Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g47
#430511 Οκ τοτε θα στειλω ελευθερα.
Θεωρησα οτι σκαναρεται στο αεροδρομιο και δεν περνα (?) η κανει πολλες μερες γιατι τις στελνουν οδικως.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#430568
Dodger έγραψε:Εικόνα


:)

Έχω ένα σωρό καρτέλες CR32 κι άλλες παρόμοιες στρογγυλές από ebay χρόνια τώρα, AA + AAA από ΙΚΕΑ κλπ. Αλλά εντάξει δεν γίνεται να στοκάρεις τα πάντα, και θα έρθει μια στιγμή που θα χρειαστείς μια άσχετη μπαταρία που δεν έχεις. Ε τότε πας στο ψιλικατζίδικο της γειτονιάς ή στο μαγαζί με τα είδη ηλεκτρονικών :)
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#430571 Είχα παραγγείλει προ καιρού αυτό.

Το αντικείμενο δείχνει κολλημένο στο ταχυδρομείο (μάλλον Ελλάδα αλλά δεν παίζει να τρέχω στα ταχυδρομεία και να ψάχνω με tracking number) από 19/8 και φυσικά ζήτησα refund το οποίο και δέχτηκε αμέσως ο πωλητής. Το θέμα είναι ότι μετά από αυτή την εξέλιξη μου εμφανίστηκε ως updaid item μέσα στο ιστορικό αγορών. Είναι λογικό αυτό? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#430579 Προβλεψη: Ετσι σκατα που τα εχουν κανει στα τελωνεια και τις συνεχιζομενες ακυρωσεις /dispute στο paypal, σε λιγο καιρο θα ψαχνουμε με το τουφεκι πωλητη /μαγαζι που να στελνει γΕλλαδα. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By babakos
#430634 Δεν υπάρχει κανείς λόγος το Paypal και οι πωλητές να δεχτούν dispute με την δικαιολογία οτι .. πέρασε τελωνείο. Προφανως αναφέρομαι στα συστημένα πακέτα στα οποία φαίνεται ευκολα η πορεία τους..

Τα import taxes ειναι ευθύνη του αγοραστή.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#430636 Να διευκρινησω οτι δεν αναφερομαι σε περιπτωση παραλαβης μετα τελωνειου, αλλα στην πολυημερη καθυστερηση μεχρι να εκτελωνιστουν κατα την οποια πολυς κοσμος την παταει και νομιζει οτι χαθηκε το δεμα του. Ανοιγει dispute, ακυρωνεται η συναλλαγη ενω το δεμα περιμενει κανονικα να εκτελωνιστει. Η αναμονη πλεον νομιζω οτι ξεπερναει τις 30 ημερες.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#430643 Του Στέφανου είναι από Λιθουανία απ' ότι βλέπω άρα δεν τίθεται θέμα τελωνείου, απλά τρομπάρουν τα ΕΛΤΑ.
Είπαμε ΟΚ καθυστερούν τα δέματα από Κίνα λόγω φόρτου εργασίας στο τελωνείο, αλλά αν καθυστερούν και αυτά από την Ευρωπαϊκή Ένωση καλά κρασιά.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#430648 Έχω ψωνίσει 4-5 φορές από Λιθουανία. Ποτέ δεν κάνουν πάνω από 5-6 εργάσιμες. Την Πέμπτη παρήγγειλα άλλο κουμπί πάλι από Λιθουανία και είναι ήδη Ελλάδα. Ξεκάθαρα τα ΕΛΤΑ έχασαν το δέμα.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#430671
Deleted User 1 έγραψε:Έχω ψωνίσει 4-5 φορές από Λιθουανία. Ποτέ δεν κάνουν πάνω από 5-6 εργάσιμες. Την Πέμπτη παρήγγειλα άλλο κουμπί πάλι από Λιθουανία και είναι ήδη Ελλάδα. Ξεκάθαρα τα ΕΛΤΑ έχασαν το δέμα.

Μου ηρθε φαναρι αυτοκινητου απο λιθουανια σε 5 ημερολογιακες μερες! DPD Classic και παραδοση στον χωρο μου!
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#430675 Εσθονοί, Λετονοί και Λιθουανοί παίζουν μεγάλη μπάλα στα ανταλλακτικά εντός EU. Δεν ξέρω αν έχουν γίνει κέντρο αποσυναρμολόγησης κλεμμένων ή οτιδήποτε της Ευρώπης, πάντως βρίσκεις απείρως περισσότερα πράγματα απ' ότι Γερμανίες, Αγγλίες και λοιπές δυνάμεις. Και αντίστοιχα έχουν οργανώσει άψογα και τις αποστολές τους.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#430683 Tι γερμανοτσολιάδες είναι άλλωστε :iconcool:


κι εγώ έχω πάρει πάρα πολλά ανταλλακτικά από Βαλτικές χώρες με θετικότατες εμπειρίες.