Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#796313 Βγαίνει σήμερα ο γάτος μου, να κάνει περιπολία στο χωράφι. Βλέπει έναν έναν άλλον, άσπρο, αρσενικό. Ακούω φασαρια, βγαίνω στο μπαλκόνι και ξαφνικά κάθονται "κύριοι" και οι δύο. Βάζω μια αγριοφωνάρα (που ξύπνησαν τα σκυλιά του διπλανού και άρχισαν να γαυγίζουν) και φεύγει ο "ξένος". Έρχεται μετά από λίγο ο δικός μου στην βεράντα και με το που με βλέπει ξαπλώνει, του στυλ: "ευχαριστώ για την βοήθεια", με τα πόδια του ανοιχτά. Χαζογατούλης... :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By g8777
#796333
REALZEUS έγραψε: βγαίνω στο μπαλκόνι και ξαφνικά κάθονται "κύριοι" και οι δύο.


Εικόνα



:s_shout :s_shout :s_shout
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#796338
g8777 έγραψε:
otso έγραψε:Επισης μια γνωμη μια και στα φορουμ για σκυλια δεν βγαζεις ακρη και αν μιλησεις για τροφη απο το λιντλ πεφτουν να σε φανε και μιλανε για τροφες που κοστιζουν οσο να τρωει μια οικογενεια .


Αυτές οι Coshitba του Λιντλ.

Δεν έχω ματαδει αδέσποτα γατιά να μην πλησιάζουν τροφή. Με το που τις ανοίγεις σου έρχετα μποχα ,λες και μπαίνεις στις τουαλέτες της μονάδας μετά το μεσημβρινό μείγμα φασολάδας on ice, τριμμένου λάχανου που περίσσεψε στην λαϊκή και αυτό πάνω δεξιά που το έχω δεί μόνο σε ιαπωνικό πορνό.

Δεν λέω να πάρεις τίποτα Royal Canin ( άλλο τι θα γράψεις στο φόρουμ :iconcool: ) αλλά κάνε μια βόλτα από κάνα κτηνιατραδικο , συνήθως βρίσκεις καλά πακέτα.

Γεγονός είναι ότι οι ζωοτροφές έχουν πάρει τον ανήφορο λες και κατέβασες σε τρίτη από πέμπτη σε Civic του 95.
Πάλι καλά που το ρεύμα είναι σχεδόν Τσάμπα.


Στη δουλειά παίρνουν αυτή την τροφή από τα lidl για να ταΐζουν κάτι αδεσποτα γατιά που διαθέτουμε κατά δεκάδες. Ξεκίνησαν από ένα που ταχαμου έχει κάποιο θέμα και δεν μπορεί να μασήσει ξηρά τροφή και πλάκωσαν και τα υπόλοιπα.
Τεσπα, όντως, η μπόχα είναι ασύλληπτη.
Την τρώνε βέβαια. Κι αυτό είναι πιο τραγικό.

Εγώ σε αυτό που έχουμε σπίτι δίνω αποκλειστικά brekkies ξηρά τροφή και την τρώει μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
By uncle_nontas
#796339 Αν είναι θηλυκό, η brekkies (που γενικά είναι μέτρια τροφή φουλ στο δημητριακό) είναι οκ. Σε αρσενικά δεν προτείνεται διότι έχει πολύ αλάτι κ κάνει ουρολιθίαση.

< g(9) plus >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#796340 Θηλυκό είναι.
Καμιά φορά τρώει κι ο,τι μείνει από εμάς, αλλά η κύρια τροφή της είναι αυτή.
Μια φορά που δεν πήγα εγώ για ψώνια και είχε έλλειψη η brekkies και της πήραν μια άλλη που βρήκαν, δεν γούσταρε. Πήγε στα σκουπίδια.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#796341
Asimov έγραψε:Καμιά φορά τρώει κι ο,τι μείνει από εμάς,


Eιναι ο,τι πιο υγιεινο μπορεις να δωσεις σε ενα κατοικιδιο να φαει. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By dimik
#796345
g8777 έγραψε:
Asimov έγραψε:Καμιά φορά τρώει κι ο,τι μείνει από εμάς,


Eιναι ο,τι πιο υγιεινο μπορεις να δωσεις σε ενα κατοικιδιο να φαει. :s_thumbsup
+1

Το βραδινό του δικού μου το συμπληρώνω πάντα με οτιδήποτε έχει μείνει μέσα στην μέρα, αρκεί να μην έχει τίποτα περίεργο για σκύλους, τύπου κρεμμυδια κλπ.

Ειδικά μεγαλώνοντας από 1,5 έτους με τον γιο μου έχει φάει πιο υγιεινά κι από εμάς, κοτοπουλάκι στήθος, μοσχαράκι, μπακαλιάρο, λαχανικα κοκ
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#796377 Αν σας πω οτι τα ανωμαλα τα 2 απο τα γατια μας (τα διδυμακια) πολλες φορες προτιμανε την κροκετα και αφηνουν το ανθρωπινο? :dizzy:

Εχουν αφησει κρεας, ψαροκροκετες και διαφορες αλλες λιχουδιες. Παλι καλα που ειναι ο ασπρομαυρος ο φαταουλας και δεν πεταμε τιποτα :metalo:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#796382 Εμάς τρώει Purina cat chow όταν δεν βρίσκω brekkies special care.

Της παίρνω και κονσερβα μεριδουλες 80-100 γραμμαρίων για ποικιλία.

Δική μας τροφή κανένα κοτόπουλο μαδημενο, καμία φέτα γαλοπούλα, προσέχουμε πολύ να μην τρώει κάτι που έχει αλάτι.

Φυσικά κονσερβα και δικό μας φαγητό τα τσακίζει σε χρόνο dt αλλά μετά γίνεται απίστευτος ζητουλας κάθε φορά που μυρίζει κάτι.

Επίσης της αρέσει να βλέπει ειδήσεις, κυνηγάει τις λέξεις που περνούν κάτω.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#796747 Για αυτούς που επιθυμούν τριχωτές κοιλίτσες.Εικόνα
Και ναι, μας κάθεται να της χαιδέψουμε την κοιλούμπα της.

Μυρωδιές δεν έχουν οι γάτες. Εμας αν την μυρίσουμε κυριολεκτικά μυρίζει cookies. Τα κακά της στο κουτί επίσης δεν μυρίζουν (ειδικό χώμα και πετιούνται κάθε μέρα). Και ούτε την πλένεις τίποτα, στον αυτόματο, δε λέω πολύ βολικό ζώο η γάτα για σπίτι.

Λουράκι της βάλαμε 1-2 φορές όταν ήταν μικρή αλλά δεν κάνει τίποτα, αρνείται να κινηθεί. Είναι σπιτιού, έξω απλά κοιτάει ίσως φοβάται. Πια δεν μας αφήνει καν να της το βάλουμε.

Στείρωση της κάναμε κάπου 5 μηνών, μας είπαν καλύτερα πριν την πρώτη περίοδο που αναμένεται στους 6 μήνες.
Σε σπίτι άλλης στειρωμένης γάτας ίδιας ηλικίας είχε χωθεί σε μια γωνία κάτω από ένα έπιπλο, την ενοχλούσε η αλλη γάτα.
Επειδή δεν βγαίνει έξω 1-2 φορές το χρόνο προληπτικά της κάνει κάτι ο κτηνίατρος για τυχόν ψύλλους.

Φαγητό τρώει ειδικό για γάτες, το πρωί μπαίνει υγρή τροφή από φακελάκι, το βράδυ στερεά. Η γυναίκα μου που ασχολείται μαζί της της παίρνει τις καλύτερες τροφές. Είναι όμως πολύ εκλεκτική, μερικά μεριδάκια δεν τα αγγίζει ενώ άλλα ευχαρίστως. Παρατηρήσαμε ότι αυτά που προτιμάει είναι τα πιο πρίμιουμ οπότε δεν μπορεί κάτι διαφορετικό θα έχουν, δεν είναι όλα ίδια.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#796748 Απιστευτη τριχομπαλα. Τα μουτρα μου θα εβαζα εκει μεσα, οχι μονο το χερι μου :lol:

Οσο για τις πριμιουμ τις τροφες, σιγουρα ειναι κορυφαιες. Το ποιντ ειναι να βρεις καμια Φερραρι σε τιμη Τεζλα ομως :s_wink

Οχι πως σε νοιαζει εσενα για τα λεφτα, για τα υπολοιπα τα φτωχαδακια ειναι η συμβουλη :shifty: