Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#557445 Πολύ ωραίος ο σκυλάκος!! Να τον χαρείτε για χρόνια εύχομαι!!

Πρώτη φορά όμως βλέπω σκύλο σε κλουβί
Άβαταρ μέλους
By bill33
#557446 Ωραίος ο κούταβος!!
Πρόσεξε επειδή είναι δίπλα στη μπαλκονόπορτα το κλουβί μην τον πιάνει ο ήλιος .
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#557455 κουκλι! :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Nosferatu
#557469
Andreasdik έγραψε:Πολύ ωραίος ο σκυλάκος!! Να τον χαρείτε για χρόνια εύχομαι!!

Πρώτη φορά όμως βλέπω σκύλο σε κλουβί
Crating λέγεται η μεθοδος, την θεωρω πολυ ξεπερασμενη πλεον. Θα προτεινα ο συμφορουμιτης να το ψαξει λιγο παραπανω, υποθετω οτι το προτεινε καποιος κτηνιατρος η εκτροφεας παλεας κοπης

< Smart ultra 6 >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#557470 Γλύκας ο μικρός

Δεν έχεις κήπο να τον βάλεις εκεί; Ή έστω ένα χώρο διαμορφωμένο. Αλλά όχι κλουβί.
Και πάνες; Έχουν αλλάξει οι τρόποι μάθησης φαίνεται
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#557473
George_Prix έγραψε:
fokion έγραψε:πες τους στην πολυκατοικια να πανε να κουρευονται.
Ο νομος επιτρεπει 2 ζωα ακομα και αν ο κανονισμός το απαγορευει........
πχ http://www.odigostoupoliti.eu/zoa-sintr ... introfias/


Και εγω ετσι ξερω. Ο εσωτερικος κανονισμος της πολυκατοικιας εχει μικρη σημασια μπροστα στο νομο του κρατους.

Ασε που δεν επρεπε καν να τους ρωτησεις. Δε μιλαμε για κανενα σκυλι που γαυγιζει και θελει βολτες, οποτε θα το παιρνανε χαμπαρι ολοι αργα ή γρηγορα. Μιλαμε για κουνελια που θα περνουσαν απαρατηρητα :s_wink
Νομίζω κάνεις λάθος, ο κανονισμός της πολυκατοικίας είναι υπεράνω των νόμων του κράτους. Όχι ότι επιτρέπει την ανθρωποκτονία αλλά σε τέτοια πράματα.
Το ξέρω ότι θα μπορούσα να το κάνω κρυφά αλλά με 19 κάμερες... Ο θυρωρός πάντως είναι δικός μου. Αλλά όλο και κάπου θα πρέπει να το βγάλεις και θα σε δούνε και μετά μπορεί να έχεις τραβήγματα.
Προσωπικά με βόλεψε γιατί θα είχαμε το σοβαρό πρόβλημα του τι το κάνουμε όταν θέλουμε να φύγουμε...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#557476 κανοντας ισως καταχρηση της φιλοξενίας βαζω τα ακόλουθα.
Εικόνα

Στη Κεντρική πλατεία ( Μακεδονίας ) του Γερακα...
Το Σαββατο εχουμε και μερα υιοθεσίας..........

Ολα τα εσοδα πανε για τροφές φαρμακα στειρωσεις ............
Εικόνα
Εικόνα

https://www.facebook.com/Straygerakas/
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#557477
sknipper έγραψε:
George_Prix έγραψε:
fokion έγραψε:πες τους στην πολυκατοικια να πανε να κουρευονται.
Ο νομος επιτρεπει 2 ζωα ακομα και αν ο κανονισμός το απαγορευει........
πχ http://www.odigostoupoliti.eu/zoa-sintr ... introfias/


Και εγω ετσι ξερω. Ο εσωτερικος κανονισμος της πολυκατοικιας εχει μικρη σημασια μπροστα στο νομο του κρατους.

Ασε που δεν επρεπε καν να τους ρωτησεις. Δε μιλαμε για κανενα σκυλι που γαυγιζει και θελει βολτες, οποτε θα το παιρνανε χαμπαρι ολοι αργα ή γρηγορα. Μιλαμε για κουνελια που θα περνουσαν απαρατηρητα :s_wink
Νομίζω κάνεις λάθος, ο κανονισμός της πολυκατοικίας είναι υπεράνω των νόμων του κράτους. Όχι ότι επιτρέπει την ανθρωποκτονία αλλά σε τέτοια πράματα.
Το ξέρω ότι θα μπορούσα να το κάνω κρυφά αλλά με 19 κάμερες... Ο θυρωρός πάντως είναι δικός μου. Αλλά όλο και κάπου θα πρέπει να το βγάλεις και θα σε δούνε και μετά μπορεί να έχεις τραβήγματα.
Προσωπικά με βόλεψε γιατί θα είχαμε το σοβαρό πρόβλημα του τι το κάνουμε όταν θέλουμε να φύγουμε...


Οσον αφορα το νομο δεν επιμενω. Ας πει καποιος που ξερει στα σιγουρα...

Για το προβλημα της κρατησης οταν θελεις να πας καπου εχεις δικιο. Ειναι ΤΟ ΜΟΝΟ μειονεκτημα των κατοικιδιων. Μια ζωη θελαμε να παμε διακοπες και πηγαιναμε μονο οπου δεχοντουσαν σκυλια ή επρεπε να βρουμε καποιον να το κρατησει (και οσες μερες λειπαμε σκεφτομασταν ολη μερα το σκυλακι)...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#557497 Δυστυχώς δεν είναι τόσο ξεκάθαρα τα πράγματα. Όπως σε όλα τα νομικά δεν είναι άσπρο μαύρο και δεν είναι ένας νόμος που τα κανονίζει όλα. Θυμάμαι ο πεθερός μου που ήταν δικαστής μου είχε πει ότι ο κανονισμός υπερισχύει.

Απόσπασμα από αυτό που βρήκα κάπου.
Εάν υπάρχει ρητή πρόβλεψη στον κανονισμό της πολυκατοικίας που να προβλέπει την διατήρηση ορισμένου αριθμού ζώων στις οριζόντιες ιδιοκτησίες της ή να απαγορεύει τη διατήρηση ακόμη και ενός ζώου ή πτηνού η αντίστοιχη διάταξη (όρος) έχει ισχύ νόμου και κατισχύει της ποιο πάνω υγειονομικής διατάξεως η οποία δεν μπορεί να θεωρηθεί ως διάταξη δημόσιας τάξεως, πέρα από του ότι η διάταξη αυτή έχει καθαρά διοικητικό χαρακτήρα και δεν μπορεί να ασκήσει καμία επιρροή στους όρους της σύμβασης (κανονισμού της πολυκατοικίας) με τους οποίους έχει γίνει διαφορετική ρύθμιση. .....

Μετά από αυτό που είπατε και αυτό που βρήκα μπερδεύτηκα, τι είναι παλιό και τι νέο και τί ισχύει. Οπότε έπεσε το τηλεφώνημα και μόλις ρώτησα τον πεθερό. Οι κανονισμοί που υπήρχαν πριν από τον νέο νόμο που επιτρέπει τα ζώα ισχύουν και δεν μπορεί να τους καπακώσει ο νέος νόμος. Και αυτό γιατί το θέμα αφορά την Κατοικία (που είναι κάπως ιερό θέμα που προστατεύεται από το άρθρο 17 του Συντάγματος).
Με τον καινούργιο νόμο ξεκινάει θετικά υπέρ της διατήρησης ζώων αλλά πάλι αν η πλειοψηφία στην πολυκατοικία πει όχι ισχύει το όχι.
Βασικά νόμος μεν αλλά αν το φτάσεις στο δικαστήριο (και εφόσον ο δικηγόρος το χειριστεί καλά) πιθανότατα θα κερδίσει ο κανονισμός.