Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#497566 Καλημέρα. Γνωρίζουμε στο gearbest.com η επιλογή warehouse G-W-4 σε αποθήκη ποιας χώρας αντιστοιχεί; Σκέφτομαι για αγορά αξίας περί τα 25 ευρώ από τη συγκεκριμένη αποθήκη και προφανώς προβληματίζομαι αν θα περάσει τελωνείο εφόσον επιλέξω τη συγκεκριμένη αποθήκη αντί για την κινέζικη.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#497570
lazarefa έγραψε:Καλημέρα. Γνωρίζουμε στο gearbest.com η επιλογή warehouse G-W-4 σε αποθήκη ποιας χώρας αντιστοιχεί; Σκέφτομαι για αγορά αξίας περί τα 25 ευρώ από τη συγκεκριμένη αποθήκη και προφανώς προβληματίζομαι αν θα περάσει τελωνείο εφόσον επιλέξω τη συγκεκριμένη αποθήκη αντί για την κινέζικη.



Οι GW ειναι ευρωπαικες ουτως η αλλως... οποτε δε σε ενδιαφερει ποια χωρα ακριβως ειναι. Για την ιστορια πάντως αντιστοιχει στην Πολωνια.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#499520 Αγόρασα πριν στα μέσα Φεβρουαρίου μια Yi camera από το YI Official Store German, μέσω Amazon Γερμανίας. Την κάμερα ήταν να την παραλάβω 5 Μαρτίου αλλά ένα μήνα μετά δεν έχω παραλάβει ακόμη τίποτα.
Εντωμεταξύ οι τύποι δεν έχουν την έδρα τους στην Ευρώπη από ότι κατάλαβα και στο κομμάτι της επικοινωνίας κάνουν απλά τον Κινέζο!
Με ποιον πρέπει να συνεννοηθώ τώρα για refund; Στην σελίδα της Amazon δεν βρήκα κάτι, ενώ αν ψάξεις λίγο παραπέρα γυρνάει η γλώσσα στα Γερμανικά και εκεί χάνεται εντελώς η μπάλα!
Άβαταρ μέλους
By corsair
#499659
axel12p έγραψε:Αγόρασα πριν στα μέσα Φεβρουαρίου μια Yi camera από το YI Official Store German, μέσω Amazon Γερμανίας. Την κάμερα ήταν να την παραλάβω 5 Μαρτίου αλλά ένα μήνα μετά δεν έχω παραλάβει ακόμη τίποτα.
Εντωμεταξύ οι τύποι δεν έχουν την έδρα τους στην Ευρώπη από ότι κατάλαβα και στο κομμάτι της επικοινωνίας κάνουν απλά τον Κινέζο!
Με ποιον πρέπει να συνεννοηθώ τώρα για refund; Στην σελίδα της Amazon δεν βρήκα κάτι, ενώ αν ψάξεις λίγο παραπέρα γυρνάει η γλώσσα στα Γερμανικά και εκεί χάνεται εντελώς η μπάλα!


θα επικοινωνησεις μαζι τους και θα τους ρωτησεις που ειναι το πακέτο σου. Πιθανα σε ενδειξη καλης θέλησης θα σου επιστρεψουν τα μεταφορικά. Και θα κανεις και λιγη υπομονή γιατι οντως σου ερχεται απο Κινα οπως ειδα.

Θα σου λεγα οτι θα περάσεις και τελωνείο, αλλα είδα οτι εχουν Γερμανικο ΑΦΜ και περιλαμβάνει ΦΠΑ η τιμη, οποτε παιζει να την γλυτώσεις.

Tracking number να φανταστώ δεν σου δώσανε...

ps: γιατι Xiaomi? :s_coffee Αγαπαμε Xiaomi, αλλα οχι και ετσι.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#499665 Οι τύποι είναι για τα πανηγύρια! Δεν ξέρω αν έχουν Γερμανικό ΑΦΜ, αλλά όταν ζήτησα invoice (δις!) μου έστειλαν απλά μια απόδειξη, χωρίς να αναφέρεται πουθενά το ΑΦΜ, ούτε το δικό μου ούτε το δικό τους. Μόνο τα στοιχεία μιας εταιρείας στην Κίνα.
Σε επικοινωνία μαζί τους για το αργοπορημένο δέμα (στα Αγγλικά), μου απάντησαν στα Γερμανικά (!!!) ότι η παραγγελία διεκπεραιώθηκε από την Amazon, οπότε θα πρέπει να επικοινωνήσω με την Amazon σχετικά με refund κλπ!
Xiaomi Ευρωπαϊκή έχω ήδη μια και μου έχει βγει πολύ καλή μέχρι στιγμής. Είχα και την κινέζικη έκδοση που με παίδεψε αρκετά ομολογουμένως, αλλά η Ευρωπαϊκή είναι άψογη.
Άβαταρ μέλους
By thednick
#500121 Παίζει δέμα που έχει σταλεί από Αγγλία να περάσει από τελωνέιο? Έχει αλλάξει κάτι? Γιατί η DHL στο μήνυμα ενημέρωσης της αποστολής που μου έστειλε λέει "με την επιφύλαξη του εκτελωνισμού, εφόσον εφαρμόζεται" και με προβλημάτισε.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#500129 Για αυτοματοποιημένο μήνυμα μου κάνει πάντως.