Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#607665
KiloMeater έγραψε:Εχει ξεκινήσει το Amazon εδώ και δυο εβδομάδες ενα νέο σύστημα παράδοσης ... δεν τα φέρνει μέσω ταχυδρομείου αλλά με δικά τους ίδια μέσα, κυρίως ποδήλατα ..
So far δυο πράγματα που πήρα ήρθαν σε λιγότερο απο 24ωρες, δείχνει καλό σύστημα. Εχει άλλος εμπειρία απο καμία χώρα που το κάνουν αυτό ; Ελλάδα υποθέτω όχι ακόμα

Το τελευταίο διάστημα φαίνεται πως η Amazon κάνει σταδιακά μια στροφή στο θέμα των παραδόσεων, με σκοπό να αναλάβει η ίδια αυτό το κομμάτι. Προφανώς την ενδιαφέρει σε χώρες που κάνουν μεγάλους τζίρους και έχει πολλούς συνδρομητές Amazon Prime.

https://www.businessinsider.com/amazon-van-order-worry-usps-ups-2019-7
Άβαταρ μέλους
By g8777
#607670
KiloMeater έγραψε:Εχει ξεκινήσει το Amazon εδώ και δυο εβδομάδες ενα νέο σύστημα παράδοσης ... δεν τα φέρνει μέσω ταχυδρομείου αλλά με δικά τους ίδια μέσα, κυρίως ποδήλατα ..
So far δυο πράγματα που πήρα ήρθαν σε λιγότερο απο 24ωρες, δείχνει καλό σύστημα. Εχει άλλος εμπειρία απο καμία χώρα που το κάνουν αυτό ; Ελλάδα υποθέτω όχι ακόμα



Κακώς υποθέτεις,ο ταττυ μοίραζε ψωμί με το ποδήλατο επί 40 χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#607900 Στο Λονδίνο που προφανώς είναι μεγάλη και σημαντική αγορά εδώ και χρόνια πολλά έρχονται με άνθρωπο και όχι με το ταχυδρομείο. Το περίεργο είναι ότι οι άνθρωποι αυτοί δεν τα φέρνουν μόνο με βανάκια (που κανένα δεν έχει logo Amazon ούτε άλλο logo) αλλά και με κανονικά αυτοκίνητα. Ένας μου είχε φέρει κάτι με ολοκαίνουργια Mercedes E-class convertible. :hmmm:
Περίεργο το σύστημα. Υποθέτω λόγω μεγέθους αγοράς αυτά που είναι αποθηκευμένα κοντά και είναι prime στα φέρνει άνθρωπος ενώ άλλα πιο μακριά που δεν είναι prime ταχυδρομείο.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#607928
sknipper έγραψε:Στο Λονδίνο που προφανώς είναι μεγάλη και σημαντική αγορά εδώ και χρόνια πολλά έρχονται με άνθρωπο και όχι με το ταχυδρομείο. Το περίεργο είναι ότι οι άνθρωποι αυτοί δεν τα φέρνουν μόνο με βανάκια (που κανένα δεν έχει logo Amazon ούτε άλλο logo) αλλά και με κανονικά αυτοκίνητα. Ένας μου είχε φέρει κάτι με ολοκαίνουργια Mercedes E-class convertible. :hmmm:
Περίεργο το σύστημα. Υποθέτω λόγω μεγέθους αγοράς αυτά που είναι αποθηκευμένα κοντά και είναι prime στα φέρνει άνθρωπος ενώ άλλα πιο μακριά που δεν είναι prime ταχυδρομείο.
Νομίζω ότι υπάρχει μια λογική παροχής υπηρεσιών ανάλογη με την uber, κοινώς βάζεις το αμάξι, βάζεις τον κόπο και η αμαζον σε πληρώνει ψίχουλα. Νομίζω μάλιστα ότι κάπου είχα διαβάσει ότι στην Αμερική προέκυπταν και καβγάδες για το ποιός θα προλάβει να πάρει την παραγγελία και ότι κάποιες φορές δεν πληρώνονταν αν καθυστερήσουν έστω και λίγο να την παραδώσουν.
Edit: Μάλλον αυτό είχα διαβάσει, δεν ξέρω αν ισχύει για UK , https://gizmodo.com/amazons-last-mile-1 ... 1435027060
< Note >
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#610478
belgarion έγραψε:
sknipper έγραψε:Στο Λονδίνο που προφανώς είναι μεγάλη και σημαντική αγορά εδώ και χρόνια πολλά έρχονται με άνθρωπο και όχι με το ταχυδρομείο. Το περίεργο είναι ότι οι άνθρωποι αυτοί δεν τα φέρνουν μόνο με βανάκια (που κανένα δεν έχει logo Amazon ούτε άλλο logo) αλλά και με κανονικά αυτοκίνητα. Ένας μου είχε φέρει κάτι με ολοκαίνουργια Mercedes E-class convertible. :hmmm:
Περίεργο το σύστημα. Υποθέτω λόγω μεγέθους αγοράς αυτά που είναι αποθηκευμένα κοντά και είναι prime στα φέρνει άνθρωπος ενώ άλλα πιο μακριά που δεν είναι prime ταχυδρομείο.
Νομίζω ότι υπάρχει μια λογική παροχής υπηρεσιών ανάλογη με την uber, κοινώς βάζεις το αμάξι, βάζεις τον κόπο και η αμαζον σε πληρώνει ψίχουλα. Νομίζω μάλιστα ότι κάπου είχα διαβάσει ότι στην Αμερική προέκυπταν και καβγάδες για το ποιός θα προλάβει να πάρει την παραγγελία και ότι κάποιες φορές δεν πληρώνονταν αν καθυστερήσουν έστω και λίγο να την παραδώσουν.
Edit: Μάλλον αυτό είχα διαβάσει, δεν ξέρω αν ισχύει για UK , https://gizmodo.com/amazons-last-mile-1 ... 1435027060
< Note >


Ναι, αυτό ακριβώς συμβαίνει σε κάποιες περιοχές και όντως πληρώνονται ψίχουλα.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#611717 Για να δείτε λίγο για πόσο ούγκανους μας περνούν οι αλυσίδες καταστημάτων...
Εδώ και κάποιες μέρες έχω σημειώσει κάποιες τιμές για τηλεοράσεις που με ενδιαφέρουν (θέλω μια 43άρα για το υπνοδωμάτιο)..
Από εχθές ο Κωτσόβολος τρεχει μια καμπάνια ('' παζάρεψε το..) και καλά δλδ online έχουν αυτοί μια τιμή και προτείνεις ένα ποσό για παζάρι και σου καταθέτουν την τελική αντιπρόταση τους...

Μέχρι εδώ ολα καλά...



Αμ δε....







Όλα τα προϊόντα που έχουν την σήμανση '' σηκώνει παζάρι'' έχουν από εχθές ακριβύνει 100 με 200 € , οπότε ακόμα και με το παζάρι είναι πιο ακριβά απ ότι πριν... :lol: :lol:
πχ. τηλεόραση LG 43UK6400 προχθές είχε 359 € , σήμερα έχει 569 :dizzy: και με το παζάρι στην δίνουν 422 :s_rofl ...


Ντάξει δεν ανακάλυψα την Αμερική , αλλά τέτοια εμφανής κοροϊδία;;;;



υ.γ
εχει κανείς εμπειρία από συνήγορο καταναλωτή;;;;
Αξίζει να τον ενημερώσω;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#611718 typical Greek entrepreneur , όπως και ό,τι βγαίνει σε προσφορά κατά 99% είναι για τα μπάζα.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#611720
mousatos έγραψε:typical Greek entrepreneur , όπως και ό,τι βγαίνει σε προσφορά κατά 99% είναι για τα μπάζα.



για να το κάνουν , προφανώς και υπάρχει (άπειρος) κόσμος που τσιμπάει... :rant:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#611724
elteo έγραψε:Στη βλακ_friday να δείτε "πάρτι" που θα στηθεί. :roll:




21/9 έχω σημειώσει τιμές σε 10 μοντέλα που με ενδιαφέρουν LG κ Sammy ...
δεν πρόκειται να την πατήσω... :shifty:
πλέον και τα skroutzομάγαζα βάζουν άτοκες δόσεις για κάποιον που θέλει.. ...

θα περιμένω και θα χτυπήσω σαν την κόμπρα... :twisted:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#611734
gianik έγραψε:
mousatos έγραψε:typical Greek entrepreneur , όπως και ό,τι βγαίνει σε προσφορά κατά 99% είναι για τα μπάζα.



για να το κάνουν , προφανώς και υπάρχει (άπειρος) κόσμος που τσιμπάει... :rant:


Aκριβώς. Δεν παρακολουθούν όλοι τις τιμές. Κάποιος που θέλει τώρα το προϊόν που ανέφερες παραπάνω θα δει την ''προσφορά'', θα το παζαρέψει και θα είναι ευτυχισμένος που κέρδισε 100€ καθώς δε γνωρίζει την προηγούμενη διακύμανση της τιμής.

Πολύ δυνατό εργαλείο πάντως είναι αυτό του skroutz με τις διακυμάνσεις τιμών. Όταν ένα προϊόν πχ έχει φτάσει σε κατώτερη τιμή 300€ και τα μεγάλα γνωστά καταστήματα (γιατί πάνω κάτω τις ίδιες τιμές έχουν) το δίνουν προσφορά από 480 στα 350€ τότε σίγουρα μόνο προσφορά δεν είναι.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#612084
panos2171 έγραψε:Πολύ δυνατό εργαλείο πάντως είναι αυτό του skroutz με τις διακυμάνσεις τιμών. Όταν ένα προϊόν πχ έχει φτάσει σε κατώτερη τιμή 300€ και τα μεγάλα γνωστά καταστήματα (γιατί πάνω κάτω τις ίδιες τιμές έχουν) το δίνουν προσφορά από 480 στα 350€ τότε σίγουρα μόνο προσφορά δεν είναι.


Έτσι! Το skroutz είναι μεγάλη βοήθεια στον καταναλωτή.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#613505 Εχει αγοράσει κανείς κοσμήματα online ?
Ειναι πάνω απο δεκα+ χρόνια που ειχα πάρει κάτι απο το BlueNile , ηταν καλή η εμπειρία αλλά απο τότε θα έχουνε ανοίξει και άλλες πλατφόρμες , (τότε ηταν ψιλό μονόδρομος ) .
Αν εχει κανείς εμπειρία , καλοδεχούμενη

Μιλάμε για αξιόπιστες πηγές με πιστοποιητικά αναλυτικά για τις πέτρες κτλ , όχι eBay & Amazon