Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#589508 η κατάσταση με τα συμπαθή 4ποδα στην Ελλάδα χωράει πολύ κουβέντα...

Προσωπικά τα λατρεύω , αλλά λόγω χρόνου , χώρου , δέσμευσης κλπ δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να αποκτήσω..

Από την άλλη , ξαπλώνεις το βράδυ να κοιμηθείς και στην γειτονιά γίνεται μάχη από τα γαυγίσματα. Ειδικά τώρα το καλοκαίρι με τα παράθυρα ανοικτά , νομίζεις ότι ο σκύλος είναι στο σαλόνι σου.. :rant:
Περπατάς στα πεζοδρόμια και στις παιδικές χαρές και κάνεις 8άρια για να μην πατήσεις σκατούλες...
Σε όλα αυτά και σε πολλά άλλα , τα 4ποδα έχουν την μικρότερη ευθύνη.
Την μεγαλύτερη φυσικά την έχουν οι ιδιοκτήτες τους...

Υ.Γ
@ Φωκίωνα συμπάθα με , αλλά λόγω δουλειάς , η γνώμη μου για ορισμένα μέλη φιλοζωικών σωματείων είναι η χειρότερη....
Μιλάμε για ανθρώπους , κυρίως γυναίκες , με ύφος 1000 καρδιναλίων σε ρόλο εισαγγελέα .....Όταν δε τους υπενθυμίζεις τις δικές τους υποχρεώσεις , το γυρνάνε στο τσάμικο...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#589522 Διαφορά νοοτροπίας είναι,εδώ αγγλια κυρίως επαρχία, δεν έχεις ιδέα πόσα σκυλιά υπάρχουν. Όχι απλώς δεν έχω δει ούτε αδέσποτη γάτα αλλά ούτε ένα σκατό στον δρόμο δεν έχω δει.

< G (5S) >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#589524
bill33 έγραψε:Διαφορά νοοτροπίας είναι,εδώ αγγλια κυρίως επαρχία, δεν έχεις ιδέα πόσα σκυλιά υπάρχουν. Όχι απλώς δεν έχω δει ούτε αδέσποτη γάτα αλλά ούτε ένα σκατό στον δρόμο δεν έχω δει.


Εμεις στην Ελλαδα απο την αλλη μερια, αν περασει 1 εβδομαδα και δεν πατησουμε σκατα στο παρκο αισθανομαστε λες και πιασαμε το Joker :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#589527 Αυτό με το γαύγισμα το καλοκαίρι είναι πληγή. Τα αφήνει ο κάθε @@ρας στο μπαλκόνι, σκάνε τα έρμα τα σκυλάκια και γίνεται συναυλία. Εννοείται, τα σκ@τά στο δρόμο είναι καθεστώς, όπως και το κατούρημα πάνω στα αυτοκίνητα επίσης. Το χειρότερο είναι κάτι παρκάκια που έχουν γίνει τουαλέτες σκύλων και δεν τολμάει να πατήσει οικογένεια και παιδάκια εκεί.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#589666 Επειδη με τα πολλαπλα quote το χανω....

Γιωργο ( prix) ο καθενας οτι αισθανεται αρκεί να μην ειναι ( που προφανως δεν ειναι ) ο φίλος σου puppy mill.... και βεβαια οτι "περισευει" δε πετιέται...

Απο κει και περα gianik ξεκινοντας απο το τελος συμφωνω απολυτως.... Και χειροτερα εκτός του "υφους"....

Δε μπορεις να φανταστεις τι καυγαδες εχω ριξει με διαφορους και διαφορες περι......... κουραδων..... απλά δε φανταζεσαι....
Κι ελευθερων χωρίς λουρί...
κι ειναι ενα σοβαρό θεμα γιατι αν τα παρει κρανιο κανεις κι αρχισει να αμολαει φολες εξω απο το σπιτι του ( ναι και προφανως ΔΕΝ φταινε τα ζωα που θα την πληρωσουν αλλα τα "ζωα") θα τρεχουμε ολοι.

τωρα για τα γαυγισματα συμφωνω 90%... εξ ου και τα σκυλια μου ειναι εντός ( ναι οκ μπορει να ειναι κανα 2 ωρο ΜΑΖΙ ΜΟΥ στο κηπο που πινω την μπυρα μου αλλα ποτέ μονιμως μπαλκόνι κ.λ.π. ) αλλά ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ σε ωρες κοινής ησυχίας. Εκει ολοι μεσα.
το 10% λοιπον εχει αποδειχτει σωτηριο στον......... γειτωνα που ναι μεν δεν θελει τα σκυλια στο σπιτι του αλλα δε θα τους κανει και κακό. Εκει λοιπον ετυχε να ειναι ο ενας εξω ο οποιος εκεινη τη στιγμή δεν γαυγιζε απλά, ΛΥΣΑΞΕ και σηκωσε το συμπαν... βγαινει λοιπον ο γειτωνας να δει τι διαολο επαθε ο Ρας ( που γενικώς δε πολυγαυγιζε) και βλεπει το κλεφτη να σκαρφαλωνει την μαντρα του μια χαρα απογευμα.................

Εκτοτε ο Ρας ειχει πλεον το "ελευθερο" να γαυγιζει οτι ωρα του ερχόταν.... :) :) :) :)
( Κι ενιωται "επεφτε" και καμια λιχουδια απο τον γειτωνα :) :) )

Τι θελω να πω...
Οπως ολα εχει να κανει με την παιδεία μας ως ανθρωποι ειτε αυτο ειναι σεβασμός στα φαναρια και στα στοπ, ειτε ειναι οι σκατουλες ειτε ειναι τα σκουπιδια οταν οι καδοι ειναι ξεχυλοι κ.λ.π. κ.λ.π.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#589672 Συμπλήρωση.
Το.................. 5ο μας κουταβι μια χαρα μενει μονο του επί ωρες χωρις ( μεχρι στιγμης τουλαχιστον ) ζημιες ή γαυγισματα. ( Λογω ηλικίας κι εμβολίων που ακομα "τρεχουν" δεν εχει ακομα συνεχή επαφη με τα αλλα)
Θα μου πεις λαχειο. Ναι οντως.....
Απο την αλλη.... "οπως το μαθεις"..................

Παντως "επιμενω" οποιος θελει σκυλο ας παει σε ενα καταφυγιο... Υπαρχουν ψυχουλες κι εκει....
Επισεις υπο προυποθεσεις ενα "ενιληκο" ενός ετους πχ, ειναι πιο "ευκολο" απο κουταβι.................
Άβαταρ μέλους
By dimik
#589676 Ο δικός μου γαυγίζει συγκεκριμένα 5:30 το πρωί με το πρώτο φως της μέρας και 6-6:30 το απόγευμα που γυρίζουμε σπίτι. Όλες τις φορές γαυγίζει για να ακολουθήσουμε την ρουτίνα βόλτας, φυσικών αναγκών και ταισματος.
Ευτυχώς κανένας γείτονας δεν ακούει κάτι και τους ρώτησα έναν έναν μεχρι και τον πιο μακρινό καθώς πεταγομουν κάθε φορά που γαυγίζε μέσα στο άγχος μην ξυπνήσει την γειτονιά. Τώρα πλέον έγινε η ρουτίνα μας, πρωινό αεροβιο

Σήμερα έκανε και τον πρώτο του τσαμπουκά απέναντι σε έναν..... μίνι οδοστρωτήρα.
Πρώτη φορά γαυγισε και γρύλισε σε κάτι, ξεκινώντας δειλά δειλά να φουσκώνει τα μάγουλα το οποίο σε λίγα λεπτά μετατράπηκε σε αγριεμένο γαυγισμα με ενδιάμεσο γρυλισμα. Κόντεψα να πέσω κάτω από τα γέλια με τον τσαμπουκαλη

Γενικά η φωνή του δεν ακούγεται ποτέ.
Είναι και μικρούλης βέβαια ακόμα αλλά όπως πάει νομίζω θα ησυχάσει κι άλλο και θα σταματήσει και τις 2 φορές την μέρα που γαυγίζει.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#589678 @dimik

https://twitter.com/trovatour/status/11 ... 2464731136


https://twitter.com/trovatour/status/11 ... 7901952000
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#589694
fokion έγραψε:Γιωργο ( prix) ο καθενας οτι αισθανεται αρκεί να μην ειναι ( που προφανως δεν ειναι ) ο φίλος σου puppy mill.... και βεβαια οτι "περισευει" δε πετιέται...


Καλα δεν το συζηταμε αυτο. Αν ηταν ο φιλος μου puppy mill... απλα δε θα ηταν φιλος μου!

Ο συγκεκριμενος εχει μανα-κορη. Η μανα γεννησε και στειρωθηκε. Κρατησαν μια απο τις κορες, δωσανε τα υπολοιπα σε γνωστους φιλοζωους και εδω και καμποσα χρονια τον ρωταω ποτε θα τη ζευγαρωσουν τη μικρη ωστε να παρουμε κανενα κουταβι. Αυτος συνεχεια μου ελεγε "δε θελω ακομα, γιατι αν εχουμε τα κουταβια σπιτι σιγουρα θα κρατησουμε ενα και μετα μαζευομαστε πολλοι". Ε λοιπον τωρα μου ειπε οτι στην επομενη περιοδο θα τη ζευγαρωσει τη μικρη και οτι θα διαλεξω πρωτος οποιο κουταβι θελω, οποτε γυρω στον καινουργιο χρονο αν ολα πανε καλα θα βαλουμε εναν ευχαριστο μπελα στο σπιτι.

btw απιστευτο το ποσο καλο κανουν στα παιδια τα ζωα. Τους μαλακωνει την ψυχουλα. Βαζουν τωρα τα γατακια αναμεσα τους, τα χαιδευουν και περνανε ωρες ολοκληρες χωρις τους γνωστους καυγαδες και ατσαλα παιχνιδια τους. Μεχρι και ολοκληρο grand prix μπορω να δω χωρις να αναγκαστω να φωναξω καθολου να κανουν ησυχια :s_cool

Ειχα διαβασει κατι ωραιο πριν μερικες δεκαετιες που μου εμεινε:
Εκτος απο την παρεα και τα αλλα γνωστα πλεονεκτηματα των ζωων, κανουν καλο στην ψυχολογια των παιδιων γιατι βαζουν καποιον (τα ζωα) κατω απο αυτα στην ιεραρχια της οικογενειας.

Και ενα αλλο που μου αρεσε (και πιθανοτατα ισχυει):
Το πιο ευτυχισμενο σκυλι της αγελης ειναι το τελευταιο. Που δεν εχει να τσακωθει για την αρχηγια, για να πηδηξει τη θηλυκια, που δε θα χωθει πρωτο στον καυγα με την αντιπαλη αγελη κτλ κτλ κτλ
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#589718
fokion έγραψε:τωρα για τα γαυγισματα συμφωνω 90%... εξ ου και τα σκυλια μου ειναι εντός ( ναι οκ μπορει να ειναι κανα 2 ωρο ΜΑΖΙ ΜΟΥ στο κηπο που πινω την μπυρα μου αλλα ποτέ μονιμως μπαλκόνι κ.λ.π. ) αλλά ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ σε ωρες κοινής ησυχίας. Εκει ολοι μεσα.


Αν έχω 2-3 γείτονες που έχουν τα σκυλιά τους μονίμως στο μπαλκόνι και κάθε βράδυ κάνουν χορωδία, που μπορώ να απευθυνθώ για το πρόβλημα;
(εκτός απο τους γείτονες που δεν χαμπαριάζουν)
Άβαταρ μέλους
By gianik
#589722
Andreasdik έγραψε:
fokion έγραψε:τωρα για τα γαυγισματα συμφωνω 90%... εξ ου και τα σκυλια μου ειναι εντός ( ναι οκ μπορει να ειναι κανα 2 ωρο ΜΑΖΙ ΜΟΥ στο κηπο που πινω την μπυρα μου αλλα ποτέ μονιμως μπαλκόνι κ.λ.π. ) αλλά ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ σε ωρες κοινής ησυχίας. Εκει ολοι μεσα.


Αν έχω 2-3 γείτονες που έχουν τα σκυλιά τους μονίμως στο μπαλκόνι και κάθε βράδυ κάνουν χορωδία, που μπορώ να απευθυνθώ για το πρόβλημα;
(εκτός απο τους γείτονες που δεν χαμπαριάζουν)




υπάρχουν 3 επιλογές , αλλά δυστυχώς με καμία δεν θα βρεις το δίκιο σου...

1) τηλ στο 100. έρχεται περιπολικό , τις πιο πολλές φορές όταν έρθει δεν θα γαβγίζουν τα σκυλιά εκείνη την στιγμή ή η ώρα θα είναι τέτοια που δεν θα μπορούν να γίνουν συστάσεις στον ιδιοκτήτη ή ακόμα ακόμα και αν γίνουν συστάσεις , αυτός (ο ιδιοκτήτης) θα σε γράψει στα @ του... :iconcool:

2) μετάβαση στο κτ,16 της πρώην Σχολής Ευελπίδων , στο γραφείο του Εισαγγελέα Ακροάσεων , παραλαβή εισαγγελικής παραγγελίας και προσκόμισης της στον Αξιωμ. Υπηρεσίας του τοπικού Αστυν Τμήματος...(πάλι θα γίνουν συστάσεις στον ιδιοκτητη... :oops: , πιο επίσημες αυτή τη φορά , με ίδιο ως άνω αποτέλεσμα.. :metalo: )

3) απευθείας υποβολή μήνυσης στο Τμήμα ..η οποία θα εκδικαστεί σε 3-4 χρόνια...μέχρι τότε τα σκυλάκια θα γαυγίζουν..(καλά και μετά από τότε θα γαυγίζουν.. :lol: )
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#589742 Όπως δηλαδή το φανταζόμουν...
Λύση δυστυχώς δεν υπάρχει.

Εντωμεταξύ, μου φαίνεται περιττό να καλέσω την αστυνομία για 3 σκυλιά που γαβγίζουν, με την έννοια ότι έχουν σοβαρότερες δουλειές, πόσο μάλλον να πάω εισαγγελέα!
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#589760 Προσφατο βραδακι εχουν βγαλει τα ζωντανα τους σε γειτονια και συναντιουνται κυρια με σκυλακι μικρο μαλτεζοειδες με λουρι, και καριολα αντιστοιχης ηλικιας με αρκετα μεγαλυτερο χωρις λουρι.

Στην ευγενικη προτροπη της 1ης "μην το βγαζετε εξω χωρις λουρι, δεν ειναι σωστο, μπορει να γινει κατι" η 2η απαντησε με την συγχρονη ατακα "εγω δεν θελω να το καταπιεζω", συν τα γνωστα απο δεκαετιες "ειναι ησυχο, δεν κανει βημα, εμενα ακολουθει", "ποιος το λεει οτι πρεπει να εχει λουρι" κλπ :metalo:

Αυτη δηλωνει φιλοζωη. Τα ακουσε και αο την κυρια και απο εμενα, σηκωσε τους ωμους και συνεχισε. Ετσι και αλλιως της κλασαμε μια μαντρα. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By fokion
#589879 Ξεκιναω απο το τελευταιο.
Που ειναι ορθο οτι ισχυει..... ΟΛΑ τα σκυλια μου τα παω με λουρί κι ετσι ΛΕΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ.
Μικρά μεγαλα.
Η Μπελλα, η αρχηγός της αγελης μας ειναι απροβλεπτη και το ξερω. Εξ ου και απο τα 50 μετρα ΕΓΩ αλλαζω πεζοδρομιο.
Μια μερα ενα "λυτό" θεωρησε καλο και δεον, γραφοντας τον ιδιοκτήτη του που του φωναζε να γυρισει , βλεπε "ειναι ησηχο δε κανει βημα εμενα ακολουθεί" να της την πεσει. Απλώς η Μπελλα το μαγκωσε απο το λαιμό.... Ενοειται επεσε κλωτσιδι ( δυστυχως ) και γαμωσταυρίδι προς τον αλλο κατοχο. Εκτοτε αλλαζει αυτος πεζοδρομιο κι οποτε με βλεπει το μαζευει και το δενει στο λουρί του..... και με βριζει στυς γειτωνες απο οτι εμαθα για προφανως και ΔΕΝ μαζευει ΚΑΙ τις κουραδες.... Γιατι ειναι ΜΑΓΚΑΣ.........

Παρεμπιπτοντως στο "ποιος το λεει με λουρί" το λεει ο νομος να ξεστραβοθεί γιατι ειναι 300 ευρω ( ή 100... ) το θεμα ειναι βεβαια ποιος θα το επιβαλλει αλλα αν μη τι αλλο αυτες τις γελειες ατακες τις "αποκρουετε".
( Σας το ειπα με βλεπουν και με "καρφωνουν" με "αγαπη" :) :) )

Κατ' αρχήν το μονιμως μπαλκόνι/ταρατσα ειναι κακοποίηση.
Οπως και το μονιμως δεμενο κι ας ειναι και σε κηπο.
Και ειναι ποινικώς κολάσιμα και τα 2.

Τωρα πως.
παιζεται μεταξυ 1 και 2.
Στο Γερακα τα παιδία του ΑΤ ειναι "μαζί μας" και δεν χαρίζονται ( και δεν τους καλουμε και για ψιλου πηδημα) και απλώς τηρούν ΠΙΣΤΑ το νομο στις κακοποιήσεις. Και με θερμή μπορώ να πω.
Αν το 1 δεν ηφιστατε στην περιοχη σας πατε στο 2.
Γενικά οι εισαγγελείς δεν χαρίζουν κάστανα ειδικά σε καραμπινάτες περιπτώσεις. Μεχρι και ζωα εχουμε παρει με εντολή τους και παρουσια υποχρεοτικά πλεον της αστυνομιας.

Και πλεον διαχωρίστε στο μυαλό σας το "φιλοζωος" με το "κατοχος ζωου".... Δυστυχώς.....
Πχ για μενα ο γείτονας μου που δε θελει τα σκηλια κ.λ.π. κ.λ.π. ΕΙΝΑΙ φιλόζωος...... ΞΕΡΕΙ τι ΜΠΟΡΕΙ και τι ΔΕΝ μπορεί ετσι ωστε να μην ταλαιπωρεί εαυτόν αλλά και κάποιο ζωο....