Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#540435 https://www.protothema.gr/greece/article/827340/pethane-o-hatsiko-tis-kritis-i-istoria-tou-suginise-to-panellinio/


Το κειμενο ειναι γραμμενο απο δυσλεκτικο αγραμματο αρσιβαριστα, αλλα η ιστορια συγκινητικη.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#554978 Δεν ξέρω αν έχετε ασχοληθεί στο θέμα αλλά από ότι φαίνεται με την καινούργια χρονιά η οικογένεια θα μεγαλώσει. Θα έρθουν 2 κουνελάκια, ράτσας Netherland dwarf (ολλανδικά νανάκια) που λένε ότι είναι πολύ μικρά, μέχρι 1-1,3 κιλά, καλότροπα κι ο Θεός βοηθός. Στις 3 Ιανουαρίου θα γίνουν 8 εβδομάδων και πλέον μπορούν να φύγουν από τη μαμά τους οπότε μάλλον το Σάββατο 5 θα τα πάρουμε. Ένα λιλά (δηλαδή γκρί) :inlove: κι ένα σοκολατί. :inlove:
Κάθε άποψη, συμβουλή κλπ ευπρόσδεκτη. Τι πρέπει να ξέρω, τι να κάνω, τι να μην κάνω, τι να τους δίνω, που να τα έχω, πως να τους φέρομαι, πως να τα κουβαλάω. Εμβόλια, στείρωση, χαρτιά, τσξίδι κλπ.

Για το πως τα γδέρνουμε για να φτιάξουμε στιφάδο, που λέω στην κόρη μου ότι θα κάνω αν δεν τα προσέχει, δεν χρειάζομαι συμβουλές, σαν παιδάκι βοηθούσα τον πατέρα μου όταν έφερνε ή του έφερναν κάτι λαγούς από κυνήγι... :twisted:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#555073 Το άλλο Σάββατο πάμε κι εμείς να παραλάβουμε το δικό μας λαμπραντοράκι, έφτασε ήδη τις 8 εβδομάδες αλλά λόγω μετακόμισης θα το αφήσουμε λίγο ακόμα με την μητέρα του.
Οι πρώτες μέρες στο σπίτι αναμένονται δύσκολες μέχρι να συνηθίσουμε ο ένας την παρουσία του άλλου :inlove: :inlove:

Τι προετοιμασία χρειάζεται;

Υπολογίζω μια μικρή περίφραξη για να μένει σε ένα σημείο του σπιτιού όσο λείπουμε
Πάνες για στρώσιμο κάτω
Ταίστρα-ποτίστρα
κανένα παιχνιδάκι
τροφή για κουτάβια

μου διαφέυγει κάτι;

Μόλις κάνει και το 2ο εμβόλιο έχω μιλήσει ήδη με τον εκπαιδευτή και πάμε φουλ για εκπαίδευση και κοινωνικοποίηση.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#555129 ΠΟΛΛΕΣ πανες....
Επισεις κανα ραδιοφωνακι ισως βοηθησει...
Σκεψου οτι απο την βαβουρα βρισκεται μονο του....
Επισεις
Ενα μπουκαλι ζεστο νερο ή θερμοφόρα στο κρεβατακι του να προσομοιαζει την ζεστη απο την μαμα του...
Προσοχή σε καλωδια κ.λ.π.
Περιφραξη..... χμ.... ( προφανως εννοεις παρκο...) στο 2μηνο ηλικιας ο Διας (ημιαιμο λαμπ) την πηγαινε περιπατο............
Κουβας με σφουγκαριστρα αλλη απο του σπιτιου....
Νερο φαϊ με προγραμμα οχι συνεχεια. ( για χειμωνα το νερο) και ειμαστε σταντμπαι γιατι συνηθως στο 10λεπτο που τρωνε "πυροβολάνε" :)
οπως επισεις και στο παιχνιδι.
"μαλωνουμε" οταν κάνει κατι που δεν πρεπει = αυστηρή φωνη - θα σας τα πει κι ο εκπαιδευτής αλλα ειναι πολυ μωρο ακομα για σωβαρή εκπαίδευση.
Τσιπάρισμα Α Μ Ε Σ Ω Σ. Στειρωση οταν ερθει η ωρα που θα σας το πει ο κτηνίατρος.
Κτηνίατρος.......... ΜΕΓΑΛΟ κεφάλαιο να βρείτε έναν που του εχετε ΑΠΟΛΥΤΗ εμπιστοσύνη..........

Τροφή... Οτι πληρωσεις περνεις οχι απαραιτητα απο τις γνωστες μαρκες. Υπαρχουν και αξιοπρεπεις οικονομικές.. απλά να ειναι "αναπτυξης κουταβιού μεγαλωσομου"
Άβαταρ μέλους
By fokion
#555180 Κυριες και κυριοι απλά για να ξερετε ετσι ωστε αν μπορειτε να βοηθησετε να υοθετιθουν.....

Αυτες τις μερες και για τα κρυα επειδη ειναι ΠΟΛΥ μικρα να μεινουν εξω στο κτημα της φιλοζωικής που εθελοντικά βοηθουμε ως οικογενεια, φιλοξενουμε αυτα τα 2 μωρακια.....

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Ηλικιακα πρεπει να ειναι στο μηνα...........
Αγνωστου πατρός και μητρός και τα 2 θυλικά και αδερφακια.......
Άβαταρ μέλους
By dimik
#555239 Κοιμάται ο αγαπουλης, αφού κόλλησε πάνω μου για ένα 15λεπτο να τον χαϊδεύω.

Δυστυχώς είναι κουφός αλλά τόσο αγαπησιαρικο σκυλί δεν έχω ξαναδεί, το μόνο κακό που έχει είναι ότι νομίζει ότι είναι τσιουαουα και πηδαει πάνω σου να τον πάρεις αγκαλιά.


Σε ότι αφορά το δικό μου έχουν σημειωθεί η συμβουλές.

Τσιπ, δήλωση στο δημαρχείο κλπ είναι τα πρώτα που θα γίνουν.
Ακολουθεί η εκπαίδευση μετά το 2ο εμβόλιο και η στείρωση όταν σταματήσει η ανάπτυξη.

Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#555252 Η στειρωση για ποιο λογο;
Σκεπτεσαι να τον αφηνεις αμολυτο και οποια παρει ο χαρος; :hmmm:
EDIT Για καποιο λογο νομιζα οτι θα παρεις αρσενικο. Αλλα τωρα βλεπω οτι δεν το εχεις γραψει... :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By dimik
#555260 Αρσενικό θα πάρω, στείρωση για λόγους συμπεριφοράς και υγείας επιπλέον της αποφυγής περίπτωσης να γκαστρωσει καμία σκυλίτσα κατά λάθος.

Το ξέρω βέβαια ότι υπάρχει μεγάλο σχετικό debate.



< >
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#555262 Τι θα πει κατα λαθος; Στο χερι σου ειναι να φροντισεις να μην γκαστρωσει καμια.
Για τα λοιπα ψαξτο λιγο γιατι υπαρχουν σοβαροτατες αντιρρησεις και στο θεμα της συμπεριφορας αλλα κυριως της υγειας ειδικα στα αρσενικα.
Η υποχρεωτικη στειρωση πρεπει να εφαρμοζεται στα αδεσποτα. Επειδη υπαρχουν πολλοι ανευθυνοι ιδιοκτητες, αγιοποιηθηκε η στειρωση ως καλη για την υγεια αποκρυπτωντας τα προβληματα που δημιουργει.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#555269 κατ' αρχην η στειρωση τα προστατευει απο καρκινους και πυομητρίες κ.λ.π. παρεμφερή.
Στα θηλυκά δεν το συζητω καν. Εκτός αν εισαστε ή θα γινετε εκτροφέας αλλά αυτο ειναι αλλη ιστορια

( παρεπιπτοντως ο νομος που αποσυρθηκε ξαναερχεται οσονουπω βελτιωμενος λεει.... ιδωμεν)
επίσεις οταν αδιαθετήσουν δεν κραταει....... το γνωστό χρονικό διαστημα αλλα.... παραπανω... με αιματα εδω κι εκει κ.λ.π.......
ναι υπαρχουν σερβιετες ( μη γελατε!!!!!) αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι το ζωο θα τις δεχτει ή θα μενουν στην θεση τους......
τα αρσενικά οταν τους ερθει "φουντωση" γινεται της παλαβής....
μεχρι και μαντρες σκαρφαλώνουν - το ειδα μπροστα μου - αν μυρίσουν θυλικό σε οιστρο...
και φουντωση μπορει να τους ερθει οχι γιατι εχετε δικο σας θηλυκό σε οιστρο αλλα απλώς επειδη το εν λογω θηλυκό περναει στα ιδια "μονοπατια" την βόλτας με εσας....

Disclaimer.
Τα ανωτερω ειναι προσωπικές αποψεις κι επ' ουδενι εχω αρμοδιοτητα να σας πω τι θα κανενε με το σκυλο σας....
Μονο για το τσιπάρισμα ειμαι καθετος.
οχι γιατι το λεει ο νομος, αλλα γιατι στην απευκταια περιπτωση που το χασετε γιατι βρεθηκε μια ανοιχτη πορτα γιατι ρε αδερφε σκονταψατε και σας εφυγε το λουρί (ΠΑΝΤΑ) απο τα χέρια, ειναι ο μονος τροπος να το βρήτε και να αποδειξετε οτι ειναι το δικό σας....
( ναι οκ εκτός αν βρεθει κτηνιατρος που θα το αφαιρεσει........... αλλα εκει μιλαμε για αλλες καταστασεις)

ΥΓ.
Τωρα ειδα τα 2 μηνηματα που γραφτηκαν στο μεσοδιαστημα
Τελευταία επεξεργασία από fokion και 11 Δεκ 2018, 22:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά