Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#126819
The Ace έγραψε:Προσωπικά, οπουδήποτε και αν έβλεπα αυτή τη γραμμή κειμένου, θα φρόντιζα να απομακρυνθώ τουλάχιστον 2-3 πλανήτες

Να κατανοηθεί ως κομματική ευθύνη που σημαίνει ότι όλα τα σφυριά χτυπάνε εκεί, ως ευθύνη του κομμουνιστή εκπαιδευτικού, να οργανώσει το μάθημα, να βοηθήσει τους μαθητές να ανοίξουν ζητήματα που τους αφορούν. Να μπολιάζει με την επιστημονική κομμουνιστική του ιδεολογία την καθημερινότητα, η οποία επιδρά πολλαπλάσια ακόμα και αν δεν έχει πολλές φορές άμεσα βραχυπρόθεσμα αποτελέσματα, είναι όμως το λίπασμα για θετικές αλλαγές στη συνείδηση των νέων ανθρώπων.


Το θεμα δεν ειναι οτι δεν μιλαμε για ενα θεωρητικο συμβαν που αφορα εμας και συνφορουμιτες / τυχαιους γειτονες / τον συναδελφο στην αλλη γωνια του γραφειου. Αυτοι (ολοι μας) μπορουν να πιστευουν οτι θελουν και καλα κανουν.

Το προβλημα ειναι οτι αυτη τη στιγμη στα σχολεια υπαρχουν ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ που τα παιρνουν στα σοβαρα τα παραπανω και προσπαθουν να τα κανουν πραξη.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#126828
The Ace έγραψε:
markvag έγραψε:
The Ace έγραψε:
giannik1977 έγραψε:Προσωπικα στο παιδι μου την μονη κατηχηση που του εχω κανει ειναι στο "τι ομαδα ειμαστε;; Π Α Ν Α Θ Η Ν Α Ι Κ Ο Σ !!! :thumbsup:


Έτσι μπράβο νέε μου :metalo:


Καλά τώρα... Αυτό γιατί είναι καλύτερο από την φωτό με τα παιδιά στο ΚΚΕ, μόνο ο Τουτατίς ξέρει... :roll:

Κατήχηση σε οτιδήποτε (είτε πολιτική, είτε θρησκεία είτε οπαδισμός) σε μικρά παιδιά είναι κατ΄εμέ τελείως λανθασμένη... Στην προσωπική μου κλίμακα με πράγματα που ΔΕΝ πρέπει να κάνει ένας γονιός στο παιδί του, ο οπαδισμός βρίσκεται κάτω κάτω, ένα κλικ χαμηλότερα από πολιτική και θρησκευτική κατήχηση... Στο κάτω κάτω της γραφής στο ΚΚΕ (ή στο όποιο κόμμα) υποτίθεται ότι του δείχνεις μία ιδελογία για να κάνει την κοινωνία καλύτερη. Τι ακριβώς προσφέρει ο οπαδισμός αδυνατώ να καταλάβω...

Έχει διαφορά του να εξηγείς κάποια πράγματα στο παιδί σου και το να το μετατρέπεις σε μικρό φερέφωνο...


Θρησκευτική κατήχηση: κάνεις νιανιά το μυαλό του παιδιού για να πιστέψει στο Θεό/Αλλάχ/Μωάμεθ/Κρίσνα/Μακαρονοτέρας, και ότι κάθε λογής αντίπαλοι είναι μέχρι και μισητοί, και πρέπει να τους εξαλείψεις από προσώπου Γης (αυτό δεν πάει σε όλες τις θρησκείες, μόνο σε 3-4 :roll: )
Πολιτική Κατήχηση: κάνεις νιανιά το μυαλό του παιδιού για να πιστέψει ότι το Α/Β/Γ/χψω πολίτευμα είναι το "καλύτερο όλων", και ότι κάθε λογής αντίπαλοι είναι μέχρι και μισητοί, και πρέπει να τους εξαλείψεις από προσώπου Γης (αυτό δεν πάει σε όλα τα πολιτεύματα, μόνο σε 3-4 :roll: )
Οπαδική κατήχηση: "τι ομάδα είμαστε ?" "Παναθηναϊκός/Ολυμπιακός/ΑΕΚ/Ηρακλής Κάτω Μαγούλας", για να κάνουμε χαβαλέ με τον πεθερό που έχει πει στο δικό του παιδί ότι είναι οπαδοί αντίθετης ομάδας

Συμφωνώ απολύτως, και με τα τρία παραπάνω έχουν γίνει δεκάδες πόλεμοι και έχουν πεθάνει εκατομύρια κόσμος, εγώ θα έλεγα ότι ούτε καν ένα click δεν διαφέρουν μεταξύ τους....κάτσε να βρω ένα μεγάλο τσουβάλι για να χωρέσουν όλα μέσα....εκτός και αν έκανες χαβαλέ ή/και ήταν ειρωνικό σχόλιο, οπότε πάσο.... :shifty:


Πρώτον είναι θετικό ότι συμφωνούμε ότι η πολιτική και θρησκευτική κατήχηση είναι κάτι κακό.

Από εκεί και πέρα, αν αυτό που εννοούσες όταν συμφώνησες με το να λες στο παιδί σου να είναι η Χ ομάδα, είναι το να κάνετε χαβαλέ, τότε μαζί σου.

Το μυαλό μου πήγε σε εικόνες άλλες, κολλημένων. Συγνώμη αν έκανα λάθος. Φαντάζομαι ότι δεν θα είχα κάνει αυτό το λάθος αν η συζήτηση ήταν face to face! :)


Πάντως, επιμένω (όσο κι αν τα θεωρώ εξαιρετικά κακά και τα δύο) ότι η κατήχηση σε ένα θρησκευτικό ή πολιτικό ιδεώδες έχει τουλάχιστον το "ελαφρυντικό" ότι προσπαθείς να στρέψεις το παιδί σε κάτι που θεωρείς ότι είναι για το καλό της κοινωνίας. Σε ότι αφορά τον οπαδισμό, το μόνο που αφορά είναι η γουρουνοποίηση ενός μεγάλου (δυστυχώς) αριθμού ανθρώπων. Επαναλαμβάνω, αυτό δεν αφορά το επίπεδο χαβαλέ (όπως εγώ λέω ότι είμαι Άρης, αλλά έχω να δω αγώνα και να ασχοληθώ σε οποιοδήποτε επίπεδο από τότε που ο Γκάλης πήρε μεταγραφή στον Παναθηναϊκό... :lol: )
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#126855 Εικόνα

Απάντηση υπερατού
Άβαταρ μέλους
By mirage
#126866
trident1971 έγραψε:
mirage έγραψε:ΣΕ ΤΙ ΚΟΖΜΟ ΘΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΝΙΚΟ ΤΣΙΑΜΤΣΙΚΑ.


Τσαμτσικας: "Χεστηκα, θα τα στειλω σε ιδιωτικο"

Προσεχε μονο γιατι εκει ειναι τιγκα σε ΚΚΕδες δασκαλους και μαθητες.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#126874
markvag έγραψε:Από εκεί και πέρα, αν αυτό που εννοούσες όταν συμφώνησες με το να λες στο παιδί σου να είναι η Χ ομάδα, είναι το να κάνετε χαβαλέ, τότε μαζί σου.

Το μυαλό μου πήγε σε εικόνες άλλες, κολλημένων. Συγνώμη αν έκανα λάθος. Φαντάζομαι ότι δεν θα είχα κάνει αυτό το λάθος αν η συζήτηση ήταν face to face! :)


Προφανώς ρε συ....και επειδή έχει τύχει να συναναστραφώ με πραγματικά χουλιγκάνια (παλιές εποχές Θ13 :ninja: ), να σημειώσω ότι ελάχιστοι από αυτούς έχουν γίνει έτσι από "κατήχηση" στο σπίτι, μάλλον το αντίθετο θα έλεγα, οι γονείς ήταν καθώς πρέπει, ήρεμοι ή/και "λαπάδες", και ο γιος από αντίδραση, κακές παρέες, το μυαλό του το κλούβιο (ή και όλα τα παραπάνω), κατέληξε να είναι ότι είναι....
Άβαταρ μέλους
By bill33
#126879
The Ace έγραψε:
markvag έγραψε:Από εκεί και πέρα, αν αυτό που εννοούσες όταν συμφώνησες με το να λες στο παιδί σου να είναι η Χ ομάδα, είναι το να κάνετε χαβαλέ, τότε μαζί σου.

Το μυαλό μου πήγε σε εικόνες άλλες, κολλημένων. Συγνώμη αν έκανα λάθος. Φαντάζομαι ότι δεν θα είχα κάνει αυτό το λάθος αν η συζήτηση ήταν face to face! :)


Προφανώς ρε συ....και επειδή έχει τύχει να συναναστραφώ με πραγματικά χουλιγκάνια (παλιές εποχές Θ13 :ninja: ), να σημειώσω ότι ελάχιστοι από αυτούς έχουν γίνει έτσι από "κατήχηση" στο σπίτι, μάλλον το αντίθετο θα έλεγα, οι γονείς ήταν καθώς πρέπει, ήρεμοι ή/και "λαπάδες", και ο γιος από αντίδραση, κακές παρέες, το μυαλό του το κλούβιο (ή και όλα τα παραπάνω), κατέληξε να είναι ότι είναι....

Άβαταρ μέλους
By markvag
#126963
The Ace έγραψε:
markvag έγραψε:Από εκεί και πέρα, αν αυτό που εννοούσες όταν συμφώνησες με το να λες στο παιδί σου να είναι η Χ ομάδα, είναι το να κάνετε χαβαλέ, τότε μαζί σου.

Το μυαλό μου πήγε σε εικόνες άλλες, κολλημένων. Συγνώμη αν έκανα λάθος. Φαντάζομαι ότι δεν θα είχα κάνει αυτό το λάθος αν η συζήτηση ήταν face to face! :)


Προφανώς ρε συ....και επειδή έχει τύχει να συναναστραφώ με πραγματικά χουλιγκάνια (παλιές εποχές Θ13 :ninja: ), να σημειώσω ότι ελάχιστοι από αυτούς έχουν γίνει έτσι από "κατήχηση" στο σπίτι, μάλλον το αντίθετο θα έλεγα, οι γονείς ήταν καθώς πρέπει, ήρεμοι ή/και "λαπάδες", και ο γιος από αντίδραση, κακές παρέες, το μυαλό του το κλούβιο (ή και όλα τα παραπάνω), κατέληξε να είναι ότι είναι....


Τα παιδιά των χουλιγκανίων ( :lol: ) πως θα είναι άραγε;;;; Γιατί κάτι μου λέει ότι θα είναι σαν τους γονείς τους;;;; Προσωπικά, όσους έχω γνωρίσει σου λένε "από μωρό στο γήπεδο" ή κάτι ανάλογο... :help:

Ή ένας άλλος που ήθελε αγόρι για να το κάνει "Χ οπαδάκι"... :dizzy: :help: (και εν τέλει έχει κορίτσι... :lol: και απογοητεύτηκε όταν έμαθε ότι η γυναίκα του θα κάνει κορίτσι, γι' αυτόν ακριβώς το λόγο... :dizzy: )
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#127563 :rtfm:

Άβαταρ μέλους
By trident1971
#127657
mirage έγραψε:
trident1971 έγραψε:
mirage έγραψε:ΣΕ ΤΙ ΚΟΖΜΟ ΘΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΝΙΚΟ ΤΣΙΑΜΤΣΙΚΑ.


Τσαμτσικας: "Χεστηκα, θα τα στειλω σε ιδιωτικο"

Προσεχε μονο γιατι εκει ειναι τιγκα σε ΚΚΕδες δασκαλους και μαθητες.


Το τι ψηφιζουν οι δασκαλοι ειναι αδιαφορο και δικαιωμα τους. Το τι κανουν στην ταξη ειναι το θεμα.
Θες να πεις οτι διακινδυνευουν την κανονικη δουλεια τους για τη δουλεια του κομματος? Δεν το κοβω και πολυ πιθανο...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#127725
Dodger έγραψε::rtfm:




Μερικοί άνθρωποι έχουν πολύ σοβαρό πρόβλημα... :omg: :vava: :tomato: