Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By glf
#687129 Ήταν να γίνει η αρχή... Μας πήρανε χαμπάρι...

Τώρα με τον παγετό εδώ, έχει τρίτη μέρα που.. φιλοξενούμε ένα γατί στο υπόγειο.
Το ξέρουμε είναι αλανιαρικο της γειτονιάς.
Οπότε το άφησα τώρα με τα κρύα να κάτσει και η μικρή του έβαλε νερό και γαλα με μπομποτα..

Έτσι και το δει η σκυλίτσα όμως θα πέσει κυνήγι...

Άντε να δω τι σκατουλες θα μαζέψω από δαυτο.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By 224v
#687151 Έξω δεν έχεις ένα σκεπαστό μέρος να βάλεις κανένα κουτί και να βάλεις τίποτα παλιά πανιά να προστατεύεται και να μην είναι μέσα στο σπίτι,???

< Note >
Άβαταρ μέλους
By glf
#687192 Βρήκε μια τρύπα που έχω αφήσει για εξαερισμό και μπαίνει.
Πρέπει πρώτα να το κλείσω και τώρα με τα κρύα δε κάνω τίποτα..
Άβαταρ μέλους
By 224v
#687217 Ε!!! Τότε άστο έτσι αφού το βρήκε μόνο του. Είναι γλύκα τα γατάκια.... Έχουν ένα βλέμμα που δεν μπορείς να αντισταθείς!!!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#688162
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#688210 Κάποια στιγμή θέλουμε να πάρουμε έναν σκύλο. Πάντα μου άρεσαν αλλά ποτέ δεν είχα τον χρόνο... Δεν πρόκειται να έχω κήπο δυστυχώς και δε θα ήθελα να έχει πολύ μεγάλο τρίχωμα. Επίσης δε θα ήθελα να είναι μικρόσωμος.

Άκουσα προχθές, όχι από κάποιο pet shop αλλά από έναν ασθενή που χειρουργούσα κ μιλάγαμε μες το χειρουργείο ( :lol: ), για μία ράτσα από την Ουγγαρία, την magyar viszsla. Είναι ήσυχα σκυλιά, κυνηγόσκυλα, πιστά και δεν τους αρέσουν οι φωνές. Μου άρεσε πολύ.
Εικόνα

Κάποτε σκεφτόμουν για λαμπραντόρ αλλά είναι μεγαλόσωμα...

Κουβέντα να κάνουμε, έχει κανείς ακούσει κάτι για αυτή τη ράτσα? Εδώ στη Γερμανία κοστίζει το ένα περί τα 1.500€.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#688211 Είναι καταπληκτικά κυνηγόσκυλα και καλοί χαρακτήρες σαν ράτσα.
Αλλά να έχεις υπόψη σου ότι τα κυνηγόσκυλα έχουν πολύ ενέργεια. Τρέχουν, πηδάνε, δαγκώνουν.
1.500€ κοστίζει εκπαιδευμένο ή κουτάβι;
Αν το πάρεις κουτάβι θέλει πολύ ενασχόληση για να το εκπαιδεύσεις.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#688212 Ωραία τα βιζλα αλλά μην νομίζεις μικρότερο από λαμπραντορ.

Καμία 30ρια κιλά θα γίνουν και τα 2.

Απο εκεί και πέρα θέλει εκπαίδευση και αρκετή ενασχόληση-χρόνο.

< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#688216 Πέτρο εκτός από τον κήπο και οχι πολυ τρίχωμα, τι άλλο ψάχνεις; Θελεις κουτάβι ή δεν ειναι πρόβλημα αυτο; Υποψιαζομαι πως εχω πρόταση αλλα προτιμώ να ακούσω λίγα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#688220
mirage έγραψε:Πέτρο εκτός από τον κήπο και οχι πολυ τρίχωμα, τι άλλο ψάχνεις; Θελεις κουτάβι ή δεν ειναι πρόβλημα αυτο; Υποψιαζομαι πως εχω πρόταση αλλα προτιμώ να ακούσω λίγα παραπάνω.

Καλημέρα Θανάση, ευχαριστώ πολύ.
Δεν ενδιαφέρομαι προς το παρόν, μάλλον σε 2 χρόνια μόλις ο μικρός γίνει 3μιση και μειωθούν οι ανάγκες για τα παιδιά.

Θα μου άρεσε να το έπαιρνα ως κουτάβι ώστε να το μεγαλώσουμε εμείς κ να το κρατήσουμε όσο περισσότερο γίνεται. Βλέπω πως ζουν 12-15 έτη.

Νομίζω πως υπάρχουν εκπαιδευτές που αναλαμβάνουν να μάθουν τα βασικά στο κουτάβι και από εκεί και πέρα ασχολούμαστε και εμείς παράλληλα, σωστά?

ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις.
Σε 3 γραμμές, πόση φροντίδα θέλει ένας σκύλος? Πρωινή κ βραδινή βόλτα, μπάνιο (στη μπανιέρα?) κάθε πότε? Μες το σπίτι που κάνει την ανάγκη, γρατζουνά το τζάμι για να τον βγάλουμε στο μπαλκόνι? Δεν έχω ιδέα δυστυχώς.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#688223 Ο εκπαιδευτής θα μάθει σε εσάς πως να εκπαιδεύσετε τον σκύλο.
Είναι μια συνεχιζόμενη και μακρά διαδικασία η οποία εξαρτάται και από τον σκύλο και από τον χρόνο που αφιερώνεται.

Σε ότι αφορά την συμβίωση και με δεδομένο ότι έχει μάθει να κάνει την ανάγκη του έξω θέλει:

1. Τουλάχιστον 2 βόλτες, η διάρκεια εξαρτάται από την ράτσα, όσο πιο "αθλητική" τόσο μεγαλύτερη διάρκειας βόλτα θέλουν.

2. Μπάνιο μια φορά τον μήνα ανάλογα την ράτσα, πιο συχνά ξεραινει την επιδερμίδα, χαλάει την φυσική αδιαβροχοποιηση αν υπάρχει.

3. Μηνιαία έξοδα χοντρικά στο 100ρικο κατά ΜΟ

4. Έξτρα καθαριότητα στο σπίτι, όσο και να μην έχει μακρύ τρίχωμα τρίχες θα ρίχνει που σημαίνει έξτρα σκούπισμα.
Επίσης μετά τις βόλτες καθάρισμα πατούσες, καθάρισμα γεννητικών οργάνων και μουσούδας πριν μπει στο σπίτι.


Τα γράφω όλα αυτά γιατί κι εμείς αποφασίσαμε να τον βάλουμε μέσα στο σπίτι τώρα που χρονισε ο μικρός και ήδη έχω μιλήσει με εκπαιδευτή για να ξεκινήσουμε την διαδικασία μετά την καραντίνα.
Θα είναι επίπονο αλλά κουράστηκα να στεναχωριεμαι κάθε φορά που τον βλέπω κολλημένο στο τζάμι να μας κοιτάζει.



< >
Άβαταρ μέλους
By glf
#688233 Σήμερα βγήκαμε βόλτα 6-7 χλμ .. ευτυχώς κράτησε ο καιρός.
Εγώ βάζω σκούπα 2 φορές τη μέρα στο σαλόνι...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#688250
dimik έγραψε:Θα είναι επίπονο αλλά κουράστηκα να στεναχωριεμαι κάθε φορά που τον βλέπω κολλημένο στο τζάμι να μας κοιτάζει.


πω ....το εκανα εικονα και :(
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#688254 Το μονο σιγουρο ειναι οτι τα αδεσποτα καλα ειναι να μη μπουνε ποτε στο σπιτι (αν δε σκοπευει καποιος να τα σπιτωσει κανονικα φυσικα). Αν μπουνε και γλυκαθουνε με τη ζεστη, μετα δυσκολευει το πραγμα. Την επομενη φορα σε κοιτανε απ' εξω και μονο που ξερεις οτι ξερουν, αισθανεσαι τυψεις και δυσκολα αντιστεκεσαι να τα βαλεις ξανα μεσα :lol:

Οσο για τους εκπαιδευτες, δεν το συζηταμε οτι βοηθανε πολυ. Αλλα οποιος εχει μερακι να διαβασει και να μαθει κι επισης χρονο να ασχοληθει με το σκυλι του, μπορει να κανει καλη δουλιτσα και μονος του. Φανταζομαι οι περισσοτεροι που εχουν ζησει με σκυλια ξερουν ηδη τι πρεπει να κανουν, αλλα κι ενας νεος πολυ ευκολα μπορει να αποφυγει μερικα χοντρα λαθη κι επισης να μαθει 5 πραγματα στο ζωο του.