Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#760643 +1

Μισή τιμή από το Σκρούτζ στα πάντα. Ήρθε η ώρα να πάρουμε τη δύναμη ξανά πίσω. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#760658
Bayern7 έγραψε:Τσέκαρε και το www.shopflix.gr
Πολλά ακούγονται τελευταία γι αυτό το σκρουτσ (θου κυριε), δεν είναι να μπλέκεις τέτοιες μέρες. :shifty:

Καλά εννοείται. Μόνο shopflix παιδιά, από τα 4 μιλιονς επένδυση τα 1,19 θα τα δώσει το κακό κράτος :lol:
Εγώ ας πούμε έχω αρχίσει να το νοιώθω σαν δικό μου.
Μάλιστα πρόσφατα και συγκεκριμένα στις 31 Δεκεμβρίου 2021 το επενδυτικό σχέδιο της Wellcomm εντάχθηκε στο καθεστώς ενίσχυσης της Επιχειρηματικότητας Πολύ Μικρών και Μικρών Επιχειρήσεων του Αναπτυξιακού νόμου. Με βάση την απόφαση ένταξης, η επένδυση για την «ίδρυση διαδικτυακής πύλης – marketplace, δυναμικότητας 150 συμβεβλημένων επιχειρήσεων» είναι περίπου 4 εκατ. ευρώ. Μέσω του αναπτυξιακού η εταιρεία θα λάβει 1,19 εκατ. ευρώ με τη μορφή επιδότησης κόστους δημιουργούμενης απασχόλησης.

λυνξ
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#760660
Red Garland έγραψε:Εγώ ας πούμε έχω αρχίσει να το νοιώθω σαν δικό μου


:hahaiv:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#761070 Παρήγγειλα τις προάλλες από amazon uk κάτι πραγματάκια (με παράδοση Λονδίνο) και πήγαν οι ηλίθιοι και τα παρέδωσαν σ'ένα random γείτονα. Μετά ο φίλος έψαχνε 5 μέρες τον γείτονα για να τα πάρει κι ευτυχώς που τον βρήκε γιατί θα έφευγε. Τι παπ@ρες είναι;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#761251 Έκανα και την πρώτη μου δοκιμή σε skroutz point μιας κι έχω κοντά μου. Είχα 2 ξεχωριστές αποστολές οπότε μπήκαν σε ξεχωριστό locker. Ανοίγω το 1ο, οκ, παίρνω το αντικείμενο, το κλείνω. Πατάω το PIN για το 2ο, τίποτα. Έκανα 5-6 προσπάθειες. Έτοιμος ήμουν να πάρω τηλ στο call center. Τελικά εκεί που ήμουν στην αναμονή ξαναδοκίμασα και άνοιξε.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#768997 έχει κανείς ψωνίσει πρόσφατα από το κίτρινο μαγαζί (e-shop);
διαπιστώνω καθυστερήσεις σε πράγματα που περιγράφονται ως 'άμεσα διαθέσιμα'...
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#768998 Για παραλαβή από κατάστημα το 90% παραγγελία το πρωι, απογευμα σκάει το sms για παραλαβή. Σε άμεσα διαθέσιμα. Κάτι της Κυριακής μπορεί να έρθει τρίτη πχ λόγω φόρτου. (Crazy Sunday's κλπ)

Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#770999 Ερωτηση κέρδισα σε ένα YouTube give away to καινούργιο χεοσρηστηριο DJI rc . Επικοινωνεί o τύπος και μου δίνει κάποιος επιλογές για ποια μεταφορική με τιμές ... Ας πούμε η FedEx είναι 80 δολάρια ...το θέμα είναι πόσο τελωνείο θα πληρώσω ? Από Αμερική είναι και η τιμή πώλησης εκεί του χειρηστηριου είναι 500 δολάρια ... Αλλά βέβαια είναι δώρο από giveaway


< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#771006 Κανονικά θα πρέπει να μην πληρώσεις τίποτα στο τελωνείο, το θέμα είναι πως να αποδείξεις ότι είναι δώρο. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#774152 Διαβαζω αυτο:

https://trade.ec.europa.eu/access-to-markets/el/content/teloneiaki-enosi-ee-toyrkias

Και καταλαβαινω δεν υπαρχουν δασμοι μεταξυ ΕΕ και Τουρκιας, σωστα?

Λεει ομως:

Η τελωνειακή ένωση καλύπτει αποκλειστικά
-βιομηχανικά προϊόντα

Η τελωνειακή ένωση δεν καλύπτει
-προϊόντα άνθρακα και χάλυβα, όπως καλύπτονται από την Ευρωπαϊκή Συνθήκη για τον Άνθρακα και το Χάλυβα. Αυτά υπόκεινται στην Ευρωπαϊκή Κοινότητα Άνθρακα και Χάλυβα — η συμφωνία για την Τουρκία σε ζώνη ελεύθερων συναλλαγών για τα προϊόντα που καλύπτονται από την ΕΚΑΧ.


Αν αγορασω ενα ατσαλινο επιπλο πχ, θεωρειται κυριως βιομηχανικο προϊον ή προϊον χαλυβα?
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#775653 Αγόρασα από amazon.de πρώτη φορά. Θεωρώ ότι θα έρθουν με UPS κλασσικά, σωστά; Έχω επιλέξει απλό shipping, όχι expedited. Αν θυμάμαι καλά και από amazon uk δεν θα λάβω ειδοποίηση ούτε θα γνωρίζω το tracking number, απλώς μια μέρα θα χτυπήσει ο courier το κουδούνι.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#775670
Dimitris_P έγραψε:Αγόρασα από amazon.de πρώτη φορά. Θεωρώ ότι θα έρθουν με UPS κλασσικά, σωστά; Έχω επιλέξει απλό shipping, όχι expedited. Αν θυμάμαι καλά και από amazon uk δεν θα λάβω ειδοποίηση ούτε θα γνωρίζω το tracking number, απλώς μια μέρα θα χτυπήσει ο courier το κουδούνι.

Τα ΕΛΤΑ δεν παραδίδουν;Αυτή την εντύπωση είχα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#775774 Άσχετο,
στο track package στο amazon σε κάθε status έχει 5 κάθετες παύλες. Τι σημαίνει όταν πάει από παύλα σε παύλα εντός του ίδιου status; Δεν βρίσκω κάποιο σχετικό explanation