Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#603545 Fatal dog illness keeps spreading

Norwegian veterinary authorities fear a mysterious and potentially fatal dog illness is spreading quickly around the country. Several hundred dogs are believed to have been infected and even died before their owners could them to a vet.

https://www.newsinenglish.no/2019/09/06 ... zwExeDPITs
τι φαση? :hmmm: :help:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#603552 Κάποια μόλυνση σε συγκεκριμένη σκυλοτροφή ??

edit: Χα, κάποιος το αναφέρει επίσης στα σχόλια του άρθρου.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#604303 Για την ασυλληπτη τραγωδια (ξανα) στα Γλυκα Νερα :( ειναι ετοιμοι απαξαπαντες να στοχοποιησουν την συγκεκριμενη ρατσα (ροτβαιλερ) και οχι αυτα τα ορθα κομματια λασπης που λεγονται Ελληνες και τα απιστευτα κομπλεξ τους. :x
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#604306
g8777 έγραψε:Για την ασυλληπτη τραγωδια (ξανα) στα Γλυκα Νερα :( ειναι ετοιμοι απαξαπαντες να στοχοποιησουν την συγκεκριμενη ρατσα (ροτβαιλερ) και οχι αυτα τα ορθα κομματια λασπης που λεγονται Ελληνες και τα απιστευτα κομπλεξ τους. :x

Απο οσο διαβασα το σκυλι δεν ηταν κοινωνικο. Ουτε με τα υπολοιπα παιδια της οικογενειας. Ηταν μονιμως στο μπαλκονι. Γιατι καποιος να κρατα ενα σκυλι μη κοινωνικοποιημενο σπιτι του, ειδικα αφου ειχε μικρα παιδια;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#604309 Θα σου πω γιατι. Γιατι ειναι ΚΑΠΟΙΟΣ, ειναι ΑΝΤΡΑΣ με παπαρια, δεν ειναι δυνατον να εχει κοκκερ στο μπαλκονι. Θα παρει το ροτβαιλερ για να δειξει ποιος ειναι στα νιαμου.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#604310 Δεν ηταν κοινωνικο -> ηταν στο μπαλκονι ή εχει περασει ολη του τη ζωη στο μπαλκονι -> σαλεψε;

Αυτο που τα ελληνικα σκυλια ειναι επιθετικα απο τσιουαουα μεχρι λυκοι και τα ολλανδικα περιμενουν στη σειρα εξω απο τα σουπερ μαρκετ τα αφεντικα τους χωρις να βγαζουν αχνα δεν το καταλαβαινω ρε πστ μου


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#604311
Νίκος Παππάς έγραψε:
g8777 έγραψε:Για την ασυλληπτη τραγωδια (ξανα) στα Γλυκα Νερα :( ειναι ετοιμοι απαξαπαντες να στοχοποιησουν την συγκεκριμενη ρατσα (ροτβαιλερ) και οχι αυτα τα ορθα κομματια λασπης που λεγονται Ελληνες και τα απιστευτα κομπλεξ τους. :x

Απο οσο διαβασα το σκυλι δεν ηταν κοινωνικο. Ουτε με τα υπολοιπα παιδια της οικογενειας. Ηταν μονιμως στο μπαλκονι. Γιατι καποιος να κρατα ενα σκυλι μη κοινωνικοποιημενο σπιτι του, ειδικα αφου ειχε μικρα παιδια;

Για ασφάλεια. :s_cry
Συγνώμη πάντως και ευχαρίστως να ακούσω πάλι πως είμαι οπισθοδρομικός: εγώ το παιδί μου δίπλα σε τέτοιο ή γενικώς μεγαλόσωμο σκυλί δεν το άφηνα. Και δεν έχουν γίνει τέτοια μόνον στην Ελλάδα, έχουν γίνει και αλλού. Δεν είναι παράλογο λοιπόν κάποιος να φοβάται τα σκυλιά.
Εγώ στο σπίτι μου με παιδί ούτε τσιουάουα δεν θα είχα, απλούστατα γιατί δεν βλέπω το λόγο.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#604312
g8777 έγραψε:Θα σου πω γιατι. Γιατι ειναι ΚΑΠΟΙΟΣ, ειναι ΑΝΤΡΑΣ με παπαρια, δεν ειναι δυνατον να εχει κοκκερ στο μπαλκονι. Θα παρει το ροτβαιλερ για να δειξει ποιος ειναι στα νιαμου.


πάει πολύ και για ινσταστόρυ με αηφών 10 προ ξλ με χουατσάπ, γκαρμιν 6χπροσολαρ και ροτβάηλερ στο μπαλκόνι με στόκκε καρότσι .
Άβαταρ μέλους
By g8777
#604316
JimClark έγραψε:
g8777 έγραψε:Θα σου πω γιατι. Γιατι ειναι ΚΑΠΟΙΟΣ, ειναι ΑΝΤΡΑΣ με παπαρια, δεν ειναι δυνατον να εχει κοκκερ στο μπαλκονι. Θα παρει το ροτβαιλερ για να δειξει ποιος ειναι στα νιαμου.


πάει πολύ και για ινσταστόρυ με αηφών 10 προ ξλ με χουατσάπ, γκαρμιν 6χπροσολαρ και ροτβάηλερ στο μπαλκόνι με στόκκε καρότσι .


Ετσι. :s_howdy

Anonymous Founder έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
g8777 έγραψε:Για την ασυλληπτη τραγωδια (ξανα) στα Γλυκα Νερα :( ειναι ετοιμοι απαξαπαντες να στοχοποιησουν την συγκεκριμενη ρατσα (ροτβαιλερ) και οχι αυτα τα ορθα κομματια λασπης που λεγονται Ελληνες και τα απιστευτα κομπλεξ τους. :x

Απο οσο διαβασα το σκυλι δεν ηταν κοινωνικο. Ουτε με τα υπολοιπα παιδια της οικογενειας. Ηταν μονιμως στο μπαλκονι. Γιατι καποιος να κρατα ενα σκυλι μη κοινωνικοποιημενο σπιτι του, ειδικα αφου ειχε μικρα παιδια;

Για ασφάλεια. :s_cry
Συγνώμη πάντως και ευχαρίστως να ακούσω πάλι πως είμαι οπισθοδρομικός: εγώ το παιδί μου δίπλα σε τέτοιο ή γενικώς μεγαλόσωμο σκυλί δεν το άφηνα. Και δεν έχουν γίνει τέτοια μόνον στην Ελλάδα, έχουν γίνει και αλλού. Δεν είναι παράλογο λοιπόν κάποιος να φοβάται τα σκυλιά.
Εγώ στο σπίτι μου με παιδί ούτε τσιουάουα δεν θα είχα, απλούστατα γιατί δεν βλέπω το λόγο.


Ωπα ωπα, μην τα ισοπεδωνουμε ολα. Το γεγονος οτι τα διποδα διπλα μας περνουν ενα σκυλι ΕΙΔΙΚΟΥ ΣΚΟΠΟΥ και το αντιμετωπιζουν σαν μπιμπελο δεν ειναι λογος να απορριψουμε ενα κατοικιδιο, ακομα κι μεγαλοσωμο. Μην σου πω οτι επιβαλλεται κιολας σε πολλες περιπτωσεις , μπας και ξεκολλησει απο την σκατιλα των προγονων της η νεα γενια.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#604319
g8777 έγραψε:Θα σου πω γιατι. Γιατι ειναι ΚΑΠΟΙΟΣ, ειναι ΑΝΤΡΑΣ με παπαρια, δεν ειναι δυνατον να εχει κοκκερ στο μπαλκονι. Θα παρει το ροτβαιλερ για να δειξει ποιος ειναι στα νιαμου.


Αν και οι γενικευσεις δεν ειναι ωραιες, συμφωνω μαζι σου. Η στατιστικη που εχω φτιαξει στο μυαλο μου, ειναι κυριως κατι φουσκωτοι ή κατι ξινισμενοι τυποι με εμφανως τσαμπουκαλεμενα μουτρα να εχουν μεγαλοσωμα σκυλια. Οπως σωστα ειπες... Οι "ΑΝΤΡΕΣ" δηλαδη!
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 12 Σεπ 2019, 16:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#604320
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ στο σπίτι μου με παιδί ούτε τσιουάουα δεν θα είχα, απλούστατα γιατί δεν βλέπω το λόγο.


Απολυτα σεβαστη η γνωμη σου.

Απλα να ξερεις οτι υπαρχει λογος να μεγαλωνουν τα παιδια μαζι με ζωα. Δε μπορεις να φανταστεις ποσο καλο κανει στην ψυχουλα τους η συναναστροφη με τα ζωα. Πραγματικα πιστευω οτι τα ζωα ειναι ικανα να αλλαξουν εντελως (προς το καλυτερο φυσικα) την ψυχοσυνθεση ενος ανθρωπου και αυτο ειναι ενα οφελος που κουβαλαει σε ολη του τη ζωη :s_smile

Και μια ερωτηση απο περιεργεια (αν θες απαντας):
Ειχες ποτε ΔΙΚΟ ΣΟΥ ζωο? Δε μιλαμε να εχει ενας φιλος σου ή ενας γειτονας ενα ζωο με το οποιο εχεις ερθει κοντα. Μιλαμε για δικο σου που να μενει στο σπιτι ή στην αυλη σου.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#604321 Είχα πολλά και διάφορα σκυλιά και γατιά. Μεγάλωσα σε επαρχία (χωριό) γι' αυτό. Τα ζώα ήταν φυσικά στην αυλή, ποτέ στο σπίτι. Και γενικώς, βρίσκω τραγικό να έχω ζώο στο διαμέρισμα, τόσο για το ζώο, όσο και για μένα. Και νιώθω προσωπικά εξευτελιστικό να πρέπει να υπηρετώ εγώ το ζώο βγάζοντάς το βόλτα να κάνει την ανάγκη του (που είναι απολύτως λογικό για το ζώο προφανώς...).
Κοινώς, αρνούμαι να γίνω υπηρέτης του οποιουδήποτε ζωντανού. Προφανώς και δεν θα τα πείραζα, και απεχθάνομαι και όσους τα βασανίζουν.
Όσο για τα παιδιά, θα πω πως είναι σίγουρα υπερεκτιμημένο το καλό που τους κάνει να είναι με ζώα. Ούτως ή άλλως η μειοψηφία των παιδιών μεγαλώνει με κατοικίδιο στο σπίτι.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#604322
Νίκος Παππάς έγραψε:Απο οσο διαβασα το σκυλι δεν ηταν κοινωνικο. Ουτε με τα υπολοιπα παιδια της οικογενειας. Ηταν μονιμως στο μπαλκονι. Γιατι καποιος να κρατα ενα σκυλι μη κοινωνικοποιημενο σπιτι του, ειδικα αφου ειχε μικρα παιδια;


Λογικο ειναι ενα σκυλι που μενει σε ενα μπαλκονι να ειναι φρικαρισμενο. Εμεις αν σε ολη μας τη ζωη ημασταν σε ενα χωρο 2x2 δε θα φρικαραμε? Οι περισσοτεροι ανθρωποι θα ειχαν πεσει απο το μπαλκονι για να γλυτωσουν το βασανιστηριο ή αν ελευθερωνονταν απο τη "φυλακη" θα ηταν κινητες βομβες ετοιμες να εκραγουν...