Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By corsair
#370831
Deleted User 1 έγραψε:Κατέχει κανείς αν είναι legit το παρακάτω:

https://beststore-online.com/

Δε με νοιάζει για μαϊμούδες μιας και είναι πολύ μικρής αξίας αυτό που θέλω να πάρω. Με νοιάζει να φτάσει αυτό που βλέπω. Οι τιμές είναι ύποπτες πάντως.



τι εχει αυτο το μαγαζι που δεν το χει το bangggood η το gearbest? Αν παντως πληρωνεις με Paypal... δεν εχεις να φοβηθεις και τιποτα...
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#370842 Έχει κάποια σκατολοϊδια για το αμάξι που δεν τα βρίσκω αλλού. Πχ tailored καλυμματα για το πορτ μπαγκάζ με logo πάνω, ίδιο pattern με το original με 35$ όταν το μαμά κάνει 100+.

Θέλω να κάνω πρώτα κάνα δυο τέτοιες χαζοπαραγγελίες για δοκιμή γιατί το βασικό ζητούμενο είναι αυτό που το χει μισή τιμή και μου είναι εντελώς αδιάφορο αν θα είναι μαϊμού, αρκεί να δουλεύει.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#373069 Παίδες έχω κερδίσει μία δημοπρασία στο ebay. Η αξία είναι 78€ και μου βγάζει ότι έχει άλλα 15€ import charges. Υπάρχει τρόπος να παρακάμψουμε αυτή τη χρέωση γιατί χάνει αρκετά την αξία της η συγκεκριμένη αγορά έτσι. Παίζει αυτό με τη συσκευασία δώρου κτλ?
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#373451 Παρήγγειλα από geekbuying (Ισπανική αποθήκη) και μου έδωσαν αυθημερόν tracking number από την mrw.es. (εκτύπωσαν ετικέτα τέλος πάντων, να δούμε και πόσες μέρες θα κάνουν να το δώσουν )
Ξέρουμε μήπως με ποια courier συνεργάζονται στο τζατζικισταν;

< >
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#373457 @Deleted User 1
Ψώνισες με Global Shipping Program, δηλαδή προπληρωμένες τις χρεώσεις δασμών, εκτελωνισμού κτλ.
Μίλα με πωλητή, αυτός έχει ξεκαθαρισμένη τη θέση του εξ αρχής και δε νομίζω να μπορεί μετά τη νίκη να το αλλάξει χωρίς βαβούρα από μέρους του π.χ ακύρωση.
Συν ότι μπορεί να πιαστεί το δέμα από τον τελώνη αν προκαλεί ακόμα και ως gift. Οπότε ζυγίζεις και πράττεις ανάλογα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#373478 Παρήγγειλα για την δουλειά, δικτυακό εξοπλισμό από Κίνα (2 SFP Gigabit). Οι διαφορά τιμής είναι τόσο εξωφρενική που αξίζει η δοκιμή. Το κόστος του καθενός, είναι 7$! :dizzy:
Η αποστολή με UPS είναι 30$. Το σύνολο 44$. :ninja:
Με πήραν σήμερα από την UPS στην Ελλάδα...

Κύριε Hi-Fi έχει έρθει δέμα από Κίνα μπλα-μπλα, τελωνείο. :rant:
-ΟΚ, πόσο θα κοστίσει να το εκτελωνίσετε εσείς;
-53€.
-53€ θα πληρώσουμε συνολικά;
-Όχι κύριε Hi-Fi, αυτά είναι για την UPS και τον δικό μας εκτελωνιστή, δεν συμπεριλαμβάνονται φόροι και ΦΠΑ.
-ΟΚ κυρία μου, αλλά αν δεν μου πείτε και τα υπόλοιπα, πώς θα γνωρίζω για το τι θα κάνω;
(με βάζει στην αναμονή και 1-2 λεπτά μετά)
-Κύριε Hi-Fi, το συνολικό ποσό που θα πρέπει να δώσετε, είναι 100€! :dizzy: :s_omg :vava: :svivhaha: :s_rofl :s_empathy :s_dance :s_wacko :s_devil :s_music :s_whiteflag :omg: :protest: :superman:
-Δηλαδή για κάτι που κοστίζει 7+7=14$, μας ζητάτε 100€ για εκτελωνισμό; :s_shout
-Μάλιστα.
:metalo: :s_dunno

Τώρα έχουμε βάλει έναν άλλο εκτελωνιστή μπας και πάει φθηνότερα. Το πρόβλημα είναι πως βιαζόμαστε για να τα δοκιμάσουμε, αλλιώς καταλαβαίνετε εύκολα το παράλογο του πράγματος. Οι τύποι στις UPS, DHL λειτουργούν ως κανονικοί νταβατζήδες.-
Άβαταρ μέλους
By dimik
#373486 Καλά κάτσε να δεις τι θα σας πει και ο δικός σας εκτελωνιστής, γιατί και εγώ δικό μας έβαλα και τελικά 100€ χρεώσε για ανταλλακτικά laptop -υποτιθέμενης :innocent:- αξίας 66$
Άβαταρ μέλους
By mirage
#373493 Παιδες δεν γινεται να τα εχετε ολα δικα σας. Απλο.

< >
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#373494
Red Garland έγραψε:@Deleted User 1
Ψώνισες με Global Shipping Program, δηλαδή προπληρωμένες τις χρεώσεις δασμών, εκτελωνισμού κτλ.
Μίλα με πωλητή, αυτός έχει ξεκαθαρισμένη τη θέση του εξ αρχής και δε νομίζω να μπορεί μετά τη νίκη να το αλλάξει χωρίς βαβούρα από μέρους του π.χ ακύρωση.
Συν ότι μπορεί να πιαστεί το δέμα από τον τελώνη αν προκαλεί ακόμα και ως gift. Οπότε ζυγίζεις και πράττεις ανάλογα.

Όντως αυτό έχει συμβεί, δική μου αβλεψία που δεν είχα δει εξαρχής την έξτρα χρέωση. Τον έπιασα και του είπα αν μπορεί να στείλει με κάποιο άλλο τρόπο διαφορετικά δε θα προχωρήσω σε πληρωμή.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#373498
dimik έγραψε:Καλά κάτσε να δεις τι θα σας πει και ο δικός σας εκτελωνιστής, γιατί και εγώ δικό μας έβαλα και τελικά 100€ χρεώσε για ανταλλακτικά laptop -υποτιθέμενης :innocent:- αξίας 66$

Ναι, έλα που στην δική μας περίπτωση, η αξία είναι ακριβώς αυτή. Και αποδεικνύεται ΚΑΙ με τιμολόγιο ΚΑΙ με Paypal. Άρα, βρίσκω παράλογο το ποσό σε κάθε περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#373502
Anonymous Founder έγραψε:
dimik έγραψε:Καλά κάτσε να δεις τι θα σας πει και ο δικός σας εκτελωνιστής, γιατί και εγώ δικό μας έβαλα και τελικά 100€ χρεώσε για ανταλλακτικά laptop -υποτιθέμενης :innocent:- αξίας 66$

Ναι, έλα που στην δική μας περίπτωση, η αξία είναι ακριβώς αυτή. Και αποδεικνύεται ΚΑΙ με τιμολόγιο ΚΑΙ με Paypal. Άρα, βρίσκω παράλογο το ποσό σε κάθε περίπτωση.



Καλά και μένα είχε τιμολόγια κλπ, δεν λέει κάτι αυτό, ο εκτελωνισμός είναι πονεμένη ιστορία και συνήθως ζητάνε όσα τους λείπουν. Που να εκτελωνίσεις αυτοκίνητο να δεις πανηγύρι :lol:
Εγώ την επόμενη φορά θα πληρώσω την DHL να τα εκτελωνίσει για να γλιτώσω τον χρόνο που έφαγα να βρω και να συννενοηθώ με τον εκτελωνιστή + την καθυστέρηση στο να κάνει την δουλειά του, αν πλήρωνα την DHL θα τα είχα την επόμενη μέρα και όχι 3 μέρες μετά την άφιξη τους στο αεροδρόμιο.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#373505 @ Deleted User 1
πες μας τι συνέβη τελικά.
Από εμπειρία μου πάντως με DHL, δεν πλήρωσα σένσι παραπάνω και απλά έκανα approve μέσω taxis εξουσιοδότηση εκτελωνισμού και παράδοση την ίδια μέρα.
Όντως δηλαδή είναι όλα πληρωμένα.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#373510 Πληρωμένα είναι. Δεν είναι ότι θα έρθει εδώ και θα ζητάνε κι άλλα. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω από το παρακάτω:

Item (1) US $57.00
Shipping US $21.92
Import charges US $16.44

:hmmm:

Edit: βασικά το αναφέρει ξεκάθαρα τώρα που το βλέπω: No additional import charges at delivery. Εγώ αυτό που θέλω να κάνω είναι να γλιτώσω αυτά τα 16.44€ γιατί με αυτά στην τιμή δεν αξίζει η αγορά.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#373569 Θα λάβεις 99% αρνητικό feedback. Έκανες λάθος που δεν πρόσεξες. Θα δώσεις 15€, και θα προσέξεις την επόμενη φορά