Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#2932 Κοιτά να δεις που νόμιζα οτι ο Geo δεν είχε ανοίξει topic... :s_sorry
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#2946 Ψάχνοντας κατι συγκριτικά για φωτογραφικές μηχανές βρήκα αυτό

http://www.eglobalcentral.de/nikon-d530 ... hwarz.html

Το εν λόγω site έχει καταληξει και eu, com, co.uk, es οποτε θεωρητικά δραστηριοποιείται σε διάφορες χώρες τη Ευρώπης το online shop.

Η απορία μου είναι ότι πχ για την παραπάνω μήχανη ΟΛΑ τα μαγαζια (ιντερνετικα και μη) έχουν τιμη 650 (skrouzt) - 720 (σε κανονικο μαγαζι) οποτε η διαφορα ειναι τεραστια. Πως μπορουμε να μαθουμε αν ειναι αξιοπιστο και τι τελικα πουλαει; :hmmm:

ενδεικτικα η d7100 στο skroutz την βρισκεις 949,00 στο eglobalcentral την βρισκεις 659,99
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#5928 :s_cry

Απο 10/08 εχω παραγγειλει 2 μπλουζες..και σημερα μου γραψαν και οι 2 σελλερες οτι θα κανουν resend γιατι <εγινε μπερδεμα με τα ταχυδρομια>!

Ο ενας μαλιστα μου ειπε πως η διευθυνση ειχε non english χαρακτηρες και για αυτο το επεστρεψαν πισω!!

Μα πως?? Και στο ebay k στο paypal εχω δωσει διευθυνση με λατινικους χαρακτηρες...

Αντε αλλον ενα μηνα αναμονη!!! Ειχα καλομαθει με τις σχεδον αμεσες παραδοσεις!!!

Τωρα μεχρι και τα βαπτησια της μικρης εχουμε παυσεις αγορων!!! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#5943 Το εβαυ έχει ξεκινήσει βιολί με τους εκτελωνισμούς ε; Δεν μπορώ να αγοράσω κάτι πλέον εκτός EU, παίρνοντας το ρίσκο να περάσει τελωνείο... :s_mad
Άβαταρ μέλους
By xenos
#5972
Geo f1 έγραψε:Εμενα κατι παπουτσια απο Μαιαμι ηρθαν στην πορτα μου παντως. :s_tongue


Εκτός από κόστος αγοράς και μεταφορικών δεν σου έβγαζε import tax; :s_omg
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#5979 ααα κατσε...γραψε λαθος...

Ενω o σελλερ που τον βρηκα απο το ebay δεν εστελνε Ελλαδα,επειτα απο αρκετο μπουρου μπουρου τα εστειλε individually και απλα μου εδωσε το πειπαλ account του..Οποτε ισως για αυτο να γλυτωσα τα οποια εξτρα κοστη
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#7201
bibendum έγραψε:Ψάχνοντας κατι συγκριτικά για φωτογραφικές μηχανές βρήκα αυτό

http://www.eglobalcentral.de/nikon-d530 ... hwarz.html

Το εν λόγω site έχει καταληξει και eu, com, co.uk, es οποτε θεωρητικά δραστηριοποιείται σε διάφορες χώρες τη Ευρώπης το online shop.

Η απορία μου είναι ότι πχ για την παραπάνω μήχανη ΟΛΑ τα μαγαζια (ιντερνετικα και μη) έχουν τιμη 650 (skrouzt) - 720 (σε κανονικο μαγαζι) οποτε η διαφορα ειναι τεραστια. Πως μπορουμε να μαθουμε αν ειναι αξιοπιστο και τι τελικα πουλαει; :hmmm:

ενδεικτικα η d7100 στο skroutz την βρισκεις 949,00 στο eglobalcentral την βρισκεις 659,99

too good to be true.
έψαξα πρόχειρα στο internet για reviews και τα σχόλια είναι καλά στην συντριπτική τους πλειοψηφία...
Τι διάολο μπορεί να παίζει;
Άβαταρ μέλους
By IOANNIS
#7520 Πρόσφατα έκανα αγορά από το Amazon.com αναγκαστικά γιατί το προϊών δεν πουλιόταν στην Ε.Ε. Η Αξία του προϊόντος ήταν 99,98Usd

Για προϊόντα που πουλάει το ίδιο το Amazon.com, «AmazonGlobal products», υπολογίζει «φόρους και δασμούς κλπ» που τους αναφέρει ως «Import Fees Deposit».

Στην καρτέλα του προϊόντος το Amazon αναφέρει :

  • Ships from and sold by Amazon.com. Gift-wrap available.
  • This item ships to ATHENS, Greece.


Πέραν των «Import Fees Deposit» που πληρώνουμε στο Amazon.com δεν χρεωνόμαστε τίποτε άλλο εάν τα «Import Fees Deposit» που πληρώσαμε/παρακράτησε υπερβεί το ποσό αυτό αντίθετος εάν το Amazon.com πληρώσει λιγότερα μας επιστρέφει την διαφορά.

Στην δική περίπτωση/παραγγελία πλήρωσα μόνο μεταφορικά και 23% «Import Fees Deposit». Υπολογίστηκε 23% και στα μεταφορικά.

Το πακέτο το παρέλαβα με courier UPS (στον τόπο κατοικίας μου).

Γιατί δεν πέρασε τελωνείο ?

Τελωνείο πέρασε στην Γερμανία αλλά όχι Ελλάδα απ ότι κατάλαβα.

Διαδρομή που ακολούθησε το πακέτο :

  • Το πακέτο από Αμερική πήγε Αγγλία, «West Drayton, MIDDX, EN», μέσω IML/LANDMARK GLOBAL.
  • Οι πληροφορίες παρακολούθησης στο Amazon.com (Shipment Tracking) του πακέτου ανέφεραν για την τοποθεσία «West Drayton, MIDDX, EN» => «Package arrived to destination country» δηλαδή το Πακέτο έφτασε στην χώρα προορισμού παρ ότι ο προορισμός ήταν Ελλάδα.
  • Από εκεί πήγε Γερμανία όπου η πληροφορία παρακολούθησης ανέφερε «Έγινε επεξεργασία της παραγγελίας : Έτοιμη για UPS»
  • Μετά από τρεις στάσεις στην Γερμανία και δύο στην Ιταλία τα πακέτο έφτασε Ελλάδα στις εγκαταστάσεις της UPS στο Κοροπί και κατόπιν σε εμένα.

Το πακέτο είχε μια ετικέτα με αποστολέα «Amazon USA» και από πάνω της μια με αποστολέα «LANDMARK GLOBAL Duesseldorf, NURNBERGER STR 12 GERMANY»



About Import Fees Deposit


AmazonGlobal offers customers customs duties, taxes and fees ("Import Fees") estimation during checkout and customs clearance on your behalf for certain eligible countries.



Calculating Fees

When AmazonGlobal products are shipped to eligible countries, an estimate of the Import Fees will be levied on the items in your order for shipment to countries outside of the U.S. With your authorization, these funds are used by the carrier or another agent to pay the Import Fees on your behalf (or the recipient's behalf) to the appropriate authorities of the destination country ("Import Fees Deposit"). The payment of import fees is the responsibility of the importer and is levied based on the laws of the country into which the products are being shipped.

The Import Fees Deposit is an estimation of the taxes and duties that may apply and isn't an actual calculation. Customs regulations and tax rates applicable to certain goods may change between the date the taxes and duties were estimated and the applicable taxes and duties on the date of import into the destination country. The duty or tax rate is often determined by the classification of a good, which varies by country and region.

For AmazonGlobal items, you won't be charged additional fees if the actual Import Fees exceed the Import Fees Deposit we estimated. For items sold by Amazon Marketplace sellers, please check the seller's policies.

If the actual Import Fees (paid by the carrier on behalf of the recipient to the customs and tax authorities of the destination country) are less than the Import Fees Deposit collected by us on your behalf, you'll automatically be refunded the difference to the payment method you used for the order. You'll receive a notification e-mail confirming the amount of the refund. The process takes 60 days from the shipment date.

Note: The above terms also apply to the shipment of any replacement product that might be shipped if there's a problem with the original shipment. If you return a product to us, you'll be the exporter from the original shipping destination responsible for compliance with all export laws of that country. Title and risk of loss transfer to us upon receipt at our fulfillment centers.


Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Serf
#7557 Ερώτηση για online κλείσιμο ξενοδοχείου (μέσω booking.com) ταιριάζει εδώ;

Σε περίπτωση που έχει γίνει κράτηση δωματίου με χρήση πιστωτικής χωρίς χρέωση αυτής (ούτε προδέσμευση χρημάτων εφόσον δεν έχει έρθει σχετικό ενημερωτικό SMS στο κινητό) τι θα γίνει σε περίπτωση που δεν εμφανιστούμε στο δωμάτιο και - συμπτωματικά - ακυρωθεί η πιστωτική λόγω απώλειας;