Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#776121 Πάρτα όλα, στειρωνεις την μάνα και χαρίζεις μετά από λίγο καιρό όσα δεν θέλεις.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#776126
Dimitris_P έγραψε:Το βρήκα

Καλή φάση, μπορώ να οργανώσω road trip για του χρόνου :superman:
Μας τσακωσες! Πέμπτη ξεκινήσαμε από Αθήνα και χθες φτάσαμε!
Άβαταρ μέλους
By rafi
#776239 Ναι είναι κούκλα η μικρή, ευχαριστούμε..
Σας ευχαριστώ και για τις απαντήσεις..
Σχετικά με το 3ωρο ταξίδι στο αυτοκίνητο έχει κανείς καμιά ιδέα;
Να είναι μέσα στο κουτί της η απέξω;
Θα ρωτησουμε και τον κτηνίατρο, ίσως έχει κανένα χάπι να μας δώσει..
Εμπειρία από τις διαφανεις τσάντες για γάτες κάνεις;

.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#776254 Εμείς τα βάζουμε μέσα σε κλουβί ή τσάντα μεταφοράς μαζί με ένα υποσεντονο.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#776262 Υπάρχει ειδικό χάπι για ναυτία για τα γατιά. Καναδυό ώρες πριν το ταξίδι και όλα πόπα. Επίσης αν πάει σε κλασικό χουριό, αμπούλα για τσιμπούρια κλπ. Την απλώνεις στον σβέρκο και αντέχει για 1 μήνα.
Αύριο κιόλας ετοιμάζω την δικιά μου το...μαντρόσκυλο :lol:
Άβαταρ μέλους
By glf
#777779 Πήγαμε άλλη μια φορά στο ποτάμι για μπανάκι με το σκύλο μαζί. Και επιβεβαιώνω τα εξής που τα έκανε και την προηγούμενη φορά.
Της αρέσει να κατουράει μέσα στο ποτάμι! Είμαι σίγουρος οτι θα το κάνει κάθε φορά. Με το νερό να είναι πχ μέχρι την κοιλιά την βλέπεις, στήνεται χαλαρή και ρίχνει ένα ήρεμο κατούρημα.
Κατά δεύτερον, παίζει και μόνη της σκαλίζοντας πέτρες στο βυθό. Βάζει σημάδι καμιά μεγαλούτσικη και προσπαθεί να τις τραβά με την όπισθεν. Βάζει και το κεφάλι στο νερό αν είναι να βγάλει καμιά πέτρα με το στόμα. Ρε τι πλάκα... Και κολυμπάει πολύ καλά..
Εντάξει η καλύτερη της είναι να πετάμε παιχνίδι - δίσκο και να κολυμπά να το φέρνει φυσικά..
Άβαταρ μέλους
By rafi
#777820 Τελικά η γατούλα ήρθε στη Σκύρο και ανταποκρίνεται τέλεια μέχρι στιγμής.
Κάνει και 3-4 βόλτες την ημέρα υπό την επίβλεψη μας.
Πολύ καλά ανταποκρίθηκε και στο ταξίδι Αθήνα-Σκυρος, μένει να δούμε αν θα επαναληφθεί το ίδιο και αύριο στην επιστροφή.ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By gto250swb
#777824
rafi έγραψε:Τελικά η γατούλα ήρθε στη Σκύρο και ανταποκρίνεται τέλεια μέχρι στιγμής.
Κάνει και 3-4 βόλτες την ημέρα υπό την επίβλεψη μας.
Πολύ καλά ανταποκρίθηκε και στο ταξίδι Αθήνα-Σκυρος, μένει να δούμε αν θα επαναληφθεί το ίδιο και αύριο στην επιστροφή.

.


:lol: ειμασταν στη Σκυρο 2 εβδομαδες πριν και ειχαμε τις ιδιες υπαρξιακες ανησυχιες, η γατα εμεινε φυσικα στο Λονδινο, αλλα η Χωρα της Σκυρου ειναι γατο-τοπος, ολα οι αυλες τα σοκακια - βεραντες ειναι στη κλιμακα γατο-εξερευνησης. Μπραβο που τη πηρατε μαζι σας! :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By rafi
#777865 Ναι τελικά κάναμε πολύ καλά που την φέραμε γιατί τις αρέσουν οι βόλτες που κάνει στη γειτονιά αλλά και το σπίτι,μάλλον επειδή έχει σκάλες και ξύλο.
Πριν ξεκινήσουμε από Αθήνα της δώσαμε ένα φυτικό που λέγεται kalmvet, το οποίο μας έδωσε ο κτηνίατρος το οποίο έχει αμφίβολη αποτελεσματικότητα.
Στην Κύμη περιμένοντας το καράβι μας έπιασε μια τρελή μπόρα και μόνο εκεί γκρινιαξε λίγο και μπήκε να κρυφτεί στο box της (την είχαμε αφήσει μέσα στο αμάξι ελεύθερη για λίγο όσο περίμεναμε) από τις βροντές.
Δε θα την ψάχνουμε τη γάτα γιατί τις βόλτες που κάνει εδώ, τις κάνει υπό την επίβλεψη μας, πάντα γύρω από το σπίτι σε μέρη που έχει ψιλοεξερευνησει σιγά σιγά.
Μια στενάχωρη εμπειρία ήταν όταν κατά τη διάρκεια μιας βόλτας φοβήθηκε και έτρεξε προς το σπίτι, έλα όμως που η πόρτα ήταν κλειστη από τη σίτα και η καημενουλα την κουτουλησε από την ταραχή της 2 φορές μέχρι να τις ανοίξω να μπει.
Και μια ιστορία με αφορμή ότι θα τρέχουμε να την ψάχνουμε.
Όταν ήμουν πολύ μικρός, δηλαδή περίπου το 1991 η 1992 5 με 6 χρόνων, είχα κατάφερει τους γονείς μου να μου πάρουν ένα μικρό γατάκι. Ήταν σιαμαίο και πολύ όμορφο.
Τέλος πάντων, το Πάσχα ήρθαμε διακοπές εδώ στη Σκύρο και από την πρώτη στιγμή την είχαμε τη γάτα αμολυτή να πηγαίνει όπου θέλει.
Φτάνει λοιπόν η μέρα που θα φεύγαμε και πλησίαζε η ώρα που έφευγε το καράβι, πουθενά η γάτα, μας είχε άκουσε να φωνάζουμε όλη η Σκύρος. Μινέτα τη λέγαμε..
Τελικά επέστρεψε στο τσακ πάνω που είχαμε πάρει απόφαση ότι θα φεύγαμε χωρίς αυτήν.
Τέλος πάντων οι γονείς μου δεν ήταν άνθρωποι των κατοικίδιων και εγώ πολύ μικρός για τέτοια ευθύνη οπότε μετά από κανένα 7μηνο την αφήσαμε στο καινούριο της σπίτι, ένα σπίτι με μεγάλη αυλή στον Ισθμό της Κορίνθου.


.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#777866 Τελικά δεν χρειάστηκαν επιχειρήματα.....

Απλά να βρει ο μικρός ένα γατάκι σε κάδο σκουπιδιών, το έφερε στην αυλή, ήρεμο και πράο που γουστάρει χάδια και η μαμά επεισθη.

Αγοράσαμε καλάθι μεταφοράς, κρεβάτι και όταν φτάσουμε Αθήνα θα πάμε για αγορά τουαλέτας, τροφής, κλπ και φυσικά σε κτηνίατρο για αποπαρασιτωση, εμβολιασμό κλπ.

Η ουριτσα του είναι στραβή λίγο, θα το δει ο γιατρός φυσικά αν και δεν νομίζω να γίνεται κάτι.ΕικόναΕικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#777876 Μάγκας και κούκλος ο μικρός...
Μάθετε του το λουράκι να πηγαίνει και βόλτα εκτός διαμερίσματος (που αν θυμάμαι καλά μένετε).

.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#777895 Δύσκολη η συνύπαρξη δύο γατών, σε ενα χωρο έστω και μεγάλο. Παντως και οι δύο στήνονται για να βλέπουν μακρυά!!!!ΕικόναΕικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#777902 Νικο Παππα τελικα ο γιος σου εκανε το σωστο. Μπραβο σε αυτον που πηρε την αποφαση να το σβερκωσει και να το φερει σπιτι και μπραβο και στους υπολοιπους που το αγκαλιασατε με τη μια :s_smile