Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bebes
#526191 αυτοί οι "ακτιβιστές" νόμιζαν οτι θα πάνε να κάνουν πλάκα με τους αγωγιάτες;

Έφαγαν ματσουκιά που θα τη θυμούνται χρόνια...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#526197 :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:

Αυτοι οι "αγωγιατες" της πλακας αξιζουν μονο ΨΟΦΟ. Και φυσικα διεθνες ξεφτυλικι.

Σε καθημερινή βάση, εδώ και δεκαετίες, τα γαϊδουράκια της Σαντορίνης κάνουν τέσσερις με πέντε φορές την ίδια διαδρομή, ανεβαίνοντας τα 520 πλακόστρωτα σκαλοπάτια που οδηγούν από το λιμάνι στα Φηρά. Η ταλαιπωρία στην οποία υπόκεινται τα ζώα στη «βάρδιά» τους που κρατά 8 με 10 ώρες, γίνεται ακόμη μεγαλύτερη, δεδομένου ότι οι μετακινήσεις τους γίνονται υπό ιδιαίτερα υψηλές θερμοκρασίες.

Ενδεικτικό του βασανιστηρίου τους είναι το γεγονός ότι κάποια από αυτά σταματούν την άνοδό τους προς τα Φηρά για να γλύψουν κάποια πέτρα που δεν την έχει δει ο ήλιος για να δροσιστούν και να αντλήσουν την απαραίτητη δύναμη για να ολοκληρώσουν τη διαδρομή τους. Κι αυτό γιατί δεν υπάρχει άλλος τρόπος για να ξεδιψάσουν, όπως σημειώνει η Daily Mail.

Εργαζόμενοι σε οργανώσεις για την προστασία των ζώων επισκέφθηκαν το νησί την περασμένη εβδομάδα, απαιτώντας καλύτερες συνθήκες για τα ζώα, ενώ ενημέρωσαν τους ιδιοκτήτες τους για τους κινδύνους που υπάρχουν για την υγεία των ζώων εξαιτίας των κουραστικών διαδρομών που κάνουν καθημερινά, διανύοντας 60 μίλια κατά τη διάρκεια μιας σεζόν.

Αν και στο τέλος της διαδρομής έχουν δημιουργηθεί σκιερά μέρη για την ξεκούρασή τους, δεν έχουν συντηρηθεί σωστά, με αποτέλεσμα τα πανιά που είχαν τοποθετηθεί να έχουν αποκολληθεί.

«Δεν βρίσκονται στη σκιά καθώς περιμένουν τον επόμενο επιβάτη, απλώς στέκουν μέσα στη λιακάδα και τη ζέστη», λέει ο Tim Wass, διευθυντής της οργάνωσης Safe Haven for Donkeys, στο Ισραήλ, και συμπλήρωσε πως «τα γαϊδουράκια υποφέρουν μυϊκά, σκελετικά ενώ και οι σύνδεσμοί τους παθαίνουν μεγάλη ζημιά, εξαιτίας του βάρους που σηκώνουν και των σκαλοπατιών που ανεβαίνουν».


https://www.cnn.gr/news/ellada/story/128816/kraygi-agonias-gia-ta-gaidoyrakia-tis-santorinis
Άβαταρ μέλους
By Morx
#526205 ΓΙΑΤΙ ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΤΑ ΓΑΙΔΟΥΡΑΚΙΑ ΓΑΜΩ ΤΟ ΦΕΛΕΚΙ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 4000 ΧΡΟΝΙΑ ???

Ξαφνικα μας επιασε η καψα ολους φιλοζωους και μη???

Ειστε με τα καλα σας ρε? Μπριζολες δεν τρωτε μη γαμησω? Αυγα δεν τρωτε?
Τα ρουχα δεν ειναι ΚΑΙ μαλλινα? Η μηπως φορατε μονο συνθετικα?

Εχε χαρη που οδηγαω και κραταω και τον καφε με το αλλο χερι ειναι και νυχτα και βρεχει, αλλιως θα εγραφα κι αλλα!
Δεν κοιταμε πρωτα τα χαλια μας ΑΤΟΜΙΚΑ και μονο, οι ακτιβιστικες παπαριες μας μαραναν και αν η κατσικα που εκτρεφει ο μπαρμπα Μητσος στο μαντρι, ειναι καλοζωισμενη για να τη σφαξουμε σαν ερθει η ωρα ή αν θα πεθανει του γειτονα που βγαζει καλυτερο γαλα απο τη δικη μας.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#526208
Morx έγραψε:ΓΙΑΤΙ ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΤΑ ΓΑΙΔΟΥΡΑΚΙΑ ΓΑΜΩ ΤΟ ΦΕΛΕΚΙ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 4000 ΧΡΟΝΙΑ ???

Ξαφνικα μας επιασε η καψα ολους φιλοζωους και μη???

Ειστε με τα καλα σας ρε? Μπριζολες δεν τρωτε μη γαμησω? Αυγα δεν τρωτε?
Τα ρουχα δεν ειναι ΚΑΙ μαλλινα? Η μηπως φορατε μονο συνθετικα?

Εχε χαρη που οδηγαω και κραταω και τον καφε με το αλλο χερι ειναι και νυχτα και βρεχει, αλλιως θα εγραφα κι αλλα!
Δεν κοιταμε πρωτα τα χαλια μας ΑΤΟΜΙΚΑ και μονο, οι ακτιβιστικες παπαριες μας μαραναν και αν η κατσικα που εκτρεφει ο μπαρμπα Μητσος στο μαντρι, ειναι καλοζωισμενη για να τη σφαξουμε σαν ερθει η ωρα ή αν θα πεθανει του γειτονα που βγαζει καλυτερο γαλα απο τη δικη μας.
Όλα καλά;
Άβαταρ μέλους
By Morx
#526212 Mirage, ασε την ειρωνια και εαν εχεις μια αποψη, ευχαριστως να την ακουσω.

Η εκκρηξη μου αφορα περισσοτερο το αρθρο και γενικα ολα τα παρεμφερη αρθρα της π#υτσας.
Τα γαιδουρακια κανουν καθημερινα 4 και 5 φορες το δρομολογιο λεει ... κουβαλανε φορτιο! ΑΠΑΠΑΠΑΠΑΠΑ!!!
Κοιτα να δεις ρε γαμωτο, εγω νομιζα τα γαιδουρακια εδω και χιλιαδες χρονια τα ειχαμε για φυλακες ή για ζωα συντροφιας ή για το καλο κρεατακι τους.
Οτι τα ταιζαμε τα ποτιζαμε και τα ειχαμε οσο πιο καλοζωισμενα και περιποιημενα γινεται. Στα ωπα ωπα μαλιστα! Πεντακαθαρα σαν το φρεσκοπλυμενο μερτσεντε.

Οι τυποι που τα εχουν τα εκμεταλλευονται, το δεχομαι το γνωριζω. Τα ειχε ποτε αλλοτε ο ανθρωπος αυτα και καποια αλλα ζωα για οτιδηποτε αλλο εκτος απο εκμεταλλευση;
Η μηπως ΜΟΝΟ στη Σαντορινη γινεται αυτο;; Εγω τα θυμαμαι μικρος και στην Υδρα, σε διαφορα χωρια απο συγγενεις... ακομα και αλογα σε τρισχειροτερη μοιρα σε σχεση με αυτα των τουριστικων προορισμων.
Ασχοληθηκε κανεις με τις αμαξες στη Θεσ/νικη εξω απο τον Πυργο;; Και εκεινα τα ζωντανα ζορι τραβανε...
Τα τσοπανοσκυλα που μερικοι τα αφηνουν τερμα πεινασμενα και τρωνε απο γατες μεχρι και χελωνες και βατραχια αν tiltάρουν?
Άβαταρ μέλους
By mirage
#526216 Το άρθρο ειναι της πουτσας και οσα γραφεις κι εσυ ειναι επισης της πουτσας. Ευχαριστημένος; Κρατα τωρα το τιμόνι με τα 2 χερια και ασε το φορουμ. Γιατι καφες στο ενα χερι και κινητο στο αλλο για οδηγηση της πουτσας μου κάνει.
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
By g8777
#526217 Μορξ κοίτα να δεις πως θα πάει. Μπορεις να συνεχυσεις σε αυτό το επίπεδο οπότε θα προσαρμόσουν οι απαντήσεις που θα λάβεις ή μπορείς ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΑΛΛΙΏΣ και οοοοοταν ηρεμήσεις να ξαναδιαβασεις τι έγραψες.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#526218
Morx έγραψε:Mirage, ασε την ειρωνια και εαν εχεις μια αποψη, ευχαριστως να την ακουσω.

Η εκκρηξη μου αφορα περισσοτερο το αρθρο και γενικα ολα τα παρεμφερη αρθρα της π#υτσας.
Τα γαιδουρακια κανουν καθημερινα 4 και 5 φορες το δρομολογιο λεει ... κουβαλανε φορτιο! ΑΠΑΠΑΠΑΠΑΠΑ!!!
Κοιτα να δεις ρε γαμωτο, εγω νομιζα τα γαιδουρακια εδω και χιλιαδες χρονια τα ειχαμε για φυλακες ή για ζωα συντροφιας ή για το καλο κρεατακι τους.
Οτι τα ταιζαμε τα ποτιζαμε και τα ειχαμε οσο πιο καλοζωισμενα και περιποιημενα γινεται. Στα ωπα ωπα μαλιστα! Πεντακαθαρα σαν το φρεσκοπλυμενο μερτσεντε.

Οι τυποι που τα εχουν τα εκμεταλλευονται, το δεχομαι το γνωριζω. Τα ειχε ποτε αλλοτε ο ανθρωπος αυτα και καποια αλλα ζωα για οτιδηποτε αλλο εκτος απο εκμεταλλευση;
Η μηπως ΜΟΝΟ στη Σαντορινη γινεται αυτο;; Εγω τα θυμαμαι μικρος και στην Υδρα, σε διαφορα χωρια απο συγγενεις... ακομα και αλογα σε τρισχειροτερη μοιρα σε σχεση με αυτα των τουριστικων προορισμων.
Ασχοληθηκε κανεις με τις αμαξες στη Θεσ/νικη εξω απο τον Πυργο;; Και εκεινα τα ζωντανα ζορι τραβανε...
Τα τσοπανοσκυλα που μερικοι τα αφηνουν τερμα πεινασμενα και τρωνε απο γατες μεχρι και χελωνες και βατραχια αν tiltάρουν?


Aν ο παππούς σου ήταν αγρότης θα σου έλεγε ότι πρώτα θα φρόντιζε να φαει και να πιει το γαϊδουρι-άλογο και μετά αυτός.

Θέλω να πιστεύω ότι είτε είσαι πιωμένος σε επίπεδα πιποίνος και τα γράφεις αυτά, είτε σε έχει βαρέσει η ζέστα
Άβαταρ μέλους
By Morx
#526219
rx8_drifter έγραψε:
Aν ο παππούς σου ήταν αγρότης θα σου έλεγε ότι πρώτα θα φρόντιζε να φαει και να πιει το γαϊδουρι-άλογο και μετά αυτός.

Θέλω να πιστεύω ότι είτε είσαι πιωμένος σε επίπεδα πιποίνος και τα γράφεις αυτά, είτε σε έχει βαρέσει η ζέστα


Αυτοι λοιπον που τα εκμεταλλευονται, δεν τους καιγεται καρφακι να φανταστω;
Το γεγονος οτι στοχοποιονται απο μερικους υπερβολικα ευαισθητους, οχι;
Γιατι ασχοληθηκαν μονο με τα γαιδουρακια της Σαντορινης και γιατι το επικεντρο βρισκεται εκει;
Στην Κερκινη τα αλογα περνανε καλυτερα μαλλον ....

Οκ θα περασει το καλοκαιρι, σε 5-6 χρονακια θα ασχοληθουν παλι...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#526231 Tί εννοείς υπερευαίσθητους? Ανθρωποι ασχολούνται ανα τον κόσμο με κάθε λόγης κακομεταχείρηση ζώων, ασχολήθηκαν και με τη Σαντορίνη όπου δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος με τόσα χρήματα που πέφτουν να γίνονται αυτά τα αίσχη
Άβαταρ μέλους
By Sam Spade
#526233
Morx έγραψε:ΓΙΑΤΙ ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΤΑ ΓΑΙΔΟΥΡΑΚΙΑ ΓΑΜΩ ΤΟ ΦΕΛΕΚΙ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 4000 ΧΡΟΝΙΑ ???

Ξαφνικα μας επιασε η καψα ολους φιλοζωους και μη???

Ειστε με τα καλα σας ρε? Μπριζολες δεν τρωτε μη γαμησω? Αυγα δεν τρωτε?
Τα ρουχα δεν ειναι ΚΑΙ μαλλινα? Η μηπως φορατε μονο συνθετικα?

Εχε χάρη...

Δε μας χέζ'ς ρε γουαναμπή κέησυ ας'ούμ;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#526247 Morx είσαι άδικος, άλλο η εκμετάλλευση η οποία είναι επιθυμητή και άλλο η κακομεταχειριση.

Όσο για τους αγωγιατες, δάγκωμα πεζοδρομιου θέλουν που μου κάνουν τους μάγκες σε γυναικόπαιδα.

< >
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#526250
bebes έγραψε:αυτοί οι "ακτιβιστές" νόμιζαν οτι θα πάνε να κάνουν πλάκα με τους αγωγιάτες;

Έφαγαν ματσουκιά που θα τη θυμούνται χρόνια...


Δραση - αντιδραση :lol: