Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#803245
mousatos έγραψε:Ε ρε όρεξη για μπελάδες και υποχρεώσεις που έχετε εσείς με τα ζωάκια.


Ορεξη για κατι που θα μας φτιαξει τη διαθεση εχουμε ωρε Μουσατε. Οσο σκατα και να εισαι, οταν ερθει κοντα σου το ζωακι τα ξεχνας ολα, εστω για λιγη ωρα :s_wink
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#803246
Νίκος Παππάς έγραψε:
dimviii έγραψε:Παρασκευή πάει για πρώτο στάδιο ο γάτος.
Δεν θα μπορούσα να τον έχω στοκ.
Θέλω να ξεζουμισω όλες τις επιδόσεις που έχει. :shifty:
Εμβόλιο;

Τι εμβολιο... Προγραμμα θα του περασει εκει που περασε στα Κλιο. Ακουγεται οτι με αυτο το προγραμμα θα κανει ζαφτι ακομα και τις στειρωμενες τις γατες. Τρεμε Νικολαε :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#803247
George_Prix έγραψε:
dimviii έγραψε:Κλεισμένος σε μια κρεβατοκάμαρα που δεν χρησιμοποιούμε.


Φιλε βγαλτε το εξω το γατι. Με το στανιο πιαστο και ακουμπηστο στο στηθος σου (η κοιλια του προς το στηθος σου) και κρατα το εκει και χαιδευε το. Η ζεστη του σωματος σου και επισης ο παλμος σου τον οποιο αισθανεται, του θυμιζουν τη μανα του. Θα γλυκανει πιο γρηγορα ετσι...


Γιωργη ολοι οι ειδικοι ετσι λενε.Θελει απομονωση να συνηθισει και να ηρεμησει.
Ξερεις ποση τρελα εχω να το πιασω αγκαλια? Αλλα ολοι λενε, οτι ειδικα τα φοβισμενα, θελουν μια εβομαδα σε δικο τους χωρο απομονωμενα για να ισιωσουν.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#803253
dimviii έγραψε:
George_Prix έγραψε:
dimviii έγραψε:Κλεισμένος σε μια κρεβατοκάμαρα που δεν χρησιμοποιούμε.


Φιλε βγαλτε το εξω το γατι. Με το στανιο πιαστο και ακουμπηστο στο στηθος σου (η κοιλια του προς το στηθος σου) και κρατα το εκει και χαιδευε το. Η ζεστη του σωματος σου και επισης ο παλμος σου τον οποιο αισθανεται, του θυμιζουν τη μανα του. Θα γλυκανει πιο γρηγορα ετσι...


Γιωργη ολοι οι ειδικοι ετσι λενε.Θελει απομονωση να συνηθισει και να ηρεμησει.
Ξερεις ποση τρελα εχω να το πιασω αγκαλια? Αλλα ολοι λενε, οτι ειδικα τα φοβισμενα, θελουν μια εβομαδα σε δικο τους χωρο απομονωμενα για να ισιωσουν.


Αν το λενε οι ειδικοι αυτο θα κανεις, δεν επιμενω. Απλα επειδη ειχα μπλεξει κι εγω με αγριμι που δε μπορουσες να το πλησιασεις με τιποτα, ετσι με αγκαλια και χαδια το μαλακωσα με συνοπτικες διαδικασιες. Η πλακα ειναι οτι μεχρι να το βαλω στο στηθος παλευε σα θηριο και μολις ακουμπουσε κουρνιαζε και εμενε ακινητο για ωρα.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#803257 Οσα μικρα αδεσποτα εχω βρει και φυσικα φοβοντουσαν και ηταν "αγρια" , την 2η μερα με χαδια και γλυκολογα αρχισαν να ηρεμουν και να γουργουριζουν .
Απαλα χαδια στο κεφαλι και στην πλατη** και να του μιλας οπως μιλας σε ενα μωρο παιδι
Και φυσικα να σε βλεπει 2-3 φορες μεσα στη μερα και να σε βλεπει που του δινεις φαγητο
Μ αυτη την τακτικη δεν ειχα ποτε προβλημα.


** Αγκαλια δεν τα επαιρνα μεχρι να ξεθαρεψουν εντελώς.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#803370 Ήξερα ότι οι γάτες αγαπούν την ζεστασιά αλλά όχι και πάνω στο καλοριφέρ!!! Εικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#803374 Από πάνω αέρας κυκλοφορεί δεν καίει. Η πρόσοψη δεν ακουμπιεται πάνω από 5 δευτερα

.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#803377
Νίκος Παππάς έγραψε:Από πάνω αέρας κυκλοφορεί δεν καίει. Η πρόσοψη δεν ακουμπιεται πάνω από 5 δευτερα

.

Δεν ξερει απο τα μοντερνα τα καλοριφερ ο ΧαιΦαι. Τα παλιακα με τις φετες εχει :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#803380
George_Prix έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Από πάνω αέρας κυκλοφορεί δεν καίει. Η πρόσοψη δεν ακουμπιεται πάνω από 5 δευτερα

.

Δεν ξερει απο τα μοντερνα τα καλοριφερ ο ΧαιΦαι. Τα παλιακα με τις φετες εχει :s_tongue
Αφού δεν ανάβει ρε καλοριφέρ..

Έφερε κάπες βοσκών από το χωριό, ξέρεις από αυτές που στέκονται αν τις ακουμπήσεις κάτω, και κάθονται όλοι γύρω γύρω.

.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#803391 ο γατουλης τρωει κανονικα πλεον, εχει φαει και 2 φορες ξηρη τροφη.
Ακομα εσωκλειστος στο δωματιο,μπαινουμε λιγα λεπτα την ημερα να καθαρισουμε την τουαλετα του,νερακι φρεσκο,συμπληρωμα φαγητου και να δουμε εαν ειναι καλα.
Τις πρωτες φορες με το που ακουγε την πορτα να ανοιγει ειχε παει ηδη κατω απο το κρεβατι τερμα γωνια. Πλεον καθεται εκει που ειναι(πανω στο κρεβατι δλδ) αλλα αμα τον πλησιαζεις φευγει και κρυβεται.
Σημερα δεν αντεξα και τον επιασα και τον κρατησα στην αγκαλια μου για κανα 10λεπτο.
Το δεχθηκε(!!!) δεν εκανε να φυγει,τον χαιδολογαγα και εδειχνε να το απολαμαβανει(???)
Γουργουρισμα μονιμο και δυνατο σα κομπρεσερ .Οταν τον χαιδευα στο κεφαλι απο πισω εσπρωχνε το κεφαλι προς τα πισω(προς το μερος μου δλδ) σαν να το αποζητουσε.Με αφησε να τον χαιδεψω και στην κοιλιτσα του.Μιλαμε για βελουδο ο ατιμος. :inlove: Και ειναι και απλυτος.
Μετα απο κανα 10λεπτο τον ειδα οτι ηθελε να φυγει.Τον αφησα και εφυγε ηρεμα,και πηγε παλι κατω απο το κρεβατι,αλλα οχι τερμα γωνια,απλα ισα που μπηκε πο κατω.
Οταν εκανα να τον ξαναπιασω απλα εκανε πισω,χωρις πανικο ομως.
Εχει μια βελτιωση δεν μπορω να πω. :lol:
Το γουργουρισμα μου εκανε εντυπωση,αλλα διαβασα οτι γουργουριζουν και απο ανασφαλεια ή οταν δεν αισθανονται ανετα,οχι μονο απο χαρα.Μαλλον για αυτο γουργουριζε τοσο δυνατα,επειδη δεν ενιωθε ανετα.Μιλαμε οτι ενιωθες το σωμα του να παλλεται με το γουργουρισμα.
Αυριο εχει γιατρο τελικα,βρεθηκε ραντεβου νωριτερα.
Αλλο σοκ αυριο,τον βλεπω να ξαναεξαφανιζεται. :lol:
Παντως δεν ειναι αγριο,δεν βγαζει νυχια,δεν ειναι επιθετικος,ουτε βρυχαται οπως θα ηταν φυσιολογικο για τοσο φοβισμενο γατι.
Αυτα. Θα ενημερωσω αυριο μετα τον γιατρο.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#803393 5 μερες φυλακη και μλκιες των ειδικωνε :thumbsdown:

Ετοιμος ειναι ο γιος :rtfm:
Γουργουρισμα, τσεκ.
Σπρωξιμο με το κεφαλι, τσεκ.
Χαιδεμα στην κοιλιτσα, τσεκ.

Για να καταλαβεις, η δικια μου ακομα δε με αφηνει να τη χαιδεψω στην κοιλια. Το Νικο επισης δεν τον αφηνει, αλλα αυτος συνεχιζει το μαγαρισμα γιατι νομιζει οτι "τα θελει ο κωλος της και κανει οτι δε θελει" :shifty:

Παω στοιχημα τα ρεστα μου οτι αυριο θα σπασεις παλι το πρωτοκολλο και θα παιξει παλι αγκαλιτσα :inlove:
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#803394 To γουργουρισμα ηταν απο ευχαριστηση , μην εχεις αμφιβολια :s_yes

Θα το καταλαβεις οταν τον ξαναχαιδεψεις , θα σηκωσει και την ουρα σαν κεραια
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#803403 Το ανσφαλες γουργουρισμα ειναι νευρικο και το γατι στην τσιτα, σφιγμενο. Η κινηση προς τα πισω σημαινει "θελω κι αλλο" κι αν σου βγαλει νυχι η δαγκωσει μαλακά σημαινει στοπ.

Οπως και οταν καθεται αγκαλια αλλα κουναει την ουρα, σημαινει οτι ετοιμαζεται για σκανταλια


Στο κλουβι μεταφορας βαλε μια πετσετα μεσα διπλωμενη να αισθανεται κατι οικειο και στον δρομο παναγια ε; Σαν να κουβαλας μωρο