Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#607767
dimik έγραψε:Είχα ακριβοπληρωμένο Κ9 τέτοιο σαμάρι, μέχρι που τον άφησα με αυτό για λίγο στην αυλή πριν την βόλτα και κατάφερε και το έκανε σουτιέν κόβοντας σε κομμάτια τον μπροστινό ιμάντα. :lol:

Καλύτερα βέβαια γιατί φυσιοθεραπεύτρια σκύλων σε κάποιο σεμινάριο μας είπε ότι τα σαμάρια με τέτοιον ιμάντα μπροστά περιορίζουν την κίνηση και δημιουργούν πρόβλημα και ότι είναι καλύτερα αυτά με ιμάντες σε σχήμα Υ στο στήθος του σκύλου.


Αυτό. Σε μεγαλόσωμα σκυλιά αυτό το λουρί ενδείκνυται. Που περνάει μπροστά από το στήθος και κάτω από τα μπροστινά ποδαράκια.
Βέβαια άμα τραβάει στη βόλτα σε πάει καροτσάκι. :lol:
Το σαμάρι είναι καλό για να το δένεις με ζώνη στο πίσω κάθισμα του αυτοκινητου. :)
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#607769
gianik έγραψε:αγαπητέ , πολύ ωραία όλα αυτά , αλλά εδώ που τα λέμε , ένα δίκιο το έχουν οι γείτονες... :oops:
αν εσύ θες να κάνεις το σπίτι σου κέντρο φιλοξενίας γατιών δικαίωμα σου , όμως εφ όσον δεν μένεις σε μονοκατοικία (που κ πάλι δλδ ...) κ εγώ μια χαρά θα αντιδρούσα αν μου μάζευες τα γατιά έτσι χύμα... :oops:


Εάν ο/η γατομπαμπάς/μαμά έχουν τη διάθεση/γνώσεις να ασχοληθούν και μια στοιχειώδη αντίληψη σε κάποια θέματα (κυρίως υγιεινής), ίσως και να παλεύεται.

Σε πολυκατοικία που μένει φίλος στο Μαρούσι είναι μια θεία που έχει μαζέψει ένα λεφούσι από γατιά και είναι όντως κάπως η φάση, ειδικά με αυτά που ανεβαίνουν στα καπώ των αυτοκινήτων στην πιλοτή (εκεί δύσκολο να μην πέσουν παναγίδια). Το καταπληκτικό της υπόθεσης είναι ότι δύο από τα γατιά μπαίνουν μερικές φορές μαζί μου στο ασανσέρ, γιατί το διαμέρισμα του φίλου είναι στον όροφο της γατοθείας. :lol:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#607770 ντάξει αυτό που κάνουν κάτι γριές που έτσι χύμα πετάνε τις γατοτροφές στα πεζοδρόμια μιλάμε είναι για πολλές κλωτσιές.
Σε εμάς στην γειτονιά μας , υπάρχει σε μια γωνιά , με ειδική σήμανση , ένα κουτί , μια κατασκευή τέλοςπάντων που μπορεί ο καθένας να αφήσει γατοτροφή...
Κατανοώ την αγάπη του φίλου George Prix για τις γατούλες , αλλά αν ζούσε ας πούμε σε μια μονοκατοικία στην Κερατέα ή στο Δίλεσι θα ήταν πιο εύκολο.. :lol:
Άβαταρ μέλους
By fokion
#607773
junior gt έγραψε:
dimik έγραψε:Είχα ακριβοπληρωμένο Κ9 τέτοιο σαμάρι, μέχρι που τον άφησα με αυτό για λίγο στην αυλή πριν την βόλτα και κατάφερε και το έκανε σουτιέν κόβοντας σε κομμάτια τον μπροστινό ιμάντα. :lol:

Καλύτερα βέβαια γιατί φυσιοθεραπεύτρια σκύλων σε κάποιο σεμινάριο μας είπε ότι τα σαμάρια με τέτοιον ιμάντα μπροστά περιορίζουν την κίνηση και δημιουργούν πρόβλημα και ότι είναι καλύτερα αυτά με ιμάντες σε σχήμα Υ στο στήθος του σκύλου.


Αυτό. Σε μεγαλόσωμα σκυλιά αυτό το λουρί ενδείκνυται. Που περνάει μπροστά από το στήθος και κάτω από τα μπροστινά ποδαράκια.
Βέβαια άμα τραβάει στη βόλτα σε πάει καροτσάκι. :lol:
Το σαμάρι είναι καλό για να το δένεις με ζώνη στο πίσω κάθισμα του αυτοκινητου. :)


το εβαλα επειδη το εχω δοκιμασει ( και το χρησιμοποιω καθημερινα ) εγω κι οχι καποιος αλλος.... τα τυπου Υ δε κρατησαν ποτέ τον Δια ακομα και σε σφιξιμο επιπεδου..... ασφιξίας :) :) τεσπα για οποιον ενδιαφερεται να ενα δοκιμασμενο και οικονομικό.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#607778 @gianik να πω 2-3 πραγματα για να καταλαβεις καλυτερα το σκηνικο. Ειμαστε τυχεροι και μενουμε διπλα σε ενα δασακι. Επισης το σπιτι εχει καμια 250αρια μετρα αυλη, οποτε ειμαστε η συνεχεια της φυσης/πρασινου. Λογω του μερους παιζουν πολλα ζωα, πολυ ομορφια, αλλα και αναποφευκτα ποντικακια και λοιπα ανεπιθυμητα ζωυφια!

Απο τα πολλα ζωα που εχει η γειτονια, κατα καιρους αναλαμβανω προσωπικα μερικα. Στο παρελθον μερικα σκυλια και τωρα πρωτη φορα και γατια. Τα σκυλια παρεμεναν αλητικα. Γυρνουσαν ολη μερα στη γειτονια και απλα ερχοντουσαν καμια βολτα παραπανω στην αυλη που περιμενανε να τα ταισω. ΠΟΤΕ δε γαυγισαν κανεναν απο την οικοδομη και ΠΟΤΕ δεν εκαναν τσισα/κακα μεσα στην αυλη. Απλα τα εβλεπες τριγυρω να υπαρχουν και ηταν ταισμενα, εμβολιασμενα και υγιη.

Πρωτη φορα χωρις καν να το θελω βρεθηκα με 4 γατια. Ομοιως με τα σκυλια, σπανια τα βλεπω ολη μερα τα γατια και μαζευονται 2 φορες για φαι. Πρωι ειναι τα πρωτα που βλεπω με το που ξυπναω και μια το απογευμα. Η μανα στειρωθηκε ηδη και τα μικρα παιρνουν σειρα απο την επομενη εβδομαδα. Επειδη σεβομαι τους αλλους και επειδη δε μου αρεσουν κατι γειτονιες που περπατας και βλεπεις 30 γατια στα πεζοδρομια, οσο βλεπω και αλλα γατια τριγυρω δε βγαζω καν να ταισω τα δικα μου για να μη μυριστουν φαι και μαζευτουν πολλα.

Αν και ποτε δεν ειδα τα ζωα οπως τα βλεπουν οι περισσοτεροι κυνηγοι (σαν υπαλληλους δηλαδη), εδω που μενουμε τα ζωα ειναι χρησιμα. Και σχετικα ερημια ειμαστε οποτε τα σκυλια προστατευουν την περιοχη τους (της αυλης μας συμπεριλαμβανομενης) και τα γατια καθαριζουν το χωρο απο ποντικια, φιδια κτλ. Κατω δεν παιζουν μονο τα δικα μου τα παιδια. Παιζουν και του διπλανου και τα εγγονια του απο πανω και τα ανηψακια και οι φιλοι τους μαζι. Η φωτο που ποσταρισα με το ποντικι, βουλωσε στοματα στην οικοδομη :lipsealed:

Και ενα τελευταιο... Πριν καμια 12αρια χρονια που ηρθα να μεινω εδω, ειχανε κατω στην αυλη ενα αρσενικο ροτβαιλερ. Οχι της γειτονιας που ερχονται βολτα περιστασιακα οσα ταιζω εγω, το ειχαμε κανονικα δικο μας στην αυλη. Λεω δικο μας γιατι το αγαπησα πραγματικα σα δικο μου το ζωντανο. Αλλα ο τυπος που το ειχε αποδειχτηκε οτι δεν ειναι φιλοζωος. Γιατι οταν 1-2 χρονια μετα που πεθανε το ροτβαιλερ αρχιζα και ταιζα εγω ενα αδεσποτο, αυτος αρχισε τις μουρμουρες. Δε γινεται ρε φιλε να θελεις μονο το δικο σου το σκυλι. Αλλα τι δικο του... Και αυτουνου του το παρατησε ο γιος του οταν επαψε να ειναι κουταβι!

Για να τελειωσω αυτο το σεντονι, θα πω κατι που ξερουμε ολοι. Οπως σε ολα τα πραγματα ετσι και στη φιλοζωια θελει ενα μετρο και σεβασμος προς τους αλλους. Ζεις σε ενα ραντζο μονος σου? Καντο ζωολογικο κηπο αν θες. Ζεις μαζι με αλλους? Βοηθα μερικα ζωακια αν σου κανει κεφι, αλλα ΜΟΝΟ αν δε δημιουργουν προβληματα στους αλλους με τη συμπεριφορα τους, αν ειναι υγιη και στειρωμενα. Και φυσικα οχι μια αγελη ζωα να προκαλεις τους γειτονες!!! Οσο τηρω τους παραπανω κανονες και δε χανω το μετρο, στα @@ τι λεει ο καθενας. Καλο κανω που ταιζω μερικα ζωακια, κακο δεν κανω σε κανεναν.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#607779
fokion έγραψε:
junior gt έγραψε:
dimik έγραψε:Είχα ακριβοπληρωμένο Κ9 τέτοιο σαμάρι, μέχρι που τον άφησα με αυτό για λίγο στην αυλή πριν την βόλτα και κατάφερε και το έκανε σουτιέν κόβοντας σε κομμάτια τον μπροστινό ιμάντα. :lol:

Καλύτερα βέβαια γιατί φυσιοθεραπεύτρια σκύλων σε κάποιο σεμινάριο μας είπε ότι τα σαμάρια με τέτοιον ιμάντα μπροστά περιορίζουν την κίνηση και δημιουργούν πρόβλημα και ότι είναι καλύτερα αυτά με ιμάντες σε σχήμα Υ στο στήθος του σκύλου.


Αυτό. Σε μεγαλόσωμα σκυλιά αυτό το λουρί ενδείκνυται. Που περνάει μπροστά από το στήθος και κάτω από τα μπροστινά ποδαράκια.
Βέβαια άμα τραβάει στη βόλτα σε πάει καροτσάκι. :lol:
Το σαμάρι είναι καλό για να το δένεις με ζώνη στο πίσω κάθισμα του αυτοκινητου. :)


το εβαλα επειδη το εχω δοκιμασει ( και το χρησιμοποιω καθημερινα ) εγω κι οχι καποιος αλλος.... τα τυπου Υ δε κρατησαν ποτέ τον Δια ακομα και σε σφιξιμο επιπεδου..... ασφιξίας :) :) τεσπα για οποιον ενδιαφερεται να ενα δοκιμασμενο και οικονομικό.


Εγω διαφωνω με το στηθολουρο για γενικη χρηση ειδικα σε μεσαιου μεγεθους ή μεγαλοσωμα.
Στηθολουρο του βαζω μονο οταν τον μεταφερω με το αυτοκινητο για να δεθει στην ζωνη ασφαλειας.
Σε ολες τις αλλες περιπτωσεις, κολαρο στο λαιμο.
Με το στηθολουρο, οσο κοντα και να κρατησεις τον ιμαντα, δεν ελεγχεται η κεφαλα του και οταν τυχει να διασταυρωθεις με καποιον που θα περασει κοντα σας πως θα τον κανεις να νοιωσει ασφαλης; (εξ αλλου ο δικος μου, ειδικα αυτους που φοβουνται τους θεωρει υποπτους και γυρναει να τους μυρισει. Σου λεει για να φοβουνται, κατι υποπτο σκεπτονται! :lol: )
Αλλα ακομα και αν δεν φοβουνται, θεωρω υποχρεωση μου να τους κανω ολους να νοιωθουν ασφαλεις, ειτε ειναι μονοι τους ειτε εχουν καροτσακι βρεφους, οτι δεν τους φτανει το στομα του σκυλου ακομα κι αν αποφασισει να κινηθει προς αυτους.
Επισης οταν παει να επιτεθει, με το δεσιμο στο κολαρο μπορεις να του αποσταθεροποιεισεις τα μπροστινα ποδια τραβωντας τον. Με το στηθολουρο, τον στηνεις ακριβως στα τεσσερα, ετοιμο για μαχη. Εδω με το κολαρο και με το ζορι μπορει να τον κρατησει η συζυγος αν αποφασισει να τραβηξει. Με το στηθολουρο, να εχει ολη τη δυναμη και στα τεσσερα ποδια, θα την παει τσουλωντας σαν να κανει σκι :s_dunno.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#607806
Y.V έγραψε:
fokion έγραψε:
junior gt έγραψε:
dimik έγραψε:Είχα ακριβοπληρωμένο Κ9 τέτοιο σαμάρι, μέχρι που τον άφησα με αυτό για λίγο στην αυλή πριν την βόλτα και κατάφερε και το έκανε σουτιέν κόβοντας σε κομμάτια τον μπροστινό ιμάντα. :lol:

Καλύτερα βέβαια γιατί φυσιοθεραπεύτρια σκύλων σε κάποιο σεμινάριο μας είπε ότι τα σαμάρια με τέτοιον ιμάντα μπροστά περιορίζουν την κίνηση και δημιουργούν πρόβλημα και ότι είναι καλύτερα αυτά με ιμάντες σε σχήμα Υ στο στήθος του σκύλου.


Αυτό. Σε μεγαλόσωμα σκυλιά αυτό το λουρί ενδείκνυται. Που περνάει μπροστά από το στήθος και κάτω από τα μπροστινά ποδαράκια.
Βέβαια άμα τραβάει στη βόλτα σε πάει καροτσάκι. :lol:
Το σαμάρι είναι καλό για να το δένεις με ζώνη στο πίσω κάθισμα του αυτοκινητου. :)


το εβαλα επειδη το εχω δοκιμασει ( και το χρησιμοποιω καθημερινα ) εγω κι οχι καποιος αλλος.... τα τυπου Υ δε κρατησαν ποτέ τον Δια ακομα και σε σφιξιμο επιπεδου..... ασφιξίας :) :) τεσπα για οποιον ενδιαφερεται να ενα δοκιμασμενο και οικονομικό.


Εγω διαφωνω με το στηθολουρο για γενικη χρηση ειδικα σε μεσαιου μεγεθους ή μεγαλοσωμα.
Στηθολουρο του βαζω μονο οταν τον μεταφερω με το αυτοκινητο για να δεθει στην ζωνη ασφαλειας.
Σε ολες τις αλλες περιπτωσεις, κολαρο στο λαιμο.
Με το στηθολουρο, οσο κοντα και να κρατησεις τον ιμαντα, δεν ελεγχεται η κεφαλα του και οταν τυχει να διασταυρωθεις με καποιον που θα περασει κοντα σας πως θα τον κανεις να νοιωσει ασφαλης; (εξ αλλου ο δικος μου, ειδικα αυτους που φοβουνται τους θεωρει υποπτους και γυρναει να τους μυρισει. Σου λεει για να φοβουνται, κατι υποπτο σκεπτονται! :lol: )
Αλλα ακομα και αν δεν φοβουνται, θεωρω υποχρεωση μου να τους κανω ολους να νοιωθουν ασφαλεις, ειτε ειναι μονοι τους ειτε εχουν καροτσακι βρεφους, οτι δεν τους φτανει το στομα του σκυλου ακομα κι αν αποφασισει να κινηθει προς αυτους.
Επισης οταν παει να επιτεθει, με το δεσιμο στο κολαρο μπορεις να του αποσταθεροποιεισεις τα μπροστινα ποδια τραβωντας τον. Με το στηθολουρο, τον στηνεις ακριβως στα τεσσερα, ετοιμο για μαχη. Εδω με το κολαρο και με το ζορι μπορει να τον κρατησει η συζυγος αν αποφασισει να τραβηξει. Με το στηθολουρο, να εχει ολη τη δυναμη και στα τεσσερα ποδια, θα την παει τσουλωντας σαν να κανει σκι :s_dunno.


Υπάρχουν και αυτά που το λουρί δένει μπροστά στο στήθος για σκυλιά που τραβάνε υπερβολικά στην βόλτα.
Έτσι με την οποιαδήποτε κίνηση προς ανεπιθύμητη κατεύθυνση με ένα ελαφρύ τράβηγμα γυρίζει αναγκαστικά προς τα εσένα.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#607814 Κατα την γνωμη μου σωστη εκπαιδευση θελει αν τραβαει και οχι τεχνικο μεσο που να τον εμποδιζει. Αλλα δεν εννοω τετοιο τραβηγμα.
Eμενα δεν τραβαει στην βολτα. Θα τραβηξει μονο οταν θελησει να την πεσει σε καποιον [κυριως αναιδη αρσενικο σκυλο με αναπεπταμενα μπροστα του τα λαβαρα (εννοω στηθος εξω, ουρα πανω) ή γατα ] και δεν το προβλεψω ή δεν το παρω χαμπαρι απο πριν, να τον συνετισω ή να του αποσπασω την προσοχη. Γιατι αν κλειδωσει το μυαλο του στο στοχο, ειναι αργα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#607827
Y.V έγραψε:Κατα την γνωμη μου σωστη εκπαιδευση θελει αν τραβαει και οχι τεχνικο μεσο που να τον εμποδιζει. Αλλα δεν εννοω τετοιο τραβηγμα.
Eμενα δεν τραβαει στην βολτα. Θα τραβηξει μονο οταν θελησει να την πεσει σε καποιον [κυριως αναιδη αρσενικο σκυλο με αναπεπταμενα μπροστα του τα λαβαρα (εννοω στηθος εξω, ουρα πανω) ή γατα ] και δεν το προβλεψω ή δεν το παρω χαμπαρι απο πριν, να τον συνετισω ή να του αποσπασω την προσοχη. Γιατι αν κλειδωσει το μυαλο του στο στοχο, ειναι αργα.



Μέσο εκπαίδευσης είναι, όταν το δικό του τράβηγμα τον απομακρύνει από τον στόχο-σημείο που θέλει να πάει και τον κάνει να γυρίσει προς τα εσένα του μαθαίνει ότι είναι πιο πιθανό να πάει εκεί που θέλει αν δεν τραβήξει. Όπως εκπαίδευση είναι το να σταματάς μόλις τραβήξει και να συνεχίζεις μόλις ηρεμήσει και σε κοιτάξει ή καθίσει.

Στον δικό μου έπιασε πάντως, στην αρχή τραβούσε μόνιμα στην βόλτα, τώρα ξέρει ότι θα πάει εκεί που θέλει αν είναι ήρεμος και όταν τεντώσει το λουρί σταματάει και με κοιτάζει.
Βέβαια σε περιπτώσεις γάτας κλπ θέλει να τα σπάσει όλα.
Btw χρησιμοποιώ πτυσσόμενο λουρί Flexi για να έχει ελευθερία κινήσεων, να μπορεί να τρέξει, να μυρίσει κλπ σε ακτίνα 5-6 μέτρων γύρω μου.
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#607851 Μετά από άπειρα χρόνια αρμονικής συμβίωσης ανθρώπου - σκύλου φτάσαμε στο σημείο να χρειαζόμαστε εκτροφείς για να αγοράσουμε τον "σκύλο που θέλουμε", σκυλοψυχολόγους, φυσιοθεραπευτές σκύλων και κάθε λογής εκπαιδευτές.

"Τσακωνόμαστε" για το ποια διατροφή και ποια τροφή είναι καλύτερη, ποιο λουρί ταιριάζει καλύτερα και διαβάζουμε άπειρες έρευνες στο νετ για το πόσο επικίνδυνη ή ακίνδυνη είναι η κάθε ράτσα.

Αγάπη, χρόνο να ασχοληθείς και κοινή λογική χρειάζεται η συμβίωση με σκύλο.

Ο δικός μου σκύλος τραβάει στη βόλτα, χαλάει τον κήπο, τσαμπουκαλεύεται σε τσαμπουκαλεμένα σκυλιά αλλά και πάλι δε θα τον άλλαζα με κανένα καλοεκπαιδευμένο ρομποτάκι που θα μου έφερνε το ξύλο που του πετάω ή το μπαλάκι. Στην τελική το γουστάρω που έχει το δικό του χαρακτήρα κι όχι αυτόν που ήθελα εγώ ή ο εκπαιδευτής του να έχει. Ακόμα κι έτσι πάντως έχει λιγότερα ελαττώματα από μένα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#607856 Για αυτό βέβαια ζουν και μερικά χρόνια παραπάνω.

Ο χαρακτήρας δεν αλλάζει με την εκπαίδευση, τα ένστικτα τιθασεύονται από τον ίδιο τον σκύλο για να είναι ευκολότερη και πιο ακίνδυνη η ζωή όλων.
Σαν να μαθαίνεις σε ένα παιδάκι τι είναι καλό και τι κακό.
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#607865
dimik έγραψε:Για αυτό βέβαια ζουν και μερικά χρόνια παραπάνω.

Ο χαρακτήρας δεν αλλάζει με την εκπαίδευση, τα ένστικτα τιθασεύονται από τον ίδιο τον σκύλο για να είναι ευκολότερη και πιο ακίνδυνη η ζωή όλων.
Σαν να μαθαίνεις σε ένα παιδάκι τι είναι καλό και τι κακό.


Ζουν μερικά χρόνια παραπάνω αν πληρώσεις όλους όσους ανέφερα για να αντιμετωπίσουν τις κληρονομικές ασθένειες που οι ίδιοι προκάλεσαν. Ο χαρακτήρας διαμορφώνεται και αλλοιώνεται σημαντικά με την εκπαίδευση. Προφανώς και δεν ισχυρίζομαι πως δεν χρειάζεται εκπαίδευση ένας σκύλος, για να μη παρεξηγηθώ.

Η ένσταση μου είναι στο πόσο πολύπλοκο το παρουσιάζουμε το όλο ζήτημα.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#607871
blinkys έγραψε:
dimik έγραψε:Για αυτό βέβαια ζουν και μερικά χρόνια παραπάνω.

Ο χαρακτήρας δεν αλλάζει με την εκπαίδευση, τα ένστικτα τιθασεύονται από τον ίδιο τον σκύλο για να είναι ευκολότερη και πιο ακίνδυνη η ζωή όλων.
Σαν να μαθαίνεις σε ένα παιδάκι τι είναι καλό και τι κακό.


Ζουν μερικά χρόνια παραπάνω αν πληρώσεις όλους όσους ανέφερα για να αντιμετωπίσουν τις κληρονομικές ασθένειες που οι ίδιοι προκάλεσαν. Ο χαρακτήρας διαμορφώνεται και αλλοιώνεται σημαντικά με την εκπαίδευση. Προφανώς και δεν ισχυρίζομαι πως δεν χρειάζεται εκπαίδευση ένας σκύλος, για να μη παρεξηγηθώ.

Η ένσταση μου είναι στο πόσο πολύπλοκο το παρουσιάζουμε το όλο ζήτημα.


Συμφωνώ απόλυτα. :s_howdy
Ενώ κάποτε η συμβίωση με ένα σκύλο ήταν κάτι πολύ απλό και απαιτούσε αγάπη και κοινή λογική, το έχουμε ανάγει σε επιστήμη της επιστήμης. Για να συμβιώσεις με σκύλο πλέον πρέπει να έχεις πτυχίο παιδαγωγικής σκύλου, ψυχολόγου σκύλου, διατροφολόγου σκύλου, κτηνιατρικής κλπ. Και αν δεν τα έχεις όλα αυτά θα πρέπει να έχεις τους αντίστοιχους συμβούλους και να τους πληρώνεις για να μπορέσεις να συμβιώσεις με ασφάλεια και ηρεμία με το σκύλο . :lol: :lol: :lol:
Νταξ τώρα... :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#607881
dimik έγραψε:
Για αυτό βέβαια ζουν και μερικά χρόνια παραπάνω.


Εγω θελω να μαθω, παρα την προοδο της κτηνιατρικης, αλλα και των πολυ περισσοτερων χρηματων που δινονται απο τους ιδιοκτητες σε κτηνιατρικες υπηρεσιες για τα ζωα τους, ποια εκτροφικα ζουν "και μερικα χρονια παραπανω" σημερα. :hmmm:

Ζουν περισσοτερο οι μεγαλοι δανοι; Τα αγγλικα μπουλντογκ; Τα γαλλικα; Τα ντοπερμαν; Τα κινγκ τσαρλς καβαλιερς; Τα μποξερ; Τα παγκ; κλπ, κλπ, κλπ

Μηπως συμβαινει ακριβως το αντιθετο; :(