Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#675498 Είχα εγώ λυκόσκυλο και συμφωνώ με τον Μιράζ όσον αφορά την εκπαίδευση και την ενασχόληση.
Άβαταρ μέλους
By glf
#675500 Ξαναλέω πως μικρός μεγάλωσα με λυκόσκυλο και ξέρω. Και για ενασχόληση δεν είπα το αντίθετο, κάθε μέρα και θα βγούμε στην αυλή.

Φυσικά δε περιμένω οι γυναίκες μου να .. εκπαιδεύσουν το σκύλο. Γι αυτό θέλω έξυπνη ράτσα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#675503 Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα έναν αδέσποτο τσοπάνη.

Όσο πιο μικρό γίνεται ώστε να πλησιάζουν εύκολα οι γυναίκες με τις φοβίες.

Και η δική μου είχε φοβία από δάγκωμα μικρή και αφού τον μεγάλωσε στην αγκαλιά της κοντεύει να βάλει τα κλάματα όταν την κοιτάει με το βλέμμα "δώσε ένα μπισκοτάκι στον νηστικό" αφού έχει φάει ένα μπωλ κροκετα


< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#675505 Συμφωνω με οσους μιλησαν για αδεσποτο ή για λιγο μικροτερο, αλλα κατα την αποψη μου αν παρετε ενα κουταβι (ακομα και λυκοσκυλο), δεν υπαρχει περιπτωση να το φοβουνται η γυναικα και τα παιδια σου. Θα ειναι η πρωτη φορα που θα ζησουν ενα ζωο πραγματικα και θα ξεπερασουν οποια φοβια ειχαν στο παρελθον. Θα το λατρεψουν!!! Για να μεγαλωσει με καποιο τροπο η φοβια τους προς τα ζωα, πιστευω οτι πρεπει να γινουν εγκληματα στην ανατροφη/εκπαιδευση, που ειμαι σιγουρος οτι δε θα κανετε :s_smile
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#675512 Και κατι που σκεφτομαι εδω και καιρο να πω και ντρεπομαι λιγακι...

Λατρευω ολα τα ζωα και σε ολη μου τη ζωη εχω αναλαβει δεκαδες αδεσποτα συνολικα. Διατροφη και στειρωσεις. Πιο πιτσιρικας (πριν καμια 20αρια χρονια) που δεν ειχα αναπτυξει τετοια αγαπη για τα αδεσποτα ακομα, ειχα αγορασει ενα κουταβι pug που πεθανε στα 15 της. Ειχαμε απο μικροι στο σπιτι σκυλι και στην αυλη γατι, αλλα αυτο ηταν το πρωτο δικο μου ζωο.

Ακομα και σημερα που δεν ξεχωριζω ρατσες και "κοπρους", δε σας κρυβω οτι οταν σκεφτομαι σκυλι για μεσα στο σπιτι (που θα ξαναπαρθει ΣΙΓΟΥΡΑ σε καποια φαση), παλι πιθανολογω να παμε σε συγκεκριμενη ρατσα. Σιγουρα μικρο, που να μην πεφτουν οι τριχες (γιατι δεινοπαθησαμε με το pug) και πιθανοτατα ενα απο αυτα με τα οποια τρεχουν τα σαλια ολη μερα στα παιδια βλεποντας φωτο στο νετ.

Ενω ξερω οτι η "ζυγαρια" σε μενα γερνει σαφως προς το καλο που εχω κανει στα ζωα, ακομα αισθανομαι τυψεις αν συμβαλω στην εμπορια ζωων. Ιδανικη φαση ειναι να εχεις κανενα γνωστο που γεννησε η σκυλιτσα του, να τσονταρεις κι εσυ κανενα ψιλο για τα εξοδα της γεννας και της διατροφης μεχρι να απογαλακτιστουν και να παρεις ενα κουταβι. Μηδενικες τυψεις! Ξερω καμποσους που ψαχτηκαν ετσι και βρηκαν ρατσα κουταβι που εψαχνε για σπιτι με αγαπη και οχι να βγαλει μεροκαματο το αφεντικο της μαμας σκυλας.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#675514 αν εχεις ενα θυλικό και γεννησει αντε πες της πρωτη φορά θα βρεις να τα δωσεις.... απο την δευτερη και μετά????
Ετσι μας ηρθε δωρεαν ο Μαρλευ γιατι η μαμα του εκανε..... 12!!! και ο μαρλευ ηταν ο τελευταιος που δεν μπορουσαν να τον δωσουν, ηθελαν να φυγουν διακοπές και μας τον χαρισαν να τον ξεφορτωθουν.....

Αλλα ας μην μπουμε σε αυτα τα θεματα γιατι ο καθενας εχει τις αποψεις του....

Για τις τριχες δεν εχεις ελπιδα. Στο λεω απλά.
Απο πουλοβερ ( μαρλευ) μεχρι λιγες ( η Ήρα ημιαιμο ποιντερ κοντοτριχο) Αλλα βγαζουν ολα.. Απλά το λεω.... :lol:
Άβαταρ μέλους
By glf
#675525 Δεν πρόκειται να πληρώσω για κουτάβι εκτροφής. Κοιτάω αγγελίες για υιοθεσία και ενημερώνουμε γνωστούς.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#675529
glf έγραψε:Δεν πρόκειται να πληρώσω για κουτάβι εκτροφής. Κοιτάω αγγελίες για υιοθεσία και ενημερώνουμε γνωστούς.


Σωστος ο παικτης!
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#675531
fokion έγραψε:αν εχεις ενα θυλικό και γεννησει αντε πες της πρωτη φορά θα βρεις να τα δωσεις.... απο την δευτερη και μετά????
Ετσι μας ηρθε δωρεαν ο Μαρλευ γιατι η μαμα του εκανε..... 12!!! και ο μαρλευ ηταν ο τελευταιος που δεν μπορουσαν να τον δωσουν, ηθελαν να φυγουν διακοπές και μας τον χαρισαν να τον ξεφορτωθουν.....

Αλλα ας μην μπουμε σε αυτα τα θεματα γιατι ο καθενας εχει τις αποψεις του....

Για τις τριχες δεν εχεις ελπιδα. Στο λεω απλά.
Απο πουλοβερ ( μαρλευ) μεχρι λιγες ( η Ήρα ημιαιμο ποιντερ κοντοτριχο) Αλλα βγαζουν ολα.. Απλά το λεω.... :lol:


Οταν παιρνεις ζωο μεσα στο σπιτι, εισαι προετοιμασμενος για τριχα. Αλλα υπαρχουν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορες αναμεσα στις ρατσες. Υπαρχουν ρατσες που δεν τους πεφτουν σχεδον καθλλου τριχες. Εγω μεγαλωσα με ενα Yorkshire Terrier που το χαιδευες μια ωρα στην αγκαλια σου, το αφηνες κατω και δεν ειχες τριχα στη μπλουζα σου. Και μετα πηρα το Pug που περπατουσε και εβλεπες να το ακολουθει ενα συννεφο τριχες απο πισω του :lol:

Οσον αφορα τη λεπτη γραμμη της αναπαραγωγης λογω εμποριας ή τη θεληση ενος ιδιοκτητη να ζευγαρωνει το θυλικο του καθε 1-2 χρονια, πρεπει να ξερουμε το συγκεκριμενο ατομο που αγοραζουμε. Εχω φιλους που εδω και χρονια βαζουνε το θηλυκο και γενναει και τα χαριζουνε σε αλλους φιλους ή απο αγνωστους παιρνουνε κανενα 50αρικο-100αρικο το κουταβι ισα ισα για τους πρωτους 2 μηνες που τα κρατανε στο σπιτι, διατροφη, γιατρους και τιποτα φαρμακα. Γιατι γουσταρουνε πολυ τη διαδικασια με τα κουταβια μεσα στο σπιτι και γιατι κανει και καλο στην υγεια του ζωου τους η αναπαραγωγη ανα τακτα διαστηματα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#675554
George_Prix έγραψε: Εγω μεγαλωσα με ενα Yorkshire Terrier που το χαιδευες μια ωρα στην αγκαλια σου, το αφηνες κατω και δεν ειχες τριχα στη μπλουζα σου.


+1 για το γιορκσαιρ τεριε,οπως και το σναουζερ της αδελφης μου.Παιζεις ωρες και δεν υπαρχει τριχα πουθενα.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#675559
George_Prix έγραψε:Και κατι που σκεφτομαι εδω και καιρο να πω και ντρεπομαι λιγακι...

Λατρευω ολα τα ζωα και σε ολη μου τη ζωη εχω αναλαβει δεκαδες αδεσποτα συνολικα. Διατροφη και στειρωσεις. Πιο πιτσιρικας (πριν καμια 20αρια χρονια) που δεν ειχα αναπτυξει τετοια αγαπη για τα αδεσποτα ακομα, ειχα αγορασει ενα κουταβι pug που πεθανε στα 15 της. Ειχαμε απο μικροι στο σπιτι σκυλι και στην αυλη γατι, αλλα αυτο ηταν το πρωτο δικο μου ζωο.

Ακομα και σημερα που δεν ξεχωριζω ρατσες και "κοπρους", δε σας κρυβω οτι οταν σκεφτομαι σκυλι για μεσα στο σπιτι (που θα ξαναπαρθει ΣΙΓΟΥΡΑ σε καποια φαση), παλι πιθανολογω να παμε σε συγκεκριμενη ρατσα. Σιγουρα μικρο, που να μην πεφτουν οι τριχες (γιατι δεινοπαθησαμε με το pug) και πιθανοτατα ενα απο αυτα με τα οποια τρεχουν τα σαλια ολη μερα στα παιδια βλεποντας φωτο στο νετ.

Ενω ξερω οτι η "ζυγαρια" σε μενα γερνει σαφως προς το καλο που εχω κανει στα ζωα, ακομα αισθανομαι τυψεις αν συμβαλω στην εμπορια ζωων. Ιδανικη φαση ειναι να εχεις κανενα γνωστο που γεννησε η σκυλιτσα του, να τσονταρεις κι εσυ κανενα ψιλο για τα εξοδα της γεννας και της διατροφης μεχρι να απογαλακτιστουν και να παρεις ενα κουταβι. Μηδενικες τυψεις! Ξερω καμποσους που ψαχτηκαν ετσι και βρηκαν ρατσα κουταβι που εψαχνε για σπιτι με αγαπη και οχι να βγαλει μεροκαματο το αφεντικο της μαμας σκυλας.



Πραγματικά δεν υπάρχει περίπτωση σε ομάδες που ασχολούνται με αδέσποτα να μην βρεις σε ότι μέγεθος θες.
Αν έχεις Facebook μπες για παράδειγμα στα Φαντάσματα του Ασπροπύργου και ρίξε μια ματιά.
Είναι μια από τις ομάδες που δραστηριοποιούνται στην περιοχή μας.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#675567
NickTG έγραψε:
George_Prix έγραψε:Και κατι που σκεφτομαι εδω και καιρο να πω και ντρεπομαι λιγακι...

Λατρευω ολα τα ζωα και σε ολη μου τη ζωη εχω αναλαβει δεκαδες αδεσποτα συνολικα. Διατροφη και στειρωσεις. Πιο πιτσιρικας (πριν καμια 20αρια χρονια) που δεν ειχα αναπτυξει τετοια αγαπη για τα αδεσποτα ακομα, ειχα αγορασει ενα κουταβι pug που πεθανε στα 15 της. Ειχαμε απο μικροι στο σπιτι σκυλι και στην αυλη γατι, αλλα αυτο ηταν το πρωτο δικο μου ζωο.

Ακομα και σημερα που δεν ξεχωριζω ρατσες και "κοπρους", δε σας κρυβω οτι οταν σκεφτομαι σκυλι για μεσα στο σπιτι (που θα ξαναπαρθει ΣΙΓΟΥΡΑ σε καποια φαση), παλι πιθανολογω να παμε σε συγκεκριμενη ρατσα. Σιγουρα μικρο, που να μην πεφτουν οι τριχες (γιατι δεινοπαθησαμε με το pug) και πιθανοτατα ενα απο αυτα με τα οποια τρεχουν τα σαλια ολη μερα στα παιδια βλεποντας φωτο στο νετ.

Ενω ξερω οτι η "ζυγαρια" σε μενα γερνει σαφως προς το καλο που εχω κανει στα ζωα, ακομα αισθανομαι τυψεις αν συμβαλω στην εμπορια ζωων. Ιδανικη φαση ειναι να εχεις κανενα γνωστο που γεννησε η σκυλιτσα του, να τσονταρεις κι εσυ κανενα ψιλο για τα εξοδα της γεννας και της διατροφης μεχρι να απογαλακτιστουν και να παρεις ενα κουταβι. Μηδενικες τυψεις! Ξερω καμποσους που ψαχτηκαν ετσι και βρηκαν ρατσα κουταβι που εψαχνε για σπιτι με αγαπη και οχι να βγαλει μεροκαματο το αφεντικο της μαμας σκυλας.



Πραγματικά δεν υπάρχει περίπτωση σε ομάδες που ασχολούνται με αδέσποτα να μην βρεις σε ότι μέγεθος θες.
Αν έχεις Facebook μπες για παράδειγμα στα Φαντάσματα του Ασπροπύργου και ρίξε μια ματιά.
Είναι μια από τις ομάδες που δραστηριοποιούνται στην περιοχή μας.


Thanks!

Τωρα μπλεξαμε χωρις να το καταλαβουμε με καμποσα γατια και δεν ειναι ακομα ωρα. Αλλα οταν παρθει η αποφαση για σκυλι μεσα στο σπιτι σιγουρα θα κοιταξω να βρω αυτο που ψαχνω εχοντας τις λιγοτερες δυνατες τυψεις.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#675569 Υπόψιν την ομάδα την έβαλα απλά ως παράδειγμα για να ρίξει μια ματιά όποιος θέλει και κυρίως για να δει ο καθένας πως μια χαρά παρατάνε και σκυλιά ράτσας κάθε μεγέθους.

Το δικό μου για παράδειγμα που είναι σκυλί που συνήθως τα πουλάνε, Pomchi, το βρήκα παρατημένο.

Αντίστοιχα ανά περιόδους, μιας και ακολουθώ την ομάδα αυτή όπως και άλλες, μπορεί να πετύχεις οποιαδήποτε σχεδόν ράτσα.

Δεν τα γράφω για να πείσω κανέναν φυσικά αλλά ίσως αξίζει να δώσετε μια ευκαιρία σε ένα ζωάκι που κατά τα άλλα έχει δει κυρίως μόνο την κακή πλευρά μας.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#675574
George_Prix έγραψε:ειχα αγορασει ενα κουταβι pug που πεθανε στα 15 της. Ειχαμε απο μικροι στο σπιτι σκυλι και στην αυλη γατι, αλλα αυτο ηταν το πρωτο δικο μου ζωο.


Κοπελα μου!!!!!!!!!!!
Που τις πεταγες λουκανικακια στο μπαλκονακι :inlove:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#675583 Που την εχεις κρατημενη ωρε Γιωργη? Με εφτιαξες!!!

Καπου μεσηλικη στη φωτο που ποσταρισες η κοπελα μου, πανω στο πουφ της.

Εδω μια κουταβι. 20 ημερων την πηρα και σε λιγες μερες εκανε την πρωτη της βουτια στη Θασο:
Εικόνα

Και μια απο την τελευταια μερα της ζωης της. Ασπρισμενη γιαγιουλα με την πανα της:
Εικόνα