Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By postruck
#422190
elteo έγραψε:
Pitt έγραψε:Έχω δυό παραγγελίες με κινέζικα ψιλολόγια από ebay και κανονικά μέχρι σήμερα θα έπρεπε να τις είχα παραλάβει. Αν και δεν τα στέλνουν συστημένα, έχουν ένα υποτυπώδες tracking nr της YANWEN που παρακολουθεί την πορεία έως την άφιξη και την παράδοσή τους στην χώρα προορισμού.

Βλέπω λοιπόν:

Arrive at Greece airport.
Jul-12-17, 20:00 PM, Greece

Handled by airline,flight No..
Jul-09-17, 20:00 PM

Prepare to dispatch.
Jul-09-17, 08:00 AM, Internationg Mail Center

Received.
Jul-08-17, 08:00 AM, Internationg Mail Center

Process completed in yanwen sorting center.
Jul-07-17, 04:05 AM

Yanwen Acceptance.
Jul-06-17, 18:18 PM



Arrive at Greece airport.
Jul-14-17, 22:00 PM, Greece

Handled by airline,flight No..
Jul-11-17, 22:00 PM

Prepare to dispatch.
Jul-11-17, 10:00 AM, Internationg Mail Center

Received.
Jul-10-17, 10:00 AM, Internationg Mail Center

Process completed in yanwen sorting center.
Jul-09-17, 07:45 AM

Yanwen Acceptance.
Jul-08-17, 15:27 PM


Βρίσκονται εδώ και τρείς περίπου εβδομάδες στην Ελλάδα παρατημένα μέσα σε κάποιους ταχυδρομικούς σάκους!
Η απαξίωση των ΕΛΤΑ δεν έχει όριο. Λυπάμαι για την κατάντια του... :s_sad


Αν μπεις myphone θα δεις το χαμό που γίνεται. Όλα περνάνε τελωνείο. Το ΕΛΤΑ έχει δώσει το έργο σε ιδιώτες λένε.

Για τα προβλήματα των ελ.τα.,έχω γράψει αρκετές φορές.
Για όσους περιμένουν δέματα απο χώρες εκτός Σέγκεν,να ξέρετε οτι τώρα ο Αλέξης έκανε προσλήψεις για το τελωνείο και ΤΑ ΠΑΝΤΑ περνάνε ΠΡΩΤΑ :rtfm: απο εκεί και μετά πάνε σε ελ.τα.,acs,dhl και τις υπόλοιπες εταιρείες.Να δείτε πόσα δέματα επιστρέφουν πίσω γιατί αρνούνται να τα παραλάβουν λόγω δασμών! Την Παρασκευή μου είπαν σε γραφείο, οτι έστειλε απο Αμερική ενας στον αδερφό του ενα κινητό σαν δώρο για την γιορτή του και οι τελώνες του ζητούσαν 150 ευρώ δασμούς!!! Ο άνθρωπος δεν το παρέλαβε.
elteo,τι έργο έχει δώσει το ΕΛΤΑ σε ιδιώτες???
Άβαταρ μέλους
By elteo
#422193
postruck έγραψε:
elteo έγραψε:
Pitt έγραψε:Έχω δυό παραγγελίες με κινέζικα ψιλολόγια από ebay και κανονικά μέχρι σήμερα θα έπρεπε να τις είχα παραλάβει. Αν και δεν τα στέλνουν συστημένα, έχουν ένα υποτυπώδες tracking nr της YANWEN που παρακολουθεί την πορεία έως την άφιξη και την παράδοσή τους στην χώρα προορισμού.

Βλέπω λοιπόν:

Arrive at Greece airport.
Jul-12-17, 20:00 PM, Greece

Handled by airline,flight No..
Jul-09-17, 20:00 PM

Prepare to dispatch.
Jul-09-17, 08:00 AM, Internationg Mail Center

Received.
Jul-08-17, 08:00 AM, Internationg Mail Center

Process completed in yanwen sorting center.
Jul-07-17, 04:05 AM

Yanwen Acceptance.
Jul-06-17, 18:18 PM



Arrive at Greece airport.
Jul-14-17, 22:00 PM, Greece

Handled by airline,flight No..
Jul-11-17, 22:00 PM

Prepare to dispatch.
Jul-11-17, 10:00 AM, Internationg Mail Center

Received.
Jul-10-17, 10:00 AM, Internationg Mail Center

Process completed in yanwen sorting center.
Jul-09-17, 07:45 AM

Yanwen Acceptance.
Jul-08-17, 15:27 PM


Βρίσκονται εδώ και τρείς περίπου εβδομάδες στην Ελλάδα παρατημένα μέσα σε κάποιους ταχυδρομικούς σάκους!
Η απαξίωση των ΕΛΤΑ δεν έχει όριο. Λυπάμαι για την κατάντια του... :s_sad


Αν μπεις myphone θα δεις το χαμό που γίνεται. Όλα περνάνε τελωνείο. Το ΕΛΤΑ έχει δώσει το έργο σε ιδιώτες λένε.

Για τα προβλήματα των ελ.τα.,έχω γράψει αρκετές φορές.
Για όσους περιμένουν δέματα απο χώρες εκτός Σέγκεν,να ξέρετε οτι τώρα ο Αλέξης έκανε προσλήψεις για το τελωνείο και ΤΑ ΠΑΝΤΑ περνάνε ΠΡΩΤΑ :rtfm: απο εκεί και μετά πάνε σε ελ.τα.,acs,dhl και τις υπόλοιπες εταιρείες.Να δείτε πόσα δέματα επιστρέφουν πίσω γιατί αρνούνται να τα παραλάβουν λόγω δασμών! Την Παρασκευή μου είπαν σε γραφείο, οτι έστειλε απο Αμερική ενας στον αδερφό του ενα κινητό σαν δώρο για την γιορτή του και οι τελώνες του ζητούσαν 150 ευρώ δασμούς!!! Ο άνθρωπος δεν το παρέλαβε.
elteo,τι έργο έχει δώσει το ΕΛΤΑ σε ιδιώτες???


ξέρω γω :lol: έτσι έγραφαν έτσι σας έγραψα.

πάντως είναι δράμα η κατάσταση, φορολογούν ότι να ναι.

6 ευρώ πακέτο ζητάνε 25 ευρώ δασμούς.
85 ευρώ κινητό χωρίς να ανοίξουν πακέτο 25 ευρώ.

από αρχές ιουνίου περιμένουν πολλοί και ακόμα να παραλάβουν.

όλα τελωνείο.

αποφύγετε Κίνα και ΗΠΑ.
Άβαταρ μέλους
By postruck
#422204 Διαδυκτιακές αερολογίες απο άσχετους,που δεν ξέρουν οτι γίνεται εισαγωγή στην χώρα,πρώτα περνά πο τελωνείο και μετά απο την εκάστοτε ταχυδρομική εταιρεία :rtfm:
Αποφύγετε χώρες εκτος Σέγκεν,λοιπόν για να μην σας έρθει διασάφιση,μαζί με το πακέτο :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#422216 Δεν με πειράζει το τελωνείο και καλά θα κάνουν να περνάνε από εκεί όσα πρέπει να περνάνε (>22€). Αυτό λέει ο νόμος, ας τον εφαρμόσουν.

Με πειράζει ο γραψαρχιδισμός (3 εβδομάδες καθυστέρηση και συνεχίζουμε σαν να μην τρέχει τίποτε) η ανικανότητα και η βλακεία.

Πριν ένα μήνα παρήγγειλα μια απλή θήκη με φερμουάρ για πολύμετρο. Συνολικό κόστος κάπου στα 5€. Ο ταχυδρόμος αντί να το φέρει, άφησε σημείωμα να πάω να το παραλάβω εγώ. Βλέπω ωράριο του ταχυδρομικού γραφείου (Πανεπιστημίου) 7:30-14:30 και το Σαββάτο κλειστά. Εγώ φεύγω το πρωί από το σπίτι στις 6:30 και γυρνάω μετά τις 16:30. Την κάτσαμε... Βρίσκω τρόπο και πάω να δω τι συμβαίνει και μου λένε 3€. Βρε χρυσή μου κυρία, με ρωτάς πως κατάφερα και ήρθα; Ας το έφερνε ο ταχυδρόμος και να του έδινα τα γαμημένα 3€. Δεν προβλέπεται, μου λέει, γιατί δεν μπορεί να κόψει απόδειξη.

Δεν μιλάω για το βλακώδες της χρέωσης 3€ για κάτι που κάνει 5€ (και 1€ να έκανε μάλλον πάλι θα χρέωναν το 3ευρω) αλλά κάνε βρε λίγο εύκολη την ζωή του "πελάτη" σου! Στείλ’ το σε κατάστημα που δουλεύει και απόγευμα, ή δώσε την δυνατότητα στον ταχυδρόμο να εισπράττει το 3ευρω! Όλοι οι αποδέκτες συνταξιούχοι ή άνεργοι είναι;

Πότε όμως ο ΕΛΤΑ αντιμετώπισε τους "πελάτες" του ως ΠΕΛΑΤΕΣ, για να το κάνει και τώρα; :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By bebes
#422228
Pitt έγραψε:Έχω δυό παραγγελίες με κινέζικα ψιλολόγια από ebay και κανονικά μέχρι σήμερα θα έπρεπε να τις είχα παραλάβει. Αν και δεν τα στέλνουν συστημένα, έχουν ένα υποτυπώδες tracking nr της YANWEN που παρακολουθεί την πορεία έως την άφιξη και την παράδοσή τους στην χώρα προορισμού.

Βλέπω λοιπόν:

Arrive at Greece airport.
Jul-12-17, 20:00 PM, Greece

Handled by airline,flight No..
Jul-09-17, 20:00 PM

Prepare to dispatch.
Jul-09-17, 08:00 AM, Internationg Mail Center

Received.
Jul-08-17, 08:00 AM, Internationg Mail Center

Process completed in yanwen sorting center.
Jul-07-17, 04:05 AM

Yanwen Acceptance.
Jul-06-17, 18:18 PM



Arrive at Greece airport.
Jul-14-17, 22:00 PM, Greece

Handled by airline,flight No..
Jul-11-17, 22:00 PM

Prepare to dispatch.
Jul-11-17, 10:00 AM, Internationg Mail Center

Received.
Jul-10-17, 10:00 AM, Internationg Mail Center

Process completed in yanwen sorting center.
Jul-09-17, 07:45 AM

Yanwen Acceptance.
Jul-08-17, 15:27 PM


Βρίσκονται εδώ και τρείς περίπου εβδομάδες στην Ελλάδα παρατημένα μέσα σε κάποιους ταχυδρομικούς σάκους!
Η απαξίωση των ΕΛΤΑ δεν έχει όριο. Λυπάμαι για την κατάντια του... :s_sad



Na μην ανησυχω λοιπον που δεν ηρθαν ακομη τα καλωδια φορτισης που παρηγγειλα,,, :s_mad
Estimated delivery Jul 03, 2017 - Jul 19, 2017
Tracking number:
Tracking number
HKAIC891716619023274

17 Ιουνιου παραδοθηκαν στην DHL...
γυρισα απο διακοπες και ημουν ετοιμος να τα παραγγειλω ξανα, νομιζα οτι δεν ολοκληρωσα την παραγγελια, πρωτη φορα τετοια καθυστερηση.
Ταυτοχρονα παρηγγειλα κι ενα τηλεφωνο απο Αγγλια το οποιο ηρθε μεσα σε μια εβδομαδα
Άβαταρ μέλους
By postruck
#422232 pitt,για το ωράριο λειτουργίας οταν υπήρχε προσωπικό,τα περισσότερα μεγάλα γραφεία και στις πρωτευουσες των νομών, ήταν ανοικτά απο τις 7 το πρωί μέχρι 8 το βράδυ και σάββατο μέχρι 2 το μεσημέρι.Τώρα μνημόνιο!
Για τα 3 ευρώ,δεν είναι έσοδο των ελ.τα.,αλλα για το τελωνείο. Τα ελ.τα. κάνουν τον εισπράκτορα του τελωνείου και ναι πρέπει να το παραλάβεις απο το κατάστημα για να φαίνεται η έκδοση της απόδειξης και εν συνεχεία η απόδοση του ποσού στο τελωνείο.
Οπως καταλαβαίνεις δεν είσαι πελάτης των ελ.τα.,αλλα του τελωνείου :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#422233
Pitt έγραψε:Δεν με πειράζει το τελωνείο και καλά θα κάνουν να περνάνε από εκεί όσα πρέπει να περνάνε (>22€). Αυτό λέει ο νόμος, ας τον εφαρμόσουν.


Σε αυτη την χωρα παντα ημασταν βασιλικοτεροι του Βασιλεως...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#422238
postruck έγραψε:pitt,για το ωράριο λειτουργίας οταν υπήρχε προσωπικό,τα περισσότερα μεγάλα γραφεία και στις πρωτευουσες των νομών, ήταν ανοικτά απο τις 7 το πρωί μέχρι 8 το βράδυ και σάββατο μέχρι 2 το μεσημέρι.Τώρα μνημόνιο!


Ακόμη και τότε που δέναμε τους σκύλους με τα λουκάνικα, το ταχυδρομικό γραφείο Πανεπιστημίου δεν ήταν ποτέ ανοικτό απόγευμα ή Σάββατο. Και τώρα υπάρχουν 2-3 καταστήματα ανοιχτά στην Θεσσαλονίκη, αλλά τι σχέση έχει αυτό όταν το κατάστημα που έχει το πακετάκι μου είναι κλειστό;

Για τα 3 ευρώ,δεν είναι έσοδο των ελ.τα.,αλλα για το τελωνείο. Τα ελ.τα. κάνουν τον εισπράκτορα του τελωνείου και ναι πρέπει να το παραλάβεις απο το κατάστημα για να φαίνεται η έκδοση της απόδειξης και εν συνεχεία η απόδοση του ποσού στο τελωνείο.


Δηλαδή αν το πληρώσω στον ταχυδρόμο που θα εκδώσει απόδειξη, δεν θα φαίνεται; Κρυφή θα είναι;
Ταχυδρομικός υπάλληλος ήταν η κυρία που πλήρωσα στο κατάστημα, ταχυδρομικός υπάλληλος και ο ταχυδρόμος! Ποιά η διαφορά;

Οπως καταλαβαίνεις δεν είσαι πελάτης των ελ.τα.,αλλα του τελωνείου :iconcool:


Επιβεβαιώνεις ακόμη μια φορά αυτό που είπα για τα ΕΛΤΑ, ότι ποτέ δεν αντιμετώπισε τους "πελάτες" ως ΠΕΛΑΤΕΣ!
Δυστυχώς αν δεν αλλάξει αυτή η νοοτροπία, μέλλον δεν βλέπω για τα ΕΛΤΑ.

corsair έγραψε:
Pitt έγραψε:Δεν με πειράζει το τελωνείο και καλά θα κάνουν να περνάνε από εκεί όσα πρέπει να περνάνε (>22€). Αυτό λέει ο νόμος, ας τον εφαρμόσουν.


Σε αυτη την χωρα παντα ημασταν βασιλικοτεροι του Βασιλεως...


Που ακριβώς διαφωνείς αγαπητέ corsair, στην εφαρμογή του νόμου; Βολεύει καλύτερα η επιλεκτική εφαρμογή του που γίνεται τώρα; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#422249
Εδώ και λίγες εβδομάδες (μέσα στο καλοκαίρι) έχουν αλλάξει πολλά πράγματα στην διαδικασία μετακίνησης δεμάτων από το εξωτερικό προς την χώρα μας, αφού όλα τα δέματα εξωτερικού θα περνάνε από τελωνείο για εκτελωνισμό, σύμφωνα με τα νέα μέτρα των ΕΛΤΑ, για να εφαρμοστούν τα νέα ειδικά τέλη, που μπορείτε να βρείτε σε PDF εδώ. Σύμφωνα με τα όσα αναγράφονται εκεί λοιπόν, για δέματα αξίας έως 150€, οι παραλήπτες τους θα πληρώνουν 15€ δασμούς εκτελωνισμού. Για δέματα αξίας από 150€ έως και 500€, η χρέωση του τελωνείου φτάνει τα 20€. Τέλος, από 500€ έως 1000€, ο εκτελωνισμός πάει στα 50€.

Προσοχή, σημειώστε οτι ακόμα και δέμα αξίας 1€ (όπως μία θήκη για κινητό από το eBay που παραγγείλαμε π.χ.) έλαβε τέλος εκτελωνισμού 3€.


https://gr.gizchina.com/2017/08/02/agor ... -ton-elta/


** Ο πινακας αναφερει το κόστος εκτελωνισμου μονο (για την εκτελεση της δοαδικασιας) και δεν αναφερει τους δασμους που ειναι το πραγματικό κοστος.

Δασμοι (επιπλεον του κοστους εκτελωνισμου):

3% επι της αξίας (κοστος αγορας+μεταφορικα+ασφαλιση)

ΦΠΑ: 24% επι του ποσού [αξία + δασμοι 3%]

Τελικο κοστος:
Δασμοι+ΦΠΑ+τελη εκτελωνισμου

Τα 3€ αναφερονται στα δέματα που ερχονται εκτος Ε.Ε. και κρινονται ατελώνιστα (χωρις δασμους) και αντικατοπτριζει το κοστος επιδοσης και παραλαβης στο τελωνειο των σχετικων εγγραφων. Υπηρχε εδω και τουλαχιστον 12 χρονια ως κοστος
Άβαταρ μέλους
By elteo
#422251 Το θέμα δεν είναι να πληρώσεις δασμούς. Το βρίσκω σωστό και λογικό. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει σωστή εκτίμηση αξίας του πακέτου. Τις περισσότερες φορές, όχι πάντα.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#422253 Ότι έχω παραγγείλει τον τελευταίο καιρό πάντως μου έχει έρθει κανονικά, ίσως και νωρίτερα από ότι περίμενα, και μέχρι τώρα χωρίς να πληρώσω κάτι έξτρα.
Ελπίζω να συνεχίσουν έτσι!
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#422274
elteo έγραψε:Το θέμα δεν είναι να πληρώσεις δασμούς. Το βρίσκω σωστό και λογικό. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει σωστή εκτίμηση αξίας του πακέτου. Τις περισσότερες φορές, όχι πάντα.


Όταν η πρακτική εδώ και χρόνια ήταν να ζητάμε από τον Κινέζο πωλητή να δηλώνει το προϊόν ως gift ή να δηλώνει τιμή πολύ χαμηλότερη από την πραγματική αξία του προϊόντος, τι περιμένουμε από τους εκτελωνιστές; Να ανοίγουν το πακέτο με την θήκη για το πολύμετρο π.χ. και να κάθονται να ψάχνουν στο ebay και στο aliexpress ποια είναι η πραγματική του αξία;

Δεν είναι τυχαίο ότι τέτοια περιστατικά συμβαίνουν με προϊόντα από την Κίνα (όπου οι πωλητές δηλώνουν ότι να ναι) και όχι από την Αμερική, οπού δύσκολα ο πωλητής θα δηλώσει αναληθή στοιχεία, γιατί ξέρει ότι αν των πιάσουν θα τον σκίσουν.

ΥΓ. Και εγώ πάντως ότι έχω παραλάβει το τελευταίο διάστημα, έχει έρθει στην ώρα του (ίσως και νωρίτερα) και χωρίς κάποιο επιπλέον κόστος.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#422309
axel12p έγραψε:
elteo έγραψε:Το θέμα δεν είναι να πληρώσεις δασμούς. Το βρίσκω σωστό και λογικό. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει σωστή εκτίμηση αξίας του πακέτου. Τις περισσότερες φορές, όχι πάντα.


Όταν η πρακτική εδώ και χρόνια ήταν να ζητάμε από τον Κινέζο πωλητή να δηλώνει το προϊόν ως gift ή να δηλώνει τιμή πολύ χαμηλότερη από την πραγματική αξία του προϊόντος, τι περιμένουμε από τους εκτελωνιστές; Να ανοίγουν το πακέτο με την θήκη για το πολύμετρο π.χ. και να κάθονται να ψάχνουν στο ebay και στο aliexpress ποια είναι η πραγματική του αξία;

Δεν είναι τυχαίο ότι τέτοια περιστατικά συμβαίνουν με προϊόντα από την Κίνα (όπου οι πωλητές δηλώνουν ότι να ναι) και όχι από την Αμερική, οπού δύσκολα ο πωλητής θα δηλώσει αναληθή στοιχεία, γιατί ξέρει ότι αν των πιάσουν θα τον σκίσουν.

ΥΓ. Και εγώ πάντως ότι έχω παραλάβει το τελευταίο διάστημα, έχει έρθει στην ώρα του (ίσως και νωρίτερα) και χωρίς κάποιο επιπλέον κόστος.


Κι εγώ έχω παραλάβει άπειρα πραγματάκια συνήθως χαμηλής αξίας από παντού χωρίς ποτέ καμία επιβάρυνση (δεν έχω παραγγείλει ποτέ κινητά, tablets κλπ).

Το θέμα με την χρέωση των 3€ δεν το ανέφερα για την χρέωση αυτή καθαυτή αλλά για την ταλαιπωρία που υφίσταται κανείς για να το παραλάβει.

Το οξύμωρο ήταν ότι το πακετάκι ανέγραφε την πραγματική περιγραφή του προϊόντος (Carrying Case For Multimeter) και η δηλωθείσα αξία ήταν επίσης η πραγματική (αλλά σε USD αντί σε EUR). Επίσης περίεργο ήταν το ότι ο πωλητής το έστειλε συστημένο ενώ στην σελίδα του προϊόντος (ebay) έγραφε "Economy International Shipping".

Ίσως το πέρασαν από τελωνείο (αν και δεν χρέωσαν δασμούς) επειδή ήταν συστημένο και υπέθεσαν ότι θα ήταν κάτι σημαντικής αξίας. :s_dunno