Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#430691 Καλησπέρα ... ΄'εκανα μια αγορά από το Public και έκανα λάθος χρηξσιμοποιόντας την χρωστική μου κάρτας δηλώνοντας της όμως ώς χρεωστική ( επιλέγοντας 0 δόσεις ).

Να προσέξω κάτι ? Παίζει να είναι σοβαρό το λαθος που έκανα ?

Ευχαριστώ .
Άβαταρ μέλους
By melos86
#430692 Φαναρι μερσεντες γνησιο μεταχειρισμενο σε τιμη 110 ευρω λιγοτερα απο το φθηνοτερο αντιστοιχο εδω Ελλαδα και οπως ειπα στην πορτα μου με ACS!
Να πω την αληθεια και εμενα το μυαλο μου σε κανενα παρανομο διαλυτηριο πηγε αλλα ηταν συναλλαγη απο ebay και πληρωμη μεσω paypal.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#430712
dimik έγραψε:Tι γερμανοτσολιάδες είναι άλλωστε :iconcool:


κι εγώ έχω πάρει πάρα πολλά ανταλλακτικά από Βαλτικές χώρες με θετικότατες εμπειρίες.

https://www.ebay.com/sch/rimgerda666/m.html?_nkw=&_armrs=1&_ipg=&_from=
http://stores.ebay.com/automotiveconnectors/
http://www.ebay.com/usr/gtv_parts_worldwide?_trksid=p2057872.m2749.l2754

Πολύ δυνατοί σε Audi-Bmw οι συγκεκριμένοι. :iconcool: Και τα σπάνε σωστά τα αμάξια, δεν ξηλώνουν όπως ναναι.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#430859 Πακετάκι από uk, αποστολή 8/8, δεν έχω λάβει τπτ. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#433077 Ρε παιδιά τι συμβαίνει με τις αποστολές πλέον? Έχω παραγγελία από 17/8 και ακόμα δεν έχει εμφανιστεί. Μέχρι πριν κάνα χρόνο η παραλαβή ήταν την 1η-2η μέρα της πρόβλεψης.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#433218 Εξαρτάται από πού γίνεται η αποστολή. Ή θα σε πιάσει το αυστηρότερο τελωνείο πλέον (φλερτ με 40 μέρες στο νερό) ή το ξεχαρβάλωμα των ΕΛΤΑ. Διαλέγεις και παίρνεις.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#433289 Δεν ξέρω αν το έχετε προσέξει, αλλά το τελευταίο διάστημα έχουν σκαρφαλώσει απότομα οι τιμές κινητών, tablet κλπ στο skroutz. Το moto g5 plus που κόστιζε 240€ τον Αύγουστο, τώρα κοστίζει 335€ το ελάχιστο! :lipsealed:

Η αίτια μοιάζει να είναι η αντιμετώπιση του παρακάτω φαινομένου, που είχε αναφερθεί τον προηγούμενο χρόνο

Απάτη με τον ΦΠΑ μέσω διαδικτυακών καταστημάτων

Ξεπερνάει τα 150 εκατ. ευρώ, σύμφωνα με στελέχη της Οικονομικής Αστυνομίας, ο ετήσιος τζίρος των ηλεκτρονικών καταστημάτων που εμπλέκονται στη λεγόμενη «κυκλική απάτη» του ΦΠΑ. Πρόκειται για τη μη καταβολή ΦΠΑ που γίνεται κυρίως σε προϊόντα τεχνολογίας, μικρού όγκου και μεγέθους, αλλά μεγάλης αξίας. Τέτοια προϊόντα είναι τα «έξυπνα» τηλέφωνα, τα τάμπλετ και φορητοί Η/Υ και άλλα ηλεκτρονικά μέρη και συσκευές.

Η «κομπίνα» στήνεται μέσω εφήμερων e-shops που ξεφυτρώνουν σαν μανιτάρια και τα οποία προμηθεύονται στη χονδρική ηλεκτρονικές συσκευές από κράτη-μέλη της Ε.Ε. Στη συνέχεια, οι συσκευές διατίθενται στην ελληνική αγορά σε τιμές αισθητά χαμηλότερες από το επίσημο δίκτυο διανομής των προϊόντων.

Ετσι προσελκύουν πελάτες στους οποίους πωλούν νόμιμα τα προϊόντα τους, αλλά όταν φτάνει ο χρόνος της καταβολής του ΦΠΑ οι επιχειρήσεις κλείνουν και οι ιδιοκτήτες τους εξαφανίζονται. Οι ίδιοι, στη συνέχεια, θα ανοίξουν μια άλλη επιχείρηση (e-Shop) και θα συνεχίζουν την ίδια δραστηριότητα, πουλώντας άλλη μια παρτίδα κινητών τηλεφώνων ή τάμπλετ Η/Υ.



Από το τέλος Αυγούστου έχει αλλάξει ο τρόπος καταβολής του ΦΠΑ για συσκευές όπως τα κινητά, tablets και laptops και το αποτέλεσμα ήταν να αυξηθούν με "μαγικό" τρόπο οι τιμές όλων αυτών των προϊόντων !
Άβαταρ μέλους
By g47
#433566 Ξερουμε ποια υπηρεσια παραλαμβανει στη Γερμανια αποστολες των ΕΛΤΑ?
Deutche Post δε μου βγαζει αποτελεσμα. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By lemon3
#433846 Τα φώτα σας: (ενδέχεται να έχει απαντηθεί αλλά δεν κάθομαι να διαβάσω 200 σελίδες θέμα)

Αγοράζω από το ebay από ρώσο πωλητή στις 11/8 ένα ρολόι, αξίας 63 ευρώ με τα μεταφορικά μέσα. Το ρολόι μετά από ολιγοήμερες διακοπές στο τελωνείο καταφθάνει χτες, με κοστουμάκι 44 ευρώ φόροι και έξοδα εκτελωνισμού :metalo:
Να μπλέξω με επανεκτιμήσεις και λοιπές διαδικασίες ούτε κατά διάνοια. Οπότε γυρνάει πίσω.

Μιλάω με τον πωλητή στο ebay και του λέω το και το. Συνεργάσιμος ο άνθρωπος, μπορούσε να μου πει τελωνείο, στα @@ μας, ας πρόσεχες. Δέχεται να το πάρει πίσω αλλά μείον 20 usd στην επιστροφή του ποσού. Δεν το έχω παραλάβει ακόμα, στο ταχυδρομείο κάθεται.

Ερώτηση γιατί δεν κατέχω από τα ήθη και τα έθιμα του ebay.
Πρώτον, για την επιστροφή, απλά δεν το παραλαμβάνω και γυρνάει πίσω στον αποστολέα;
Δεύτερον, για πακετάκι ~300 γραμμαρίων μήπως μας πιάνει τον πωπό με τα 20 δολάρια ταχυδρομικά; Να τον παζαρέψω ή γαϊδουριά μιας και δέχεται να το πάρει πίσω;

Εκεί που είμασταν χύμα στο κύμα με τα τελωνεία, τώρα πήγαμε στο αντίθετο άκρο. Τα 3/4 της αξίας επιπλέον; Πολύ δεν είναι;
Άβαταρ μέλους
By corsair
#433875
lemon3 έγραψε:Τα φώτα σας: (ενδέχεται να έχει απαντηθεί αλλά δεν κάθομαι να διαβάσω 200 σελίδες θέμα)

Αγοράζω από το ebay από ρώσο πωλητή στις 11/8 ένα ρολόι, αξίας 63 ευρώ με τα μεταφορικά μέσα. Το ρολόι μετά από ολιγοήμερες διακοπές στο τελωνείο καταφθάνει χτες, με κοστουμάκι 44 ευρώ φόροι και έξοδα εκτελωνισμού :metalo:
Να μπλέξω με επανεκτιμήσεις και λοιπές διαδικασίες ούτε κατά διάνοια. Οπότε γυρνάει πίσω.

Μιλάω με τον πωλητή στο ebay και του λέω το και το. Συνεργάσιμος ο άνθρωπος, μπορούσε να μου πει τελωνείο, στα @@ μας, ας πρόσεχες. Δέχεται να το πάρει πίσω αλλά μείον 20 usd στην επιστροφή του ποσού. Δεν το έχω παραλάβει ακόμα, στο ταχυδρομείο κάθεται.

Ερώτηση γιατί δεν κατέχω από τα ήθη και τα έθιμα του ebay.
Πρώτον, για την επιστροφή, απλά δεν το παραλαμβάνω και γυρνάει πίσω στον αποστολέα;
Δεύτερον, για πακετάκι ~300 γραμμαρίων μήπως μας πιάνει τον πωπό με τα 20 δολάρια ταχυδρομικά; Να τον παζαρέψω ή γαϊδουριά μιας και δέχεται να το πάρει πίσω;

Εκεί που είμασταν χύμα στο κύμα με τα τελωνεία, τώρα πήγαμε στο αντίθετο άκρο. Τα 3/4 της αξίας επιπλέον; Πολύ δεν είναι;



15 ευρώ τα κερατιατικα των ΕΛΤΑ και 24% επι της αξίας που εκτιμησανε. Γενικά εχω παρει την εντυπωση πως οτι και να περάσει το εκτιμουνε γυρω στο 100αρικο με συνοπτικες διαδικασιες... ουτε καν ανοιγμα πακετου.

20 δολλαρια... θα μπορουσε να ναι λιγο παρακατω, αλλα ακομα και ετσι δεν ειναι άσχημα. Πες το restocking fee, πες το την φασαρια του που θα παει ταχυδρομειο να το παραλαβει και να το ξαναβαζει αγγελια... οπως θες παρτο. Θα μπορουσε να σου πει tough luck.

Αν το θες πολυ θα μπορουσες να ζητησεις επανεκτιμηση προσκομιζοντας αποδεικτικα πληρωμης απο Paypal και statement πιστωτικης.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#438880
Geo f1 έγραψε:Δωρακια.
Επετειος

Εικόνα

Εικόνα



Πολλα κουλα με τις 2 απο πανω παραγγελιες!
Με του Σενννα εγινε λαθος στην αποστολη. 2 μπλουζες και μια τσαντα. Το ενα φουτερ ηταν λαθος (το ειχα ηδη)
Μιλαω στο fb με τον φιλο που δουλευει εκει και μου ειπε οτι θα το δει.Τον χανω για 2 μερες και στελνω μαιλ στα κεντρικα. Ναι λαθος μας θα σας στειλουμε το σωστο μου απαντουν...
Μετα ερχεται και ο φιλος στο fb και μου λεει ok george θα στειλω το σωστο...

Και μπαμ 2 πακετα με την ιδια μπλουζα ηρθαν..Δεν συννενοηθηκανν καλα...

Στης Μακλαρεν ενω η παραγγελια εγινε 28-29 αυγουστου δεν ηρθε τπτ...Ανταλλαξαμε μπολικα εμαιλ και περιμενα πανω απο τις 10 εργασιμες που ειχαν πει..
Τιποτα. (η παραγγελια για λογους κοστους αποστελεται απο τους αγγλους χωρις tracking)
Μου εκαναν refund το ποσο.
Σκαει ειδοποιητηριο χθες...παω ελτα..
και παφ
Εικόνα

τρελλη χαρα!!!
Στελνω σημερα εμαιλ στην Μακλαρεν να τους πω τα ευχαριστα καθως και πως θα γινει να τους πληρωσω..
και μου απαντουν
Dear Georgios

Thank you for your email to McLaren Customer Services.

As there was a delay to receive your order there is no need to make a payment for this as you have already been refunded. You can now keep this order free of charge as a gesture of goodwill.


:inlove: :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#439149 EETT: Ενημέρωση των καταναλωτών για τα τέλη εκτελωνισμού ταχυδρομικών αντικειμένων προέλευσης εξωτερικού από χώρες εκτός ΕΕ

http://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News_new/news_0697.html

1. Αντικείμενα μη εμπορικού και εμπορικού χαρακτήρα

Η διαδικασία που εφαρμόζεται, κατά τον εκτελωνισµό, βασίζεται στην ευρωπαϊκή και ελληνική τελωνειακή νομοθεσία περί τριτοχωρικών εμπορευμάτων εμπορικού χαρακτήρα µε αξία υψηλότερη των 22 ευρώ ή µη εμπορικού χαρακτήρα µε αξία μεγαλύτερη των 45 ευρώ.

Ως αντικείμενα µη εμπορικού χαρακτήρα θεωρούνται εκείνα που περιλαμβάνονται αποκλειστικά στις αποστολές που πραγματοποιούνται από ιδιώτη σε ιδιώτη χωρίς οποιασδήποτε μορφής πληρωμή και τα οποία, λόγω της φύσης τους και της μικρής ποσότητάς τους προορίζονται, χωρίς καμία αμφιβολία, για προσωπική, ιδιωτική ή οικογενειακή χρήση εκ μέρους των παραληπτών.

Για αντικείμενα εμπορικού χαρακτήρα καταβάλλονται κανονικά οι δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις, ενώ τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει τα 22 € απαλλάσσονται από το Φ.Π.Α και τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει τα 150 € απαλλάσσονται από το δασμό.


2. Κατηγορίες τελών

Τα τέλη διακρίνονται στις εξής κατηγορίες:

(α) Τέλη προς το δημόσιο (δασμοί, ΦΠΑ, ΔΕΤΕ)

Τα τέλη αυτά καταβάλλονται ανεξαρτήτως του παρόχου που έχει αναλάβει τη διακίνηση της αποστολής. Για αντικείμενα µη εµπορικού χαρακτήρα:

για είδη μέχρι 45 € δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι.
για είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει το ποσό των 700 €, υπόκεινται σε κατ αποκοπή δασμό 2,5%, εκτός εάν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον εκτελωνισμό με βάση τη δασμολογική κατάταξη του είδους.
για είδη των οποίων η συνολική αξία είναι άνω των 700 €, καταβάλλονται οι ισχύοντες δασμοί και φόροι.



(β) Τέλη εκτελωνισµού από ΕΛΤΑ.

Τα τέλη που προβλέπονται στον ισχύοντα τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ είναι:

'Τέλος παρουσίασης στο Τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελεύθερων': 3 ευρώ για ταχυδρομικά δέματα (συμπεριλαμβανομένων των δεμάτων EPG) καθώς και για αντικείμενα EMS, τα οποία προσκομίστηκαν από τα ΕΛΤΑ ΑΕ στις τελωνειακές αρχές για σχετικό έλεγχο και διαπιστώθηκε ότι δεν περιέχουν αντικείμενα που επισύρουν δασµοφορολογικές επιβαρύνσεις και χαρακτηρίστηκαν από τις τελωνειακές αρχές ως 'τελωνειακά ελεύθερα'.

'Τέλος εκτελωνισμού': σύμφωνα με τον ακόλουθο πίνακα:

CIF (*) έως 150 € -> 15 €
CIF άνω των 150 € έως και 500 € -> 20 €
CIF άνω των 500 € έως και 1000 € -> 25 €
CIF άνω των 1000 € -> 50 €

Όπου CIF είναι η στατιστική αξία του αντικειμένου όπως αναγράφεται και στη σχετική αυτοκόλλητη ετικέτα που επικολλάται στα εκτελωνισμένα ταχυδρομικά αντικείμενα και υπολογίζεται από την αξία του αντικειμένου, τα έξοδα μεταφοράς, τυχόν ασφάλιστρα, κ.λπ. Αφορά αντικείμενα επιστολικού ταχυδρομείου και δεμάτων, από χώρες εκτός ΕΕ, που εκτελωνίστηκαν και εκδόθηκε για αυτά τελωνειακή διασάφηση από τις τελωνειακές αρχές.

'Τέλος παράδοσης στον εκτελωνιστή του παραλήπτη': 15 ευρώ.
'Τέλος διασάφησης εξαγωγής': 5 ευρώ για μεμονωμένο αντικείμενο με προσαύξηση 1 ευρώ ανά αντικείμενο για κατάθεση πλέον του ενός αντικειμένου.


(γ) Τέλη εκτελωνισμού από εταιρία ταχυμεταφορών

Εργατικά και έξοδα αποθήκευσης
Αμοιβή εκτελωνιστή που συνήθως ξεκινά από 50-60 ευρώ και αυξάνει ανάλογα µε την αξία του τιμολογίου. Εναλλακτικά, ο παραλήπτης μπορεί να χρησιμοποιήσει δικό του εκτελωνιστή ή να κάνει τον εκτελωνισμό ο ίδιος. Σε αυτή την περίπτωση, δεν πληρώνει αμοιβή εκτελωνιστή στην εταιρία ταχυμεταφορών, αλλά απαιτείται η 'έκδοση διατακτικής' µε κόστος από 0 έως 35 ευρώ, συν το κόστος του τρίτου εκτελωνιστή (αν υπάρξει).

3. Τα ταχυδρομικά αντικείμενα εξωτερικού, είτε διακινούνται από τα ΕΛΤΑ είτε από εταιρίες ταχυμεταφορών, οφείλουν να επιδίδονται στη διεύθυνση του παραλήπτη, με την επιφύλαξη προηγούμενης αποπληρωμής των οφειλών προς το δημόσιο (ΦΠΑ/Δασμών) και αποδέσμευσης των αποστολών από τις τελωνειακές αρχές.

4. Οι καταναλωτές οφείλουν να ενημερώνονται για τα ισχύοντα τέλη από τους τιμοκαταλόγους των εταιριών και από την ιστοσελίδα των Ελληνικών Τελωνείων https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/ICISnet/ στην ενότητα Συχνές Ερωτήσεις/Εισαγωγές-Εξαγωγές- Οφειλές / Εισαγωγές - Εξαγωγές/Ποια είναι η δασµοφορολογική επιβάρυνση των προερχόμενων από Τρίτη χώρα ειδών;
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#439166 Τα τέλη υπέρ ΔΕΤΕ δεν είχαν καταργηθεί; ´η απλώς δεν τα αποδίδουν στους τελωνειακούς όπως παλιά;
Άβαταρ μέλους
By theo13
#439419 Ο αγοραστής θα αποδίδει τον ΦΠΑ για κινητά, tablet και κονσόλες.

Εκδόθηκε η εγκύκλιος για την απόδοση του ΦΠΑ από τον αγοραστή αντί για τον πωλητή στις περιπτώσεις πωλήσεων κινητών τηλεφώνων, tablets και κονσολών ηλεκτρονικών παιχνιδιών. Η διαδικασία αφορά τις επιχειρήσεις που εμπορεύονται τις παραπάνω συσκευές και στοχεύει στο να καταπολεμήσει την κλοπή ΦΠΑ που γίνεται μέσω της "εξαφάνισης" εμπόρου. Έτσι αντί να εισπράξει τον ΦΠΑ του προϊόντος ο πωλητής, τον αποδίδει απευθείας στο δημόσιο ο αγοραστής.

http://capital.gr/tax/3243725/egkuklios-o-agorastis-tha-apodidei-ton-fpa-gia-kinita-tablet-kai-konsoles

Το γνωρίζετε;; Με κάποια μαγαζιά που επικοινώνησα δεν είναι ακόμα σε θέση να εκδώσουν τιμολόγια λόγω αλλαγών στη μηχανογράφηση.