Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#607887 Προφανώς δεν ζουν όλα παραπάνω ούτε καν της ίδιας ράτσας, γιατί δεν τα φροντίζουν όλοι οι ιδιοκτήτες το ίδιο. Δεν είναι όμως ασυνήθιστο φαινόμενο σκυλιά άνω των 14ων ετών.

Τώρα για τις βραχυκεφαλες ράτσες δεν χρειάζεται να γράψω κάτι, είναι γνωστά αυτά.

< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#607891 Πολλές ράτσες έχουν πρόβλημα επιβίωσης γιατί λόγω του inbreeding (για την καθαρότητα της ράτσας) έχουν πλέον τρομερά προβλήματα υγείας (όπως οι Βασιλείς στον Μεσαίωνα). Έτσι λέγεται ότι το Αγγλικό Bulldog είναι καταδικασμένη ράτσα. Άλλο αυτό όμως και άλλο το "έλα μωρέ, αγάπη μόνο". Και άνθρωποι μεγάλωναν για χιλιάδες χρόνια στην τύχη και ξαφνικά είδαμε ότι είναι καλύτερο να έχουμε επιστήμες που ασχολούνται με αυτά τα θέματα. Φυσικά δεν είμαι της υπερβολής, αλλά ούτε και του "άστο στον αυτόματο και όπου πάει".
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#608513
Άβαταρ μέλους
By Lap
#608518 Να αναφερω σε εσας τους ιδιωκτητες σκυλων.

Δεν μου αρεσαν τα σκυλια, παντα ελεγα ειμαι catperson .....
Δεν μ αρεσαν τα σαλια τους, η μυρωδια τους, τα θεωρουσα βρομικα και κυριως τα φοβομουν διοτι ειχα απο μικρος μερικες επιθεσεις καποιων σκυλων εναντιων μου,

Ομως, ......μια ωραια μερα συγγε ικο μου προσωπο μου παρεδωσε τη σκυλιτσα του με σκοπο να την φροντισω για ενα διαστημα...
Δεν ξερω αν μπορειτε να καταλαβετε τον τρομο μου.

Να μην τα πολυλογω....δεν ειχα νιωσει αυτο το συναισθημα ξανα ποτε μου.
Ποιο συναισθημα;;;;
Αυτο της αγαπης μεταξυ δυο διαφορετικου ειδους εμβιων οντων αυτου του πλανητη. Αλλες οι σχεσεις με το ειδος μας ως ανθρωποι αλλη με ενα αλλο θηλαστικο ειδος του ζωϊκου βασιλειου. (Και εμεις ζωα ειμαστε).

Η αγαπη λοιπον ειναι ενα γηινο συναισθημα του πλανητη...της ιδιας της φυσης...δεν ειναι γνωρισμα μονο των ανθρωπων.
Υπαρχει παντου η εννοια και η αισθηση της αγαπης...

Ενιωθα αγαπη χωρις να περιμενω κανενα απολύτως οφελος.
Οποιος δεν το εχει νιωσει δεν μπορει να καφαλαβει και με κοιτουν σαν χαζουλη οταν το αναφερω.

Οποτε καταλαβενετε... το τι παιχνιδια ειχα με αυτο το σκυλι δεν λεγεται .. παιζαμε μια ωρα τουλαχιστον καθε μερα επι πολλους μηνες, ποσα βραδια αραζαμε στο μπαλκονι κατω απο τα αστρα αγκαλια....αφηνα την δουλεια μου ετρεχα με το αυτοκινητο για να την βγαλω να ουρησει διοτι δεν ηθελα να υποφερει μεχρι να γυρισουμε διοτι θυμομουν πως ειχε πιει πολυ νερο ...και ξαναγυρναγα στην δουλεια...

Της αγοραζα σχεδον καθε μερα δωρακια....
Κοιμομουν το μεσημερι μαζι της αν και της εκανα σχεδον καθε μερα καθαρισμα τις πατουσες της και το πισω μερος για να ανεβαινει στο κρεβατι....
Ποτε μου δεν ημουν το αφεντικο της.... ειμασταν φιλαρακια ισοτιμα ....μαλιστα την ρωτουσα αν ηθελε να παμε βολτα ή αν ηθελε να φαμε και μερικες φορες παραδοξως δεν ηθελε και δεν την πιεζα...
Οταν την εδενα για να κανουμε δουλειες στο σπιτι, εβλεπα το βλεμα της, και καθομουν στα γονατα και της ζητουσα χιλια συγνωμη και τη φιλουσα και αυτη με αγκαλιαζε....
Οταν εβρεχε δεν ηθελε να λερωσει τα πατουσακια της και την επαιρνα αγκαλια μεχρι να παει στο γκαζον που ηθελε...17 με 18 κιλα σκυλι ετσι;;;;....μου επεφτε η μεση....αλλα σκγα μη μου παθει κατι....ηθελα να ειναι ευτυχισμενη.

Οταν μου την πειραν ξανα πισω....ακομα και σημερα μετα ετη νιωθω το κενο.....
Παω και ταϊζω αδεσποτα και εχω σχεδον μονιμα σκυλοτροφη στο αμαξι μηπως δω καποιο στον δρομο.

Δεν ξερω αν μπορω να παρω σκυλι ο ιδιος διοτι ο τροπος ζωης μου θα το εκανε να υποφερει, τρωω κρεας και νιωθω τυψεις... αλλα ποσο μου λειπει η μυρωδια της δεν λεγεται....εχω κρατημενες τριχουλες της ως ενθυμιο...
Άβαταρ μέλους
By Lap
#608522 Το εχω σκεφτει bill απειρες φορες και παντα παω για εκεινα τα μικρα που τρωνε τελευταια οταν ταϊζεις τις αγελες.....
Βλεπεις την ιεραρχια τους οταν τα ταϊζεις...

Ο τροπος ζωης.... το διαμερισμα, η γειτονια κτλ φερνουν δυσκολιες.... γενικα πρεπει να αφησω μερος της εργασιας και εγω και η συμβία και δεν μας παιρνει αυητν την περιοδο

Αλλωστε αυτο που φροντιζα απο αδεσποτο το πηραν. Τα βρηκαν σρα σκουπιδια ως νεογεννητο μαζι με ενα αλλο....και το ενα το εδωσαν σε μια αλλη οικογενεια και αυτο ηταν να το δωσει ο συγγενης μου σε αλλη....αλλα ολο καθυστερουσε καο τελικα πειρε την μεγαλη αποφαση και το κρατησε.. και ηταν ενα πενταμορφο πλασμα με που ωραιες αναλογιες και εκπληκτικο σκυλισιο προσωπο φατσουλα, και απιστευτα εξυπνο...ενα σας λεω επαιζε κρυφτο κανονικα :lipsealed: .... εκλεινε τα ματια του με τα ποδαρακια του καθως εσκυβε και εγω κρυβομουν...βεβαια μετρουσε παντα μεχρι το 2 ή το 3...βιαζοταν πολυ.... :lol: :lol:



Σκεφτομαι οτι ειναι πολυ σημαντικη αποφαση και δεν θα επρεπε να επηρεαστω απο το θυμικο ...το οποιο με κανει να τα σκεφτομαι και να τα σώσω.

Αλλωτε λεω πως υιοθετω καποια αδεσποτα αν περιοδους και τα ταϊζω συστηματικα.....

Ενα αλλο που θελπω να ρωτησω του εμπειρους των σκυλιων.

Την πρωτη περιοδο που την φιλοξενουσα ηρθε η ωρα της και με το αφεντικο της πηγαμε και την καναμε στείρωση...μετα την φροντιζα εγω.... το ποσό ποναγε η ψυχη μου δν λεγεται...εβλεπα και τις γαζες στο στομαχακι της με το μπεταντιν και τοτε μου γυρισε το στομαχι.....
Δεν μπορουσα να κοιμηθω για μερες...δεν μπορουσα να το δεχτω.
Πως νιωθετε εσεις που επιβάλλεται απο την κοινωνια μας σε ενα θηλυκό πλασμα να το τεμαχιζουμε ωστε να μην ζησει την χαρα της μητροτητας;;;
Οταν την εβλεπα εγχειρισμενη να υποφερει και αν σκεφτεις τι της καναμε μου ερχοταν να ξερασω απο την στενοχωρια μου... της ζητουσα συγνωμη...και ποτε κανενα συγνωμη δεν φτανει.

Βεβαια εμπρος γκρεμος και πισω ρεμα....ολες οι φιλοζωικες λενε στειρωστε τα. Ως ιδεα ομως ειναι απαίσιο.....
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#608523
Lap έγραψε:...Δεν ξερω αν μπορω να παρω σκυλι ο ιδιος...

bill33 έγραψε:Πάρε ενα από τα αδέσποτα που ταιζεις,θα σωθείτε και οι δύο.

Ετσι οπως σου ειπε ο bill33. Δεν εισαι απλα ετοιμος για σκυλι φιλτατε Lap. Εισαι... ΠΑΝΕΤΟΙΜΟΣ!

Lap έγραψε:Την πρωτη περιοδο που την φιλοξενουσα ηρθε η ωρα της και με το αφεντικο της πηγαμε και την καναμε στείρωση...μετα την φροντιζα εγω.... το ποσό ποναγε η ψυχη μου δν λεγεται...εβλεπα και τις γαζες στο στομαχακι της με το μπεταντιν και τοτε μου γυρισε το στομαχι.....
Δεν μπορουσα να κοιμηθω για μερες...δεν μπορουσα να το δεχτω.
Πως νιωθετε εσεις που επιβάλλεται απο την κοινωνια μας σε ενα θηλυκό πλασμα να το τεμαχιζουμε ωστε να μην ζησει την χαρα της μητροτητας;;;
Οταν την εβλεπα εγχειρισμενη να υποφερει και αν σκεφτεις τι της καναμε μου ερχοταν να ξερασω απο την στενοχωρια μου... της ζητουσα συγνωμη...και ποτε κανενα συγνωμη δεν φτανει.

Βεβαια εμπρος γκρεμος και πισω ρεμα....ολες οι φιλοζωικες λενε στειρωστε τα. Ως ιδεα ομως ειναι απαίσιο.....


4:00 τα ξημερωματα ειναι και ξυπνησα πριν καμια ωρα γιατι εχω στο νου μου το γατι. Εχθες στειρωσαμε το 1 απο τα 3 μικρα αδεσποτα και μας ειπε ο γιατρος οτι καλυτερα να μεινει μεσα στο σπιτι για 24 ωρες. Ειναι και ανημπορο απο την επεμβαση το γατακι και στον υπνο μου το ειχα το νου μου οπως οταν ηταν βρεφη τα παιδια μου.

Οσο για τη διαδικασια της στειρωσης και σε μενα δεν ηταν/ειναι ευχαριστη, αλλα ειναι ΚΑΝΟΝΑΣ για ολα τα ζωα. Η φυση επιβαλει τα ζωα καθε 1-2 χρονια το πολυ να τεκνοποιουν. Εφοσον σα κοινωνια δε μπορουμε να συντηρουμε απειρα ζωα και ειναι αμαρτια να πεθαινουν απο κρυο/πεινα/αρρωστιες/ατυχηματα δεν πρεπει να αισθανομαστε τυψεις κανοντας το σωστο!

Αντε παω παλι στο κοριτσι μου για χαδια :s_smile
Άβαταρ μέλους
By dimik
#608524 Σώσε ένα αδέσποτο αποφεύγοντας παράλληλα την δυσκολία του να μεγαλώνεις ένα κουτάβι, το οποίο μπορεί να σου φανεί βουνό.

Ο χρόνος είναι σχετικός, λείπουμε στην δουλειά 7:30 με 6 κάθε μέρα αλλά 6 το πρωί είμαι στον δρόμο με τον σκύλο, το ίδιο 6 το απόγευμα και πάλι το βράδυ πριν τον ύπνο. Είναι απλά θέμα οργάνωσης, έρχεται νέο μέλος στην οικογένεια και πρέπει να υπολογίζεται ως τέτοιο. Εφαγε; έκανε την ανάγκη του; έπαιξε; είναι χαρούμενο;

Κατά τα άλλα εάν μπορείς να διαθέσεις τον ελεύθερο σου χρόνο προχώρα άφοβα μόνο να κερδίσετε έχετε.

< >
Άβαταρ μέλους
By fokion
#608676 Οσοι πατε lidl για το σαμαρι και ειχατε το ιδιο απο παλια προσοχή. το παλιο medium ειναι τωρα το large κ.λ.π. πχ ο Μαρλευ και ο Διας θελουν το Large. ενω το παλιο ηταν medium.
Στο γερακα ειχαν πριν λιγο ικανό αποθεμα. Για τσιουαουα οχι δεν εχει νουμερα...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#608714
fokion έγραψε:Οσοι πατε lidl για το σαμαρι και ειχατε το ιδιο απο παλια προσοχή. το παλιο medium ειναι τωρα το large κ.λ.π. πχ ο Μαρλευ και ο Διας θελουν το Large. ενω το παλιο ηταν medium.
Στο γερακα ειχαν πριν λιγο ικανό αποθεμα. Για τσιουαουα οχι δεν εχει νουμερα...




Φωκίωνα μπαίνει και σε παιδιά αυτό;;;; :oops:
Άβαταρ μέλους
By Lap
#608876 Ρε σεις δεν υπαρχει αυτο.....μαντεψτε.....
Ετυχε κατι στον συγγενη μου και μου ξαναρθε το κοριτσι μου για καποιες μερες...
:inlove: :s_wacko :s_whiteflag :s_inlove

Ρε δεν μιλουσαμε και για τζοκερ....
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#608991 Lap, χαλαρά λίγο γιατί κάποια πραγματάκια που γράφεις είναι υπερβολικά...

Πάντως συναισθήματα και το δέσιμο με τον σκύλο, δεν το έχω ζήσει με γάτα... όπως δεν με πιάνει κάποια ιδιαίτερη ευαισθησία για αδέσποτες γάτες...

ΥΓ: τα περι ψυχολόγων κλπ προέκυψαν απ' την προσπάθεια/συνήθεια να κάποιων να ανθρωποποιήσουν το ζώο... Αφού υπήρχε η ζήτηση, προέκυψε και η προσφορά...
Άβαταρ μέλους
By Lap
#608997 Χεχεχε

Οχι μη φοβασαι ρε συ....δεν εχω τετοια τρελα...
Δεν ειχα ποτε ζωακι ουτε ασχολιομουν....οταν με το ζορι μου εφεραν ενα και εβριζα την τυχη μου και φορουσα γαντια για να το αγγιξω....διαπιστωσα οτι τα σκυλια ειναι παρα πολυ κοντα σε εναν ανθρωπο για π.χ 2 ετων
Εσουν πολυ κοινωνικη συμπεριφορα και δενεσαι μαζι τους,

Καπως ετσι ειναι και αυτο που φιλοξενο...εντονα συναισθηματικο και επικοινωνιακο....μαλιστα οταν θθμωνει μαλωνουμε ....κανονικοι καυγαδες....
Αυτο κανει ουουουου και εγω της φωναζω και μοιαζει σαν να μαλωνεις με ανθρωπο.
https://youtu.be/qTo8R6_GKpk

Εχεις σκυλο;;;;
Τελευταία επεξεργασία από Lap και 13 Οκτ 2019, 14:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά