδική κατήχηση: "τι ομάδα είμαστε ?" "Παναθηναϊκός/Ολυμπιακός/ΑΕΚ/Ηρακλής Κάτω Μαγούλας", για να κάνουμε χαβαλέ με τον πεθερό που έχει πει στο δικό του παιδί ότι είναι οπαδοί αντίθετης ομάδας

Συμφωνώ απολύτως, και με τα τρία παραπάνω έχουν γίνει δεκάδες πόλεμοι και έχουν πεθάνει εκατομύρια κόσμος, εγώ θα έλεγα ότι ούτε καν ένα click δεν διαφέρουν μεταξύ τους....κάτσε να βρω ένα μεγάλο τσουβάλι για να χωρέσουν όλα μέσα....εκτός και αν έκανες χαβαλέ ή/και ήταν ειρωνικό σχόλιο, οπότε πάσο.... :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#126704
nass έγραψε:Το "είναι απαράδεκτο να κάνετε το ΧΥΖ" --> "ναι αλλά και σεις κάνετε το ΑΒΓ" είναι επίπεδο δημοτικού... Που είναι λογική αντιμετώπιση, για παιδιά δημοτικού δε μιλάμε ? :lol:
Υποθέτω ότι εφ΄όσον το ΚΚΕ θεωρεί αποδεκτή την κατήχηση σε παιδιά δημοτικού, δεν έχει πρόβλημα που το κάνει και η ΧΑ, σωστά ?

Αυτό είναι σοβαρή ερώτηση; edit
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#126705 Προσωπικά, οπουδήποτε και αν έβλεπα αυτή τη γραμμή κειμένου, θα φρόντιζα να απομακρυνθώ τουλάχιστον 2-3 πλανήτες

Να κατανοηθεί ως κομματική ευθύνη που σημαίνει ότι όλα τα σφυριά χτυπάνε εκεί, ως ευθύνη του κομμουνιστή εκπαιδευτικού, να οργανώσει το μάθημα, να βοηθήσει τους μαθητές να ανοίξουν ζητήματα που τους αφορούν. Να μπολιάζει με την επιστημονική κομμουνιστική του ιδεολογία την καθημερινότητα, η οποία επιδρά πολλαπλάσια ακόμα και αν δεν έχει πολλές φορές άμεσα βραχυπρόθεσμα αποτελέσματα, είναι όμως το λίπασμα για θετικές αλλαγές στη συνείδηση των νέων ανθρώπων.