Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#775649 Δεν της εφτανε της μπαφουσκας το πιατακι της, επρεπε να γκρεμισει ολο τον κουβα. Κι εγω ο μλκας αντι να την αρχισω στα καντηλια, την καμαρωνα κιολας :inlove:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#776029 Έχω πάθει πλάκα με τους γάτους. Πρώτη μου φορά και δεν ήξερα ότι είναι τόσο γλυκά ζώα. :inlove: Μια ζωή είχα σκυλιά και ήταν αλλιώς.

Έχω άλλο πρόβλημα τώρα, έρχεται από το διπλανό σπίτι ένας άλλος γάτος και σκοτώνονται με τον δικό μου, μιλάμε για αίματα κλπ, σφαγή κανονική. Είναι αρσενικά και έχουν θέματα κυριαρχίας προφανώς. Δεν ξέρω τι να κάνω. Σκέφτηκα να ξεπαστρέψω τον άλλον, αλλά δεν μου πάει η καρδιά. Η άλλη επιλογή είναι αεροβόλο, για πόνο μόνο, ώστε να μην πλησιάσει ξανά... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#776033
REALZEUS έγραψε:Έχω πάθει πλάκα με τους γάτους. Πρώτη μου φορά και δεν ήξερα ότι είναι τόσο γλυκά ζώα. :inlove: Μια ζωή είχα σκυλιά και ήταν αλλιώς.

Έχω άλλο πρόβλημα τώρα, έρχεται από το διπλανό σπίτι ένας άλλος γάτος και σκοτώνονται με τον δικό μου, μιλάμε για αίματα κλπ, σφαγή κανονική. Είναι αρσενικά και έχουν θέματα κυριαρχίας προφανώς. Δεν ξέρω τι να κάνω. Σκέφτηκα να ξεπαστρέψω τον άλλον, αλλά δεν μου πάει η καρδιά. Η άλλη επιλογή είναι αεροβόλο, για πόνο μόνο, ώστε να μην πλησιάσει ξανά... :hmmm:


Ε οχι και ξεπαστρεμα ωρε Δια! Ζωακι του θεου ειναι κι ο οχτρος (του γατου σου).

Εγω σε αντιστοιχο προβλημα με εναν επιμονο εισβολεα, εβγαινα απο το μπαλκονι και τον μπουγελωνα με το λαστιχο οποτε τον εβλεπα στην αυλη. Δε λεω με βεβαιοτητα οτι επιασε το κολπο για παντα, αλλα τουλαχιστον εχω καμποσο καιρο να τον δω...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#776036 Ε ναι ρε φίλε, για αυτό δεν μου πάει να το κάνω... Αλλά φοβάμαι μην τον βρω νεκρό τον δικό μου καμιά μέρα. :s_no
Άβαταρ μέλους
By g8777
#776043 Ειναι στειρωμενος ο γατος Διακο; Οχι ε;

Να τον στειρωσεις. Και εγω αυριο θα παω τον Μουσατο, δεν παει αλλο, τα εχει σμπαραλιασει ολα στο φορουμ.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#776048 OMG , σχώρα με g . Θα αυτομπαναριστώ μέχρι τέλη Αυγούστου . ελπίζω μέχρι τότε να έχεις επιβάλλει την τάξη , ως συνήθως. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#776049
g8777 έγραψε:Ειναι στειρωμενος ο γατος Διακο; Οχι ε;

Να τον στειρωσεις. Και εγω αυριο θα παω τον Μουσατο, δεν παει αλλο, τα εχει σμπαραλιασει ολα στο φορουμ.


Όταν τελειώσεις από τον κτηνίατρο θα σε πάρω να συγκρίνουμε σημειώσεις... :s_roses

Δεν είναι τέλειος; :inlove:

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 07 Αύγ 2022, 12:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By melos86
#776055
REALZEUS έγραψε:Σκέφτηκα να ξεπαστρέψω τον άλλον, αλλά δεν μου πάει η καρδιά. Η άλλη επιλογή είναι αεροβόλο, για πόνο μόνο, ώστε να μην πλησιάσει ξανά... :hmmm:

Ωραια πραγματα διαβαζουμε στο φορουμ!!
"Ξεπαστρεμα" ενος γατου η πρωτη επιλογη και η φιλευσπλαχνη ο πυροβολισμος με αεροβολο...
Μιλαμε για ποινικα κολασιμες πραξεις που τιμωρουνται αυτουσιες με καθειρξη εως 10 χρονια και προστιμο απο 30.000€ εως 50.000€!
Ευγε φιλε...
Ειναι οταν τα ζωα δεν βρισκονται εξω απο το σπιτι αλλα μεσα!!
Άρθρο 16 Κακοποίηση των ζώων

1.

(β) ο φόνος και ο βασανισμός των ζώων, με την εσκεμμένη πρόκληση έντονου σωματικού πόνου ή σωματικής εξάντλησης, επικίνδυνης για την υγεία τους, ιδίως με δηλητηρίαση, στραγγαλισμό, απαγχονισμό, πνιγμό/πνιγμονή, πρόκληση εγκαύματος, θερμοπληξία, ηλεκτροπληξία, κρυοπαγήματα, σύνθλιψη, ακρωτηριασμό (μη θεραπευτικό), πυροβολισμό (πρόκληση τραύματος ή/και θάνατος ζώου), ο εκούσιος τραυματισμός (βαριά, επικίνδυνη σωματική βλάβη), οι μάχες μεταξύ ζώων, η κτηνοβασία, η σεξουαλική κακοποίηση ζώου με χρήση αντικειμένων για τη σαδιστική ευχαρίστηση του δράστη και η εγκατάλειψη νεογέννητων ζώων. Η στείρωση του ζώου, καθώς και κάθε άλλη κτηνιατρική πράξη με θεραπευτικό σκοπό, δεν θεωρούνται ακρωτηριασμός.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#776058 Το ότι επισύρουν κάθειρξη έως δέκα ετών ενώ ο φόνος ανθρώπου υπό συνθήκες τιμωρείται με (πολύ) λιγότερο είναι το λιγότερο παράδοξο.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#776059 Ειναι αυτο που ειναι...
Αλλωστε δεν νομιζω οτι το υψος της ποινης ειναι αυτο που αποτρεπει καποιον απο το να σκοτωσει η να βασανισει ανθρωπο η γατι η σκυλι!
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#776065 @melos86: Για αυτό είπα ότι δεν θα κάνω κάτι τέτοιο, αν και μου πέρασε από το μυαλό (κακώς, αλλά μου πέρασε). Όχι για το ποινικό του θέματος, δεν θα το μάθαινε κανείς... Είμαι ο άνθρωπος που μαζεύει γατάκια και σκυλάκια από τον δρόμο! Πρέπει να προστατεύσω όμως και το δικό μου ζωάκι... Όχι;

Δες φωτο παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#776077 Νομίζω η λύση για τους τσακωμούς είναι η στείρωση, σίγουρα θα μειωθούν σε ποσότητα και ένταση. Λογικά όμως δε θα εξαφανιστούν καθόλου.

Σχετικά με τη δική μας γατούλα, είναι κοντά 2 χρόνων και μένει μαζί μας μέσα στο σπίτι εδώ στα Χανιά και όλη μέρα μέχρι το βράδυ τριγυρίζει στη μεγάλη αυλή που ευτυχώς έχουμε. Δεν κάνει παρέα με άλλες γάτες, δεν τις συμπαθεί καθόλου, αντίθετα είναι πολύ καλή με τους ανθρώπους και γενικά είναι πολύ δεμένη συναισθηματικά με εμάς.

Έχουμε ανέβει μαζί τις 4 φορές με καραβι σε καμπίνα κατοικίδιων και όλες τις φορές μεναμε στην Αθήνα στο διαμέρισμα των γονιών μου η στο εξοχικό. Σε όλες τις διαδικασίες αυτές η γάτα έχει εξοικειωθεί αν και φαίνεται ότι βαριέται λίγο στο διαμέρισμα. Το μόνο που φάνηκε να μην της αρέσει καθόλου ήταν η διαδρομή Αγ.Θεοδωροι Κορινθίας προς λιμάνι Πειραιά πέρυσι τον Αύγουστο εν μέσω καύσωνα.

Φέτος λοιπόν θα φύγουμε ξανά από την Κρήτη για 1 βδομάδα και αποφασίσαμε επειδή είναι συναισθηματικά δεμένη μαζί μας ξανά να την πάρουμε μαζί. Δεν έχει μείνει ποτέ μόνη της παραπάνω από 20 ώρες

Το προβλημα είναι ότι θα παμε στη Σκύρο το οποίο προϋποθέτει 3 ώρες δρόμο με το αυτοκίνητο συν άλλες 2 ώρες χοντρικά με το καράβι χωρίς καμπίνα, οπότε η γάτα θα μείνει περιορισμένη για 5 με 6 ώρες περίπου.
Αυτό είναι κάτι πρωτόγνωρο και για εμάς και για τη γάτα γιατί στο παρελθόν ήταν στην καμπίνα μετά όταν έφτανε το καράβι σε 20 λεπτά ήμασταν στο Γαλάτσι.

Φέτος όμως οι γονείς μου λείπουν και αναγκαστικά για να πάμε και εμείς διακοπές θα πρέπει να πάμε στη Σκύρο.

Έχετε να προτείνετε τίποτα για τη διαδρομή; Κανένα χάπι ίσως; Στο αυτοκίνητο να είναι στο κουτί της; Να πάρουμε αυτές τις τσάντες που είναι διαφανές και βλέπει έξω η γάτα; Φαι νερό και τουαλέτα; Λογικά δε θα θελήσει τίποτα από όλα αυτά λόγω του σοκ αλλά και πάλι...
Αν κλαίει στη διαδρομή τι κάνουμε;
Στη Σκύρο πάλι που βέβαια δεν υπάρχει κανένας φόβος από αυτοκίνητα να την αφήσουμε να βγαίνει από το σπίτι; Έχει αρκετές γάτες.. Ίσως μόνο με την επίβλεψη μας να την αφήσουμε και τις άλλες ώρες να είναι μέσα;

Πολύ μπέρδεμα..
Αν οι γονείς ήταν Αθήνα η στο εξοχικό θα μπορούσαμε να τηνα δώσουμε για 3-4 μέρες και να πάμε κάπου εκδρομή αλλά δεν είναι και το ενδεχόμενο να κάτσουμε μια εβδομάδα στους Αγίους Θεοδώρους απλά δεν παίζει γιατί καλύτερα να μην πηγαίναμε καν διακοπές, οπότε η Σκύρος που υπάρχει σπίτι και είναι πολύ ωραία είναι η μονη εναλλακτικη.
Το ενδεχόμενο να την αφήσουμε Χανιά και κάποιο άτομο να έρχεται πρωί βράδυ να της ανοίγει να βγει το πρωί και το βράδυ να την ξανακλεινει μέσα και να την ταιζει μας φάνηκε πολύ βάρβαρο λόγω μοναξιάς και επικίνδυνο λόγω του ότι δεν έχουμε ιδέα σε συνδυασμό με την απουσία μας τι θα την οδηγήσει να κάνει. Και αν έρθει ο άνθρωπος το βράδυ πχ και δεν την βρίσκει τι θα γίνει; Μπορεί απλά η γάτα να βαριέται να έρθει λόγω ζέστης αλλά εμείς θα τρελαθουμε από το άγχος.
Ήδη τις μέρες με πολύ ζέστη αραζει σε σημεία κοντά στο δρόμο..

.