Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#4852 Να φερω τον Κάστορα να πάρεις μια ελαφρά δόση του τι θα συμβει μόλις μπει στην εφηβεία το μπουρμπούλ; :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By kacey
#4965
red_monster έγραψε:
kacey έγραψε:Red monster εννοεις οτι τα dogo ειναι πιο δυσκολα σκυλια απο τα cane corso?



σαφέστατα, τα ντόγκο είναι σκυλιά για έμπειρους ιδιοκτήτες που σκοπεύουν να αφιερώσουν χρόνο και χρήμα στην διαπαιδαγώγηση του χαρακτήρα τους...


Τι να πω, εγω νομιζα το αντιθετο. Και οσα dogo εχω δει (και τωρα τελευταια βλεπω ΠΑΡΑ πολλα, εχουν γινει της μοδας?) μου φαινονται πολυ ηρεμα και "καλοβολα", και αυτοι που τα βολταρουν δεν μου δινουν την εντυπωση του master trainer :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By kacey
#4967 Ενδεικτικα (ενταξει, ειναι wiki αλλα δεν γραφουν και ασχετα πραγματα. Επισης, και εγω αυτες τις εντυπωσεις ειχα πανω-κατω:

wikipedia έγραψε:Dogos are big-game hunters and are sometimes trained for search and rescue, police assistance, service dogs, and military work.[1]

As with all breeds, the Dogo Argentino can be good with children, if properly socialized at early age.[citation needed]

Dogo Argentinos have been bred specifically to allow better socialization with other dogs and are well suited for group environments. They get along with other pets in most rural and urban settings ranging from a complete outdoor farm dog to urban housing with a small yard, to crowded apartment buildings. Because aggressive traits are purposely bred out, attacks on humans or other pets are extremely rare.

The Cane Corso is not recommended for novice dog owners. As a puppy, it requires strong leadership and consistent training. Its natural instinct is to be suspicious of strangers and for this reason it is highly encouraged to begin socialization as soon as possible. Ideally the Cane Corso should be indifferent when approached and should only react in a protective manner when a real threat is present.
Άβαταρ μέλους
By GeorgT
#5776 απορω πως σας αρέσουν αυτα τα πλατομουτσουνα σκυλια?? Αν δε μοιάζει λιγο με λυκο η αλεπού ο σκύλος δουλειά δε γίνεται

βεβαια απο τα πλατομουτσουνα τα πιο ωραία ειναι τα (ελληνικά) τσομπανοσκυλα, αρκουδες πραγματικές :s_thumbsup :inlove: :inlove:


ναι κ ο εκτορουκος σε φαση που τον χαϊδεύει η αφεντικίνα του κ απολαμβάνει (φαινεται κιολας :s_yummy :)

Image
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#5852
kacey έγραψε:
red_monster έγραψε:
kacey έγραψε:Red monster εννοεις οτι τα dogo ειναι πιο δυσκολα σκυλια απο τα cane corso?



σαφέστατα, τα ντόγκο είναι σκυλιά για έμπειρους ιδιοκτήτες που σκοπεύουν να αφιερώσουν χρόνο και χρήμα στην διαπαιδαγώγηση του χαρακτήρα τους...


Τι να πω, εγω νομιζα το αντιθετο. Και οσα dogo εχω δει (και τωρα τελευταια βλεπω ΠΑΡΑ πολλα, εχουν γινει της μοδας?) μου φαινονται πολυ ηρεμα και "καλοβολα", και αυτοι που τα βολταρουν δεν μου δινουν την εντυπωση του master trainer :s_biggrin


έχουν 2 φίλοι μου με εκθεσιακά χαρακτηριστικά από ουγγαρία... και τα 2 έχουν παρόμοιες συμπεριφορές... σκυλιά ατίθασα, με περιορισμένη ευφυίας και μνήμη και ενίοτε αψυχολόγητες αντιδράσεις, ειδικά αν είναι στον χώρο "προστασίας" τους... Η τελική μου άποψη διαμορφώθηκε μετά από κουβέντα με τον εκπαιδευτή τους (1 όνομα στην εκπαίδευση σκύλων αστυνομίας, παρέας κλπ) για τα γενικότερα χαρακτηριστικά της ράτσας...

τώρα τι κάνουν οταν είναι έξω, τι εκπαίδευση έχουν περάσει και τι επίπεδο είναι ο ιδιοκτήτης είναι αλλού παπά ευαγγέλιο...


να υπενθυμίσω οτι είναι ράτσα που "φτιάχτηκε" στην αργεντινή για να αντιμετωπίζει πούμα, ενίοτε και ένα προς ένα ...
Άβαταρ μέλους
By kacey
#5960 Ναι αλλα παραλληλα με το παραπανω τελευταιο που λες, "Because aggressive traits are purposely bred out, attacks on humans or other pets are extremely rare. "

Εγω παντως εκτος απο αυτα που σου παρεθεσα πιο πανω, διαβασα και στο american kennel club και στο site της παγκοσμιας κυνολογικης ομοσπονδιας, και λενε πανω κατω τα ιδια.

ΥΓ και εγω ειχα american staff και επειδη οταν τη πηραμε εγω ημουν μικρος και οι γονεις μου ασχετοι, μας βγηκε "βλαμμενη". Δηλαδη που και που καποιες αψυχολογητες αντιδρασεις, τσαμπουκαλου (οχι δαγκωμα στα καλα καθουμενα, απλα νευρικη/"αγρια") με τον αγνωστο κοσμο, απο αλλα ζωα οτι κινειται τρωγεται εκτος απο ενα συγκεκριμενο σκυλι, κλπ κλπ. Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι ετσι τα AmStaff.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#7584
red_monster έγραψε:
kacey έγραψε:Red monster εννοεις οτι τα dogo ειναι πιο δυσκολα σκυλια απο τα cane corso?


σαφέστατα, τα ντόγκο είναι σκυλιά για έμπειρους ιδιοκτήτες που σκοπεύουν να αφιερώσουν χρόνο και χρήμα στην διαπαιδαγώγηση του χαρακτήρα τους...


Πάντως υπάρχει dogo στην ευρύτερη οικογένεια και μπορεί να ναι λίγο ατίθαση και ξεροκέφαλη, αλλά σε καμία περίπτωση άγρια. Μιλάμε προσπαθούμε να την αγριέψουμε και δεν γίνεται με τίποτα! :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By xenos
#7586
GeorgT έγραψε:ναι κ ο εκτορουκος σε φαση που τον χαϊδεύει η αφεντικίνα του κ απολαμβάνει (φαινεται κιολας :s_yummy :)

Image


Κοίτα φάτσα ρε πστη μου! :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#7597
Κωνσταντίνος έγραψε:Η συμβίωση καλά κρατεί. :inlove: Πάμε για τους 20 μήνες και τα 10 χρόνια ζωής εκατέρωθεν.
Image


Ο λύκος αρσενικό ή θηλυκό είναι?
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#7743 Πετάγομαι σαν την πορδή και τονιζω ότι, κ οι δυό τους είναι θηλυκές!
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#7817
JimClark έγραψε:Πετάγομαι σαν την πορδή και τονιζω ότι, κ οι δυό τους είναι θηλυκές!


Τον είχα βάλει και στο παλιό φόρουμ.
Εικόνα

Εάν ενδιαφέρεστε να συμπεθεριάσουμε τα λέμε με pm
Άβαταρ μέλους
By Κωνσταντίνος
#7955
junior gt έγραψε:
JimClark έγραψε:Πετάγομαι σαν την πορδή και τονιζω ότι, κ οι δυό τους είναι θηλυκές!


Τον είχα βάλει και στο παλιό φόρουμ.
Εικόνα

Εάν ενδιαφέρεστε να συμπεθεριάσουμε τα λέμε με pm


Κούκλος ο "γαμπρός"! :s_thumbsup
Παρ ολα αυτά όμως , θα επιμείνουμε στην αμόλυντη και άσπιλη κόρη.
Καλό είναι να αποφεύγονται οι άσκοπες γέννες γιατί έτσι έχει γεμίσει ο τόπος αδέσποτα.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#9089 FYI -->
Το πρώτο DOG-RUN στην Ελλάδα στο Πάρκο Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης "Αντώνης Τρίτσης"
http://www.runwithyourdog.gr
Τα Friskies, σε συνεργασία με την Ελληνική Φιλοζωική Εταιρεία διοργανώνουν το πρώτο DOG-RUN στην Ελλάδα, την Κυριακή 21 Σεπτεμβρίου, 08:00-13.00, στο Πάρκο Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης "Αντώνης Τρίτσης". Μια πρωτότυπη ψυχαγωγική εκδήλωση φιλοζωικού χαρακτήρα, που πραγματοποιείται σε συνεργασία και υποστηρίζει το έργο της Ελληνικής Φιλοζωικής Εταιρείας, αφού για κάθε συμμετοχή, τα Friskies τής προσφέρουν 2 κιλά τροφής. Στην εκδήλωση θα συμβάλει και ο Διπλωματούχος Εκπαιδευτής Σκύλων και Σύμβουλος Συμπεριφοράς, Γεώργιος Κωστόπουλος. Με στόχο να ενισχύσει τόσο την εικόνα της ιδιαίτερης σχέσης μεταξύ ιδιοκτήτη και σκύλου, όσο και τη σημασία της καλής φυσικής κατάστασης του κατοικίδιου, τα Friskies επέλεξαν να «τρέξουν» με ιδιοκτήτες και σκύλους, αφού το τρέξιμο αποτελεί ένα σύγχρονο τρόπο ψυχαγωγίας για όλη την οικογένεια, μέλος της οποίας είναι και ο σκύλος. Οι συμμετέχοντες καλούνται να τρέξουν μαζί με το κατοικίδιό τους μια απόσταση 2 χιλιομέτρων, χωρισμένοι σε ομάδες των 25. Το έπαθλο για τους πρώτους νικητές είναι τροφή για 1 ολόκληρο χρόνο από τα Friskies. Οι δεύτεροι και τρίτοι νικητές κερδίζουν τροφή για 6 και 3 μήνες αντίστοιχα, ενώ όλοι οι συμμετέχοντες θα λάβουν αναμνηστικά διπλώματα. Μπείτε στο http://www.runwithyourdog.gr, πάρτε μέρος στο πρώτο DOG-RUN στην Ελλάδα και στηρίξτε το έργο της Ελληνικής Φιλοζωικής Εταιρείας! Οι συμμετοχές έχουν ανοίξει από τις 10/09/2014. Πηγή: www.lifo.gr
Απαραίτητες προϋποθέσεις για τους δρομείς:
Δίποδοι:
Καλή φυσική κατάσταση
Λουρί ασφαλείας για το σκύλο (έως 1m)
Δέσμευση ότι μόνο εσύ μπορείς να διακόψεις τη διαδρομή, αν ο σκύλος σου δεν μπορεί να συνεχίσει

Τετράποδοι:
Ηλεκτρονική ταυτοποίηση (microchip)
Ετήσιο πολλαπλό εμβόλιο
Αντιλυσσικό εμβόλιο
Πρόσφατος αποπαρασιτισμός
Καλή φυσική κατάσταση

Πάνω στην Οδό Μπίμπιζα έχει πάρκινγκ για όσους δεν ξέρουν την περιοχή, αν δεν βρείτε έχει πάρκικινγκ και πάνω στην οδό Χασιάς από την πλευρά του πάρκου(λίγο πιο πάνω από το ύψος που την τέμνει η οδός Καπετάν Βέρα).