Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#526254
dimik έγραψε:Morx είσαι άδικος, άλλο η εκμετάλλευση η οποία είναι επιθυμητή και άλλο η κακομεταχειριση.

Όσο για τους αγωγιατες, δάγκωμα πεζοδρομιου θέλουν που μου κάνουν τους μάγκες σε γυναικόπαιδα.

< >


Στο φατσομπουκ λεει χτυπησαν τα αγορια. H αλλη πηρε την κορη της μαζι λες και πηγαινς σουπερμαρκετ :dizzy: Εκθεση ανηλικου σε κινδυνο και σφιγγει το γαλα σε νανοσεκοντ.

Τεσπα, τα γαϊδουρακθα σχεδιαστηκαν για κουβαλημα, οχι για pets. Η λογικη εδω περα ειναι η ιδια που ειχα και εγω 12-13 ετων οταν κουβαλαγαμε τις ελιες με το δανεικο γαϊδουρι. Νομιζα πως θα εχει προβλημα με 2 σακια max 80 κιλα. :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#526259 Ενα βίντεο που είδα προχθές έδειχνε κάτι ψευτόμαγκες να κατεβαίνουν τα σκαλιά και να μοιράζουν αδιακρίτως φάπες, για αυτούς μια είναι η λύση, πέταμα από την καλντέρα.

Στα υπόλοιπα ξαναλέω άλλο εκμετάλλευση και άλλο κακομεταχείριση, σαφώς να κάνουν την δουλειά τους αλλά όταν βλέπεις καταματωμένα γαιδούρια σαν τα παρακάτω μόνο φάπες αξίζουν.....στους αγωγιάτες όμως.

Εικόνα


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By bebes
#526264 Οι "ακτιβιστές" φιλόζωοι και οικολόγοι είναι πολλές φορές υπερβολικοί στις ενέργειες και τις δράσεις τους με αποτέλεσμα πολλές φορές να χάνουν το δίκιο τους στα μάτια ενος ουδέτερου παρατηρητή.

Ειδικά με τους οικολόγους, επειδή έχω "συναναστραφεί" και επαγγελματικά, κάποιοι είναι απο στόκοι έως υποκινούμενοι και χρηματοδοτούμενοι (έχει δε αποδειχτεί οτι κάποιες δράσεις τους μεσο-μακρυπρόθεσμα κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό στο περιβάλλον)

Για τη συγκεκριμένη περίπτωση με τα γαϊδουράκια δεν ξέρω τι κίνητρο είχαν οι φιλόζωοι να πάνε να διαμαρτυρηθούν, αλλά νομίζω οτι ο αγωγιάτης πρώτος είναι αυτός που ενδιαφέρεται για την καλή κατάσταση του ζώου, αφου αυτό είανι το βιός του και το μέσο βιοπορισμού του.
Κάποιος λέει χτύπησε το γαϊδουράκι του. Οκ, κακώς το έκανε. Γιατί δε φωνάζουν την αστυνομία και όποτε βλέπουν κάποιον γονιό να ρίχνει μια "ψιλή" στο παιδί του;
Δυο μέτρα και δύο σταθμά;

edit: τωρα είδα τις φωτό στο προηγούμενο πόστ.
ΑΝ αληθεύουν, καταγγελία στην αστυνομία άμεσα.
Ο νόμος είναι αυστηρός και θα υποχρεωθούν να ενεργήσουν.
Τα πλακάτ και η φασαρία είναι για τον χαβαλέ
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#526269
trident1971 έγραψε:
dimik έγραψε:Morx είσαι άδικος, άλλο η εκμετάλλευση η οποία είναι επιθυμητή και άλλο η κακομεταχειριση.

Όσο για τους αγωγιατες, δάγκωμα πεζοδρομιου θέλουν που μου κάνουν τους μάγκες σε γυναικόπαιδα.

< >


Στο φατσομπουκ λεει χτυπησαν τα αγορια. H αλλη πηρε την κορη της μαζι λες και πηγαινς σουπερμαρκετ :dizzy: Εκθεση ανηλικου σε κινδυνο και σφιγγει το γαλα σε νανοσεκοντ.

Τεσπα, τα γαϊδουρακθα σχεδιαστηκαν για κουβαλημα, οχι για pets. Η λογικη εδω περα ειναι η ιδια που ειχα και εγω 12-13 ετων οταν κουβαλαγαμε τις ελιες με το δανεικο γαϊδουρι. Νομιζα πως θα εχει προβλημα με 2 σακια max 80 κιλα. :dizzy:

ολα αρχισαν απο αυτο εδω
https://www.newsit.gr/ellada/egklima-xo ... s/2567009/


αλλο το να κουβαλανε πραγματα
αλλο το να τα εχεις λες και ειναι expandable
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#526328 οοοοχι, ο τριαινας θα γράψει την πίπα του για πράγματα που δεν υπερασπιστηκε κανένας :s_coffee . Λες και ειπε κανένας οτι τα γαϊδουράκια τα χουμε για να πίνουν καφέ
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#526497
dimik έγραψε:Ενα βίντεο που είδα προχθές έδειχνε κάτι ψευτόμαγκες να κατεβαίνουν τα σκαλιά και να μοιράζουν αδιακρίτως φάπες, για αυτούς μια είναι η λύση, πέταμα από την καλντέρα.

Στα υπόλοιπα ξαναλέω άλλο εκμετάλλευση και άλλο κακομεταχείριση, σαφώς να κάνουν την δουλειά τους αλλά όταν βλέπεις καταματωμένα γαιδούρια σαν τα παρακάτω μόνο φάπες αξίζουν.....στους αγωγιάτες όμως.

Εικόνα


Εικόνα


Υπαρχουν εδω και εκατονταετιες καπιστρια της προκοπης, απο δερμα, με κρικους, που δεν πληγωνουν....Το σκοινι που εχει μπει ειναι μια |λογοκρισία| ή το γαιδουρι ειναι ακομα σε φαση εκπαιδευσης και προφανως δεν ειχε σωστο σαγμα ή σασμα, για το σαμαρι.

Btw, σε προηγουμενη φαση που "καταγγελθηκε" οτι γλειφουν τις πετρες κλπ μαλλον για την αλμυρα το κανουν :rtfm:

Εννοειται, οτι θα του ριξεις και μερικες προτρεπτικες με μια βιτσα για να δωσει προσπαθεια, γιατι κολωνει και δεν κουνιεται αμα βαριεται ή αν νομιζει οτι θα γλυτωσει το κουβαλημα.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#527569 Μεταφορικα στα πρώην αφεντικά των σκύλων και, δυστυχώς, κυριολεκτικά στα ίδια τα σκυλιά αφού εκ τους αποτελέσματος έχουν κάνει αγέλη και επιτίθενται σε ανθρώπους.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#527722 Ε μα δεν τολμάς να κυκλοφορήσεις με το ποδήλατο , οι παπάρες που τα ταϊζουν την έχουν καταβρεί . Και δεν τα έχουν πάνω από το κεφάλι τους και τους φυλάνε τις γειτονιές. Οι ποδηλάτες και οι ξένοι ας κουρεύονται.