Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#15537 Δε φτάνει που η Amazon έκοψε τα δωρεάν μεταφορίκά, τώρα όλο και πιο συχνά έχει αρχίσει να μου στέλνει τα δέματα με iParcel οι χρόνοι παράδοσης των οποίων δεν περιγράφονται... :s_shout iParcel και αι... αντε μη πω...
Άβαταρ μέλους
By nEK
#16962 Περιμενω ενα πακετο που το εχει η speedy στη Βουλγαρια. Στην Ελλαδα απο ποια κουριερ/μεταφορικη να το περιμενω?
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#17162
axel12p έγραψε:Δε φτάνει που η Amazon έκοψε τα δωρεάν μεταφορίκά, τώρα όλο και πιο συχνά έχει αρχίσει να μου στέλνει τα δέματα με iParcel οι χρόνοι παράδοσης των οποίων δεν περιγράφονται... :s_shout iParcel και αι... αντε μη πω...

Απλα σε ελλαδα δεν μπορεις να νιωσεις το μεγαλειο της αγορας απο amazon.
Πηρα παπουτσια business πρωτη φορα απο amazon, σημερα παρελαβα.
Οταν ημουν ελλαδα δε θα το τολμουσα, εδω απλα δε σε νοιαζει, αμα δε σαρεσει για οποιδηποτε λογο, το γυρνας πισω ατελως και... τελος
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#17357 Online πληρωμές χωρίς πιστωτική κάρτα για τους Έλληνες χρήστες του PayPal (kathimerini.gr)
H PayPal, λανσάρει τώρα και στην Ελλάδα την υπηρεσία top-up. Η τραπεζική αυτή υπηρεσία ανανέωσης επιτρέπει στους πελάτες να μεταφέρουν χρήματα από τον τραπεζικό λογαριασμό τους σε ένα λογαριασμό PayPal, προκειμένου να προβούν σε πληρωμές online, χωρίς τη χρήση πιστωτικής ή χρεωστικής κάρτας.

Με την νέα αυτή υπηρεσία που λειτουργεί με την συνδρομή του TrustPay, όσοι διαθέτουν λογαριασμό στην PayPal έχουν τώρα τη δυνατότητα να επιλέξουν ένα πιο απλό και ασφαλή τρόπο πληρωμής online, χωρίς να απαιτείται η κατοχή πιστωτικής ή χρεωστικής κάρτας. Η συγκεκριμένη υπηρεσία είναι προς το παρόν διαθέσιμη μέσω της τράπεζας Eurobank Ergasias Α.Ε., ενώ η PayPal σκοπεύει να προσθέσει και άλλες τράπεζες στο δίκτυο συνεργατών.

Καθώς η PayPal δεν κοινοποιεί προσωπικά οικονομικά στοιχεία όταν εξουσιοδοτεί τις διαδικτυακές συναλλαγές, η πληρωμή μέσω PayPal εξακολουθεί να είναι μια πιο ασφαλής μέθοδος πληρωμής, αφού τα στοιχεία της κάρτας ή της τράπεζας δεν παραμένουν στη διάθεση της ιστοσελίδας της εκάστοτε επιχείρησης. Με την χρήση της τραπεζικής υπηρεσίας top up και της πληρωμής μέσω PayPal, καθίσταται ευκολότερη η διαχείριση προσωπικών εξόδων, αφού στο τέλος του μήνα οι χρήστες δεν λαμβάνουν λογαριασμούς καρτών με χρεώσεις-έκπληξη.

“Είμαστε ενθουσιασμένοι που επεκτείνουμε τη συνεργασία μας με το TrustPay, λανσάροντας τις υπηρεσίες top up και στην Ελλάδα. Με τον τρόπο αυτόν, οι Έλληνες κάτοχοι λογαριασμού θα αποκτήσουν μεγαλύτερο έλεγχο των οικονομικών τους, κάνοντας παράλληλα χρήση της απλούστατης και ιδιαίτερα ασφαλούς μεθόδου πληρωμής σε εκατομμύρια ιστοσελίδες ανά τον κόσμο», δήλωσε η Ganna Yevtushenko, Head of Business Development της PayPal στην Κεντρο-Ανατολική Ευρώπη.

Πλεονεκτήματα της υπηρεσίας τραπεζικής ανανέωσης top up

1 Μικρότερο ρίσκο – ο λογαριασμός πιστώνεται πριν από την αγορά
2 Έλεγχος εξόδων – ξοδεύετε ανάλογα με το διαθέσιμο υπόλοιπο του λογαριασμού σας
3 Δυνατότητα αγορών σε όλο τον κόσμο – πρόσβαση σε εκατομμύρια ιστοσελίδες παγκοσμίως
4 Οικονομία – καμία χρέωση για τη χρήση του top up και για τη μεταφορά χρημάτων
5 Ασφάλεια – κανένα προσωπικό οικονομικό στοιχείο δεν απαιτείται για την πραγματοποίηση αγορών
Άβαταρ μέλους
By elteo
#17366 Προτιμώ την σύνδεση μιας χρεωστικής που έχω για αυτό τον λόγο. Λιγότερη φασαρία.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#17368
elteo έγραψε:Προτιμώ την σύνδεση μιας χρεωστικής που έχω για αυτό τον λόγο. Λιγότερη φασαρία.

+1
Σιγά μη συνδέσω τον λογαριασμό μου και να τραβάει χρήματα απο εκεί το paypal.
Μακριά απο μας.
Άβαταρ μέλους
By NIGA
#17401
axel12p έγραψε:Δε φτάνει που η Amazon έκοψε τα δωρεάν μεταφορίκά, τώρα όλο και πιο συχνά έχει αρχίσει να μου στέλνει τα δέματα με iParcel οι χρόνοι παράδοσης των οποίων δεν περιγράφονται... :s_shout iParcel και αι... αντε μη πω...


H Amazon κομμένη! Ότι θέλω από Αγγλόφωνα βιβλία τουλάχιστον, Public πλέον! Ακόμη κι αν δεν το έχει, επειδή έχει συνεργασία με την Amazon το παραγγέλνεις και το φέρνει σε dt.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#17419
Red Garland έγραψε:Online πληρωμές χωρίς πιστωτική κάρτα για τους Έλληνες χρήστες του PayPal (kathimerini.gr)


...Δεν είναι το top-up που δίνει εδώ και μια πενταετία τουλάχιστον, που στέλνεις ένα έμβασμα και μετά 2-3 μέρες εμφανίζονται τα χρήματα στο paypal balance σου; :innocent: :ninja:

...

Εντάξει, μπορεί να απλοποίησαν τη διαδικασία για τα σκεπάρνια :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#17427 Αυτό αναρωτήθηκα και εγώ με το που το διάβασα. Εχω χρησιμοποιήσει το top up πολλές φορές.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#17449 Εντάξει, εδώ που τα λέμε δεν ήταν και ο,τι πιο intuitive σαν διαδικασία (χώρια τα έξοδα του εμβάσματος).. Δεν ξέρω πως υλοποιείται τώρα αλλά σίγουρα θα είναι πιο βολικό να υπάρχει μια επιλογή "Ανανέωση υπολοίπου PayPal" στο περιβάλλον web banking της εκάστοτε τράπεζας. Χώρια που τώρα προσπαθείς να εξηγήσεις πως δουλεύει το paypal και μετά πάνε στην τράπεζα και ζητάνε "κάρτα για paypal" :yahoo: :dizzy: :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#17457 δεν ξέρω παιδιά, μια ζωή με χρεωστική το χρησιμοποιώ.
Αυτό που πιθανόν εννοούν είναι αυθημερόν η "φόρτιση" (maximum 15min μέχρι να εμφανιστούν στο λογαριασμό σε εργασιμη μέρα) που όταν δεν συνεργάζονταν οι τράπεζες δεν γινόταν και έπρεπε να περιμένεις μέρες.
Αυτά έβγαλα διαβάζοντας αυτό

Bayern7 έγραψε:
elteo έγραψε:Προτιμώ την σύνδεση μιας χρεωστικής που έχω για αυτό τον λόγο. Λιγότερη φασαρία.

+1
Σιγά μη συνδέσω τον λογαριασμό μου και να τραβάει χρήματα απο εκεί το paypal.
Μακριά απο μας.
Δε μιλάμε για σύνδεση paypal-τραπ.λογαριασμού, αλλά για μεταφορά χρημάτων προς λογαριασμό paypal όπως κάνουμε παραδοσιακά όταν στέλνουμε χρήματα σε τρίτους.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#17563 Και γω με χρεωστικη virtual card της πειραιως ειμαι..Μονο για αυτον τον λογο την εβγαλα!!

Σημερα εληγε κατι που ειχα παραγγειλει.Εστειλα μηνυμα χτες στον σελλερ και ακομα περιμενω!

2 πραγματα πηρα 10/08 και τα 2 σκονταψαν!!!
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#17576 Με τραπεζικό λογαριασμό που υποστηρίζει Direct Debit, το να τραβάς λεφτά από PayPal είναι κάτι που γίνεται μέσα σε 5 λεπτά το πολύ (εννοώ να τα δεις διαθέσιμα στον τραπεζικό λογαριασμό), χωρίς χρέωση κλπ. :thumbsup:
Το να βάζεις, το πιο γρήγορο είναι από το e-banking. Σου δίνει το paypal ένα account και ένα reference και πάλι σε λίγα λεπτά είναι εκεί. Μπορείς να δώσεις εντολή και στο paypal να τα τραβήξει. Γενικά το προς PayPal δεν το έχω χρησιμοποιήσει πολύ.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#17616 Εχω παραγγειλει απο 29/8 το εξωτερικο πλαστικο απο τον συναγερμο του αυτοκινητου , αξιας 1.5 ευρω (εδω το εχουν 10).Ο πωλητης λεει το εκανε shipped 2 μερες μετα. 1 μηνα τωρα δεν εχει ερθει τιποτα. Πως τα στελνουν οι μπαγασηδες , με πλοιο; ξερει κανεις την ακριβη διαδικασια για ενα απλο δεμα απο Κινα; δηλαδη οταν το ταχυδρομησει ο πωλητης απ τους "Σοφαδες" της Κινας , ποσο κανει να παει στην "Καρδιτσα" της Κινας κ απο εκει στην "Αθηνα" κ εν τελει να ερθει Ελλαδα;