Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#802687
Asimov έγραψε:Τσιπάκι βάζεις για πολλούς λόγους με πιο σημαντικό ότι αυξάνονται πολύ οι πιθανότητες να τη βρεις αν χαθεί, αλλά και ότι είναι υποχρεωτικό εκ του νόμου (και δικαίως). Εννοείται ότι είναι απαραίτητο για την έκδοση των σχετικών εγγράφων σε περίπτωση ταξιδιού.

Απαραιτητο ειναι για ταξιδι της γατας στο εξωτερικο .
Γιατι δικαιως ?
Άβαταρ μέλους
By edmond
#802708 Δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασιολογική έννοια το παραπάνω η οποία μου διαφεύγει, ωστόσο οι κότες ξέρουμε ότι είναι του γείτονα, δεν ξεφύτρωσαν x ψοφίμια στο κοτέτσι του από το πουθενά.
Πως ξέρουμε ότι το έχει κάνει η συγκεκριμένη γάτα όμως θέλω να μάθω... :roll:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#802711 Δικιαίως ο νόμος προβλέπει την τοποθέτηση τσιπ, γιατί είναι ο μόνος τρόπος να ελεγχθεί ο αριθμός των αδέσποτων αλλά και γιατί είναι υπεύθυνος ο ιδιοκτήτης έναντι του νόμου
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#802717
edmond έγραψε:Δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασιολογική έννοια το παραπάνω η οποία μου διαφεύγει, ωστόσο οι κότες ξέρουμε ότι είναι του γείτονα, δεν ξεφύτρωσαν x ψοφίμια στο κοτέτσι του από το πουθενά.
Πως ξέρουμε ότι το έχει κάνει η συγκεκριμένη γάτα όμως θέλω να μάθω... :roll:

Δε νομιζω οτι ειναι δυσκολο να βρω κοτες ψοφιες και να τις πεταξω στο χωραφι του γειτονα ή στο δικο μου

Δεν το εκανε καμια γατα , διοτι οι γατες δεν σκοτωνουν κοτες. Μονο μικρα κοτοπουλακια μπορουν να σκοτωσουν


Asimov έγραψε:Δικιαίως ο νόμος προβλέπει την τοποθέτηση τσιπ, γιατί είναι ο μόνος τρόπος να ελεγχθεί ο αριθμός των αδέσποτων αλλά και γιατί είναι υπεύθυνος ο ιδιοκτήτης έναντι του νόμου

α)Ειδες να μειωθουν τα αδεσποτα σκυλια με την εφαρμογη των τσιπ ? Εγω δεν ειδα
β) Τι μεμπτο μπορει να κανει μια γατα και πρεπει να βρουμε τον ιδιοκτητη για να του ζητησουμε ευθυνες?
γ) Γιατι πρεπει τσιπ και οχι ενα σκουλαρικι ή βραχιολι ή κονκαρδα ή κατι τετοιο? Και το τσιπ μπορει να αφαιρεθει με μια μικρη τομη. Αμα θελω να αφησω το σκυλο μου αδεσποτο (απο δεσποζομενο ) του βγαζω το τσιπ και ουτε γατα ουτε ζημια
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#802718
alexandros.K έγραψε: Και το τσιπ μπορει να αφαιρεθει με μια μικρη τομη. Αμα θελω να αφησω το σκυλο μου αδεσποτο (απο δεσποζομενο ) του βγαζω το τσιπ και ουτε γατα ουτε ζημια


Εννοείται. Είναι το ίδιο εύκολο με τα υπόλοιπα που ανέφερες στην αφαίρεση.

Πάρε και ένα σκάνερ γιατί δεν είναι απαραίτητο πως έχει μείνει ακριβώς στο ίδιο σημείο το τσιπ.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#802720
NickTG έγραψε:
alexandros.K έγραψε: Και το τσιπ μπορει να αφαιρεθει με μια μικρη τομη. Αμα θελω να αφησω το σκυλο μου αδεσποτο (απο δεσποζομενο ) του βγαζω το τσιπ και ουτε γατα ουτε ζημια


Εννοείται. Είναι το ίδιο εύκολο με τα υπόλοιπα που ανέφερες στην αφαίρεση.

Πάρε και ένα σκάνερ γιατί δεν είναι απαραίτητο πως έχει μείνει ακριβώς στο ίδιο σημείο το τσιπ.


Δεν εχω να παρω τιποτα , διοτι δεν βαζω τσιπ σε κανενα ζωντανο οργανισμο . Εσυ παλι κανε οτι θες
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#802726
alexandros.K έγραψε:
NickTG έγραψε:
alexandros.K έγραψε: Και το τσιπ μπορει να αφαιρεθει με μια μικρη τομη. Αμα θελω να αφησω το σκυλο μου αδεσποτο (απο δεσποζομενο ) του βγαζω το τσιπ και ουτε γατα ουτε ζημια


Εννοείται. Είναι το ίδιο εύκολο με τα υπόλοιπα που ανέφερες στην αφαίρεση.

Πάρε και ένα σκάνερ γιατί δεν είναι απαραίτητο πως έχει μείνει ακριβώς στο ίδιο σημείο το τσιπ.


Δεν εχω να παρω τιποτα , διοτι δεν βαζω τσιπ σε κανενα ζωντανο οργανισμο . Εσυ παλι κανε οτι θες


Ευτυχώς προσπέρασες γρήγορα την ουσία! :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#802727
NickTG έγραψε:
alexandros.K έγραψε:
NickTG έγραψε:
alexandros.K έγραψε: Και το τσιπ μπορει να αφαιρεθει με μια μικρη τομη. Αμα θελω να αφησω το σκυλο μου αδεσποτο (απο δεσποζομενο ) του βγαζω το τσιπ και ουτε γατα ουτε ζημια


Εννοείται. Είναι το ίδιο εύκολο με τα υπόλοιπα που ανέφερες στην αφαίρεση.

Πάρε και ένα σκάνερ γιατί δεν είναι απαραίτητο πως έχει μείνει ακριβώς στο ίδιο σημείο το τσιπ.


Δεν εχω να παρω τιποτα , διοτι δεν βαζω τσιπ σε κανενα ζωντανο οργανισμο . Εσυ παλι κανε οτι θες


Ευτυχώς προσπέρασες γρήγορα την ουσία! :yahoo:


Ειρωνια παντου εισαι . Να το κοιταξεις αυτο . Κατι υποβοσκει μεσα σου
Ποια ειναι η ουσια? Σε 5 λεπτα αφαιρειται ενα τσιπακι . Σε καλυψα? Αντε να ειρωνευτείς κανεναν αλλον τωρα :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#802729
alexandros.K έγραψε:

Δεν εχω να παρω τιποτα , διοτι δεν βαζω τσιπ σε κανενα ζωντανο οργανισμο . Εσυ παλι κανε οτι θες


Γιατί να μην βάλεις τσιπ ταυτοποίησης στο κατοικίδιο σου;
Θα το βρεις πιο εύκολα αν το χάσεις, θα βρεθεί πιο εύκολα ο κάτοχος αν το παρατήσει κάπου ή αν του το κλέψουν.

Η ταυτότητα στον λαιμό βγαίνει πιο εύκολα, χάνεται, κλπ από το τσιπ

.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#802730
alexandros.K έγραψε:
NickTG έγραψε:
alexandros.K έγραψε:
NickTG έγραψε:
alexandros.K έγραψε: Και το τσιπ μπορει να αφαιρεθει με μια μικρη τομη. Αμα θελω να αφησω το σκυλο μου αδεσποτο (απο δεσποζομενο ) του βγαζω το τσιπ και ουτε γατα ουτε ζημια


Εννοείται. Είναι το ίδιο εύκολο με τα υπόλοιπα που ανέφερες στην αφαίρεση.

Πάρε και ένα σκάνερ γιατί δεν είναι απαραίτητο πως έχει μείνει ακριβώς στο ίδιο σημείο το τσιπ.


Δεν εχω να παρω τιποτα , διοτι δεν βαζω τσιπ σε κανενα ζωντανο οργανισμο . Εσυ παλι κανε οτι θες


Ευτυχώς προσπέρασες γρήγορα την ουσία! :yahoo:


Ειρωνια παντου εισαι . Να το κοιταξεις αυτο . Κατι υποβοσκει μεσα σου
Ποια ειναι η ουσια? Σε 5 λεπτα αφαιρειται ενα τσιπακι . Σε καλυψα? Αντε να ειρωνευτείς κανεναν αλλον τωρα :whistlink:



Το κοίταξα. Όλα καλά είναι, οι δέκτες της φταίνε.
Με έχεις καλύψει από την αρχή. Δεν περίμενα κάποια βελτίωση μετά την πρώτη απάντηση.
Δυστυχώς θα παραμείνω μέχρι να το αποφασίσω.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#802731
Νίκος Παππάς έγραψε:
alexandros.K έγραψε:

Δεν εχω να παρω τιποτα , διοτι δεν βαζω τσιπ σε κανενα ζωντανο οργανισμο . Εσυ παλι κανε οτι θες


Γιατί να μην βάλεις τσιπ ταυτοποίησης στο κατοικίδιο σου;
Θα το βρεις πιο εύκολα αν το χάσεις, θα βρεθεί πιο εύκολα ο κάτοχος αν το παρατήσει κάπου ή αν του το κλέψουν.

Η ταυτότητα στον λαιμό βγαίνει πιο εύκολα, χάνεται, κλπ από το τσιπ

Δεν εχει θεση ενα ηλεκτρονικο κυκλωμα μεσα στον οργανισμο ενος ζωου .
Μπορω να του βαλω ενα περιλαίμιο με τα στοιχεια μου ή ενα σκουλαρικι οπως εχουν τα παραγωγικα ζωα κτλ
Αν στο κλεψουν (συνηθως γιατι ειναι ράτσας) θα φροντισουν να του αφαιρεσουν το τσιπ και να βαλουν ενα δικο τους αν θελουν . Δεν εξασφαλιζει τιποτα το τσιπακι. Απλα κανει λιγο πιο δυσκολη την αφαιρεση του, αλλά ενας κτηνιατρος μπορει να το βγαλει σε 5 λεπτα κυριολεκτικα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#802733
alexandros.K έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
alexandros.K έγραψε:

Δεν εχω να παρω τιποτα , διοτι δεν βαζω τσιπ σε κανενα ζωντανο οργανισμο . Εσυ παλι κανε οτι θες


Γιατί να μην βάλεις τσιπ ταυτοποίησης στο κατοικίδιο σου;
Θα το βρεις πιο εύκολα αν το χάσεις, θα βρεθεί πιο εύκολα ο κάτοχος αν το παρατήσει κάπου ή αν του το κλέψουν.

Η ταυτότητα στον λαιμό βγαίνει πιο εύκολα, χάνεται, κλπ από το τσιπ

Δεν εχει θεση ενα ηλεκτρονικο κυκλωμα μεσα στον οργανισμο ενος ζωου .
Μπορω να του βαλω ενα περιλαίμιο με τα στοιχεια μου ή ενα σκουλαρικι οπως εχουν τα παραγωγικα ζωα κτλ
Αν στο κλεψουν (συνηθως γιατι ειναι ράτσας) θα φροντισουν να του αφαιρεσουν το τσιπ και να βαλουν ενα δικο τους αν θελουν . Δεν εξασφαλιζει τιποτα το τσιπακι. Απλα κανει λιγο πιο δυσκολη την αφαιρεση του, αλλά ενας κτηνιατρος μπορει να το βγαλει σε 5 λεπτα κυριολεκτικα
Αν αφαιρεθεί από κτηνίατρο είναι υπόλογος σε αυτό.
Θα συμφωνήσεις ότι είναι πιο δύσκολο από λουράκι, ταυτότητα, μενταγιόν που το αφαιρεί οποιοσδήποτε.
Τώρα αν μιλάμε για σπείρες κλπ, αυτές δεν κολωνουν σε τέτοιες λεπτομέρειες.
Αλλά δεν μιλάμε για αυτό.

.