Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#805598
bill33 έγραψε:
George_Prix έγραψε:Το αποκλειω να ειναι αδεσποτο αυτο το κουκλι. Αν μπορεις πηγαινε να το σκαναρουνε για κανενα τσιπακι. Αν ειναι πραγματι αδεσποτη, ειπα ηδη τη γνωμη μου για το μελλον της :s_smile

Δεν είναι αδέσποτη.Απλά την αφήνουν ελευθερη να τριγυρνάει στους κήπους.Εχει λουρακι με airtag και καψουλα με στοιχεία ιδιοκτήτη .Καμιά φορά πάει στην λιμνούλα που είναι στην μπροστά πλευρά του σπιτιού και κοζάρει τα χρυσόψαρα.


Τοτε σουπερ. Απλα περασε απο το μυαλο μου οτι ειναι χαμενο και ψαχνει το σπιτι του και αμεσως μου εγινε κομπος το στομαχι.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#805604 πολυ ομορφη,αυτες οι μαλλιαρες μου αρεσουν :inlove: .Βεβαια θα βγαζει καργα τριχα αυτη.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#805612
dimviii έγραψε:πολυ ομορφη,αυτες οι μαλλιαρες μου αρεσουν :inlove: .Βεβαια θα βγαζει καργα τριχα αυτη.


Και μενα οι μαλλιαρες μου αρεσουν :inlove:

Παντως στα σκυλια ισχυει το αντιθετο. Στο σπιτι με τους δικους μου ειχαμε Γιορκσαιρ Σιλκυ με ενα μαλι μεχρι το πατωμα, το κρατουσες μια ωρα αγκαλια με μαυρη μπλουζα και το χαιδευες και οταν το αφηνες δεν εβλεπες ουτε τριχα πανω σου.

Και ειχα παρει μετα το Παγκ και οπως περπατουσε μονο του, εβλεπες ενα συννεφο με τριχες να το ακολουθει :lol:

Ειναι και στη ρατσα βεβαια... Το επομενο σκυλι που θα παρω (γιατι ειναι σιγουρο οτι θα παρω) σαν πρωτο κριτηριο θα εχω να μη μαδαει η ρατσα. Καλα να 'ναι εκει που ειναι η κοπελα μου αλλα δεινοπαθησαμε απο την πολυ την τριχα 16 χρονια!
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#805617 και το σναουζερ της αδελφης μου δεν μαδαει.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#805622 επειδη με εχει προβληματισει η συμπεριφορα του γατου,καθισα και διαβασα στο νετ σχετικα με τις αδεσποτες γατες.
Εβλεπα συχνα σε καποια βιντεακια την λεξη feral και σε καποια αλλα την λεξη stray.
Βρηκα πολλες αναφορες σχετικα με την ηλικια που θα υιοθετησεις το γατακι,οτι παιζει ρολο στο να θα προσαρμοστει ευκολα η οχι.
Η ηλικια που θα προσαρμοστει ευκολα,ειναι να το παρεις μεχρι 7-8 εβδομαδων.Ο δικος μου συμφωνα με τον φυλακα στο εργοστασιο που τον ταιζε αλλα και με τον γιατρο που το πηγαμε ηταν 2,5-3 μηνων= 10-12 εβδομαδων.
Μετα απο εκει αρχιζει να δυσκολευει το θεμα,και θελει χρονο και υπομονη.
Οταν περασουν αυτες οι 7-8 εβδομαδες το ζωο θεωρειται και ειναι feral=αγριο.
Μιλαμε παντα για γατες που ειναι αδεσποτες οπως ηταν και ο δικος μου.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#805623 Μην ασχολείσαι.. Σε 2-3 μήνες θα βιώσει το κάλεσμα της φύσης και θα εμφανίσει τάσεις φυγής για να βρει θηλυκό...
Τότε θα του τα κόψεις, ίσως χρειαστεί να φτάσει 8 μηνών.

Μετά θα γίνει βούτυρο..

.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#805771 Σημερα ξυπναω και τον βλεπω να εχει κοιμηθει ξανα στη μπερζερα μου.Το κανει εδω και 4-5 μερες.
Παω και τον χαιδευω και τις τελευταιες δυο μερες καθοταν να τον χαιδεψω.Τις πρωτες μερες εφευγε.
Συνηθως μεχρι να φτιαξω καφε ειχε κατεβει και καθοταν καπου αλλου.
Σημερα δεν ειχε σηκωθει,και οπως ειχε κατσει στην ακρη,καθομαι και εγω. Δεν εφυγε. :inlove:
Τον χαιδολογησα κανα 10λεπτο σε λαιμο σβερκο,αρχισε το γουργουρισμα (βασικα κροταλισμα λογω πετρελαιου),και μετα κατεβηκε και εκατσε στο χαλι. :inlove:
Το μπαλακι που εφτιαξα και ησυχασα απο το να σηκωνω καναπεδες και να ψαχνω ειναι απο χαρτι.
Τυλιξα πολλα χαρτια ετσι ωστε να φτασει σε μεγεθος να μην χωνεται απο κατω απο τους καναπεδες.Το τυλιξα και με υφασματινη ταινια για να μην διαλυθει,και εχει τρελαθει στο παιχνιδι.
Την γυναικα την ακολουθει απο πισω παντου νιαουριζωντας.Της τριβεται στα ποδια και τετοια.
Ξεκλειδωνει σγα σγα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#806541 Οπου και να βρισκεται, το μπαμπα καταματα κοιταει η κοπελα μου :inlove:

Κατω αριστερα ο 2ος απο τα 3 γατια που μας εχουν απομεινει, ο τσαμπουκας της παρεας... Ο 3ος ειναι το διδυμακι της δικιας μου της φουσκας.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By glf
#806558 Επειδή μας έχετε πάρει μονοτερμα με τα γατιά, ας βάλω μια δικιά μας.
Χθες στην παρέλαση στην αποκριά την είχαμε μαζί μας.
Και τώρα βέβαια που ήρθαμε Νεράιδα για το χαρταετό, πάλι μαζί την έχουμε.
Σκυλίσια ζωή..Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#806579
glf έγραψε:Αυτά μπουκάλια από χυμό είναι και κάνανε τον πύραυλο της MASA :)


Το καταλαβα. Αυτα ειναι το μασκαρεμα της!

Αυτο που μυριζει μπροστα της λεω, που δεν εχει σχεση με το διαστημα. Που καποιος γηινος καφρος το πεταξε κατω...
Άβαταρ μέλους
By glf
#806594 Ούτε που το πρόσεξα χαχα. Ε μυρίζει ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Δηλαδή σήμερα έσκαβε το χώμα για να το μυρίζει όσο πιο βαθιά έσκαβε..
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#806620 Ωραία η μικρή. :inlove:

Η δικιά μας έγινε αγαπητή στη Θεσσαλονίκη, εισέπραξε πολλά χάδια. Είναι αρκετά pet friendly πόλη μπορώ να πω :thumbsup:
Της άρεσε και της ίδιας, μύρισε κάθε δέντρο στην Εγνατίας, Ερμού κλπ :lol:

Εν τω μεταξύ σε μια φάση που γυρίζαμε από Πανόραμα πέρασε δίπλα μας ένα πυροσβεστικό με σειρήνα και ούρλιαξε κι αυτή. :lol: