Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#566806
mirage έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Στα σοβαρά τώρα, μην τον αφήνεις. Τα σκυλιά δεν παίζουν. :lipsealed:
Νορμάλ κοινωνικοποιημενα σκυλιά δεν κανουν τετοια πράγματα. Επίσης δεν είναι πολύ φυσιολογικό ως ιδιοκτήτες να λέμε ποσα σκυλιά σκότωσε το σκυλί μας...


Νομίζεις ότι μου αρέσει; Σε κοιτάει μετά στα μάτια σαν να μην έγινε τίποτα. Η κτηνίατρος δεν μπόρεσε να δώσει λύση. :( :help:
Με τους ανθρώπους είναι η χαρά της ζωής. :s_dunno Μεγαλωμένη με χάδια από μικρή. Ποτέ δεν την χτύπησα και είναι και εκπαιδευμένη στα βασικά (έλα, κάτσε κλπ). Τι σκατά λάθος έκανα; :vava:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#566813 Η κτηνιατρος Δια, με συγχωρεις αλλα ειναι και πρεπει να εναι μονο για τα ιατρικα και καλα θα κανει να ασχολειται μονο μ αυτα!
Αυτο ειναι δουλεια εκπαιδευτη για το αν μπορει ή οχι να γινει κατι.
Παντως δεν ειναι καθολου φυσιολογικο να σκοτωνει αλλα σκυλια!
Αλλο να τα βαζει κατω και να τα "τιμωρει" για τον α' ή β' λογο και αλλο να τα σκοτωνει, ειδικα αν ειναι πιο μικροσωμα απ αυτο ή αντιθετου φυλλου.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#566815 Εδώ Γιάννη έχουμε σοβαρό θέμα. Μπαίνουν μέσα αγέλες και γίνεται μάχη. Έχει χρειαστεί να βγω έξω με όπλο για να τα χωρίσω, για τέτοιες καταστάσεις μιλάμε. Ρέμα, χωράφια κλπ.

Μου έκανε τρομερή εντύπωση το πόσo φιλική ήταν η σκυλίτσα του Mirage στον γάμο του. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#566817 Καλα δεν ειναι ολες οι φυλες ιδιες...

Δεν μπορεις να εχεις την απαιτηση απο ενα σκυλι να κανει κατι πολυ διαφορετικο απο αυτο που του υπαγορευουν τα γονιδια του!
Σε τετοια θεματα, μπορεις να επηρεασεις καπως ειτε επι το θετικοτερο, ειτε επι το αρνητικοτερο αλλα παντα θα κινειται πανω στην ηδη υπαρχουσα βαση.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#566823 Αν αντιληφθεί ότι κινδυνεύει δε νομίζω κανένα σκυλί να διστάσει να προστατέψει τον εαυτό του με τον οποιονδήποτε τρόπο.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#566824 Ενας τροπος ομως αν κρινει οτι μειονεκτει, ειναι και το τρεχατε ποδαρακια μου... :rtfm:
Μονο πληρως εγκλωβισμενο θα δωσει μαχη μεχρις εσχατων!

Απο την αλλη, ενας όρεινος ποιμενικος εχει ενστικτα να προειδοποιει, να τρομαζει και να διωχνει τον εισβολεα και οχι να τον εγκλωβιζει και να εμπλεκεται σε μαχη μαζι του.
Τελευταία επεξεργασία από Y.V και 18 Φεβ 2019, 00:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#566826 Aν είναι φύλακας με το να το βάλει στα πόδια μάλλον κάτι κάνει λάθος. Μπορεί να τα θεωρεί και απειλή για το αφεντικό του.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#566829 Μα δεν μιλησα κυριως γι αυτο. Και τα αλλα εχουν ποδια να την κοπανησουν.
Το οτι τα σκοτωνει σημαινει οτι εχει το πανω χερι και θα μπορουσε να τα διωξει με καθολου ή εστω με μικρους ή εστω καπως μεγαλυτερους τραυματισμους.
Γιατι τα σκοτωνει λοιπον;
Δεν μου στεκει για ποιμενικο.
Μονο ενας καλος εκπαιδευτης που γνωριζει την φυλη, βλεποντας τον σκυλο, μπορει να τον αξιολογησει...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#566831 Ίσως έχει απωθημένα επειδή της την έπεσε κάποια αγέλη από μικρά και όταν βρίσκεται σε θέση ισχύος ξεσπαθώνει.
Δεν έχω ιδέα από σκυλιά , εγώ έτσι θα έκανα πάντως.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#566833 Δυστυχώς έχω δει 2-3 φορές να σκοτώνει γάτες και αυτό νομίζω ότι το έχει σαν σπορ. Δεν το πρόλαβα και δε νομίζω ότι μπορεί να το ξεμάθει αυτό. :(

Με τα σκυλιά η φάση είναι μάχη. Σκισμένα αυτιά, δαγκωμένες ουρές κλπ. Εκεί θεωρώ ότι ήταν ή η ζωή της, ή η ζωή του άλλου. Καλώς ή κακώς είναι σκυλί κήπου, φύλακας και δεν μπορώ να είμαι έξω τη νύχτα για να την προσέχω. Τις περισσότερες φορές το θέμα λήγει χωρίς θύματα, αλλά όχι πάντα.

Θυμάμαι σκηνικό πριν 4-5 χρόνια. Ένας γείτονας είχε πάρει δύο πολύ ωραία λυκόσκυλα, ένα θηλυκό γερμανικό και ένα αρσενικό βελγικό. Το γερμανικό λοιπόν ήταν πολύ επιθετικό. Άνοιξε η αυλόπορτα για να βγει ένα αυτοκίνητο κι εκείνο όρμηξε μέσα στον κήπο και προς την δικιά μου. Όπως θα ξέρετε, τα ποιμενικά προστατεύουν την περιοχή τους, οπότε το να μπει στην αυλή μας αποτελούσε casus belli. Ήμουν στα 30 μέτρα μακριά, η δική μου ατάραχη ενώ το άλλο έτρεχε κατά πάνω της. Ξεκίνησα να τρέχω για να τα χωρίσω. Πριν κάνω 2-3 βήματα, είχαν ήδη συναντηθεί. Το γερμανικό όρμηξε με σάλτο, η δικιά μου απλά έκανε ένα sidestep, το βούτηξε από τον λαιμό και το έβαλε κάτω. Το γερμανικό πρέπει να ήταν 40-50 κιλά, πιο μεγάλο πάντως από το δικό μου. Δεν νομίζω ότι η δικιά μου είχε πρόθεση να το σκοτώσει, αλλά έτρεξε αίμα. Το έδιωξα άρον-άρον, ενώ έκλαιγε. Από τότε δεν πλησίασε φυσικά στον φράχτη μας... Η "πλάκα" είναι ότι είναι ως και φοβική με τους ανθρώπους. Στα άλλα ζώα της βγαίνει ο τσαμπουκάς. :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#566835 Δυστυχώς έχει σκοτώσει και σκυλιά. Όμως δε νομίζω ότι το κάνει από χόμπι, αλλά ευρισκόμενη σε άμυνα.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#566839 Σε αμυνα ισως, αλλα καθ υπερβαση των οριων της αμυνας δε... :s_dunno

Απο δικη μου περιεργεια καθαρα, ξερεις απο που κραταει η σκουφια της;
Τι αλλα αιματα εχει εκτος απο ορεινο ποιμενικο;
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#566841 4-5 μηνών την βρήκα σε ένα χωράφι, στο Καλοχώρι. Αη Γιαννιού ήταν, το 2007, γυρνούσα από την γιορτή ενός συμμαθητή στην ΣΣΕ, ονόματι Γιάννη. Ήταν πολύ ναζιάρα, έμπαινε στα πόδια μας, και την περιμάζεψα. Έκανε 6 σκυλάκια, τα 5 τα έδωσα, το ένα (το πιο αδύναμο) το κράτησα για να το προστατεύσω και μου το "φάγανε" με φόλα. :s_cry Έχω υποψίες για το ποιος ήταν ο αλήτης, αλλά δεν έχω αποδείξεις και δεν μπορώ να πω κάτι. Αν τον έβλεπα, θα τον έβαζα να την φάει ο ίδιος την φόλα που έριξε. :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#567148 Κτηνωδία στην Ανδρίτσαινα: Πέταξαν σε γκρεμό 60 μέτρων τσουβάλια με 18 κουτάβια
https://www.sdna.gr/politiko-deltio/ell ... -60-metron

Ψοφος στον κ@ριολη...

.