Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#502477 γιατι τον μαλωσες ρε? :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#502546 Είναι υποχρεωτικό να έχουν λουρί στα σκυλιά στη βόλτα ή όχι; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#502547 Συμφωνα με τον υπαρχοντα νομο, ναι!
Συμφωνα με τον προηγουμενο, οχι!
Συμφωνα με τον προπροηγουμενο, ναι!
:)
Άβαταρ μέλους
By bill33
#502553
xenos έγραψε:Είναι υποχρεωτικό να έχουν λουρί στα σκυλιά στη βόλτα ή όχι; :hmmm:

Aνεξάρτητα απο τον νόμο ποτέ δεν θα είχα τον σκύλο μου λυτό σε βόλτα.Για την δικιά του ασφάλεια πρώτα και μετά για τους γύρω μας.Βέβαια εμένα είναι και μικρούλης ,ούτε 10 Κgr,αλλά δαγκώνει αν τον ενοχλήσεις.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#502555
bill33 έγραψε:
xenos έγραψε:Είναι υποχρεωτικό να έχουν λουρί στα σκυλιά στη βόλτα ή όχι; :hmmm:

Aνεξάρτητα απο τον νόμο ποτέ δεν θα είχα τον σκύλο μου λυτό σε βόλτα.Για την δικιά του ασφάλεια πρώτα και μετά για τους γύρω μας.Βέβαια εμένα είναι και μικρούλης ,ούτε 10 Κgr,αλλά δαγκώνει αν τον ενοχλήσεις.


Eσύ έτσι λες και καλά κάνεις. Το θέμα είναι ότι πολύ συχνά βλέπω μεγαλόσωμα σκυλιά σε πάρκα (με πολλά παιδάκια προφανώς) λυτά να κάνουν ότι θέλουν. Όπως επίσης οι ιδιοκτήτες τους, καθώς διασταυρώνεται ο δρόμος μας και απομακρύνω τα παιδιά να μου λένε "δεν δαγκώνει". :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By fokion
#502667 Παιδες σορρυ αλλα με ολο το σεβασμό προς ολους, διαφωνώ κάθετα για το "χωρίς" λουρι....
Και γιατι το λεω.
Ο λυκος που ειχα επι 10+ χρόνια πήγαινε βολτα χωρίς λουρι στο Σουνιο ολο το καλοκαίρι 3 φορές τη μερα.
ΜΙΑ φορά έσκασαν πυροτεχνήματα... Εγινε Λουης...
Βεβαια εξυπνος ον, μολις προσανατολίστηκε γυρισε στο καμπινγ από μονος του.

Παραδειγμα 2
Ενα απο τα σκυλια μου ειναι καπως επιθετικό. Οχι παντα οχι με ολα. Γι αυτο και προφανως το παω με λουρι και "αλλαζω εγω πεζοδρομιο" οταν τυχει και δουμε αλλο απο απεναντι.
Ενα βραδυ λοιπον σε κακοφωτισμένο παρκο βλεπω καποια 50 100 μετρα μακρυα μια κυρια που πηγαινε βολτα ενα σκυλο. Αυτο που δεν προσεξα λογω της αποστασης και του σκοταδιου ηταν οτι ΔΕΝ ειχε λουρι. Εν πολλοις. Ο σκυλος ξαφνικά εμφανιστικε μπροστα μας, η δική μου αφηνίασε αλλα οντας δεμενη δεν ειχαμε "εμπλοκη"....

Θελω να πω. Ειστε σιγουροι 100% περαν πασας αμφιβολειας οτι ο σκυλος για καποιο ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟ λογο δε θα την κανει???

Τα περισσότερα δε "δεσποζομενα" στο δρομο ειναι σα τα χαζα με ευλογα δυστυχως αποτελεσματα??? το ρισκάρετε? Εγω οχι.....

ΣΗΜ
Αυτη τη στιγμη γινεται επιχειρηση στο Γερακα για μαζεμα φοβικου σκηλου που το εσκασε ( σε βολτα ) απο..... το Ντραφι....
το "αδερφι" του που την εκαναν παρεα το βρηκαν στην Ν. Πεντελη.....
Άβαταρ μέλους
By bill33
#502671
xenos έγραψε:
bill33 έγραψε:
xenos έγραψε:Είναι υποχρεωτικό να έχουν λουρί στα σκυλιά στη βόλτα ή όχι; :hmmm:

Aνεξάρτητα απο τον νόμο ποτέ δεν θα είχα τον σκύλο μου λυτό σε βόλτα.Για την δικιά του ασφάλεια πρώτα και μετά για τους γύρω μας.Βέβαια εμένα είναι και μικρούλης ,ούτε 10 Κgr,αλλά δαγκώνει αν τον ενοχλήσεις.


Eσύ έτσι λες και καλά κάνεις. Το θέμα είναι ότι πολύ συχνά βλέπω μεγαλόσωμα σκυλιά σε πάρκα (με πολλά παιδάκια προφανώς) λυτά να κάνουν ότι θέλουν. Όπως επίσης οι ιδιοκτήτες τους, καθώς διασταυρώνεται ο δρόμος μας και απομακρύνω τα παιδιά να μου λένε "δεν δαγκώνει". :dizzy:


Eγώ φίλε μου δεν ξέρω τι θα κάνει ο σκύλος μου ,μπορεί και να δαγκώσει αν νιώσει ότι απειλείται .Δεν θα "σου" κάνει ζημιά αν σε δαγκώσει αλλά γιατί να φτάσουμε εκεί;Ασε που έχει μαγνήτη και τραβάει κάθε μεγαλύτερο σκυλί για τσακωμό.
Μια φορά μου λύθηκε απο το λουρί του και παραλίγο να τον πατήσει αμάξι.Ευτυχώς εδώ που μένω έχω μεγάλη αυλή και κάνουν βόλτα μόνα τους όποτε θέλουν.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#502988 Δε θυμαμαι ρε συ Δημητρη αλλα να που παλι επεσα απανω σε σκυλο οχι απλά λυτό αλλα και χωρίς ιδιοκτητη να τον συνοδευει........... του ανοιξε την πορτα να βγει εξω να χεσει και να κατουρήσει λες κι εγω ειμαι ηλίθιος που κουβαλαω σακουλακια στην τσεπη.....
Γιατί καποιος που δε γουσταρει τα ζωα ρε παιδί μου θα βαρεθει να παταει κουραδες και θα αρχισει ( κακώς κακιστα ) να αμολαει φολες......
και θα κλαιμε ολοι.... ξερά και χλωρά που λενε....
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#502990
fokion έγραψε:Γιατί καποιος που δε γουσταρει τα ζωα ρε παιδί μου θα βαρεθει να παταει κουραδες και θα αρχισει ( κακώς κακιστα ) να αμολαει φολες.......

Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.
Αυτός που θα βάλει φολες είναι δολοφόνος.-

Με ενοχλεί πολύ που δεν μαζεύουν τις ακαθαρσίες των σκύλων τους πολλοί κάτοχοι, αλλά δεν μισώ τους σκύλους γι'αυτό, μισώ και σκυλοβριζω τους κατόχους.


Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By fokion
#502993 Νικο ο "αρωστος" δε θα ξεχωρίσει.... Αντιλαμβάνεσαι τι εννοω... Εξ αλλου γι αυτο γράφω κακως κακιστα....
και δυστυχώς η πραγματικότητα λεει οτι εχω δικιο....
Δε ξερω αν διάβασες τα σχόλια στην διαύγεια οταν βγηκε ο νομος που αποσύρθηκε...
Γάβγισμα και κουράδες.... Αυτα επαναλαμβάνονταν....
Άβαταρ μέλους
By dimik
#504535 Πήγε άδικα και η δική μας οικογενειακή σκυλίτσα.
Την είχαμε μαζέψει, περιποιηθεί και υιοθετήσει όταν πριν λίγα χρόνια βρέθηκε έγκυος στην είσοδο της πολυκατοικίας για να προφυλαχθεί από το κρύο.
Χθες χτυπήθηκε ελαφρά από αυτοκίνητο κι έκανε ένα οίδημα αλλά ο γιατρός είχε την φαεινή ιδέα να της δώσει αντιβίωση για 10kg σκυλί.
Αποτέλεσμα γαστροραγία, ξενύχτι όλο το βράδυ για τους δικούς μου και σήμερα το πρωί μας άφησε. :(