Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#604444
Scotch έγραψε:
mirage έγραψε:Μέσα στις επικίνδυνες ειναι και ο Γερμανικός Ποιμενικός σε ορισμένα καντονια.

Τώρα που το θυμήθηκα, στη μονάδα στο στρατό είχαμε τέτοια. Ήταν πολύ άγρια με τρίτους, μόνο οι "σκυλάδες" τα έκαναν καλά. Ένα μάλιστα ήταν τόσο άγριο που μια μέρα επιτέθηκε (για να σκοτώσει... τον άρπαξε από το λαιμό) στο ίδιο του το αφεντικό. Το "κατέβασαν" την επομένη με συνοπτικές... :s_dunno
Προφανώς κάτι δεν έγινε σωστά στην εκπαίδευση...


Ή στην εκτροφη...Για να μην πω κυριως εκει, λαμβανοντας υπ οψιν οτι εκπαιδευτηκε απο εμπειρους για τον συγκεκριμενο τυπο του σκυλου.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#604449
Scotch έγραψε:
mirage έγραψε:Μέσα στις επικίνδυνες ειναι και ο Γερμανικός Ποιμενικός σε ορισμένα καντονια.

Τώρα που το θυμήθηκα, στη μονάδα στο στρατό είχαμε τέτοια. Ήταν πολύ άγρια με τρίτους, μόνο οι "σκυλάδες" τα έκαναν καλά. Ένα μάλιστα ήταν τόσο άγριο που μια μέρα επιτέθηκε (για να σκοτώσει... τον άρπαξε από το λαιμό) στο ίδιο του το αφεντικό. Το "κατέβασαν" την επομένη με συνοπτικές... :s_dunno
Προφανώς κάτι δεν έγινε σωστά στην εκπαίδευση...

Και στη δική μου περίπτωση στο φυλάκιο ο γερμανικός ποιμενικός επιτεθοταν σε όλους εκτός από το μάγειρα. Μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση καθώς θεωρούσα ότι σαν στρατιωτικος σκύλος θα ήταν εκπαιδευμενος
Άβαταρ μέλους
By mirage
#604452
Y.V έγραψε:
mirage έγραψε:1)Φίλη πιστοποιημένη εκπαιδεύτρια, κάτοχος Rotweiller, 2 Γερμανικών ποιμενικων, 1 αδέσποτου, διαφωνεί full με τα περί επιθετικότητας DNA κλπ


2)Eδω για να έχεις ορισμένες ρατσες σκυλιων απαιτείται υποχρεωτική εκπαίδευση ιδιοκτήτη και σκύλου μαζι με εξετάσεις στο τέλος. Μέσα στις επικίνδυνες ειναι και ο Γερμανικός Ποιμενικός


Αυτα τα δυο ομως ειναι αντικρουομενα! Φαινεται οτι οι νομοθετες εκει στην Ελβετια διαφωνουν πληρως με την φιλη σου. :s_dunno


Δεν εγραψα πουθενά πως ισχυρίστηκε πως δεν χρειάζεται εκπαίδευση. Μιλαμε για σκυλια εργασίας, παρα πολυ εξυπνα, και τοσο τα ιδια οσο και οι ιδιοκτητες τους πρεπει να μαθουν να συμβιωνουν με επιτυχια. Αυτο δεν τα κανει επιθετικα απο την φυση τους ουτε επικινδυνα. Το SKN, όπως ονομάζεται αυτή η εκπαιδευση, ειναι απολύτως βασική εκπαίδευση που βοηθά τους νέους ιδιοκτητες να αναπτύξουν μια υγιή σχέση με το σκύλο τους. Γενικά είναι καλή ιδέα ολοι, ακόμη και έμπειροι ιδιοκτήτες, να κάνουν λίγα μαθήματα μαζι με το σκυλί τους σε γκρουπ κοινωνικοποίησης.
Επίσης ο νόμος μεχρι το 2016 αφορούσε όλες τις φυλές αλλα πλέον οχι. Τέλος υπαρχουν καντονια, όπως το Ticino, που ορισμένες φυλές ειναι πλήρως απαγορευμένες ανάμεσα σε αυτές και ο Γερμανικός Ποιμενικός. Οι νομοθέτες στην Ελβετία μπορεί να έχουν αντικρουόμενες απόψεις εντός 5 χιλιομέτρων.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#604464
mirage έγραψε:Φίλη πιστοποιημένη εκπαιδεύτρια, κάτοχος Rotweiller, 2 Γερμανικών ποιμενικων, 1 αδέσποτου, διαφωνεί full με τα περί επιθετικότητας DNA κλπ οπως και με το αφήνω το σκυλί μου χωρίς επιβλεψη με βρέφος ή πολυ μικρά παιδιά.
Απο την αλλη εδω για να έχεις ορισμένες ρατσες σκυλιων απαιτείται υποχρεωτική εκπαίδευση ιδιοκτήτη και σκύλου μαζι με εξετάσεις στο τέλος. Μέσα στις επικίνδυνες ειναι και ο Γερμανικός Ποιμενικός σε ορισμένα καντονια. Φυσικά όλα τα σκυλιά ειναι δηλωμένα οποτε υπαρχει έλεγχος.
Τελος επειδη αναφερθηκε σε καποιο σημείο, το να γαυγίζει ενα σκυλί σε άλλο σκυλί κατά την διάρκεια της βόλτας δεν είναι δείγμα κακής εκπαίδευσης ειναι ενας τρόπος επικοινωνίας. Από εκεί και πέρα ο χειρισμός της κατάστασης απο τον/την ιδιοκτήτη ειναι αλλο θεμα.


Κάτσε να καταλάβω. Τι εννοείς με το διαφωνεί full με τα περι επιθετικότητας DNA κλπ?
Επίσης τι εννοείς με το διαφωνείμε το αφήνω το σκυλί μου χωρίς επίλεψη με βρέφος ή πολύ μιρά παιδιά? Γενικώς?Δηλαδή το ίδιο θεωρεί είανι να αφήσεις το παιδί σου μόνο του με ένα ντόμπερμαν και το ίδιο με ένα κόλευ?
Όσο για το Γερμανικό ποιμενικό δεν είπα ότι πουθενά ότι είναι αρνάκι. Είπα ότι άμα θες να έχεις ένα σκυλί φύλακα και να συνδιάσεις και σκυλί συτροφιάς η καλύτερη επιλογή μεταξύ ξερω γω ροτβάιλερ, ντόμπερμαν, Ακίτα, Πιτμπουλ, Ελληνικό ποιμενικό, Γερμανικο Ποιμενικό είναι Γερμανικός Ποιμενικός.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#604468 Έτσι είναι, κανένα σκυλί δεν έχει προδιαθεση να επιτεθεί σε παιδάκια αλλά όλα μπορούν να επιτεθούν αν κάτι τα ενοχλήσει και φυσικά αν δεν είναι εκπαιδευμένα τόσο με την βασική εκπαίδευση όσο και με την παρουσία του παιδιού.

Η ιδιότητα του φύλακα η οποία υπάρχει στα χαρακτηριστικά μιας ράτσας δεν σημαίνει αυτόματα ότι είναι επικίνδυνη ούτε ότι έχει προδιαθεση να επιτεθεί.

< >
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#604475 Η εκπαίδευση από μόνη της δε λέει τίποτα. Μπορεί να έχεις ένα σκυλί κομπιούτερ απο θέμα υπακοής και να κρύβει χίλια δύο μέσα του. Το δίνεις δυο μηνάκια στον εκπαιδευτή, το πλακώνει με το ηλεκτρικο λουρί κάνε το ένα κάνε το άλλο στο παραδίδει λες κομπιούτερ. Πίπες μπλέ. Το θέμα είναι να εκπαιδεύσει ο εκπαιδευτής εσένα για να εκπαιδεύσεις το σκύλο σου. Να αποκτήσει ο σκύλος σεβασμό και υπακοή από σεβασμό και όχι από φόβο σε σένα. Και βέβαια δε σημαίνει ότι ακόμα και ο σωστά εκπαιδευμένος σκύλος από το σωστά εκπαιδευμένο αφεντικό του αποκλείεται να κάνει το τσαφ το οποίο μορεί να το έχει καλά κρυμμένο μέσα του.
Γι'αυτό λέω επειδή είμαι σίγουρος ότι τα σκυλιά από ράτσα σε ράτσα διαφέρουν όσο ένα hammer από μια φεράρι και το ότι τα λέμε και τα δύο αυτοκίνητα είναι επειδή έχουν και τα δύο τέσσερις ρόδες και τιμόνι και τίποτα άλλο κοινό, θέλει πολύ ψάξιμο στο τι σκυί θα πάρεις, τι χρήση θα έχει, με ποιους θα συναναστρέφεται κλπ
Άβαταρ μέλους
By dimik
#604477 Καλά όταν λέμε εκπαίδευση προφανώς δεν εννοούμε αυτό που περιγράφεις με τα κολαρα κλπ.

Τα υπόλοιπα που λες είναι και ο λόγος που δεν πρέπει αφήνουμε ποτέ παιδιά και σκυλιά χωρίς επιτήρηση. Γιατί η συμπεριφορές και των 2 μπορεί να είναι απροσδόκητες.

Με θετική εκπαίδευση και κοινωνικόποιηση όμως οι πιθανότητες μειώνονται μιας και σίγουρα ο σκύλος γίνεται λιγότερο φοβικος στο άγνωστο.

< >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#604528 ...Ο κτηνίατρος της φιλοζωικής που παρέλαβε το σκυλί, μιλώντας στο star.gr, ανέφερε πως το ροτβάιλερ που επιτέθηκε στο άτυχο βρέφος ήταν ήρεμο όταν το παρέλαβαν την Πέμπτη και παρέμενε ήρεμο μέχρι και σήμερα. Πρόσθεσε ακόμα πως φαίνεται για σκύλο που έχει δεχθεί εκπαίδευση και ξεκαθάρισε πως οι συνθήκες που το οδήγησαν να έχει αυτή τη φονική αντίδραση βρίσκονται υπό διερεύνηση....

πηγή
Άβαταρ μέλους
By italakias
#604530 Πρεπει να καταλαβουν ολοι και οι εκπαιδευτες οτι οπως ολα τα αγρια ζωα ετσι και οι σκυλοι εχουν κσποια ενστικτα.
Μεχρι καποιο σημειο μπορουμε να τα ελεγξουμε αλλα οχι παντα.
Άβαταρ μέλους
By pro
#604531 Αν το DNA και το ένστικτο δεν παίζει ρόλο αλλά μόνο η εκπαίδευση και το περιβάλλον, πάρτε ένα ζευγάρι ροτβάιλερ και πάτε για πέρδικες. Να δούμε αν φερμάρουν, αν κάνουν συνεργασία κι αν σου φέρνουν το πουλί στο στόμα. Και ναι, πολλά σέτερ η πόιντερ το κάνουν άψογα χωρίς εκπαίδευση.

Το να πει κάποιος ναι, αλλά το δικό μου μπλα-μπλα-μπλα δεν λέει απολύτως τίποτα. Το ένστικτο και το DNA υπάρχει και μπορεί να ενεργοποιηθεί απο ένα τυχαίο γεγονός, τα υπόλοιπα είναι για το καφενείο.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#604544 Σκεφτόμουν για μέρες αν έπρεπέ να γράφω σε αυτό το τόπικ, ειδικά μετά το τραγικό αυτό περιστατικό.

Το σκέφτηκα για μέρες λοιπόν, και όσο και αν αγαπώ τα ζώα, καταλήγω ότι είναι ζώα και δεν μπορείς να τα εμπιστεύεσαι 100%, ειδικά με ένα μωρό.

Έχω πολλά χρόνια σκυλιά, θα μιλήσω όμως για το τελευταίο μου, ημίαιμο, ελληνικό ποιμενικό. Την ανέλαβα το 2007, μωράκι ήταν 3-4 μηνών, δεν την χτύπησε ποτέ κανείς στο σπίτι μου (δεν ξέρω πριν την αναλάβω), μεγάλωσε με χάδια και μαθαίνοντας της εντολές, κλπ. Με τους ανθρώπους είναι "βούτυρο". Όμως... σκοτώνει γάτες και αλεπούδες για πλάκα, σκυλί αγρού γαρ. Δεν θα την εμπιστευόμουν με ένα μωρό και ας την έχω κοινωνικοποιήσει. Όταν είμαστε οι δυο μας μου δηλώνει υποταγή (ξαπλώνει και μου δείχνει την κοιλιά της), αλλά είμαι βέβαιος ότι αυτό γίνεται επειδή εκείνη είναι 30 κιλά κι εγώ 100+++ και ξέρει ποιος είναι το αφεντικό, ειδικά αν κάνω ότι υψώνω φωνή (σχεδόν ποτέ)... Με ένα παιδάκι 15 κιλών δεν θα την άφηνα όμως, πόσο δε μάλλον με ένα βρέφος... :s_no
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#604554 Δια επειδή λες είχες σκυλιά. Αν αντί το ελληνικό ποιμενικό είχες ένα κολλευ πχ. Και το μεγαλώνεις με τον ίδιο τρόπο. Κι αυτό κοντά στα 30 κιλά. Θα του είχες μεγαλύτερη εμπιστοσύνη με ένα βρεφος?
Άβαταρ μέλους
By fokion
#604558 ε χμ.....
για κρατατε λιγο μικρό ή μεγαλο καλαθι για την ιστορια αυτη.....
εχω μια διαισθηση που αν βγει αληθινή θα ειναι χειρότερα τα πραγματα.................


Δε θελω να το αναπτυξω περεταιρω..
ομως οσο διαβαζω κατι δε μου κολλαει..................