Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#636786 Έχει χρησιμοποιήσει κανείς υπηρεσίες τύπου Planet express για αγορά από ΗΠΑ;
Που σου παρέχουν μια local διεύθυνση για αντικείμενα που δεν αποστέλλονται κανονικά εδώ, οπότε τη χρησιμοποιείς σαν ενδιάμεση, παραλαμβάνουν και σου αποστέλλουν μετά κανονικά;
Αν έχει κανείς εμπειρία, θα μου ήταν χρήσιμη. Διάφοροι γιουτιούμπερς το διαφημίζουν, αλλά είμαι επιφυλακτικός.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#636808 Τον Ιανουάριο είχα κάνει 2-3 αγορές ψιλολόγια (τύπου καλώδια/adaptors usb κλπ) από το aliexpress (και μάλιστα από official καταστήματα των κατασκευαστών). Τίποτε από αυτά δεν έχει αφιχθεί. Μιλάμε για ψιλολόγια που το ακριβότερο είχε κόστος περί τα 7 δολάρια ΗΠΑ. θα μου πείτε, φταίει ο χαμός με τον κορωνοιό. ΟΚ θα πω, πλην όμως, πως γίνεται σε 2 από τα προϊόντα όταν βλέπω το order status μέσα από το λογαριασμό μου στο aliexpress μου εμφανίζει: Confirmation Received, ενώ εγώ δεν έχω δηλώσει κάτι τέτοιο; (πρέπει να το δηλώσει ο αγοραστής αυτό).
Άβαταρ μέλους
By g8777
#636810 Ξεχνα το απο aliexpress , συνδυαστηκε η αργια της Κινεζικης Πρωτοχρονιας μαζι με την εξαρση του κορονοϊου, προβλεπω καλοκαιρι να τα λαμβανεις. Εγω ειχα estimated SHIPPING TIME 40 μερες, ακυρωσα κατευθειαν την παραγγελια.
Άβαταρ μέλους
By otso
#636811 ΤΑ ελτα λειτουργουν; στελνουν σε ολες τις χωρες και περνουν απο ολες τις χωρες ; απο ευρωπη;
Εχει βγαλει καμμια ανακοινωση αυτο το μπουρδελλο για το τι συμβαινει;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#636814 Εξυπηρετουν μονο Αθηνα και Δημοσιες Υπηρεσιες πλεον οτσε. Αν εχεις καποιον γνωστο ΔΥ πες του να σε εξυπηρετησει.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#636817
g8777 έγραψε:Ξεχνα το απο aliexpress , συνδυαστηκε η αργια της Κινεζικης Πρωτοχρονιας μαζι με την εξαρση του κορονοϊου, προβλεπω καλοκαιρι να τα λαμβανεις. Εγω ειχα estimated SHIPPING TIME 40 μερες, ακυρωσα κατευθειαν την παραγγελια.

Καμία αντίρρηση, στα τσακίδια οι παραγγελίες, το θέμα μου είναι ποιος μπορεί να έβαλε την ένδειξη: Confirmation Received, αφού δεν έκανα εγώ τέτοια επιβεβαίωση. Αυτό γίνεται μόνο με πρωτοβουλία του αγοραστή, ότι και καλά δηλαδή έλαβε κανονικά τα αγαθά.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#636833
lazarefa έγραψε:
g8777 έγραψε:Ξεχνα το απο aliexpress , συνδυαστηκε η αργια της Κινεζικης Πρωτοχρονιας μαζι με την εξαρση του κορονοϊου, προβλεπω καλοκαιρι να τα λαμβανεις. Εγω ειχα estimated SHIPPING TIME 40 μερες, ακυρωσα κατευθειαν την παραγγελια.

Καμία αντίρρηση, στα τσακίδια οι παραγγελίες, το θέμα μου είναι ποιος μπορεί να έβαλε την ένδειξη: Confirmation Received, αφού δεν έκανα εγώ τέτοια επιβεβαίωση. Αυτό γίνεται μόνο με πρωτοβουλία του αγοραστή, ότι και καλά δηλαδή έλαβε κανονικά τα αγαθά.


Από κάποιες μέρες και μετά το κάνει αυτόματα.
Θεωρεί πως έχεις παραλάβει από τη στιγμή που δεν έχεις ανοίξει ticket.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#636873
otso έγραψε:ΤΑ ελτα λειτουργουν; στελνουν σε ολες τις χωρες και περνουν απο ολες τις χωρες ; απο ευρωπη;
Εχει βγαλει καμμια ανακοινωση αυτο το μπουρδελλο για το τι συμβαινει;


Εχουν ανακοίνωση.
https://www.elta.gr/%CE%95%CF%84%CE%B1% ... fault.aspx
Άβαταρ μέλους
By postruck
#637048
g8777 έγραψε:Εξυπηρετουν μονο Αθηνα και Δημοσιες Υπηρεσιες πλεον οτσε. Αν εχεις καποιον γνωστο ΔΥ πες του να σε εξυπηρετησει.

:hmmm:
Anonymous Founder έγραψε:Τα ΕΛΤΑ έχουν και απεργίες εδώ και πολύ καιρό επίσης.

:hmmm:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#637060
cosneo έγραψε:Σήμερα έλαβα επιστολή από Βουλγαρία. Μία εβδομάδα έκανε.


Επιτέλους ήρθαν οι πινακίδες για να κυκλοφορήσει λίγο και η AMG; :metalo: :ninja: :lol:
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#637950
cosneo έγραψε:
otso έγραψε:ΤΑ ελτα λειτουργουν; στελνουν σε ολες τις χωρες και περνουν απο ολες τις χωρες ; απο ευρωπη;
Εχει βγαλει καμμια ανακοινωση αυτο το μπουρδελλο για το τι συμβαινει;


Εχουν ανακοίνωση.
https://www.elta.gr/%CE%95%CF%84%CE%B1% ... fault.aspx

Στην επικαιροποιημένη (30/3) λίστα των ΕΛΤΑ έχουν προστεθεί αρκετές χώρες:
https://www.elta.gr/%CE%95%CF%84%CE%B1% ... fault.aspx