Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#698475 Παραγγελία από 4/3 από το Banggood με εκτιμώμενη άφιξη 6/4 ήρθε χθες!!
Με ειδοποίηση από την comet hellas νωρίς το πρωί για την παράδοση.
Το tracking nr που μου έδωσαν το μόνο που έβγαζε ήταν ότι η παραγγελια είχε γίνει shipped.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By g8777
#698485 Από 25 Φλεβάρη παραγγελία από Ισπανικό Αμαζον, ακόμα στο

Italy :roll: Shipper created a label, UPS has not received the package yet.


:x
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#698487
g8777 έγραψε:Από 25 Φλεβάρη παραγγελία από Ισπανικό Αμαζον, ακόμα στο

Italy :roll: Shipper created a label, UPS has not received the package yet.


:x


Τρίβουν τα βυζΓιά τους φαίνεται
Άβαταρ μέλους
By mirage
#698926 Γενικά όχι εκτος απο βιβλία. Για τα υπόλοιπα τα στέλνεις στα σύνορα σε packet shop.
Δεν χρειάζεται βέβαια, υπάρχουν τοπικά μαγαζιά με εξίσου μεγάλη ποικιλία.
Το Prime παίζει για TV κλπ, αλλα με διαφορετικα πραγματα απο Αυστρία. Αυτα.
Α ναι, εννοείται υπάρχει και τελωνείο αν κατι τελικά παραδίδεται.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#700466
bebes έγραψε:To BT μου το έφερε σήμερα η Γενικη Ταχυδρομική.
24 ημέρες απο την παραγγελία, και ενω φαινόταν να είναι απο 1/3 στην Ελλάδα
Δεν με ενόχλησε κανεις απο τελωνείο ή οπουδήποτε.

Το θέμα ειναι, οτι αντί να έρεθι ενα ζεύγος ΒΤ, ήρθε ενα τεμάχιο.
Εκανα μια αναφορα στο αυτοματοποιημένο σύστημα της wish, εστειλα και δυο φωτογραφίες που ζήτησαν και είπαν οτι θα μου επιστρέψουν τα χρήματα.
Μάλιστα, είδα οτι εκδόθηκε εντολή πληρωμής για όλο το ποσό, ΒΤ + μεταφορικά.
Περιμενω να τα δω και στο λογαριασμο για να σιγουρευτώ.

Το ΒΤ θα το δοκιμασω το απόγευμα και θα κανω ενα ριβιού στο τοπικό με τον μοτοσυκλετιστικό εξοπλισμό

Τα χρήματα πιστώθηκαν μεσα σε 2 μερες στο paypal μου,
οπότε αποφάσισα να παραγγείλω αλλο ενα ΒΤ απο Κινα, ιδιο για να τα σετάρω.
Βρήκα ενα με 20€ + 5€ μεταφορικά.
19/3 παρήγγειλα, σήμερα ήρθε με ACS !!!
12 μέρες εκανε απο Κινα και βλεποντας το τρακ, σε 4 μερες είχε φτασει στο τελωνείο μας.
Εκτιμώμενη ημερομηνια μου εδινε έως 11 Ιουνίου.

Το απογευμα θα προσπαθήσω να τα σετάρω για να δουμε αν άξιζε το 20αρικο.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#700554 Παρέλαβα σήμερα δεματάκι από Αγγλία, το οποίο είχε φύγει από αυτούς 16/2!

Δεν γνωρίζω αν φταίει το Brexit και τα τελωνεία, αλλά πρώτη φορά καθυστέρησε τόσο πολύ δέμα από Αγγλία. Ούτε από Κίνα να το είχα παραγγείλει.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#700556 Μια ερωτηση μπας και ξερει κανενας...

Καποιος ενδιαφερθηκε για το πισι που πουλαω αλλα ειναι απο αλλη πολη. Με δεδομενο οτι δε νομιζω να κανει κανενας τραπεζικη καταθεση σε εναν αγνωστο κι επισης οτι το ποσο ειναι μεγαλο (οποτε αν δεν κανω λαθος ουτε η αντικαταβολη ειναι λυση), ψαχνω μονο για αγοραστη απ' την ιδια πολη? Ή υπαρχει καποιος αλλος τροπος που ακολουθειται σε τετοιες περιπτωσεις?
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#700557
axel12p έγραψε:Δεν γνωρίζω αν φταίει το Brexit και τα τελωνεία, αλλά πρώτη φορά καθυστέρησε τόσο πολύ δέμα από Αγγλία. Ούτε από Κίνα να το είχα παραγγείλει.

Αυτό φταίει, δες παραπάνω για την αντίστοιχη δική μου ιστορία.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#700561
George_Prix έγραψε:Μια ερωτηση μπας και ξερει κανενας...

Καποιος ενδιαφερθηκε για το πισι που πουλαω αλλα ειναι απο αλλη πολη. Με δεδομενο οτι δε νομιζω να κανει κανενας τραπεζικη καταθεση σε εναν αγνωστο κι επισης οτι το ποσο ειναι μεγαλο (οποτε αν δεν κανω λαθος ουτε η αντικαταβολη ειναι λυση), ψαχνω μονο για αγοραστη απ' την ιδια πολη? Ή υπαρχει καποιος αλλος τροπος που ακολουθειται σε τετοιες περιπτωσεις?


Δύσκολο. Προσωπικά ό,τι έχω πουλήσει (μέσω facebook, car.gr, vendora, xe.gr) δόθηκε χέρι με χέρι. Το μόνο που πούλησα και μου έβαλαν τα λεφτά και το έστειλα στη Κρήτη (από Ελευσίνα) ήταν μια εμφάνιση της ΑΕΚ. Το πως και γιατί με εμπιστεύτηκε ο τύπος δεν ξέρω, ίσως επειδή ήμουν ειλικρινής στα μηνύματα ή η φάτσα μου στο viber εμπνέει εμπιστοσύνη :lol:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#700564
George_Prix έγραψε:Μια ερωτηση μπας και ξερει κανενας...

Καποιος ενδιαφερθηκε για το πισι που πουλαω αλλα ειναι απο αλλη πολη. Με δεδομενο οτι δε νομιζω να κανει κανενας τραπεζικη καταθεση σε εναν αγνωστο κι επισης οτι το ποσο ειναι μεγαλο (οποτε αν δεν κανω λαθος ουτε η αντικαταβολη ειναι λυση), ψαχνω μονο για αγοραστη απ' την ιδια πολη? Ή υπαρχει καποιος αλλος τροπος που ακολουθειται σε τετοιες περιπτωσεις?

Γιατι δεν ειναι λύση η αντικαταβολή;
Αυτη ειναι η λύση, εκτός αν ο υποψήφιος αγοραστης εχει καποιον γνωστο-συγγενη κλπ κοντά σε σενα.

Οντως οι καταθέσεις παίζουν, ειδικα για σχετικά μικρα ποσά (μέχρι 50€), αλλά για παραπάνω ειναι δύσκολο
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#700565
George_Prix έγραψε:Μια ερωτηση μπας και ξερει κανενας...

Καποιος ενδιαφερθηκε για το πισι που πουλαω αλλα ειναι απο αλλη πολη. Με δεδομενο οτι δε νομιζω να κανει κανενας τραπεζικη καταθεση σε εναν αγνωστο κι επισης οτι το ποσο ειναι μεγαλο (οποτε αν δεν κανω λαθος ουτε η αντικαταβολη ειναι λυση), ψαχνω μονο για αγοραστη απ' την ιδια πολη? Ή υπαρχει καποιος αλλος τροπος που ακολουθειται σε τετοιες περιπτωσεις?


Αυτό το ρίσκο το παίρνει ο αγοραστής. Μπορεί, όπως αναφέρθηκε παραπάνω, να εμπνέεις εμπιστοσύνη. Αλλιώς αντικαταβολή σε κουριερ.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#700572
Asimov έγραψε:Πολλά μαγαζιά έχουν ξεκινήσει να παραδίδουν μόνα τους, σε κοντινές περιοχές τουλάχιστον.
Όσον αφορά στο καλάθι του Σκρουτζ είναι σημαντικό κι αυτό που ανέφερε πιο πάνω κάποιος: για προϊόντα από διαφορετικά καταστήματα πληρώνεις μια φορά μεταφορικά. Επίσης, να συμπληρώσω ότι, αφού εμπλέκται το Σκρουτζ, δεν είναι ρίσκο να πληρώσεις ηλεκτρονικά ώστε ν' αποφύγεις τη χρέωση αντικαταβολής.
Μέχρι πρότινος δεν ίσχυε αυτό. Αν είχε 3 μαγαζιά χρέωναν επί 3 τα μεταφορικα. Το κοιτούσαμε μ έναν συνάδελφο και τους έστειλε για παράπονα και δεν του είχαν απαντήσει τίποτα. Τότε μάλιστα είχαμε πιστέψει ότι αυτό είναι το business plan και τρόπος να βγάζουν έξτρα χρήματα.

< >