Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#474136
dimik έγραψε:.................Βασικά έχω βρει έναν πολύ καλό εκπαιδευτή εδώ ο οποίος έρχεται βλέπει την οικογένεια και το σπίτι και σου προτείνει τι σκυλί σου ταιριάζει ενώ παράλληλα σου προτείνει από που να υιοθετήσεις.........


Tόσο μπροστά είναι οι Κύπριοι; Πως ξέρει ο εκπαιδευτής τι χαρακτήρα έχει κάθε μέλος της οικογένειας; Πως μπορεί να φέρεται στον σκύλο ή στους ανθρώπους; Προτείνει υιοθεσία ή αγορά; Καταλαβαίνεις τι εννοώ...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#474138
Dodger έγραψε:
dimik έγραψε:.................Βασικά έχω βρει έναν πολύ καλό εκπαιδευτή εδώ ο οποίος έρχεται βλέπει την οικογένεια και το σπίτι και σου προτείνει τι σκυλί σου ταιριάζει ενώ παράλληλα σου προτείνει από που να υιοθετήσεις.........


Tόσο μπροστά είναι οι Κύπριοι; Πως ξέρει ο εκπαιδευτής τι χαρακτήρα έχει κάθε μέλος της οικογένειας; Πως μπορεί να φέρεται στον σκύλο ή στους ανθρώπους; Προτείνει υιοθεσία ή αγορά; Καταλαβαίνεις τι εννοώ...


Βλέπει χώρους, ηλικίες, διαθέσιμο χρόνο κλπ.
Φυσικά και δεν μπορεί να ξέρει τον χαρακτήρα του καθενός αλλά υποθέτω έχει και κάποια εμπειρία να κρίνει.
Προτείνει υιοθεσία πάντα.

http://www.cyprusschoolofdogtraining.com

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#474139
KiloMeater έγραψε:Και τι θα το εχω στην αυλή;
Πχ το βράδυ χιόνισε , όλη την εβδομάδα εχει θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν, που θα την παλέψει έξω το ζωντανό;
Μέσα όμως δε το αντέχω, να ειναι πχ πάνω στο κρεβάτι μου η στον καναπέ κτλ

Εικόνα :lol:
Φαντάζομαι θα υπάρχουν ζεστά σπιτάκια :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#474164
KiloMeater έγραψε:
dimik έγραψε:Έχεις αυλή όμως, τώρα που θα αποκτήσω κι εγώ αυλή έστω και μικρή το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αποκτήσω ένα Λαμπραντόρ.

< >


Και τι θα το εχω στην αυλή;
Πχ το βράδυ χιόνισε , όλη την εβδομάδα εχει θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν, που θα την παλέψει έξω το ζωντανό;
Μέσα όμως δε το αντέχω, να ειναι πχ πάνω στο κρεβάτι μου η στον καναπέ κτλ
Όλα οσα γραφεις είναι θεμα εκπαιδευσης. Για τις τριχες επιλεγεις αναλογη ρατσα και σκουπιζεις και μια φορα παραπανω. Για τα φιλακια, απλα λες οχι. Για καναπεδες και κρεβατια παρομοιως.
Οι βόλτες δεν είναι θέμα. FFS βγαινεις για τρεξιμο, αγορασες σουπερ ντουπερ ρολογι και παππουτσια και σκεφτεσαι 2 μισαωρες βολτες....
Αλλα οπως ειπε και αποπανου μαλλον δεν το έχετε και ειναι κριμα για το ζωντανο καί για τον μικρο.
< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#474168 Δηλαδή ένα σκυλάκι που αντέχει στα κρύα κλίματα (π.χ. husky) θα υποφέρει αν του έχουν ένα καλό σπιτάκι στον κήπο και δεν μπαίνει στο σπίτι; Πρέπει απαραιτήτως να μπαίνει μέσα για να είναι ευτυχισμένο (εφόσον φυσικά δεν μάθει να ζει μέσα και ξαφνικά το "πετάξουμε" έξω);
Θέλω να πω, αν κάποιος θέλει σκύλο πρέπει οπωσδήποτε να τον έχει μέσα στο σπίτι για να μην θεωρείται ότι "ταλαιπωρείται" ή έστω "δεν περνάει καλά";
Το Λαμπραντόρ δεν έχω ιδέα τι αντοχές έχει στα κρύα (άτριχο δεν είναι σίγουρα).
Άβαταρ μέλους
By fokion
#474176 Προσωπικά θεωρω το σκυλο μου μερος της οικογενειας και συνεπακόλουθα μεσα στο σπιτι.
Δεν θεωρω οτι εγω ειμαι ο σωστός ετσι?

Απο κει και περα η ολη κατασταση ειναι αρκετα γκριζα καθοτι ρολο παιζει ΚΑΙ ο χαρακτηρας του ζωου...
Πχ οσο παραλογο ειναι να εχεις λαμπραντορ εξω τοσο παραλογο ειναι να εχεις ποιμενικό μεσα....

Οσοι σκεφτεστε για σκυλο, δειτε την ταινία Μαρλευ.... Αφαιρεστε την χολυγουντιανή υπαρβολή βεβαια...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#474191
Scotch έγραψε:Δηλαδή ένα σκυλάκι που αντέχει στα κρύα κλίματα (π.χ. husky) θα υποφέρει αν του έχουν ένα καλό σπιτάκι στον κήπο και δεν μπαίνει στο σπίτι; Πρέπει απαραιτήτως να μπαίνει μέσα για να είναι ευτυχισμένο (εφόσον φυσικά δεν μάθει να ζει μέσα και ξαφνικά το "πετάξουμε" έξω);
Θέλω να πω, αν κάποιος θέλει σκύλο πρέπει οπωσδήποτε να τον έχει μέσα στο σπίτι για να μην θεωρείται ότι "ταλαιπωρείται" ή έστω "δεν περνάει καλά";
Το Λαμπραντόρ δεν έχω ιδέα τι αντοχές έχει στα κρύα (άτριχο δεν είναι σίγουρα).


Η δικιά μου που είναι ημίαιμος ελληνικός ποιμενικός δεν έχει μπει ποτέ μέσα. Καλά μέσα δεν μπαίνει ούτε άνθρωπος αν δεν βγάλει τα παπούτσια, εκτός καλέσματος όπου την άλλη μέρα πέφτει φασίνα. Της έχω όμως μέρος με ένα παλιό πάπλωμα στο λεβιτοστάσιο και έτσι έχει ζέστη στα πολλά κρύα.

Όσο για το μπάνιο, δεν μου φαίνεται φυσιολογικό το να το μοιράζονται άνθρωποι και άλλα ζώα. Δεν έχουμε την ίδια υγιεινή και αντοχές στα μικρόβια, όπως και να το κάνουμε.
Άβαταρ μέλους
By dimitris
#474307
Scotch έγραψε:Δηλαδή ένα σκυλάκι που αντέχει στα κρύα κλίματα (π.χ. husky) θα υποφέρει αν του έχουν ένα καλό σπιτάκι στον κήπο και δεν μπαίνει στο σπίτι; Πρέπει απαραιτήτως να μπαίνει μέσα για να είναι ευτυχισμένο (εφόσον φυσικά δεν μάθει να ζει μέσα και ξαφνικά το "πετάξουμε" έξω);
Θέλω να πω, αν κάποιος θέλει σκύλο πρέπει οπωσδήποτε να τον έχει μέσα στο σπίτι για να μην θεωρείται ότι "ταλαιπωρείται" ή έστω "δεν περνάει καλά";
Το Λαμπραντόρ δεν έχω ιδέα τι αντοχές έχει στα κρύα (άτριχο δεν είναι σίγουρα).


Το κρύο μπορει να ειναι φυσιολογικό για πολλές ράτσες. Ωστόσο το βασικό θέμα για το μέσα ή έξω ειναι το οτι ο σκύλος ειναι αγελαίο ζώο και θα "πρέπει" να εχει επαρκή αλληλεπίδραση με την αγέλη του, δηλαδή εμας. Αυτο δεν ειναι πάντα συμβατό με το να ειναι μόνιμα στην αυλή. Το "πρέπει" το βάζω σε εισαγωγικά γιατί σε κάποιες χώρες θεωρείται αστείο να ασχολούμαστε τοσο πολύ με το να περνάει καλα το ζώο, ενώ σε άλλες χώρες το να μην ασχολούμαστε μπορει να σημαίνει οτι οι γείτονες θα μας φέρουν την αστυνομία επειδή παραμελούμε το ζώο.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#475956 Ένα από τα δύο αχώριστα σκυλάκια που μας έκαναν συντροφιά τα τελευταία 14 χρόνια. Ήταν, τα δυο τους, η μασκότ της γειτονιάς. Δυστυχώς η σκυλίτσα της φωτογραφίας αρρώστησε (σπλήνα) κι έπρεπε να χειρουργηθεί. Δεν άντεξε όμως πάνω από 10 ώρες μετά το χειρουργείο...
Το φιλαράκι της περιμέναμε πρώτο, αυτή έφυγε. Περισσότερο αυτόν λυπάμαι γιατί τώρα έχει μείνει μόνος (και είναι και γεράκος ... δε βλέπει καλά, δεν ακούει καλά). Όλη μέρα κλαίει και πηγαινοέρχεται στα σημεία που συχνάζανε... Δε βλέπω κι αυτός να αντέχει για πολύ ακόμη.. :-(

< >