Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#800467
nEK έγραψε:Εχετε δει γατο να τρωει γατακια? Εγω το ειδα μεσα απο τις καμερες οπου κυνηγουσε τα τελευταια 3 που απομειναν, την επομενη μερα το πρωι βρηκα το ενα μισοφαγωμενο στο μπαλκονι. Τις επομενες μερες τον παρακολουθουσα και ερχοταν εξω απο την αποθηκη την νυχτα που τα εχω κλεισει για προστασια. Χθες βρηκα και τη μανα τους που χαθηκε πριν ενα μηνα περιπου, ψοφια και μαλλον φαγωμενη πισω απο το μαντροτοιχο σε διπλανο σπιτι. Τελευταια 1-2 χρονια εχω χασει πολλες γατες, θυληκες και πολλες γεννες/γατακια. Υποψιαζομαι οτι συγκεκριμενος γατος, που ειναι "τεραστιος" δεν εχει αφησει τιποτα ζωντανο... Δεν ξερω τι να κανω και εχω κουραστει να βγαζω για βοσκη τα γατια και να τα ξεσκατιζω μεσα στο γκαραζ.


Εδώ και μήνες δεν έχω γράψει μια ιστορία. Τώρα μου έδωσες αφορμή. Στον πίσω ακάλυπτο χώρο στη δουλειά μου, που ενώνει με πολλές αυλές γενικά και είναι καλό σποτ για συγκέντρωση γατών, γέννησε μια μάνα 4 μωρά. Έβαζα τροφές που αγόραζα, κατάλληλες για μωρά γατιά. Κάποια στιγμή και ενώ οι μέρες περνούσαν, κάποια δεν μεγάλωναν. Να μην στα πολυλογώ, το όλο στόρι τράβηξε κάνα μήνα, μέχρι να φύγει η μάνα με τα δύο που απέμειναν. Τώρα τι έγιναν τα άλλα δύο; Το ένα που έμεινε αδύνατο και έδειχνε άρρωστο, ένα πρωί το βρήκα νεκρό και το έτρωγαν όλα μαζί τα υπόλοιπα παρότι ήταν σκασμένα από τροφή... :dizzy:
Αυτό δεν το έχουμε ξαναδεί. Μιλάμε για κομμένα πόδια εδώ, έντερα πιο εκεί. Ήταν συγκλονιστικό. Αυτό πέθανε δεύτερο.

Το πρώτο είχε πεθάνει/σκοτωθεί με έναν πολύ περίεργο τρόπο. Όπως ξέρεις τα γατιά προσπαθούν να ανεβαίνουν δέντρα, ντουβάρια, αυλές κλπ. Ένα πρωί, δυστυχώς ήταν Δευτέρας, αφού είχαμε κλείσει από Παρασκευή μεσημέρι, το βρήκαμε κρεμασμένο ανάποδα σφηνωμένο από το ένα πίσω πόδι μεταξύ εξωτερικών σωληνώσεων καλοριφέρ (?) μάλλον. Όταν άνοιξα τη Δευτέρα εκείνη τον προαύλιο χώρο, ήταν από κάτω η μάνα με τα 3 γατιά. Το εν λόγω γατί ήταν ξεκοιλιασμένο. Αυτό το συμβάν έγινε πρώτα, προτού το πάνω δηλαδή. Μέχρι τότε νόμιζα ότι ήταν αμιγώς ατύχημα. Αλλά μετά το δεύτερο συμβάν, με τον κανιβαλισμό, κατάλαβα ότι αυτός είχε συμβεί και στο πρώτο γατί, που βέβαια αυτό σκοτώθηκε καθώς προσπάθησε να ανέβει ένα ντουβάρι που έχεις ύψος 3μ, μάλλον για να το κατέβει.

Έζησα άσχημες ημέρες, γιατί είχα δεθεί μαζί τους. Ποτέ δεν κατάφερα να τα χαϊδέψω, παρότι τους είχα μπολ με νερό και τροφές αλλά και κούτες για προστασία από το κρύο.


Κάποια στιγμή εξαφανίστηκαν η μάνα με τα δύο που απέμειναν και έρχονταν που και που. Μετά είδα τη μάνα μόνο με το ένα και μετά είχα δει μονάχα τη μάνα.

Το στόρι κράτησε όλο το Σεπτέμβρη μέχρι αρχές Οκτώβρη...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By rafi
#800481 Κάτι τεντώματα έχει κάνει τις πρώτες φορές. Ξέρει ότι είναι ψηλά αφού κοιτάει κάτω και παρακολουθεί άλλες γάτες, σκύλους περιστέρια και γενικά ότι κινείται..
Εκεί που θα ήθελε να ανέβει αλλά έχω βάλει εμπόδια είναι στο διαχωριστικό με το δίπλα διαμέρισμα.

Όσο για την ιστορία με το γάτο, από κτηνίατρο έχω ακούσει ότι ναι μεν συμβαίνει αλλά είναι σπάνιο. Για μαμά γάτα όμως ποτέ..
Περίεργο σκηνικό.

.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#800503 σε τέτοιο παραπετο δεν ανεβαίνει...με τον ήλιο απλώς γλείφεται!!! Η κοιτάει από ενδιάμεσο άνοιγμα κάτω την κίνηση. Εικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#801254 Τη γάτα μας με γιλέκο-κολάρο με λουρί και μέσα στην τσάντα την βγάλαμε μια φορά, την πήγαμε στο πάρκο και ανοίξαμε την τσάντα. Κοίταζε με ενδιαφέρον αλλά δεν βγήκε και αντιστεκότανε όταν την τραβάγαμε να βγει. Από τότε δεν έχει ξαναδεχτεί να φορέσει το κολάρο. Γενικά είναι ευτυχής στο σπίτι μέσα και να κοιτάει από τα παράθυρα. Σπιτόγατος.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#801257 Αντίθετα δικός μου είναι κεραμιδόγατος. Έρχεται μόνο για αγκαλιές και φαγητό. Μια μέρα τον είδα πάνω στην οροφή του Discovery και από εκεί να πηδάει στο διπλανό δέντρο για να κυνηγήσει ένα σπουργίτι.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#802597 μαλλον την Παρασκευη θα εχουμε γατι.Αρσενικο 2 μηνων περιπου,κοπριτη.
Γκρι χρωμα.Ειχε αλλο ενα αδελφακι αλλα πεθανε.Το προσεχει ενας φυλακας σε μια εταιρια που συνεργαζεται η γυναικα μου.
Για πεστε για αμμους,τροφες,γιατρους,μπανιο κλπ.
Υπαρχουν καποια πραγματα που πρεπει να κανουμε πριν το φερουμε σπιτι?
Μπανιο με το που μπει στο σπιτι?
Γατι δεν ξαναειχαμε.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#802608 Προσωπικά αντί για άμμο τους βάζω πελλετ.
Σε μας τουλάχιστον κάνει καλύτερη δουλειά ενώ μυρίζει και ξύλο.

Να του πάρετε 2-3 πράγματα για τα ξύνει τα νύχια.

Γιατρό θα το πάτε μόλις το πάρετε να το δει και να του φτιάξει βιβλιάριο μαζί με τσιπακι.

Πριν το φέρετε σπίτι να μαζέψετε πράγματα που δεν θέλετε να ρίξει κάτω. :s_tongue
Ίσως και τις κουρτίνες. :ninja:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#802610
dimviii έγραψε:μαλλον την Παρασκευη θα εχουμε γατι.Αρσενικο 2 μηνων περιπου,κοπριτη.
Γκρι χρωμα.Ειχε αλλο ενα αδελφακι αλλα πεθανε.Το προσεχει ενας φυλακας σε μια εταιρια που συνεργαζεται η γυναικα μου.
Για πεστε για αμμους,τροφες,γιατρους,μπανιο κλπ.
Υπαρχουν καποια πραγματα που πρεπει να κανουμε πριν το φερουμε σπιτι?
Μπανιο με το που μπει στο σπιτι?
Γατι δεν ξαναειχαμε.


Με το καλό...

Λοιπόν, αγοράζεις τουαλέτα κλειστή, μεγάλη, με φίλτρο άνθρακα για να μην μυρίζει τίποτα.
Άμμο CAT'S WHITE από το Petcity, τα 10 λίτρα + 5 δώρο, γύρω στα 15€.

Τροφή ξηρά Brekkies special care κοτόπουλο από το ίδιο μαγαζί με 3,8 το κιλό.

Αυτά τα έχεις πριν έρθει η γάτα.
Της δείχνεις την άμμο τα υπόλοιπα θα τα βρει μόνη.

Μπάνιο ναι μόλις μπει στο σπίτι για να φύγουν τα παράσιτα, αμπούλα εξωτερική μόλις κλείσει 2 μήνες.
Μπάνιο μετά δεν χρειάζεται αν δεν βγαίνει έξω να λερώνεται.

Πολύ καλό στέγνωμα μετά όμως γιατί κρυώνουν εύκολα.
Η δικιά μου έτρεμε Αύγουστο.

Θέλει εμβόλια μετά τους 2 μήνες, αφού κάνει το πρώτο σε οδηγεί ο κτηνίατρος..


Κλείσε με πλέγμα τα μπαλκόνια μην πέσει όσο είναι μικρή..
Μετά δεν έχει ανάγκη μένεις χαμηλά εσύ..

ΥΓ. Πάρε καμία μικρή κονσέρβα με 70-80 λεπτά την μία για ποικιλία... Ψυχούλα είναι...

Αν μου έρθει τίποτα άλλο θα σπω...

.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#802611 Ωραίο νέο!
Μπάνιο αν δεν είναι σε καλή κατάσταση και έχει μάθει να καθαρίζεται μόνο του δεν χρειάζεται κατά τη γνώμη μου.
Υπάρχει μεγάλη περίπτωση να είναι τραυματική εμπειρία για τη γάτα.
Άμμο να έχει σίγουρα και πηγαίνετε το κοντά η μέσα στην άμμο και ξύστε την χρησιμοποιώντας τα πόδια του γατιού για να κατάλαβει κατευθείαν τι παίζει.
Κτηνίατρο εννοείτε κλείστε ραντεβού για να το δει και να αρχίσει να κάνει σιγά σιγά τα εμβόλια του.
Επίσης ένα μέρος για να ξύνει τα νύχια του χρειάζεται από την αρχή και δείξτε του με τον ίδιο τρόπο που θα του δείξετε την άμμο για να καταλάβει κατευθείαν.


.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#802614 ευχαριστω παιδες!
Εαν βαλω το σκαφακι με την αμμο στο μπαλκονι,δεν θα μαθει να πηγαινει εκει?Στο πατρικο της γυναικας μου ειχαν γατι που το ειχαν μαθει να τα κανει εξω στο μπαλκονι.
Αρα με το που το παρω εχω κλεισει ραντεβου σε γιατρο πρωτα,πριν μπουμε σπιτι?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#802615
dimviii έγραψε:ευχαριστω παιδες!
Εαν βαλω το σκαφακι με την αμμο στο μπαλκονι,δεν θα μαθει να πηγαινει εκει?Στο πατρικο της γυναικας μου ειχαν γατι που το ειχαν μαθει να τα κανει εξω στο μπαλκονι.
Αρα με το που το παρω εχω κλεισει ραντεβου σε γιατρο πρωτα,πριν μπουμε σπιτι?
Η γάτα κάνει 2 φορές την ημέρα χοντρό και 3-4 ψιλό. Θα της ανοίγεις κάθε φορά, θα αφήνεις ανοιχτά;

.


Θες και καλάθι μεταφοράς. Πάρε από τα Τζάμπο με 10-12€
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#802616
Νίκος Παππάς έγραψε:
dimviii έγραψε:ευχαριστω παιδες!
Εαν βαλω το σκαφακι με την αμμο στο μπαλκονι,δεν θα μαθει να πηγαινει εκει?Στο πατρικο της γυναικας μου ειχαν γατι που το ειχαν μαθει να τα κανει εξω στο μπαλκονι.
Αρα με το που το παρω εχω κλεισει ραντεβου σε γιατρο πρωτα,πριν μπουμε σπιτι?
Η γάτα κάνει 2 φορές την ημέρα χοντρό και 3-4 ψιλό. Θα της ανοίγεις κάθε φορά, θα αφήνεις ανοιχτά;

.


α τοσες πολλες φορες τα κανει? :lol:
Διαβαζα για αμμους πελλετ κλπ και εχω μπερδευτει με τα σχολια πολλων.Αλλοι λενε γεμιζει αμμους το σπιτι,αλλος λεει βρισκει πελλετ σε ολο το σπιτι γιατι χωνονται μεσα στα πελματα της γατας και τα μεταφερει σε ολο το σπιτι.Αλλος λεει οτι δεν παει η γατα του σε αρωματικη αμμο,αλλος λεει δεν παει σε πελλετ. Μαλλον θα παιξει trial and error να δουμε τι θα του αρεσει/βολεβει.
Εγω θελω να το κανω μπανιο μολις ερθει σπιτι,αλλα μαλλον αυτο θα ειναι φοβισμενο, και αν το κανουμε μπανιο το βλεπω να την ακουει.
βρωμικο απο τις φωτο δεν φαινεται,αλλα σε εργοστασιο μεσα ειναι,καθαρο δεν θα ειναι.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#802618 Αν έρθει μεσημέρι το κάνεις μπάνιο λίγες ώρες μετά. Να προσαρμοστεί στο χώρο λίγο.

Ναι λίγη άμμος θα βγει. Βάζεις ένα χαλακι από κάτω και θα βγει ακόμα λιγότερη.

Ίσως ένα σκουπάκι ηλεκτρικό εκεί κοντά να βοηθά.
Εμείς μέρα παρά μέρα βάζαμε σκούπα, το ίδιο και με την γάτα
Ναι παίζουν 4-5-6 κόκκοι άμμου εκεί γύρω αλλά οκ



.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#802621 Άχου το μωλέ θέλει γατάκι. :s_roses
Έπρεπε στην προηγούμενη συνάντηση να σου είχα πετάξει πάνω σου εκείνο το μικρό που μου τριβόταν. :lol: Ζάχαρη θα περνάγατε. :shifty:
Όπως είπαν οι άνωθι, λάδια φίλτρα και σηματάκι ΚΤΕΟ για αρχή και μετά κάθε χρόνο ή 15.000 χλμ, όποιο έρθει πρώτο :shifty:
Πού και που βάζεις και κανά ενισχυτικό πετρελαίου aka καμιά κονσερβούλα, μην κάνεις τσιπιές και το βγάλεις μόνο με ξηρά τροφή 2,99/κιλό από pet city :roll:
Όπου παίζει γλάστρα, ζαρντινιέρα κλπ. κάλυμα με δίχτυ. Καταλαβαίνεις...

Κάνε λίγο νιάου ρε συ ν' ακούσω κάτι. :shifty: