Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#700577 Ευχαριστω για τις απαντησεις :s_smile

Οσον αφορα την αντικαταβολη απ' οτι καταλαβα ελεγα μπουρδες. Καπου ειχα δει οτι μεχρι 500 ευρω μπορει να τα εισπραξει ο κουριερ απο το σπιτι και για μεγαλυτερα ποσα παει ο παραληπτης και πληρωνει στην εταιρια με καρτα. Καπου εκει τα μπουρδουκλωσα στο μυαλο μου και πεταξα την κοτσανα...

Βασικα εχω αγορασει δεκαδες φορες με αντικαταβολη αλλα δεν εχω πουλησει τιποτα. Πως ακριβως γινεται το κολπο? Μετα απο ποσες μερες και με τι τροπο παιρνεις τα λεφτα σου απ' τη μεταφορικη?

Κι επειδη ειμαι εντελως εκτος της αγορας μεταχειρισμενων, εχετε καμια ιδεα σε ποιο σαιτ ειναι το πιο πιθανο να πουλησω το πισι? Μου ειπανε οτι στο φουμπου γινεται χαμουλης, αλλα δεν εχω καν λογαριασμο σε τιποτα σοσιαλ :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By postruck
#700612 Κάνεις μια καλή συσκευασία στο pc, το στέλνεις σαν δέμα με αντικαταβολή με ελ.τα. και σου έρχονται τα χρήματα στο σπίτι σου, με τον ταχυδρόμο της περιοχής σου :rtfm: ....αν υπάρχει και αυτός,γιατί λόγω της εθελουσίας είναι είδος προς εξαφάνιση :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By melos86
#701178 Παραγγελια κατι χαζοπραγματα απο Aliexpress 31/12 αφιχθη μολις πριν απο μερικα λεπτα!
4 μηνες, ουτε καν θυμομουν οτι την εκανα...
Βεβαια στο τρακινγκ ειδα οτι εφτασε τελωνειο 25/01! Εκανε 3 μηνες να περασει τελωνειο και να φτασει στα χερια μου!!
Τι να λεμε τωρα... :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#701193 Μια φορά έκανα αγορά από Ali, στις 15 Μαρτίου και από τις 30 Μαρτίου μου το "δείχνει" στο αεροδρόμιο του Λουξεμβούργου (Findel airport). Άντε να δούμε..
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#701201 Από το αλί μόνο πράγματα που δεν βιάζουν και δεν κάνω ποτέ tracking ... μπορεί να κάνει 3 εβδομάδες η 3 μήνες
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#701203 Εγώ αγοράζω συχνά, αλλά σχεδόν πάντα επιλέγω πωλητή που στέλνει από Ευρωπαϊκή αποθήκη. Σε 1 εβδομάδα είναι σπίτι μου, συνήθως με DHL και χωρίς τελωνεία. Ακόμη και το laptop του πατέρα έτσι το αγόρασα (BMAX Y13).
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#711390 FYI: https://pages.ebay.com/taxes/

Ordering from any country outside the EU

f you order from non-EU countries and the total cost of your purchase is up to €22*
You pay no VAT or customs duties until 1 July 2021


https://www.avalara.com/vatlive/en/vat- ... turns.html

Currently EU and non-EU sellers selling goods online to EU consumers can import the goods into the EU, directly to the consumer, import VAT-free if the consignment of good(s) is valued at €22 or below. This ends 1 July 2021 and all imports will be subject to EU VAT.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#715535
Zorz έγραψε:FYI: https://pages.ebay.com/taxes/

Ordering from any country outside the EU

f you order from non-EU countries and the total cost of your purchase is up to €22*
You pay no VAT or customs duties until 1 July 2021


https://www.avalara.com/vatlive/en/vat- ... turns.html

Currently EU and non-EU sellers selling goods online to EU consumers can import the goods into the EU, directly to the consumer, import VAT-free if the consignment of good(s) is valued at €22 or below. This ends 1 July 2021 and all imports will be subject to EU VAT.


σχετικά με αυτό ρώτησα την περασμένη Παρασκευή στα ΕΛΤΑ και μου είπε με επιφύλαξη ότι, όσα είναι ήδη καθ'οδόν θα έρθουν όπως μέχρι τώρα και υπάρχει μια διαπραγμάτευση ωστε να χρεώνεται ο ΦΠΑ στην πηγή (τουλάχιστον οι μεγάλες πλατφόρμες από οτι καταλαβαίνω εννοείται) για να έρχονται πάλι χωρίς μεγάλη γραφειοκρατία. Αναμένουμε ενημέρωση (ακόμα) :roll:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#718137 Πριν λίγες μέρες πήρα την απόφαση και πλήρωσα την συνδρομή στο Skroutz. 17€ το χρόνο και έχεις δωρεάν μεταφορικά όταν αγοράζεις από συνεργαζόμενα καταστήματα. Το έκανα γιατί είδα πως πολύ συχνά πλέον, έβγαινε φθηνότερα αυτός ο τρόπος, γιατί στα υπόλοιπα πλήρωνες τα μεταφορικά, οπότε ακόμη και φθηνότερα να ήταν, το τελικό σύνολο ήταν παραπάνω.
Επιπλέον, η δυνατότητα να επιστρέφεις δωρεάν κάτι αν δεν σου αρέσει, είναι μεγάλο δέλεαρ, αφού μπορείς ν'αγοράσεις χωρίς φόβο και ρούχα και παπούτσια και οτιδήποτε άλλο που δεν είσαι σίγουρος και αν δεν σου κάνει, το επιστρέφεις.
Θεωρώ πως τα 17€ θα τα βγάλει σίγουρα, και πολύ γρήγορα. Δεν είναι Amazon Prime, αλλά είναι πολύ καλό γι'αυτό που είναι.
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#718142 Φυσικά και είναι πολύ καλό. Μέχρι τα Χριστούγεννα άνετα θα έχει πάει στα 25€
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#718169 Κι εγώ το "χτύπησα" ήδη εδώ και 2 βδομάδες περίπου. Δεν έχεις απαραίτητα δωρεάν μεταφορικά, μπορεί να είναι κι έκπτωση μεταφορικών, αλλά εκεί που το όριο ήταν στα 50€ τώρα είναι στα 20€. Δωρεάν μεταφορικά έχεις αν η παραγγελία είναι εως 3 αποστολές (3 ξεχωριστά μαγαζιά δλδ) κι ως ένα όριο 14 κιλών*. Αλλά και πάλι συμφέρει, γιατί πολλές φορές αγόραζα άσκοπα πράγματα προκειμένω να πιάσω το 50ρι.

*Το γράφει κι εδώ στο 4
https://www.skroutz.gr/plus/terms
Άβαταρ μέλους
By bebes
#727682 Ψωνιζει κανεις απο το best price;

Εχει καποια μαγαζια που ειναι πιο φτηνα απο το Σκρούτζ
Στισ φτηνες τιμές όμως, δεν κοβουν τιμολόγιο.
Οχι να μου δωσουν το προϊόν με τιμολόγιο και να μην πληρωσω ΦΠΑ (Βάσει ΑΡΘΡΟΥ 39α),
θέλω να το πληρωσω κανονικά και απλα να μου δωσουν τιμολόγιο αντι για απόδειξη.
Η τιμή όμως με τιμολόγιο ειναι "χωρις την έκπτωση"

Δείτε αράδειγμα για να καταλάβετε (iPhone 11)
Τιμή στο κατάστημα: 643,51 €
ΜΕ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΦΠΑ 518,96€ στο E-Shop Χονδρικής
τιμη προσφορας: 538,92 €


Μπορει καποιος να εξηγησει τι γίνεται;