Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#593099
Scotch έγραψε:Το θέμα είναι όταν θα λείπουμε διακοπές ποιος θα το φροντίζει... εκεί δεν θα υπάρχουν πολλές λύσεις και δεν είμαι σίγουρος ότι θα ληφθούν οι σωστές αποφάσεις (και έγκαιρα).


:(
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#594624

και ολοι αυτοι εχουν δικαιωμα ψηφου..
Άβαταρ μέλους
By gianik
#597499 Ερώτηση προς γνώστες :

κάθε καλοκαίρι στις διακοπές , στην ελληνική ύπαιθρο παίρνω μαζί και το ποδήλατο , από φέτος θα ειναι μαζί και ο gianik jr με το δικό του.
Κυρίως στο γυναικοχώρι ( :rant: ) διασχίζοντας κάποια χωριά , όπου υπάρχουν στάνες , ελλοχεύει ο γνωστός κίνδυνος της επίθεσης από αγέλη σκύλων.

Ποια η ενδεδειγμένη συμπεριφορά μας κατά την επίθεση;; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#597504 εγώ κατεβαίνω από το ποδήλατο και παω ποδαράτος . συνήθως έτσι ηρεμούν . αν όχι παίρνω το ποδήλατο στα χέρια και προσπαθώ να τους το φέρω στο κεφάλι.
Βοηθάει επίσης το γεγονός οτι είμαι 1.90 και πλέον πάνω από 100 κιλά, δυστυχώς .
Άβαταρ μέλους
By dimik
#597505 Τρεχάτε ποδαράκια μου, δεν είναι να παίζεις με τα τσοπανόσκυλα.
Μου έχει τύχει πολλές φορές πιτσιρικάς που ποδηλατούσα στα βουνά και στα λαγκάδια, χρειάστηκε μέχρι και σε δέντρο να σκαρφαλώσω εως ότου έρθει ο βοσκός να τα μαζέψει.

Γενικότερα αποφεύγεις περιοχές με στάνες και κοπάδια, φροντίζεις να μένεις σε αρκετή απόσταση εαν τα δεις στον δρόμο σου και φυσικά δεν πας σε άγνωστους δρόμους χωρίς ορατότητα και ελπίδες διαφυγής.
Η μόνη λύση είναι να τα αποφύγεις έχοντας δει τον κίνδυνο απο μακριά, τα τσοπανόσκυλα προστατεύουν μια ευρύτερη περιοχή γύρω από το κοπάδι-στάνη, όσο μένεις εκτός περιοχής είσαι σχετικά ασφαλής.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#597506
dimik έγραψε:Τρεχάτε ποδαράκια μου, δεν είναι να παίζεις με τα τσοπανόσκυλα.
Μου έχει τύχει πολλές φορές πιτσιρικάς που ποδηλατούσα στα βουνά και στα λαγκάδια, χρειάστηκε μέχρι και σε δέντρο να σκαρφαλώσω εως ότου έρθει ο βοσκός να τα μαζέψει.

Γενικότερα αποφεύγεις περιοχές με στάνες και κοπάδια, φροντίζεις να μένεις σε αρκετή απόσταση εαν τα δεις στον δρόμο σου και φυσικά δεν πας σε άγνωστους δρόμους χωρίς ορατότητα και ελπίδες διαφυγής.
Η μόνη λύση είναι να τα αποφύγεις έχοντας δει τον κίνδυνο απο μακριά, τα τσοπανόσκυλα προστατεύουν μια ευρύτερη περιοχή γύρω από το κοπάδι-στάνη, όσο μένεις εκτός περιοχής είσαι σχετικά ασφαλής.





εσύ γνωρίζεις τον δρόμο.
Πηγαίνω από Βασιλικά Υπάτης , μέσω Λουτρών Υπάτης και φτάνω ξέρω γω στο Λιανοκλάδι.
Στο κομμάτι Λαδικού , Ροδωνιά που αναγκαστικά πρέπει να διασχίσω έχει 1-2 επικίνδυνα σημεία.
το θέμα ειναι αν δεν τα δεις και εγκλωβιστείς , τι γίνεται;;;;
Άβαταρ μέλους
By gianik
#597512 Βασίλη περνάω κάθε χρόνο από εκεί.
οι 2 στάνες ειναι σε δρόμο - ευθεία (σε απόσταση περίπου 150μ από την άσφαλτο) , οπότε αν ειναι αραγμένα πλησίον της ασφάλτου φαίνονται από μακρυά...
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#597513 Σαν κυριο και βασικο μετρο, δεν ζυγωνεις σε μερη που υπαρχουν μαντρια, ακουγονται κουδουνια απο προβατα ή γαυγισματα σκυλιων.
Αυτα εργαζονται, εσυ κανεις την βολτα σου.
Αν τυχον παρ ολες αυτες τις προφυλαξεις τα συναντησεις, κατεβαινεις αμεσως απ το ποδηλατο, υποχωρεις αργα προς τα πισω να βγεις απ τη περιοχη ΤΟΥΣ χωρις να τα κοιτας ευθεως στα ματια και καλου κακου κανεις το σταυρο σου.
Συνηθως το μονο που προσπαθουν ειναι να σε τρομαξουν για να υποχωρησεις και να φυγεις απ την περιοχη. Μονο αν κρινουν οτι δεν υπακους στην θεληση τους θα επιτεθουν πραγματικα. Αλλα φυσικα ποτε δεν μπορεις να εισαι απολυτως βεβαιος οτι για καποιον λογο δεν θα παρερμηνευθουν οι κινησεις σου ή δεν θα πεσεις σε κανενα τραμπουκοσκυλο εκτος προδιαγραφων. :s_dunno
Εγω δεν θα σου συνιστουσα να παρεις μικρο παιδι μαζι σε τετοια μερη που κατα την γνωμη μου δεν κανουν ουτε για ενηλικες.
Επελεξε καθαρες και απολυτως ασφαλεις διαδρομες.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#597518 Καλα να περασετε!
Κανε επι τη ευκαιρια και ενα μαθημα στον μικρο για τα περι των ορεινων ποιμενικων σκυλων και της εργασιας τους! :)