Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#662657
mousatos έγραψε:https://www.protothema.gr/greece/article/1041914/suglonizei-i-mitera-tis-17hronis-pou-dehthike-epithesi-apo-skulous-se-athlia-katastasi-to-paidi-mou-eihe-paraisthiseis/

Επιθέσεις Σκύλοι


Το οποίο τι σχέση έχει με το θέμα που είναι για κατοικίδια? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By fokion
#662669 το "επιθετικός σκυλος" ειναι ενα πολύπλευρο και πολυπαραγοντικό ζητημα.......
και ξεκιναει απο το γιατι βρεθηκε εκει.........
οποτε ξαναγυρναμε στις στειρωσεις ΚΥΡΙΩΣ των δεσποζόμενων............

Απλά το "οι Δημοι περνουν λεφτα απο το κρατος¨, επειδή εζησα ενα τετοιο προγραμμα Δημου τα λεφτα που δινονται (απο το κράτος επι τουτου) ειναι μια σταγόνα στον Ωκεανό....
Αν ο ιδιος ο Δημος δε διαθέσει σοβαρό ποσο ( ισως και 6ψηφιο....)
Παραδειγμα. Ο Δημος μου πηρε 7 χιλιαρικα. Φανταστειτε μονο οτι ενα μετριο χειρουργείο εχει ενα 500αρικο, μια στειρωση 50 κ.λ.π. Αντιλαμβανεστε για πότε φευγουν τα 7.000.... Χωρίς καν να εχουμε πιασει την καθημερινη συτιση των αδεσποτων, την φιλοξενία των αρρωστων για αποθεραπεια, την στεγαση των γερικων, υβν κουταβιων ( οτι προβλεπει ο νομος δηλαδη ) τα οποια ειναι περιξ του πενταευρου ανα ζωο ανα ημερα....
Άβαταρ μέλους
By mirage
#662672
mousatos έγραψε:αυτά κάποιοι τα συντηρούν και είναι συνυπεύθυνοι
Στο Ελαιόραμα Πυλαίας; Αμφιβαλλω παρα πολυ, να μου πεις γι αυτούς που εγκαταλείπουν τα σκυλια τους εκεί και στο δάσος του Σέιχ Σου να το κατάλαβω πως ειναι συνυπευθυνοι.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#662674
mousatos έγραψε:αυτά κάποιοι τα συντηρούν και είναι συνυπεύθυνοι


( αν αντιλαμβανομαι τι εννοεις ) οπως και αυτοι που τα εξαγρίωσαν......

γι αυτο ειπα οτι το θεμα "επιθετικός σκυλος" εχει πολλους παραγοντες....
Παντως το 98% των καθημερινών τηλεφωνων περι επιθετικών ειναι καταγκελιες μουφα....
Απλά επειδη δε θελουν να το βλεπουν εξω απο το σπιτι τους....

Εντιτ.
Να σου δωσω ενα προχτεσινό παραδειγμα.
Παω το Δια βολτα το 11 το βραδυ σε ενα παρκάκι. Εννοειται παντα με λουρι και σακουλακι στο χερι.
Μυριζει τα χορτα στο ερισμα του παρκου με το 80 ποντων πεζοδρομιο.
Περναει με όσα ΠΑΝΩ στο πεζοδρομιο ποδηλάτης ( με σκουρα ρουχα )
Δυο τινά ειναι το φυσιολογικό ( που κανενα δεν εγινε )
Α. ο σκυλος τον θεωρει απειλή και του την πεφτει
Β. Ο σκυλος των Χ κιλών το θεωρεί παιχνίδι να τον κυνηγησει με πιθανή συνεποια ο ποδηλατης να σαβουρδιαστει.

Τωρα κανε αναγωγή σε αδεσποτο ( ή και δεσποζόμενο) που ΔΕΝ το κραταει κανεις με λουρί.....
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#662680
fokion έγραψε:Μυριζει τα χορτα στο ερισμα του παρκου με το 80 ποντων πεζοδρομιο.
Περναει με όσα ΠΑΝΩ στο πεζοδρομιο ποδηλάτης ( με σκουρα ρουχα )

Έπρεπε να τεντωθείς εκείνη την ώρα.. Είχες πιαστεί βρε παιδί μου και τέντωσες χέρια πόδια να ξεπιαστείς :twisted:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#662718
mousatos έγραψε:αυτά κάποιοι τα συντηρούν και είναι συνυπεύθυνοι


Οι μόνοι υπεύθυνοι είναι αυτοί που τα έχουν παρατήσει και το κράτος που δεν έχει φροντίσει για στειρωσεις και εγκαταστάσεις.

Ή να ακολουθήσει ένα τέτοιο παράδειγμα εφόσον το πρόβλημα είναι μεγάλο:

https://www.nytimes.com/2019/01/02/us/c ... e-law.html
Άβαταρ μέλους
By fokion
#662737 Nick εχεις και δεν εχεις λαθος.....
Και τι εννοω..
βαση νομου η στείρωση ΕΙΝΑΙ υποχρεωτική ( εδω εχεις το "λαθος") αλλα δεν εχει προβλέψει ποιος το ελεγχει ( οι κτηνίατροι προφανως ) και βεβαια τι συνεποιες εχει αυτος που - δεν - το ελεγχει. Αρα πρακτικά ( εδω δεν εχεις λαθος ) δεν ελεγχεται και δεν εχει συνεποιες...
Εδω υπάρχουν κτηνίατροι που κοβουν στη ζουλα ουρες κι αυτιά ( που επισεις απαγορεύεται ) για να μη χάσουν πελατακια, τι να λεμε....

Τα συνηθισμένα δηλαδη, ενας νόμος που ΔΕΝ εφαρμόζεται στην πράξη....

Εγκαταστασεις όπως φανταζομαι οτι το αντιλαμβάνεσαι δεν μπορουν να υπαρξουν... Πχ υπαρχει Δημος που εχει "αποθηκευμένα" 190 ζωα... και??? Ειναι σωστό αυτο?
Καποια ζωα μπηκανε εκει κουταβια και πεθαναν απο βαθεια γεραματα πισω απο τα ιδια συρματοπλέγματα...
Δεν ειναι λυση ( η συνεχιση της "αποθήκευσης") εξ αλλου δεν προβλεπεται "μπογιας"...

Κάποιοι Δημοι ( κι ειμαι περήφανος που συνεβαλα στο 0,000001 % του Δημου μου) διαθετουν ετησίως 70 με 90Κ για την φροντιδα... ( απειρων στειρωσεων συμπεριλαμβανόμενων)
Τουλαχιστον για το Δημο μου που εχω ιδιαν αποψη τα κουταβια που προκυπτουν δεν ειναι απο τα ηδη αδεσποτα που η πλειονοτητα εχει στειρωθεί αλλα απο "εσενα και εμενα" μια και τα τουλαχιστον 30 απο τα κουταβια που μαζεψαμε τελευταια με τη φιλοζωική ηταν σε κασονια καφασια σακουλες κ.λ.π. "συσκευασίες" που δε τα βαζει αδεσποτη μαμα οπως καταλαβαινεις....

Α ναι... κι επειδη ο Δημος μας εχει προγραμμα μας τα "πασσαρουν" απο τους ομορους που δεν εχουν....

Που θελω να καταλήξω....
Λυσεις σα του αρθρου πιάνουν το πρόβλημα "απο τη μεση" στη διαθεση των αδεσποτων...
Το θεμα ειναι να μην "γεννιούνται" αδεσποτα γιατι η πεποίθηση μου ειναι οτι μηνα με το μηνα οσος κοσμος ηταν να υιοθετήσει το εχει κανει και εχει βγει απο αυτη την αγορά για καμια 10ετία ( δε πιστευω οτι υπάρχουν πολλοι να εχουν 2 σπιτι τους πόσο πέντε :) ) γιατι οι καλές υιοθεσίες γινονται ολο και πιο δυσκολα.....
Καπου υπαρχι ενας κορεσμός....
Αλλα κουταβια συνεχίζουν να εμφανίζονται......
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#662741 Μιλάω για στειρωσεις αδέσποτων που τουλάχιστον στην περιοχή μου πάρα πολλές τις έχουν πληρώσει εθελοντές είτε εταιρείες και οργανισμοί μέσω δωρεών.
Αν και κάτι δείχνει να έχει πάρει μπρος τελευταία.
Για εγκαταστάσεις για φροντίδα που μπορεί να χρειαστεί και δεν έχουμε εδώ και πληρώνουμε κτηνιατρεία.
Αλλά και για σωστό έλεγχο ότι γίνονται οι υποχρεωτικές στειρωσεις. Δεν αρκεί μόνο να βγαίνει μια νομοθεσία. Πρέπει και να τηρείται.

Τέλος πάντων. Δεν είναι μικρή κουβέντα σίγουρα.

Αυτοί πάντως που με δικά τους έξοδα ταΐζουν, ποτίζουν και πάνε σε γιατρούς ζωάκια που κάποιοι άλλοι παράτησαν δεν φταίνε.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#662742 (ξεκινόντας απο το τελος) αλλά το επωμίζονται..... οσο μπορουν βέβαια γιατι δεν ειναι και το πιο ευκολο ( οικονομικά) οσο κι αν υπαρχουν και κτηνιατροι που χρεωνουν μονο τα υλικά και ποτέ τη δουλεια τους ωστε να βοηθησουν τους "τρελούς" στο εργο τους....

το θεμα αδεσποτα ειναι ενα βαρελι χωρίς πατο... απο οπου κι αν το δεις αν δε παρθουν δραστικά και αποτελεσματικά μετρα....
οσα αδεσποτα κι αν στειρωσεις αυριο εχεις τα προερχόμενα απο δεσποζόμενα ζωα κουταβια που θα ενηλικιωθουν ( αν ζησουν :( ) και θα πρεπει κι αυτά να μαζευτουν και αντε παμε παλι απο την αρχή....

Κτηνιατρειο θα πληρωσεις ουτος ή αλλως γιατι ακομα και το δημοτικό για οσους δημους εχουν εχει τα εξοδα του...

συμφωνω μαζι σου 1000% οτι πρεπει η υποχρεωση στειρωσεων να τηρηται απαρεγκλητα..... αλλιως δεν εχει νοημα ΤΙΠΟΤΑ αλλο...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#662743
NickTG έγραψε:Αυτοί πάντως που με δικά τους έξοδα ταΐζουν, ποτίζουν και πάνε σε γιατρούς ζωάκια που κάποιοι άλλοι παράτησαν δεν φταίνε.

Φταίνε . αν δεν τα ταϊζαν δεν θα υπήρχαν αδέσποτα. Κάποιοι μάλιστα βολεύονται με τα κοπάδια που περιφέρονται στη γειτονιά και επιτίθενται σε ξένους που δεν τα ταϊζουν. Για την ασφάλεια του σπιτιού τους χωρίς βρωμιές και υποχρεώσεις μέσα στην αυλή τους.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#662744
mousatos έγραψε:
NickTG έγραψε:Αυτοί πάντως που με δικά τους έξοδα ταΐζουν, ποτίζουν και πάνε σε γιατρούς ζωάκια που κάποιοι άλλοι παράτησαν δεν φταίνε.

Φταίνε . αν δεν τα ταϊζαν δεν θα υπήρχαν αδέσποτα. Κάποιοι μάλιστα βολεύονται με τα κοπάδια που περιφέρονται στη γειτονιά και επιτίθενται σε ξένους που δεν τα ταϊζουν. Για την ασφάλεια του σπιτιού τους χωρίς βρωμιές και υποχρεώσεις μέσα στην αυλή τους.

Tι λες πάλι; :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#662752
mousatos έγραψε:
NickTG έγραψε:Αυτοί πάντως που με δικά τους έξοδα ταΐζουν, ποτίζουν και πάνε σε γιατρούς ζωάκια που κάποιοι άλλοι παράτησαν δεν φταίνε.

Φταίνε . αν δεν τα ταϊζαν δεν θα υπήρχαν αδέσποτα. Κάποιοι μάλιστα βολεύονται με τα κοπάδια που περιφέρονται στη γειτονιά και επιτίθενται σε ξένους που δεν τα ταϊζουν. Για την ασφάλεια του σπιτιού τους χωρίς βρωμιές και υποχρεώσεις μέσα στην αυλή τους.


Επειδή δεν αντέχω άλλη βλακεία τα παράπονα σου στη νομοθεσία.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#662760 Για να καταλάβω, μπορώ εγώ να ταίζω αδέσποτα και αυτά να μαζεύονται στη γειτονιά; Συνεχίζουν να είναι αδέσποτα ή επειδή τα ταίζω και κάθονται παύουν να είναι αδέσποτα αλλά επιβαρύνουν τη γειτονιά με ακαθαρσίες, φασαρία και μπορεί επικινδυνότητα ; Γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις τι ακριβώς ισχύει; Γιατί κάτι τέτοιο νομίζω πως εννοεί ο mousatos.